W.O 55. ZIERIKZEESCHE rij dag A.° 1840. COURANT. den 10 Jfulij BESTUREN EN ADMXNISTRATIEN. Bekendmaking. Nelemanswetkmderl.p. W. J. P. KROEE; NIEUWSTIJDINGEN. Gróot-brittannien. LONDEN,,den 4 Julij. Lartgs Verschillende wegen heeft mén hier tijdingen uit China. De keiierin van dat rijk wSs overleden, en een algemeene róuw, Voor den tijd van eeno maand, Uitgeschreven. Eenige jaren geleden moet do vorstin grooten invloed Op de staatsza ken hébben uitgeoefend, tnaar thans was haar aanhang weinig geacht. Men sprak te Peking van allerhande kuiperijen in het paleisen zelfs van zamenzweringertom dé bestaahde orde van zaken om te keeren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERÏKZEE, maken bekend': Dat bij hen zijn ingekomen de volgende op deii 26 en 30 Junij jl. door Z. E. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie exe cutoir verklaarde kohieren te weteh Drié stuks voor de personele Belasting, litt. Aj n.° i-, van de Wijken A, B en C van deze Stad, dienstjaar 1840/« benévens het suppletoir kohier van het Patentregtóver het jaar 18?'/i04® kwar taal en dat dezelve op heden worden verzonden aan dón Heer Ont vanger der Directe Belastingen alhierten fine van invorderingwor dende alle belastingschuldigen mitsdien aangezocht óm hunne aanslagen overeenkomstig de Wet, getrouwelijk te voldoen. Zierikxèe. den 8 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voorn.d Ter ordonnantie van Dezclven, Dé Stads Secretaris De ohder-koning Van Kwantung, de bekende Lm, heeft den 9 Maart 'een edict uitgevaardigd, waarbij hij rijn vroeger hevel, tot sluiting der haven vail- Macao, intrekt, voorreden gevende dat de portugesche autoriteiten, door zijne bedreigingen verschrikt; de Ëhgelschen voof altijd uit die plaats verdreven hadden. Dit laatste wordt echtör volstfekt door göéne andere herigtën be vestigd; maar men voedde te Macao Vrees, dat de Chinezen, zoodra het engclsch eskader zich vertoonde; de forten met geweld zouden bezetten. De amerikaansche kooplieden te Canton verkoelden in grooto onge rustheid óver den staat der zakenen Vreesden dat de aankomst dof bngelsche expeditie het sein tot eene bloedige omwenteling in China geven zoü. Sommigen hunnör haddeh reeds besloten de Stad te ver laten. Het fregat tlie Druidvan 44 stukken had zich bij de engelsche 'oorlogsschepen irt de chinesche wateren gevoegd. Men zeide dat de Chinezen op hieuw blanders iii gereedheid bragten om die schepen te vernielen. Öp den 2 Julij heeft de opdnihg vaü Hert SpoorWég vah Blacwal naar Lottden plaats gehad. Deze spoorweg is dé eenige in Engeland Waai'op de wagens door vaste machinesaan (je heide einden Vaü den weg geplaatstvoortbewogen worden. De Weg is ongeveer drié en gelsche mijlen lang. De Wagens wordeh vdbrtgetrokkert dóór middel van een touwwerk van zes duimen onttrek welks einde aari een haak naar goedvinden vast- of er van losgemaakt Wordten dat zich om een trommel Van 20 voeten middellijn oprolt. De seirten van vertrek en aankomst wordetl door den electfischén telegraaf onitliddeiijk over- gebragt. Omtrbht dén rijkdom van het huis Esterhazy, verhaalt de éii- gelsche Schrijver Paget het volgende: VorSt Esterhazy bezit 130 dorpen, 40 stéden en 34 sloten. Hij heeft viel landhuizeridie zoo groot zijn als ChatSworth; een derzelven bevat 360 logeerkamers en eenen sehouvvbhfg. Toen ééns lord Hólkam, in Engeland, Heil vorst eene kudde schapen aanxve'ès vati 2000 stuksen Hem vroeg