ZEETIJDINGEN, --I miliciens der onderscheiden ligtingen uitgezonderd die van 1840, welke liet 'beroep van buitenlands zeevarenden of vissehers vóór hunne inlijving J uitoefendenvergunning worden verleend om hun bedrijf onder zekere 1 bepalingen te mogen uitoefenen. Ook heeft Z. M., naar men verneemt, dezer dagen eeh besluit ge nomen waarbij de uitvoering wordt toegestaan van eene pausselijke breve "'fan 2 Juni] jl. inhoudende onder anderen dat de weder in bezit genomene streken van Limburgwelke tot hiertoe aan het geestelijk gebied van den bisschop van Luik onderworpen waren benevens de iimburgsche parochiën die tot dusver onder beheer van den apost. vicaris generaal van Grave stonden vereenigd zullen Worden en zullen" uitmaken een nieuw ingesteld vicariaat van Limburg. Z. M. heeft benoemd, tot ontvanger der registratie te Harlingen (Vriesland)den heer L. I'. Ie Sage ten Broek, tot dusverre ontvanger Van dat middel te Bruten (Gelderland.) Het nieuwe kaïiaal, hetwelk van het Haarlemmermeer, langs Warmond, Oegstgecst cn Rhijnsburg, naar do Katwijkscbe uitwaté- ring gegraven wordt, zal waarschijnlijk nog dit jaar gereed zijn. Van Voorbij Rhijnsburg waar het oude kanaal dor uitwatering regtstreeks tot aan zêe loopt, is het nieuwe kanaal bijna geheel uitgegraven en slroórnt reeds een breed water. In ons vorig nummer is melding gemaakt van twêe stoómboolen der keulsche maatschappij Prinses Marianne en de Stad Mannheim, Welke te Andernachop helder lichten dag tegen elkatlder zijn aan gevaren met dat geVolg dat eerstgenoemde boot zou zijn gezonken. Nadere berigtert verzekeren echter stellig dat de beide booten tor Vermijding van eene schuit vol menschen wel met geweid tegen el kander zijn aabgeraren maar daardoor göene belangrijke schade is Veroorzaakt, zoo zelfs, dat een van beide dadelijk en de andere, na cenig oponthoud derzelver reis hebben kunnen voortzetten, Voorname inhoud van hei uitgebreid VERSLAG der Gedeputeerde Staten aan de Staten dei provincie Zee land gedaan in derzelver vergadering den 7 Jalij 1840. (Vervolg van ons vorig n.o) Èereclienst. Aan de Hervormde ingezetenen van den Wühelmltla-poldët is door den koning toegestaan eene afzonderlijke kerkelijke gemeente te mogen uitmaken, en toezegging gegeven dat voor dezelve een predikant zal wérden benoemd, zóodva, vol gens liet dooi4 dezelve gedane aanbod, op eigene kosten eene kerk en pastorij zal zijn geslicht, waartoe dc gemeente door aanzienlijke eigenaren in dien polder is in staat gesteld Te Ilzendijke zal de opbouw der nieuwe HoomscH-Ttatliolijke kerk waartoe bereids ƒ10,000,subsidie liit 's rijks kas was verleend, door négotiatie ên andere maatre gelen tot island komen. Dit werk is aanvankelijk onderbinden en de soliditeit der aannemers geeft «itzlgt op eene behoorlijke en spoedige voitooijing, waardoor aén d'e behoefte dezer aanzienlijke gemeente, \Vaaronder ook de Koonisch-Kalhoüjke in gezetenen van SchoondijkeBiervliet en YVaterlandkerkje behdoren, Zal worden vol daan Het slot van dit artikel luidt aldus: Hpf is ons aangenaam zoo vele bewijzen van 'skonings levendige belangstelling eri vaderlijke zorg voor de instandhouding van de uiterlijke eeredienst in dit gewest të kunnen vermelden, en wij verheiigen onS daarbij tlfed. groot aëhtb. tevens de ver zekering te kunnen geven dat de Godsdienstige