S.° 58. ZIERIKZEËSCHË A." 1840. COURANT. den 21 'NIEUWSTIJDINGEN. ÉS DUITSCHLANfi. FRANKFORT den 16 .Tulij. In regtstreeksehe brieven uit Rome van den 4„wordt thans mede met ongerustheid over den toestand van den paus gesproken. 11e geneesheeren hadden eene verandering van lucht bevolen. Waarschijnlijk zoii de paus het landelijke slot Gandolfo betrekken. Volgens brieven uit Napels té Weehèn ontvangenheeft op den 26 Junij nabij die stad een vreesselijk ongeluk plaats gehad, bij ge legenheid van cén proeftogt op den spoorwegWelke van Napels naar Portici wordt aangelegd en gedeeltelijk voltooid is. Een getal van 100 of volgens andere van 300 reizigers named aan dien logt doel. Terstond na het vertrek van den trein werd de machinist, die den stoomwagen bestuurde, plotseling dóór eene beroerte overvallen zoo dat de locomotive aan zich zelve overgelatenvoortsnelde. Met ont zetting bespeurden de personen in de wagens, dat zij pijlsnel het punt naderden waar het spoor een einde nam. Niet ver van daar leMdè èene voor den spoorweg gebouwde, maar ongelukkig nog slechts ten halve gedekte brug over eene dier mètiigvuldige des zomers uitgedroogde kloven waardóór hel Wót'qr des winters van het gebergte naar de zee stroomt. De trein, door den stuurlóozen stoomwagen met'volle kracht voortgetrokkenbereikte in een oogenblik het gevaarlijke punt der brug, waar de pilaren nog ongedekt waren en stortlë mét al de'per sonen die,zich in de rijtuigen bevonden, in den afgrond. Twintig mensclien moeten dadelijk het leven verloren hebbenen al de overi gen min of meer gekwetst zijn. Et waren omtrent dit ongeval nóg geene nadere bijzonderheden te Weenen hekend, (In de hcrigten uit Napels van den 4 Julij door de Allgemeine Zeitüng medegedeeld wordt ftog geen enkel woord van dit vrees selijk ongeluk gesproken zoodat het nog zeer twijfelachtig schijnt of hetzelve wel hebbe plaats gehad.) TRANiRiJt PARIJS, den 15 Julij. Hét BeVéstigt zich dat lieden, tot do bewegingspartij behoorende op den 14 Julij den verjaardag va'n het vermeesteren van de Bastille en derhalve van het dadelijk begiil der groote omwenteling welke aan het staalkundig beheer van oen groot gedeelte van Euró'pa eenó nieuwe Wending heeft gegeven een feest-maaltijd van niet minder dan 3000 personen hadden verordend doch dat dé preféèt, 'gerugsteund door den minister van binnenlnndselie zakenelke vereeniging van méér dan duizend pcrson'én heeft ver boden. Of de bewindslieden bij de bestaande verordeningen reg* hebben om dergelijk verbod uit te 'vaardigen wordt nóg al in twijfel getrokken doch de 'meerderheid defgenen die iets te verliezen hébben Verheugt 'zith, dut dergelijke vergaderingen -, uit Welke zoo ligtclijk bedenkelijke wanórden kunnen ontstaan, op welke wijze dan ook; Worden geweerd. Ten gevolge 'van dit verbod is de maaltijd uitge steld en zoo men zegt verschoven tot dén 10 Augustus, den ver jaardag van het vermeesteren Van hel kasteel der Tuilerien in 1792 en het dadelijk omverwerpen Vart dén nog overgebleven schijn vati het 'monarchaal bewind eén bedrijfhetwélk in den t'egenwoor- digen tijd niet zonder be'téékenis zoude zijn. D. Ramon Cabrera schijnt hier ter stéde nog ai niet eenige belangstelling te wófdfen behandeld. Men kan niet loochenen dat hij wreedheden heeft gepleegd maar tnén mag ook niét Vergoten dat zijne staatkundige vijanden hem er het vóórbeeld van hebben ge geven door zijne moeder te laten om hals brengen in de hoop van hem daardoor te verschrikken. Deze handelwijze heeft eene tegenover gestelde werking gehad, en, in slede Van te zwichtenheeft de jonge