ZIERIRZEESCHE COUR AN T. Vrijdag den 26 tfunij BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. W.o 51. A.* 1840. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERJKZEE. Gezien het besluit van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie van den 18 dezer maand Prov. blad no. 65), betrekkelijk de uitvoering der wet van den 30 Mei jl. [Staatsblad no. 15). Brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat het, voorloopig slechts voor de eerste 6 maanden dezes jaars, executoir verklaarde Kohier wegens de Grondbelastingalsnu voor het gèheele jaar 1840 invorderbaar is verklaard, met uitnoodiging agn de belas tingschuldigen oin derzelver aanslagen getrouwelijk, overeenkomstig de Vette voldoen. Zïerihzèe, den 22 Junij 1840. Burgemeester en Wethouders voorn. K. W. de JONGE, vt„ Wethouder, L. P., Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BUÉGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de missive vah den Heer Arrondi'ssements-IJker te dezer Stede,.van den 22 dezer maand, houdende verzoek lot publicatie van den nader opengesteiden termijn voor den Herijk der Nederiand- sche Maten en Gewigten. Brengen bij déze ter kennis van de belanghebbenden Dat door den Arrondissements-IJker andermaal tot den herijk voor deze Stadspeciaal ook voor Kerkwerveen voorts voor de overige Gemeenten in dit District, valt Waar men verkiezen zal Maten en Gewigten ter. verificatie aan te bieden, zal worden gevaceerd in hel gewone ijk-loliaalNoofdhavenpoort, vanheden af lot en met Zaturdag den 4 Julij en vervolgens van Donderdag den 16 Julij tót en mei Vrijdag den 31 daaraanvolgendedes voóriHiddag's van 9 tot 1 ure. En worden alle nering- en winkeldoende Ingezetenen, die van Maten en Gewigten gebruik maken voor zoover zij dit tot hiertoe mogteii hebben verzuimd hij vernieuwing opgewekt 'en aangespoord om zich deze nadere gelegenheid ten nntte te maken en zich alioo van de boete ie vrijwaren zullende den 1 Augustus de termijn van herijk voor dit jaar gesleten zijn. Gedaan ten Raadhuizé der Stad Zierikzeedon 24 Junij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd,: K. W. vb J ON GE.WethouderL. P., Ter ordonnantie Van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. K R O E F. FRANKRIJK. PA R l.iiSden 21 Junij. Woensdag den 24 dezer, vertrekt de prins van Joinville naar Toulon,. In het begin van de volgende maand zal K. H. de reis naar S.' Helena aannemen. De lijkkist, die het gebeente van Napoleon zal bevatten en ten dien einde naar S.' Helena vervoerd wordt, is door de zorgen van het bestiiur der begrafenissen geheel afgewerkt. Dezelve is vah mas sief ebbehhout vervaardigd, en heeft den vorm der oude sarcophagen. De stijl is edel eh eenvoudigen de eehige versiersels zijndat het deksel met den naam vah Napoleon van verguld koper is ingelegd terwijl oji de zijden eene N is ingesneden en zich hengsels bevinden in den vorm van kroonen. De sieutelplaat is onder eene gouden ster verbörgeti. In de lijkkist bevindt zich eene andfere van lood, waarvan liet deksel getrokken en verguld ismet het volgeiidc inschriftNapo leon, Keizer 'en Koning, gestorven te St. Helena, den 5 Mei 1821. Het doodskleed, vijftien voeten lang. en twaalf breed, is van paarsch fluweel, met hermelijn gevoerd, én bezaaid met gouden bijen. In het midden prijkt een geborduurd zilveren kruis met goud afgezet. Elk der slipped is versierd met eenen gekroonden adelaarschitterend in goud gestikt, omgeven van sterren en laurieren. Eén tweede kleed, van zwart fluweel; alleen.niet een groot zilvefen kruis pron kende, zal, gedurende den togt, liet éerste bedekken. Alle de pries terlijke versierselen zijn reeds voor de plegtige lijkdienstzoowel te S.' Helena als aan boord van het fregat La belle Poule, in gereed heid. In twee zilveren lijkbussen zullen de zilveren vasen worden geplaatst; die het hart en de ingewanden des keizers bevatten. Het geheel, op eene estrade, vah ongeveer acht voeten hoog, rustende, heeft eën allermajestueus voorkomen. Te Algiers liep een geruchtdat het den maarschalk Vale'e ge lukt was om de Arabieren tot het leveren van een' geregelden veldslag te dwingen waarbij de infanterie van den emir geheel vernietigd was en zijne ruiterij door het schrootvuur beduidende verliezen geleden had. Men verhaaltdat de expeditie van den maarschalk die den 4 met twaalf duizend man van Blidah opgebroken isdiimaal de engte vah Teniah niet zal doortrekken, maar langs den weg van Behi-Menad naar Miliana zal marebeteri)Die wèg is nieuw voor de fransche soldatenmaar volgens verklaring van Spiolihèn met weinig moeite zeer bruikbaar te maken. Na Miliana eenigzins versterkt en aldaar een garnizoen gelaten te hebbenmoet de togt naar Medeah gaan door het dal van den Slielif. Wanneer de bezetting van Medeah versterkt en op nieuw van proviand voorzien zal wezenzal men langs den weg van Beni Salas naar Algiers wederkeeren. Bij een uitval van den generaal Duvivier, in den omtrek van Me