zin bij de ingezetëneu van dit ge west, zich gunstig doét kennén; dat Christelijke verdraagzaamheid de onderlinge ver keering tusschen de ingezetenon van verschillende gezindheden bevordert cn veraan- gepaamt; dat zoo al nier of daar zaden van onverdraagzaamheid worden gestrooid, deze door het beste gedeelte tier bevolking worden afgekeurd, en alzoo minder na- dëelige gevolgen hebben; dat dé geestelijken in het algefneen zich hunner roeping waardig gedragen, en dat. ofschoon enkele hierop uitzondering maken deze ^eldzaarii zijn en in dc algemeéne afkeuring van hun gedrag of overdreven godsdienstijver, te- rejtwijzingen ondervinden, die men zidh mag vleijen (lat hen van het verkeerde zul len terug brengen. Het smart ons hier melding te moeten maken vfln de nog steeds voortdurende scheuring in het Hervormd kerkgenootschapdie, zoO veel men kan nagaan, in dit gewest niet toeneemt, maar nogtdns nu en dan aanleiding geeft lot toepassing der bestaande strafbepalingen tegen ongeoorloofde godsdienstige vrreeni- gingen, die te meer te bejammeren zijn, onulat zij lieden treffenwier godsdienstige gevoelens ondergeschiktheid en gehoorzaamheid aan de wetten en bestaande veror deningen, die zij moedwillig overtreden, medebrengen/' Armwezen. De verzorging der armen (zoo gaat het verslag voort) staat in een zoo naauw verband met den godsdienstigen zin der bevolking, dat dezelve kunnen beschouwd worden hand aan hand te gaan. Liefde toch is de geest des Christendoms, cn waar deze doelmatig wordt aangekweekt, zal de behoeftige natuurgenoot hulp en ondersteuning vinden. Het behoort dus lot den werkkring der Godsdienstleeratren om den geest der weldadigheid op te Wekken en levendig te höudèn en In ons Va derland hetwelk in zoo vele instellingen van liefdadigheid en gestichten de luister rijkste bewijzen oplevert, dat deze van de voorvaderen geërfde deugd niet verloren is gegaan, zijn daartoe geene buitengewone middelen uoojig, liet administratief ge zag, moet alleen voor eene doelma'ige verzofging der armen zorgen, opdat niet door verkeerd geplaatste weldadigheid het deel, waarop de waarlijk behoeftig en of gebrek- kijen aanspraak hebben, aan de zoodanige worde uitgereikt, welke door eigen schuld gebrek lijden, of liever ten koste der algémeeue weldadigheid léven, dan door eigen arbeid in hun onderhoud voorzien. In dien geest zijn de bestaande verordeningen' omtrent het armwezen in ons Vaderland gesteld, wordende aan de kerkelijke ge meenten of commission van administratie hel beheer der ter hunner beschikking ge stelde fondsen geheel gelaten, en alleen voor algemeene armenfondsen en diegenen die uit openbare kassen onderstanden behoeven, het toezigt der plaatselijke en pro vinciale autoriteiten gevorderd. Dit toezigt bepaalt zich bij ons voornamelijk tot bet nagaan der regelmatigheid in de comptabiliteit, en het onderzoek, of de bedeelden als werkelijke behoeftigén en op den algemeenen onderstand aanspraak hebbende kun nen worden beschouwd en wij leggen hier gaarne aan UEd. groot achtb. het getuigenis af, dat de verschillende armbesturen en administratien van gestichten, welker be groeiingen en rekeningen aan onze goedkeuring worden onderworpen, de hun toever trouwde belangen met zorg behartigen, dat zich hoogst zeldzaam bij die administration ipoeijeiijkhpden