man die noch militaire Opleiding noch ondervinding bezat met zeer geringe middelen een leger gevormd en bijeen gehouden waarmede hij gedurende Vele jareride bekwaamste bevelhebbers met het dubbel zijner krijgsmagthet hoofd heeft gebodén en waarvan hij eindelijk zonder geldeö van alle zijdeh gedrongen nog 8000 man op franschen bodem heeft gebragt. Hij spreekt geën ffansch en zelfs geen zuiver spaansch maar bedient zich -alleen Van den katalonischen tongval. Bij gelegenheid van de mishandelingen aan welke de maarschalk <k Bourmont laatstelijk irt Marseille is blootgesteld geworden heeft het democratische dagblad dezer hoofdstad beweerd dat Frankrijk het onheil van Waterloo alléén aan dezen officier (die vier dagen te voren het franscbe leger, in hetwelk hij eene divisie kommandeerde verlaten had) verschuldigd is. De lieer C. de Bourmont heeft dit ajs laster aangemerkten heeft diensvdlgens den uitgever voor de correctionele regtbank doen dagvaarden. Den 16. Berigten uit Madrid melden, dat de overgang van Cabrerii óp fransch grondgebied aldaar zeer voel indruk gemaakt heeft. Men scheen het er voor te houdendat thans do burger-oorlog voor goed geëindigd was. Sommige lieden willen doen gelooven aan plannen van de her togin 'öan Berryom ten gunste van den hertog van Bordeaux eene volksbeweging in Frankrijk te beproeven en verzekeren dat de reis v'an den maarschalk de Bourmont en zijn zoon in Bretagne daarmede ju verband zou staan. Bijzondere berigten van den 29 Junijbeden alhier uit Algerie outvangen luiden aliezins gunstig voor de franscho wapenen. Alen had reeds een grooten voorraad granen en andere voortbrengselen van den grond binnengebragt. Overal verkeerden de. Arabieren in een staat van volkomene moedeloosheid terwijl zij hét vertrouwen op Abd-eï-Kader geheel hadden verloren. BELGIE. BRUSSEL ,.dën 17, Julij. M'en hotidt zich in den stedelijken raad dezer stad bezig met hét overwogen van plannenom de voqrsteden met, te stad te vereenigen. Dit, in verhand met de plaatsing van hét paleis vati justitie, Schijnt nóg al moeijelijkhedeu te haren. De commissie welke door de, gedeputeerden henoèmd, en belast is met d'è, taak,, óm den toestand van den handel en de nijverheid in, verband tót deii landbouw, te onderzoeken, gaat dingsdag op reis, en begeeft zich in de eerste plaats naar Leuven. Zij beschikt over .25,000 fr. Ier goedmaking van hare onkosten. Inmiddels wordt van de ministeriële zijde beweerd dat het bewind belangrijke onder nemingen beoogtén onder anderen eene handelmaatschappij wil stichtenbestemd óni de bélgische voortbrengselen binnenslands aan te koopen en buitenslands te plaatsen. In de gemèefrte Zuijenkerke heeft hét volgende geval plaats ge hadhetwelk aan onhoodige vrees kan Worden toegeschreven: Zekere persoon, Struhbe 'genèamdwerkman te Brugge, bad zich in het veld tuskchcn hét gréan te Slapén gelegd, toen êeil meisje uit het dorp hem bemerktemaar voor een wild diér aanzag. Zij gaat schreeu wende terttg-, en beweegt den werkman Lagrouhiai te. vergezellen dewijl een verscheurend dier in het veld verborgén is. Lagroü vat een ge weer, en bij de plaats komende, ziet hij werkelijk iets zwaarts zich bewegen. Hij legt aan en 'Schiét Struhbe dood. Het lood bad den ongelukkige fn bet voorhoofd getroffen. Dé moórdehaar zonder opzet, ziende' dat hij oiivoorzigtiglijk een mensch had gedood, daar Strubbè nog eenigé oögenblikken leefde deed zelf de aangifte bij dó autoriteit. Eenigcn lijd daarna begaven zich de procureur dés konings, de règter van instructie en d'è griffiervergezeld vqn een paar genees heeren.; naar