ZIERIKZEESCIIË COURANT. Vrijdag v4& den 3 Jfuïijo BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. HL° 53. A.o 1840. •"■•7 4' SCHUT TE R IJ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der Stad ZÏERIKZEE, Provincie ZEELANQ. Gezien, hebbende -Art. 15 der Wet op de Schutterijen van den 11. Vr. 0 H p'r» 1. r M 8 ïtpclnih van Hpïi 28 April 1827 (Staatsblad n." 17 en *Z.r M.' besluit van den 28 Junij 1828 (Staatsblad, n.° 42 brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat de Commissie van Onderzoek voor de dienstdoende Schutterij binnen deze Stad hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Donderdag den 9 dezer maand in eene der zalen Van,het Raadhuis alhier en eindigen den 31 Julij daaraanvolgendetot het onderzoeken en beoordeelcn vim al d.e reclames welke tot Vrijstelling of uitslui ting van de diénst der Schutterij door geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds ingelijfden van vorige jaren zijn ingebragt en dat diegenen welke voor de Commissie niet verschijnen op zoo danige tijdstippen, als door dezelve wordt bepaald, waarvan de dagen en uren aan de lotelingen door toezending van een oproe- pings-biljetzal. vVorden bekend geblaakt, zullen gehouden worden geene rédenen tot vrijstelling te hebben en voor zooverre zij dienst- pligtige nummers getrokken hebbende, ..niet vallen in do termen van Art. 3 en 4 dor Wétbij de Schutterij zullen worden ingelijfd blijvende hét hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen geldén. Dat aan personen, dié voorgeven met ziekten of gebreken behebt te zijn geene vrijstelling zal worden verleend pp vertoon van attes ten aangezien de zoodanigen moeten onderzocht worden door den Genees- of Heelkundigen bij de Commissie, cn dat hij dip buiten staat is om voor dezelve te verschijnen, in zijne woning hét onder hoek zal ondergaan terwijl bereids ingelijfde Schuttersdie voorgeven fot de dienst onbekwaam te zijn, op de door Officieren van Gezond heid afgegeven certificaten tusschen tijds niet zullen worden ontslagen, maar in de maand Julij van elk jaar, gedurende de tweede zitting der Commissie van Onderzoek moeten beoordeeld w'orden. Eindelijkdat de belanghebbenden die eenige inlichtingen mogten begeereii in zaken der Schutterij of voor de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstellingbij de Wet gevorderdzich daartoe dagelijks ter stedelijke Secretarie kunnefi aanmelden, alwaar de vereischte teregtwijzing zal worden gegeven. En opdat niemand hiervan onwetend zoude zijn, zal dezé afgekon digd cn in de Stads-Courant worden geplaatst, Gedaan ten Raadhüize der Stad Zierikzee, den 1 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voorn.11 D,E CRANE, vt., Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris., W. J. P. KR OEF. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 28 Junij., Nopens Spanje is heden, uitBayonne van den 27,, en uit S.'-Jean-de-Luz van den 26 des avonds, de volgende telegrafische depêche bekend gemaakt «De insurgenten komen op franscK 'grondgebied door Olette, Sarre en Ainboa; 1300 than, die alhier aangekomen zijn, moeten morgen ochtend naar Bayonne vertrekken." Balmaseda is te Atann met slechts 500 man." In bijzóndere brieven wordt gemelddat Cabrera zich op het blok huis van Tremp rigten dat hij voortieuiens is zich in Navarre te wer pen. Het bewind heeft bevel gegeven, alle bruggen af te breken en vaartuigeh, vah de Cinca te onttakelen, waardoor de overtogt dier rivier moeijelijk wordt. Den, 29. Heden zijn twee telegrafische depêches bekend gemaakt, volgens welke te Algiers en in de omstreken alles rustig wis, eri dtis alle vroegere Ongunstige berigten logenstraffen. NEDERLANDEN. 'sGRAVËNHAGE, den 1 Julij. Bij besluit van Z. M. de koning is benoemd tot lid van de eerste kamer der staten-generaalden beer11'. A. IK. graaf van Limburg Stirum Noordwijklid van ge deputeerde staten van Zuid-Holland. Obk is, bij besluit van gisteren, tot minister van financiën be noemd, de heer legatieraad Iióchussen. Die heer heeft Z. M. verzocht slechts eene voorwaarde daarbij te mogen bedingenpm namelijk algebeele openlegging van den staat tail 'i lands financiën aan de staten-generaal te geven. Z. M. beeft niet geaarzeld die voorwaarde goed te keuren en zelfs de noodigé magtigingen tol die openlegging gegeven. Nog is hij koninklijk besluit van den 26 Junij bepaald dat tot de stichting van een algemeen rijks entrepot te Rotterdam zal worden overgegaan aan de westzijde der stad in de aangeslibde gronden' ter westzijde van den veerweg op Katendreclit. Men verneemt dat Z. M. de koning na den raad van state te hebben geboord, den minister van binnenlandsche zaken heeft ge- magligdter kennisse van de gouverneurs dér provinciën te brengen Dat de buitengewone, naar aanleiding van art. 230 der grond" wètte benoemen leden der tweede kamer van de staten-generaal del bij art. 81 en 92 der grondwet voorgeschreven vereischten in zich eten vereenigen, en dat aan hen een geloofsbrief, in'gérigt over- .komstig het bij M." besluit van dén 19 Maart 1819, litt. B2, irgesc.hreVen modelmoet worden afgegeven en Dat, naar aanleiding van art. 93 der grondwet, leden van da