ZIERIKZRËSCHE COURANT. Dinqsdag den *2 «Julij. BESTUREN EN ADMINISTRATIE*!. NIEUWSTIJDINGEN; N.0 54» A.o 1840, M n' - SC HU T T JE RIJ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Provincie ZEELAND. Gezien hebbende Art. 15 der Wet op do Schutterijen van den 11 April 1827 Staatsblad n.° 17en Z.r M.® besluit van den 28 Junij 1828 (Staatsblad n." 42 brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat de Commissie van Onderzoek voor de dienstdoende. Schutterij Linnen deze Stad bare tweede gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Donderdag den 9. dezer maarid in eene der zalen van het Raadhuis alhier, en eindigen den 31 Julij daaraanvolgende, tot het onderzoeken en beoordcelen van al de reclames welke tot, Vrijstelling of uitslui ting van de dienst der Schutterij door geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds ingelijfden van vorige, jaren zijn ingebragt en dat diegenen welke voor de Commissie, niet verschijnen op zoo danige tijdstippen als door dezelve wordt bepaaldWaarvan de dagen en uren aan de iotelingen door toezending van een oproe- pings-biljct zal worden bekend, gemaakt, zullen gehouden worden geene rédenen tot vrijstelling te hebben en voor zooverre zij dienst- pligtige nummers getrokken .hebbende niet vallen in de termen van Art. 3 en 4 der Wetbij ,de Schutterij Zullen worden ingelijfd blijvende bet bun evenwel, vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar té doen gelden. Dat aan pérsonen die voorgeven met ziekten of gebreken behebt te zijngeerie vrijstelling zal worden Verleend op vertoon van attes ten aangèzien de zoodanigeh moeten onderzocht wöjrilen door den Genees- of Heelkundigen bij de Commissie en dat bij die buiten staat is om voor dezelve té verschijnenin zijne woning het onder zoek zal ondergaan terwijl bereids ingelijfde Schuttersdie voorgeven tot dë dienst onbekwaam te zijn op de door Officieren vart Gezond heid afgegeven certificaten tusscbcn tijds niet zullen Wórden ontslagen, maar iil de maand Julij van elk jaar gedurende dë tweede zitting der Commissie van Onderzoek moeten beoordeeld worden. Eindelijkdat de belanghebbenden die cenige inlichtingen mogteri begeeren in zaken dór Schutterij, of voorda schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de Wet gevorderd, zich daartoe dagelijks ter stedelijke Secretarie kunnen aanmelden, alwaar de veréischte terogtwijzing zal worden gegeven. En opdat niémand biervan onwetend zoude zijn, zal deze afgekon digd en in dé Stads-Courant worden geplaatst, Gedaan ten Raadhuize der Stad Zicrikzee, den 1 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voorn.4 DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van Dczelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 2 Julij. Het eeuwfeest der boekdrukkunst is in onderscheidene plaatsen in Duitscbland met openbare plegtigbeden gevierd geworden. ..Uit Warschau Wordt van den 23 gemeld dat het lijk van den beerGockerill gebalsemd is geworden om in eene metalen kist naar Belgie te Worden vervoerd. De russische havens der Oostzee zijn voor den tolvrijen invoer yan granen geopend. Berigten uit Napels meldendat de te Malta en Korfu door de Engelscben teruggehoudene napelscbe schepen vrijgegeven zijn. Voorts jschrijft men dat bene napelscbe vloot van 9 vaartuigen eerstdaags naar Tunis zou zeilen om daar voldoening te eischeti voor onderscheidene aan napelscbe onderdanen aangedane beleedigirigen. Uit Bosnië ontvangt men dagelijks meer bedroefde berigten. Do christelijke bevolking, reeds lang onder het willekeurige juk der Turken gedrukt, had zich, Kathol ijken en Grieken, verecuigd en besloten met kracht van wapenen hetzelve af te schudden. Deels was zij daartoe aangespoord door de region hun bij de bekende hatscberif toegezegd deels ook door de inblazingen der cgyplische zendelingen. Reeds moeten de aanvoerders van den opstand benoemd wapenen en krijgsvoorraad aangekocht zijn en er inoet ook een beroep gedaan Zijn aan de Christenen in de aangrenzende lurlische provinciën om zich met de bosniscbe insurgonten tot een gemeenschappelijk doel do vrijmaking van de drukkende heerschappij der Moslimste vereenigen. Uit het zuiden van Rusland is berigt, dat de nieuwe expeditie tegen de Circassiërs bare landing bij Tiiabs bewerkstelligd beeft, zon der belangrijken wederstand te ontmoetenen dat terstond met do herstelling Van het vernielde fort was aangevangen. De inwoners had den hét geschut van ligt kaliber met zich gevoerd, maar bet overige achtergelaten. Berigten uit Alexamlrie melden, dat, Mehemed-Ali naar Caïro is vertrokken, alwaar zijne tegenwoordigheid, wegens het groote aldaar heerschende misnoegen, ten hoogste vereischt wordt. Niet minder dan dertien maal isonder anderente Cairo brand aangestoken Welke echter gelukkig geerie groote schade heeft aangerigt. De onte vredenheid moet vooral toegeschreven worden aan de ligting der na tionale garde, .welke met gruwzame gestrengheid wordt doorgezet. Dit gaf tot veel misnoegen aanleiding. Men had biervan een voor beeld gezien doordien een