de plaats; doch geneeskundige hulp kwam te laat. In de NoüveÜistb dis Flandres van den 5 Jülij leest men: Gis teren nacht, terwijl de landman J. Baer'l, te Cóolkcrke gerust lag te slapen, voelde hij zich bij de harén grijpen én een ihés op de keel zetten. Hij wist niet of hij dróoffide óf Waakte. Zijné jonge vrouw; die iiaas't hem lag, werd wakker en gaf een schreeuw. Eené stem riep iiuti toe: kindion gij u beweegt, zijtgij des doódS." Zij bemerkten kerels voor het béd. Dezelfde stem beval haar hun dadelijk, eten tè geven. Êaert maaklé eene beweging óm op te staan. «Niet gijriep irtcn hem toe eh Baerl voelde het meS zijne keél naderen. De vrouw ■Stónd beveftd.e op ging haar deft 'schoorsteenom licht op tè steken. «Geen licht," riep men haar toe, «maar vleeSch 'en geld." De vrouw reikte hun de schotel mét vleesch toe, en begaf zich in een andere kimer, gevolgd woédende door twee personen'elk met eeh mes in de hand. Zij opende eenö iade en gaf hun een handvol vijffrancsstukken. Zij vorderden méérmet bedreigingen. Zij namen 250 francs mede; alsook .écné gouden k'élting, kruis, gouden oorringen en een goud horologie. De vrouw deed mét geweid de deur Van dé kast digi, Snelde 'de kamér uit en trok de deur achter zich toé, roepende haren man toé: «Zij zijn'opgeslotenDe béide roóvers schre'euwden die- gehc toé, dié aan het bed was gebleven: Dood hem, dood hem." Deze deed zulks niet, maar liep haar de vrouw. Baetl Sprong het béd uitgfëep den foóVcr bij dé kéel én Wierp hem tegeri dén grónd; Terwijl men dus in dén donker worstelende is, gaat de kamerdeur weer ópen. Dé ongelukkige vrouw had vefgélèn dén Sleutel öfri te dïaaijen en dè déur goéd te sluiten. Nu had er een geweldig gevecht plaats lus- schen man én vrouw én de 3 roovers. Babrt liet zijn man op den grond niet losen toén hij zich door eeh andér hij de baren voelde grijpensloeg hij met het hoofd heen en weder. Het mes van den mo'oédenaiar ïrof'hem in den regterkinucbakeen weinig lager dart was hij dood geweesl. De vrouw waS met den derden tnoórdenaar handgemeenzij had reeds een slag niet een stok ontvangen, en schreeuwde om hulp. Eindelijk wisten de 3 roovers weg te komen wclligt uit vrees, doöf anderen gèvat te worden. Mén hoopt dat da moordenaars in handen van de justitie zullen vallen: Een der dagbladen meldt, dat de gezondheid van den genéfhal Cabr'era veel geleden heeft. De parijsscbe geneesheeren hadden hem het'gebrüik van zeebaden aangeraden, Waartoe de generaal die van Ostende vefkózen cii Verlof vail de ftansché overheid verzocht moet hebben om zich derwaartste begeven. Het antwoord Van het ministerie was nog niet hekend. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 19 Julij. Het heeft t. Af. behaagd déri directeur-géneraal van oorlog voorloopig en behoudens nadere bésfchik- kirtg zoo veel ndodigte magtigen óm de herfstoefeningen van dit jaar niet te delen plaats hebben en dien ten gevolge de ver lofgangers der nationale militie in, hunne haardsteden te laten blijven: Men méldt datiiaar aanleiding eenér aanschrijving van het departement van oorlóg, dö hecrcn géneraals, kómhianderende dó divisiëri infanteriezijn uitgenoodigd om zoodanige miliciens der ligting van 1839 en vroegere ligtingen die behooren tot de korpsen infanterie onder hunne hevelen en ingevolge'eeh koninklijk rescript van 3 Maart jl.hij voortduring in het gehöl Van zes m&anden verlof zijn gesteld op nieuw eene prolongatie Voor eenen gelijken tijd to verlecnen. Naar men verneemt zal er aan de met onbepaald verlof zijnde

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1