óf hij eene even talrijke bezat, gaf de vorst hem ton dniwoördik heb meer herders dan gij schapen; en dit is inderdaad waaf, want vorst Esterhazy heeft 2500 herders iri zijne dienst. Do vorsten Ester hazy onderhouden daarenboven eotie regelmatige lijfwacht van grena diers in hunne soldij, en hebben op hunne bezittingen het regt over leven eti dood. In eene der kamers van het bovengenoemd land huis, zegt Paget verder, is de stamboom Van het geslacht Èslêrhazy afgebeeld, op welke zoo duidelijk mogelijk wordt aangewezendat zij van Adam afstammen en eiken beroemder! Israëliet en Heiden onder hunne voorvaderen tellenvan Mozcs tot Ailila, tot dat men einde lijk komt tot datgeen wat zij thans nog zijnmagnaten van Hongarije; Hog zonderlinger is de lange rij van portretten vah alle die beroemde mannen, Ailila daaronder gerekend, welke met hunne vrouwen en hinderen, naar den smaak des tijds zijn gekleed, tot de laatste nako melingen toe. Da stad Popree in Orissa is den 30 April door een zwareii Storm bezocht geworden die eene groote menigte huizon vernield heeft. Volgens nadere berigten van Natchez zijn zoo in die stad zelve als op de rivierdoor den orkaan die aldaar in de maand Mei ge woed heeft, 317 menschen omgekomen en 10Ü zwaar gekwetst. Uit Montevideo schrijft men, Ha;t omstreeks de helft van April niet minder dan 125 schepenvan verschillende natiën in die haven lagen; aan welke het uitlöopen door de blokkade belet was. Brieven uit Bombay bevestigen de vorderingen der Bussen op hunnen togt naar Chiwa. Dun leger, 24,000 man sterk, heeft dat van den khan op de vlugt gedrevendie daarop heeft aangeboden al dè russische onderdanenWelke hij gevangen houdtin vrijheid te stellen, mits het leger terug trok, hetwelk echter door den opperbe velhebber afgeslagen was, die in Btelligen last moet hebben Chiwa te bezetten. FRANKRIJK. PARIJSden 5 Julij. De hertog de Joinville is Werkelijk naar Tou lon Vertrokken, ten einde aldaar Scheep te gaan, om de asch van Na poleon van S.' Helena af te halen. Men rekent dat. de hertog in do éerste helft van December in Frankrijk zal tcfug zijn. De meesters kleedermakers te Parijs hebben aan deh prefect van policie gevraagddat hun Werkvolk ook onderworpen mogt worden aan de bepalingen van het houden van llvrets of registerszooaïs andere ambachtsliedende gezellen zijn hierover zoo ontevredeh ge raakt, dat zij ten getale van 3000 hunné winkels verlatén en beslo ten hebben niet meer te zullen arbeiden Voor dat deze bepaling te hunnen opzig'té zal ingetrokken zijn. Ook te Nantes hebben de bak kers-knechts, om gelijke redehengeweigerd te arbeiden. Om de stad niet zonder brood te ialeh zijn al de soldaten der bezettihg-; die met de bakkerij bekend wafen, te Wefk gesteld. In het veertiendaagsche överzigt Van de Revue des deux Mondei. leest men, omtrent den loop der gebeurtenissen in Spahje, het vol gende De zaken in Span je neineh met eiken dag eene meer gunStigè Wönding voor dé constitutionele zaak. De generaal Segarra heeft zich onderworpenen spoort de opstandelihgen aan zich bij de nationale partij te vóégen. Èalmaséda is geslagen. De koningin wordt in Ka» talönie door eérte van alle kanten toegestroomde bevolking vol geest drift begroet. Het spaansche volk blijft steeds voor liet monarchale beginsel den dicpsteh eerbied koesterën. Ongetwijfeld zal dé nabuur schap van het hof véél bijdfagen om de partijen te verzoenen en een groot aantal verdwaalde