deah zou eene menigte Arabierendie aldaar eene hinderlaag gelegd haddengesneuveld zijn. Abd-el-Kader doet overal proclamatiën en legerberigten rondstrooi- jen in welke hij voorgeeft dat de Franschen in den laalsten veldtogt groote verliezen hebben geleden en hij eene overwinning op hen be vochten heeftwaardoor zij genoodzaakt zijn geworden om overhaast naar Algiers, terug te trekken. Een der stammen die zich onzijdig gehouden hadden ondanks do dringende bevelen van den emirom aan zijnen zoogenaamden heili gen oorlog deel te nemen, die van Chcrfa, is door den kalif van Mascara, Mustapha, overvallen cn uitgeroeid. De meeste barer in woners zijn vermoord cn de overige naar binnenslands gesleeptmet de vrouwenen kinderen. Al de stammen, die aan de zeekust wonen, zijn naar binnenslands getrokken, op bevel van den emir, aan wien incn zeer groote plannen toeschrijft. Uit Galacz wordt geschreven, dat van S.'Petersburg hevel ont vangen is, om het zamentrekken van een russisch leger van vijftig duizend man tusschen de Pruth en de Dniester geen voortgang te doen hebbenen dat het grootste gedeelte van het vijfde legerkorps hetwelk zijn hoofdkwartier te Odessa .houden moest, nu naar de cir- eassische kust werd ingescheept. De krijgsraad moet bepaald hebben dat de operaliën tegen de Circassiërs op drie verschillende punten zullen aangevangen wordennamelijk van den Kubanvan de kusten der Zwarte Zee en uit Mingelie en Kachetió. De hiertoe bestemde krijgs'magt wordt op twintig duizend man begroot, en staat onder de bevelen,van den generaal Lader. Volgens brieven uit Alcxandriezou de fransche consul-generaal Cochelet den onder-koning de stelligste verzekering gegeven hebben dat de regering van Frankrijk zijne, eischen op het krachtdadigste zal ondersteunen. Men zegt dat Frankrijk, voor de diensten, welke het aan Mchemed-AU bewijst cn verder wil bewijzen, het bezit van het eiland Creta verlangt. Volgens dé nieuwste bcrigtcnverschijnen in de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika niet minder dan 1555 dagbladen en tijdschrif ten waarvan 267 in Nieuw-Engeland274 in den staat New-York, 253 iii Pensylvanie eri 164 in Öhio. Dert 22. Iledéri zijn twee telegrafische depêches publiek gemaakt, door den maarschalk Valée aan den minister van oorlog afgezonden. De eerste, gedagteekend uit Miliana, den 8 Junij, is van den volgenden inhoud Het legqt heeft heden bezit.van Miliana genomen Abd-el-Kader, die deze stelling innam, heeft haar slechts zwak verdedigd. Hij heeft de., stad in brand gestokeri.. Ik laat de door hom veroorzaakte schade herstellen en versterk de plaats. Binnen drie dagen zal ik mijne ope- ratiën voortzetten.". De tweede depêche luidt dus: Teniah de Moüzaia, den 15. »Het leger is de vallei van Shelif tot op de hoogte van Medeah doorgetrokken. Dé emir heeft ons, met eene aanzienlijke inagt, on derscheiden. malen aangevallen en is telkens terug geslagen. «Heden heb ik, van den zuidkant, Teniah de Mouzaia bezet, in tegenwoordigheid der gèheele inagt van Abd-el-Kader. Onze achter hoede, is-hevig; aangetast, maar alle maatregelen waren genomen om den vijand af te slaan. Een bloedig en roemrijk gevecht heeft plaats gegrepen.de Vijand is met de bajonet overhoop geworpen en heeft zich verwijderdna zware verliezen geleden ie hebben. Wij hebben 12 a 15 dooden cn 260 gekwetsten. »Ik zet mijne operation voortom de proviandering van Medeah en Miliana, volkomen te maken." 250 Arabieren hebben den 1-3 do kolonisten bij de brug van Cbe- valets tlabij Bouffarickaangevallen 16 daarvan vermoord en hunne paarden inet zich gevoerd. BELGIE. BRUSSEL den 22 Junij. De minister van financiën heeft aan den heer administrateur der schatkisten aan de directie der algemeene maatschappij (kassier van den staat) geschreven, om, ter beschikking van liet nederlandsche gouvernementde som van 5,200,000 fr. [f'2,500,000) te houden, welke het bedrag vah de op den 30 dezer maand vervallende halfjarige renten van de ten laste van Belgic gebragto schuld, .uitmaakt. - Men zegt dat het fransche gouvernement het voornemen heeft om, door (usschenkomst van zijnen nieuwen en binnen kort hier verwacht wordenden gezant de lieer de Rumignybij de belgischo regering op de vernietiging van den Leeuw van Waterloo aan te dringen. De plegtige omgang op den lioogen kerkdijken feestdag van gisteren heeft aanleiding gegeven tot eehige onrust. De officier van de wacht aan dê Amigo heeft bij het voorbijtrekken van denzelyen het geweer iiiet laten presenteren, zoö als anders gewoonlijk geschiedt, en dit is door een geiledle der aansohouwers zoo hoog opgenomen, dat er bij de genoemde wacht eene menigte volks is zamenge.schooid en de tus- schenkomst van de policieondersteund door eene .sterke afdeeling troepen, is gevorderd geworden, om den officier en. zijne manschap tegen mishandeling te beveiligen. Op den spoorweg van Bfussel naar Luik heeft 11. zondag weder

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1