voordoen, om de door periodieke aftreding openvallende plaatsen ver vuld le krijgen, niettegenstaande daaraan geenerhande beloonihgmaar dikwijls vèel last en tijdverlies, verbonden is. De wering der bedelarij wordt stipt gehandhaafd, dé bedelend gevonden wordende personen worden zoo veel mogelijk aangehouden, en dit getal is veel minder, dan dat dergene die zich zonder te bedelen vrijwillig aangeven om prar de koloniën dér maatschappij van weldadigheid té worden opgezonden; in bet a'téloopen jaar be- droeg dat der eersten 16, dat der laatsten 45; in andere pfov' u. éu werdén i3 per sonen, welke m deZe provinéic onderstands-domicilie hebben, aangehouden; het ge tal der in i83p in voorschreven koloniën, voor rekening van gerrepoten desfër pro vincie verpleegde bedelaars bedroeg i3ö, waarvoor aan alimenlalie-ge'denveivan- gings- en transport-kosten 5239,65 is voldaan; zijnde door ons o an drie gemeenten, ter tegemoetkomingin de voor dezelve te dezer zake te bezwarende uilgaven uit de allocatie der algemeene provinciale be'groolingsubsidien ten gezamenlijke.bedrage' Van /'985.00 verleend* De verpleging der weezen en verlatene kinderen, in de koloniën der maatschappij van weldadigheid, is een maatregel welke in deze provincie geen bijval vindt. De zelve is voor de gemeenten te platten lande te kostbaar vetfnits de gealftnenteerde kinderen aldaar goedkooper worden uitbesteed, reed? met hun i3 en i4 jaar eenige verdiensten hebben en op hun 17 of 18 geheel in hup onderhoud kunnen voorzien', ïr» de steden, waar dé verpleging in gestichten veel kostbaarder is1, klaagt men dat de kinderen in de voorschreven koloniën geene bedrijven of aiïiboébté'o Jeeren. welke 21 j in de steden, waar zij hunne eerste opvoeding genoten en hunne naaétb'estaanden en kennissen wonen en werwaarts zij na hun ontslag terug keerén, kunnéri uitoefe nenen alzoo bij hunne terugkomst veelal geen middel van bestaan hebben. De ad ministration van gestichten en armbesturen maken dus zoo' min mogelijk gebruik van deze bestaande gelegenheid tot verpleging hunner weezenen het jaarlijks opgegeven getal ter opzending bestemde, is, in evenredigheid tot dat der bestaande weezen en Verlatene kinderen, zeer gering tn dit jaar bedroeg hetzelve slechts 8, en worden thans in de voorzeicfe koloniën niet meer dan 76 kinderen voor rekening van arm besturen of gestichten dezer provincie verpleegd, welker alimentatie in «839 1616,3a free ft gekost. Wij zijn tot ons leedwezen nog niet in staat aanUÈd. groot achtbare eeiiig nader Voorstel te doen. betrekkelijk dé daarsfelling van een provinciaal krankzinnigenhuis, dn ér ttfssehénbeide gek omene. omstandigheden bij bet stedelijk béstuur van Middel- Êtïrgzwarigheden hebbeft doen ontstaan in den afstand van hetvolgens ons vorig verslag tot dat einde vóörloopig besteradé gesticht; wij vleijen ons echter dat deze zwarigheden nog iuller. kunnen worden uit den weg geruimd, of een ander geschikt gebouw door het stedelijk bestuur van Middelburg voor dit oogmerk zal kunnen worden beschikbaar gestelden de commissie uit ons middenmet de onderhande lingen té dezer zake bela3t, heeft alzoo te dezer zake geene nadek-e voorstellen kunnen doen, en is het ons voorgekomen, dat men het resultaat liarer nadere pogingen zal moeten afwachten, vermits liet stichten van een geheel r.iëmv