jnciale staten in de tweede kamér der staten-generaal als builew 'gewone TeÖeti zitting nemende, ophouden tot de provinciale staten te behooren; doch dat de gouverneurs, wanneer zoodanig geval z|ch op doet zullen behooren te zorgen dat ter vervulling van de buitenge wone vacature, daardoor in de provinciale staten te ontstaan, niet overgegaan worde, vóór cn aleer de zitting der tweede kamer in dub belen getale zal zijn ten einde geloopcnen zulks, opdat do uitgeval len leden der provinciale staten, na afloop dier zitting, Wederom ia de provinciale staten zouden kunnen worden herkozen. -T- Men spreekt er van dat eerlang eene reorganisatie van het kabinet des komngs en de staats-secretarie zou plaats, hebben. Aan jhr. J. J. van Ryckevorsel en Comp.bestuurder der ne- dcrlpndscho maatschappij van schoone kunsten alhier, is door Z. M. magtiging verleend tot de jaarlijksche vérloting van kunstvoorwerpen van genoemde maatschappij. Men zal zich herinnerendat de hoer J. P. Ackerlin bij konink lijk besluit octrooi verkregen heeft voor zijne hier te lande gefabriceerde eau de cologne; het strekt ons thans, in het belang dier uitvinding, tot groot genoegen te kunnen berigten dat de nederlandscho maat schappij tot bevordering van nijverheid te Haarlem, de pogingen vati dezen fabrijkant heeft weten te waarderen en hem in hare laatste al- gemeene vergadering de zilveren medaille heeft toegewezen. Wij wenschen dat dit bewijs van goedkeuringdoor deze maat schappij gegeven j het vooroordeel zal kunnen overwinnen, hetgeen gewoonlijk tegen dergelijke ondernemingen bestaat, en de lieer Ackerlin mitsdien do, voldoening genieten zal, dat door een ruim debiet te ge- moet gekomen worde in dè kosten, die de daarstelling van zulk eene fabrijk vordert. De ondervinding toch alleen kén het best bewijs opleveren of hier te lande op eene voldoende wijze in deze behoefte van weelde voorzien kan worden terwijl het wenschelijke daarvan wel door niemand ontkend zal kunnen worden die er belang in steltdat wij in onzen eigen boezem vinden wat wij vroeger elders zochten. Het gouvernement zelf zou daaraan zeer bevorderlijk, kunnen zijn, door aan dit fabrijfeaaf, hij verzending naar Java waar de consumtia van dit product zoo allerbelangrijkst is, dezelfde voorregten toe te staan die andere nationale voortbrengselen genieten. Er kan toch geene reden .zijn, waarom, voorzien van een bewijs van oorsprongj men voor deze eau de cologne, die in de etiquettes op.de flescbjës het bewijs van oorsprong met zich voertniet evenzeer de helft dei dïarvoor bepaalde inkomende regten op Java zou betalen. Het is echter noodig dat do heer Aclcerlin zich daarvoor aari. het gouvernement vervoegtomdat do eau de cologne op de lijst der in- en uitgaande regten van Java niet voorkomt onder die góéderen welke in dat voorregt deelen, En wij zouden meenen dat zulk een poging met een gewenschten uitslag bekroond zal worden omdat de Nederlander toch. voorregten buiten den vreemdeling yérdienten de hier te,lande.gefabriceerde,eau de cologne toch voorregten boven die van elders behoort te. genieten. -- Gisteren morgen zijn HIK KK. HH. de erfprins cn crïprins/es uit Stuttgardt in deze resideritie teruggekeerd,. Gedurende de maand, Junij zijn over. den ijzeren spoorvveg vervoerd 55,376 reizigers én de opbrengst is gewec-st ƒ26,361,25, Te. Schevcningen is,- niettegenstaande het niet zéér gunstige weder het getai vreemdelingenhetwelk zich aldaar bevindtvrij aanmerkelijk en te oordeelen naar .de yertrekl.cn die besteld zijn laat lietzich zelf aanzien, dat die badplaats dit jaar niet minder bezocht, zal worden dan in vorige jaren er. dat er eyen als vroeger, een ruim gebruik van de heilzame zeebaden zal worden gemaakt. Den 29 Junij is te Botterdam te water gebragt bet fregat de IJssel, van 44 stukken. r Men meldt uit Hamburg, dat Z. M. de keizer van Rusland, in den nacht tusschen. den 23 en 24 dezer van Hanover komende, over Ilarburg en Altona «nar Kiel was .voortgcreisd zonder cerst- gemelde stad aan te doen. To Kiel is de keizer des morgens ten half tien ure aangekomen en heeft zich na een kortstondig oponthoud aan boord der russiscbe stoomboot Bogalyringescheept. Van Rio-Janeiro wordt gemeld, dat den 5 April 11. aldaar zijn binnengekomen Z.r M.' korvet Boreas en het nederlandsch drie mastschip Pieler Floriszoon, beide bestemd naar Oost-Indien. De laatste had aan boord een detachement van 120 man koloniale troepen, dié den eersten nacht, na de aankomst, begonnen te deserteren met dat gevolg, dat,op.den.8 April daar aan boord een volslagen oproeruit- brak. Terstond werd er door do Boreas krachtdadige hulp verteend het oproer onmiddelijk gedempt en 9 der heihamels aan boord der korvet gebragt, om daarmede de reis naar Java te doen. De Pieter Floriszoon heeft den 14 April bare reize vervolgd zonder een enkelen deserteur achter te laten. MIDDELBURGden 1 Julij. Naar wij vernemenwordt alhier door den heer T. van der Leede eene belangrijke proef genomen betrekkelijk de zijdewormenteelt. Men vindt bij denzelven eene ver zameling van 10,000 zijdewormen én bet is allerbelangrijkst om

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1