mannén teïug te brengen. Na vele veron derstellingen schijnt men thans te gelooVendat de reis der beido koninginnen werkelijk geen ander doei hóeft, dan hét herstel van da gezondheid dhr koningin Isabella. Wat hier Ook Van zij mén Zou zich bedriegen door te gcldoven datWannéér eenmaal Cabrera zal rijn oVerwonnen, en de carlistische partij geheel ontbonden de moei- jelijkhcdcn in Spanje tcii eetiértmaie zulleii verdwenen zijn. Terra Van daar. Het völk is monafchaal en godsdienstig Zelfs bijgeloovig maar desniettemin is eén aanzienlijk gedeelte der middelklasse, vooral in dë groote steden met onzé denkbeelden ert beginselen behebt; en juistoindat die denkbeelden eii beginselen voor Spanje te zeer ge vorderd zijn, en niet in Overeenstemming met den algertieenen staat des landsis dë minderheid, die déze geleende staatkunde belijdt; ongeduldig hare denkbeelden te verwezenlijkensteeds geneigd tot ge weld en oproer de toevkigt te nömeti. Na de algcheele vernietiging Van den earlistischen opstand zal de riklikale partij in Spanje waar schijnlijk hevigci1 wórden en al meer en mécr eischen. Het gouver nement zal dart vastheid bekwaamheid en voorzigtigheid nöodig heb ben; Maar dat het zich vooral wachte zijne tegenstanders të minach ten; do minderheid,liéeft zoo dikwijls de Wereld beröerd en belleerscht." Yölgens schrijven uit Toulon van. deh 2 dezerwas aldaaf het bcrigt ontvangen, dat de bey vaii Eilnis, zijnen heef en opvolger, Sidi-HiriUniaaan het hoofd der regering achterlatende te velde ge trokken is aan het hoofd Van 6000 man linietroepen 20ÖÖ BedöUÏneu te paard en 1& stukken geschut, heneyehs 3000 kameeleh, tot ver. Voer van levensmiddelen en 300 paarden om dé tenten te dragen Öin zich een denkbeeld te maken van het moorddadige vag, jea krijg Vah Algiers, dient, dat de zoogenaamde tirailleurs van vf.jncen- tles, Weikeom hunhèti ónversaagdcri ,mOeddoof de Arah:,eren deii bijnaam van kinderen des doods rijn bestempeldén i;n jen }O0p Van den Winier, ten getale van 13 officieren en. 630 'manschappen, te Algiers zijh ontscheept, aisnu slechts télien 3 Örïicieren en 305 manschappen. - Uit AleVandrie Wordt, thans stellig ;,én onder dagteekening van <len 20 Juhij gemeld datzóodra Mehemed -AU onderrigt is ge worden van. het afzetten van Chosrew-bassi als groot-vizier van den sultan, hij zijnen geheimschrijver Lajii/-bey, mot de toscaansche stoom bootnaar Konstantinopel heeft gezonden inèt nieuwe voorstellen aan deh Grooten Heer ten einde de zoo lakg bestaan hebbende ge- Schillen zoiider tusschenkomst vah cenirje andere mogendheidto vereffenen. Men voegt 'er bij, dat de ander-koningten blijke zijner goede gezindheid zich bereid heeft Verklaard om de turksche oor logsvloot onder hevel vah drie hoofd-officieren Welker benoeming daartoe ook door den suitan zoude bohooren te Worden goedgekeurd haar Konstantinopel terug te zenden. Deh 6. Uit Spanje schrijft men, dat Cabrera zich niet langer in het open veld kan staande houden, en zich in de bergen van Katalonie heeft geworpen om aldaar als partijganger den oorlog te voeren. Mén heeft vóel hoop om weldra eén einde aan den burgerkrijg te zien. Volgens brieven uit Rome van den 23bevond zich de paus in den laatsten tijd wedefom lijdende. Bij eene groote processie, twee dagen te voren gehóudenwas de paus niet tegenwoordig. Do ge- neesheeran hadden hem alle beweging verboden.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1