gebouw., voor rekening der provincie, bij den bekrompen Êoé'stand der provinciale fóndsen, voor 'shands niet in aanmerking kan korhen en men ,tot de 2 pc.t; der gemeénte.begrootitigenwelke, volgens de kennisgeving van den mihister van binner.landsche zaken eventueel hier voor zouden kunnen Worden aangevraagd, de toevluut niet kan nemen vermits deze over de vorige iaren reeds tot andere einden zijn beschikbaar gesteld IJit de statistieke tabellen nopens het armwezen over het jaar 1839welke door ons, uit de door de plaatselijke bestüren gedane opgaven vervaardigd aan het departement van binnenlandsche zaken zijn opgezonden en hiernevens ter inzage aan UEd. groot achtbare worden overgelegd (bijl. n.° 1.), zal het UEd. groot achjbarc bliikch dat door de 22(1 arm-administraliën in deze provincie, door welke de vereischte opgavén zijn ingezonden, hebbende eene, zijnde die der Mennonieten te Middelburgzich daaraan onttrokken, aan 9073 behoeftige personén en huisgezinnen onderstand is verleend, en dat daarvoor eene som van-y* 19413o 1,94 is besteed gewordenhetgeen per persoon of bedeelde 21,41 beloopt. Dat de eiiiene inkomsten dezer administration bedragen f 106,962,40; de Collecten én giften 63,439,3i hebben opgeleverd eh 74,043,78 aan dezelve voor Subsidien uit de plaatselijke kassen is verstrekt. In de tien in deze provincie aanwezige Godshuizen (met uitzondering der gast- of ziekenhuizen), zijn gedurende het afgeloopen jaar 796 personen verpleegd geworden, welker onderhoud en voeding eene uitgave vah f 61,610,68 beeft vereischthebbende de eigene inkomsten dezer gestichten 4^ 534,i5, de collecten 'en giften 10,26 ea de snbsidien dit de plaatselijke kassen /*32,i4i,ö8 bedragen» In de drie «Rst- of ziekenhuizen, welke ondfer de zoo even vermelde gestichten niet begrepen zijn, hebben in bet afgeloopen jaar S02 personen verzorging genoten; vöör derzelver onderhoud en voeding is eene som van f 7743 90 besteed, tot welker bestrij ding, mitsgaders van de administratie-kosten en lasten der bezittingengestfekt heb ben, deeigenfe inkomsten dezer gestichten ad 10,45c,88 en de subsidien uit de plaatse lijke kassen, ten bedrage van 4717 5o. Bij eene Vergelijking der uitkomsten dézer tabellen met die des vorigen jaars, ont waart men 1. Dat bet getal der buissezinnen en personenaan welke door de administration van denhuiszittenden armen onderstand is verleend, met35o is vermeerderd; datevfentvel de uitgaven voordien onderstand nog 1200,9: minder hébben beloopen dat dé admini stratie kosten mede een verschil in minder opleveren van 1120,80; dat voor belegging van melden 3o66 78 minder is uitgegeven en dat. de uitgaven over derzelver geheel eenesnhi van f n/jpiCjS minder dan over 1838 hebben beid pen. 2., Dat de bevolkingwelke in het afgeloopen jaar in de Godshuizen is veipleegd ge worden, even als over 1838 796 bedraagt; dat. evenwel voor onderhonden voeding 15S7 89 meer is besteed geworden, waarvan de oorzaak in de mfeerdere dudrtê der levensmiddelen en een langer tijdelijk verblijf der verpleegd geweest zijnde personen schijnt. gelë»en te zijn; dat voor belegging van gelden eene somƒ2990.76 minder dan in 1838 is 'beste d geworden; dat de eigene inkomsten dezer instellingen eene geringe aanwenst van ƒ51,45 hebben erlangd, en dat de aan dezelve uit de plaatselijke kassen verstrekte sllbsidien f 1419,52 meer hebben bedraden. 