vaderwiens, vier zonen in dienst waren zich bij den bcy deswege bad komen beklagen. In plaats van ant woord had men hem zoo deerlijk mishandelddat bij naar huis moest gedragen worden. Zijn zoon, met hetzelfde lot bedreigd wor dende, bad den bey op zijn divan doodgeschoten. Mehemed-pneha heeft staten doen opmaken, om aan het fransch gou vernement te bewijzen dat zijne financiën op verre na piet zijn uitge put, en dat Egypte méér dan ecnig ander land de middelen aanbiedt om groote uitgaven te dekken. GROOT-BRITTAN NIEN. LONDEN., den 1 Julij. In deze hoofdstad is eene inschrijving ge opend, tot herstelling van de grootendeels door brand vernielde hoofd kerk té York, in haren voormalige'n staat. Reeds in de eerste bij eenkomst, waarin het plan tot. die inschrijving beraamd werd, is voor ruim 3309 ponden, (f 39,600) deel genomen. !n de drie vereenigde rijken van Engeland, Schotland en Ierland is de menigte van gedisteleerde waterendie men aldaar gebruikt heeftin de volgende mate toegenomen: In 1817 zijn er gebruikt 9,200,000in 1827,18,200,600in 1.836, 26,745,000. Terwijl in da 30 jaren.dé bevolking slechts met-een derde vermeerderd is, werd het gebruik van stérke dranken bijna driemalen zoo groot 1 Als eene bijzonderheid kan gemeld worden .dat de Times met eert dubbel bijvoegsel is verschenen, zoodat wij met dat blad gelooven dat nog nooit ergens in de wereld ztilk eéne massa van nieuwstijdingenandere berigten én aankondigingen, binnen 24 uren van. eene enkele drukkerij het licht beeft gezien, als in die 96 met kleine letters gedrukte kolom men vervat waren, Is die menigvuldige stoffe nu zoo nuttig en nood zakelijk Wij gelooven het niet. Want grootendeels dient dit dubbele kommer van het wereldvermaarde ochtendblad om hatelijkheden tegen do Roomsch-Katholijkcn en Joden óp te disscbenen den koning van Hanover in bescherming te nomen. Onder anderen bad het een lang stuk opgenomen waarin men wilde volhouden dat de Israëliton wel degelijk aan de misdaad hun te Damascus aangewreven schuldig waren. Thans behelst dat blad een schrijven van een' Israëlietwaarin op nieuw met kracht en op bijbelserie gronden de ongerijmdheid daarvan wordt aangetoond. Onder anderen voert de schrijver aan dat het Israëlitische paaschfeest eeuwen voor het ontstaan van het Christendom is ingesteld en hijgevolg van zelve de beschuldiging van de wreedaardige behandeling van Christenen vervalt, die overigens hier te lande hij Hervormden en Katholijkeii ten zeerste van middelceuwsche schraapzucht en bijgeloof gerangschikt wordt. Do .laatste berigten, hier uit Alexandrie ontvangen, houden in, dat de onderkoning zijne aandacht thans bijzonder aan den landbouw toewijdt, en voornemens is, wanneer zijné geschillen met de porto vereffend zullen zijn, militaire koloniën aan te leggen, in welke da soldaten van het egyptisch leger den grond bearbeiden en zich üii; de voortbrengselen daarvan onderhouden zullen. FRANKBIJR. PARIJS, den 30 Junij. Er zijn heden twee telegrafische depêches nopens Spanje bekend gemaakt., beide gedagteekpnd Bayonne den 29. De eerste van, des morgens ten negen uie luidt aldus: De generaal Coïteha heeftin den avond van den 25 Balmaseda tusschen Miranda de Arga en Tafalla geslagen hij heeft een honderdtal manschappesi van hem gedood en .150 gevangenen gemaakt." De tweede depêche, des namiddags teri twee ure afgezonden, is van den volgenden inhoud Balmaseda is gisteren avond over Larran met 380 man op fransch grondgebied aangekomen. Men verzekert dat morgen of gedurende den nacht, 2000 man langs hetzelfde punt zullen bin nenkomen." Den 1 Julij. Men verhaalt dat in een raad der ministers, na rijpa overweging., bepaald is, om het grondgebied van Algiers door middel van eene doorgaande omheining tegen de invallen der Arabieren te Verdedigen en men daartoe uit verschillende plannen gekozen heeft om de vlakte vari Mctidja te omringen met eene grachtpn eene horst wering. Te dien einde moet een generdal vari de genie naar Afrika gezonden worden óm de voorbereidende werkzaamheden te regelen en te zorgen dat tegen het begin van den herfst een aanvang met dit werk gemaakt kan worden. Door deze ommuring zal eene uitgestrektheid gronds van 20 a 25 mijlen voor de. strooperijen der Arabieren worden beveiligd. Dio grond is rijk en vruchtbaar en kan/eene bevolking van omstreeks 600,000 zielen voeden welke zelve een genoegzaam getal weerbare mannen leveren kanom voor de rust en zekerheid dezer kolonie te waken. Volgens een ochtendblad zou aan den maarschalk order gezonden zijnom voor het tegenwoordig oogenblik niets te ondernemen en aan de soldaten rust te geven. Het berigt van overloopers dat het leger van Abd-eLKadcr zich moest verstrooijen om levensmiddelen te zoeken waaraan het groot gebrek leed, heeft zich niet bevestigd, en men gelooft eerder dat da Arabieren naar huis gaan om hun graan te oogsten daar hel hun aan geene middelen' van vervoer ontbreekt, en zij door hunne bekende matigheid weinig nood hebben van gebrek te lijden.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1