3. Dat hét getal dev in de gast-of ziekenhuizen verpleegde përsonèn 49 minder be draagt dan over 1838dat evenwel het cijfer der verpleegdaren dat des vorigen jaars met 5icj té boven gaat, hetgeen aan een langer tijdelijk verblijf der in die gestichten verzorgd geweest zijnde personen is foe 'te schrijven dat daardoor de uitgaven voor on derhoud en voeding ƒ393,91en die voor geneesmiddelen 662.73 meer hebben be dragen dan in let. voorgaande jaar; dat de éigene inkomsten dezer gesticht eri i43.i8 meer 'en de subsidien uit de plaatselijke kassen 626,00 minder dan over het jaar i83S hebben bedfagen. BROUWERSHAVENden 18 Julij. Gisteren is binnengekomen le Jeune Ce're de Familie, kapt. Edict, van Rouaaii naar Rotterdam, en heden Or wallkapt. Bcnnuijn Hargarst, van Liverpool naar Dord recht beide hebbenna ingeklaard te zijnhunne reizen vervolgd. ERRAfA In de advertentie van JVrAbelsgeplaatst in oris vorig ntimmCr staat: Stofijzer, móet zijn Staajijzer ADVERTENTIES De Notaris C. PLEVIER BOOM 2nlter. verzoeke van J. SN A AU W, óp Vrijdag den 24 Julij 1840, 'smorgens ten 9-uré, aan deSzelfs woning, in de Kerkstraat te Nieuwefkërkiiï bet openbaar verkoopen eene aanzienlijke partij MANUFACT ü- RÊN, beslaande in LINNEN, WOLLEN, KOUSEN, GE BLOEMD, DOEKEN en meer andere Goederenvoorts eenigë VLASGÉREEDSCHApPEN, als: REEPEN, B R A- K E NB R A A K M ESSEN en VORKEN, mitsgaders different BORSTEL W E R K en 't geen meer zal worden opgeveild, De Notaris M.r G. vah je» LEK de C L E R C Q zal ten verzoeke van zijnen Principaalop Vrijdag den 24 Julij aanstaande, dos morgens ten. 10 ure, op de Hofstede,- laatst bewoond door P. ZOETER, onder Bruinissépubliek presenteren te ver koopen Do AFBRAAK van eene op gemelde plaats gestaan hebbende Schuur, bestaande, in verschillende soorten van HOUT WAREN, geschikt tot velerlei einden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad BROUWERS HAVEN, zullen op Woensdag den 29 Julij aanstaande, des morgens te elf uóe, op het Raadhuis, aan den minst aannemeuden aanbesteden: De noodige reparatie van METSELWERK en verdere verbete ringen aan de HAVENWERKEN, met de leverancie en arbeids- loonen daartoe beboor'ende, waartoe ook behooren zal, het af-en uit breken der oude Brughoofdenen het in de plaats stellen van een R IJ ZEN PAK WÉRK enz. Het bestekwaarop deze Aanbesteding zal plaats hebbenzal vart beden af voor een ieder op het Stadhuis ter inzage leggenterwijl één dag te voren en op den morgen vóór de Aanbesteding de aan wijzing op het Werk zal worden gedaan, en men inmiddels de noo dige inlichtingen bij P. vah iïeb PLAS, tBrouwershavenkan be komen. Brouwershaven, den 20 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. LOPSE HOCKE, vt., Ter ordonnantie van Dezelven j. ISEBREE MO ENS. Bij d'e Wed. A. de VOS en Z O O NUitgevers dezer Cou- rant, op de Oude Haven, is gedrukt en uitgegeven: GETROUWE VERMANING van W. h BRAKEL, over het afscheiden van de Kerk, bet wegblijven van het H. Avondmaal en het houden van onderlinge bijeenkomsten, getrokken uit deSzelft REDELIJKE GODSDIENST; prijs 15 Cents. Hetzelve is mede verkrijgbaar gesteld bij de Bockhandelaars P. de LOOZE en J, van de VELDE OLIVIER. të ziekïkzee, bij dé wéb. a. de vós ea zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2