W.o 45. ZIERIRZEESCHE Vrijdag A.° 1840. C 0 II R A IV T. den 5 *Funij. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. SCHUTTER IJ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de Commissie uit bet Stedelijk Bestuur, ingevolge Art. 15 der Wet op de Schutterijen van den II April 1827, bélas't met bet onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingeb'ragthare eerste gewone jaarlijksche zitting zal houden teil Raadbuize dezer Stad öp Dingsdag den 9 dezer maand Junij des voormiddags 11 ure tot onderzoek van hen aan wié of der redenen waarom it; hei: voor gaande jaar voorwaardelijk vrijstelling is verleend fcfet uitnoodiging om do sëhriflèlïjke bewijzen, iot staving der redenen van vrijstelling hij de Wet gevorderd vóór de aan te vangéh zitting ter Stedelijke Secretarie Over te brengen élsmede om in persoon Voor de Com missie te verschijnen op den bepaalden tijd nog nader omschreven in het oproepings-biljetdat aan de woning van de belanghebbenden zal worden bezorgd 6n hierin nalatig blijvende, iuilèri 'de zbodanigen beschouwd worden als geene rédenen tot vrijstelling te hebben en voor zoo verre zij niet vallen in de termen van Art. 3 en 4 der wet hij dé SchutteVij word'eii ingelijfd tot dat zij in een volgend jaar hunne reclames zullen hebben doen geiden. En opdat niemand hierVan onwetendheid voorwende, zal déze worden afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. 'Gédaan ten Raadbuize dezer Stad Zierikséeden 3 Junij 1840 Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt., Ter 'ordonnantie Van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. KR OEF. U I T S C H L A N FRANKFORTden 31 Mei. Uit Konstantinopel is geen bei angrijk nieuws, maar de laatste brieven uit die hoofdstad schilderen den toe stand der Porte als zeer ongunstig af, daar zij beweren dat de invloed van Mehemet-Ali op de bevolking van alle turksche provinciën als tnet den dag toeneenit. Uit Italië meldt men nüdot de bérig'teh uit Sicilië-, welke vroe ger bezorgdheid haarden, thans algemeen geruststellend luiden, ver mits al de aangewentic pogingen van de rustverstoordersom de be woners van liet 'eiland tot opstand tegen dé bestaande regering te 'ver voeren, mislukt waren. Het herigt van het in hechtenis nemen van den bisschop van Podlachie moet le Rome onder de hooge geestelijk heid weder veel indruk hebben gemaakt. Ook uit Napels meldt men van den 12 dézer: Tot op dit oogenblik beeft de fransche bemiddeling nog niets uitgerigt; ook h'eerscht alge- jneen bet gevoelen dat meii ér niet gemakkelijk médé ten einde zal komenvermits Engeland op de verlangde schadeloosstelling voor zij nen door bet zwavel-cohtract benadeelden handel staat, en de koning zich jegens den frahschen zaakgelastigde zou hebben uitgelaten dat bij geen penning wildé geven, doch daarentegen drie millioen dukaten bezat, welke bij bereid Was aan krijgstoerustingen te besteden. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 31 Mei. Z. K. H. prins Albert, III M." gemaal, beeft, op. eene daartoe gedane uitnoodiging, op zich genomen, om in eene. dezer dagen alhier to houden vergadering van bét genootschap ter geheele uitdelging van den slavenhandel en ter beschaving van Afrika, het Voorzitterschap te bëkleeden. Uit officiële staten blijkt -, datsedert den aanvang der hef fing van een inkomend fegt op de waarde van appelen peren en andere fruitenin 1838 alleen aan appelen is ingevoerd eene waarde van 43,909 ponden sterling die aan regten 2,211 ponden hebben opgebragt. Over Malta heeft men hiér berigtën uit Alexandrie tot den 7 dezer. De wapening der militie werd voortgezet en uit Cairo was geschut en ammunitie aangebragt. Door den onderkoning xvas'de aanbouw van vier schepen bevolen. Hij had zich den staat zijner financiën laten voorleggen waaruit gebleken was dat voor het oogen blik wel een te kort bestond doch hetwelk gemakkelijk te dekken zou wezen. Uit Syrié was tijdingdat de iman van Sana zich met de ïva- baïlen van Assir en Yam vereenigd verscheidene steden in Yemen aangevallen en de gemeenschap der troepen Onder den jongèreri ■Ibrahim-pacha, neef van den onderkoning; met het overige leger, afgesneden had. De seraskier van Iledjaz Was van Mekka tot ontzet opgetrokken. F R A N E R IJ K. PARIJS, den 30 Mei. Door den telegraaf heeft men heden mor gen het berigt ontvangen dat de prinsen na eene overvaart van 58 uren, van Algiers te Marseille zijn aangekomen. Men verwacht nu eerlang de nadere berigten omtrent de jongste krijgsverrigtingen iii Afrika. Het Journal des Débals geeft heden een overzigt van de jongste krijgsbewegingen van het legerkorps in Afrika, sedert het den 12 dó eerste érnstige ontmoeting haden het hoogste punt van den Atlas 'twelk het leger passeren moést de engte van Teniah door 6000 Ara bieren Verdedigd Waaronder 2500 man geregelde troepen door Abd- el-Kader zeiven aangevoerd'stormenderhand verövèrde. De Arabieren hadden aldaar, door fransche deserteurs eu andere vreemdelingen on derwezen op alle toegangen redoulcn en verschansingen opgeworpen de weérstand was zeer levendig en volhardend zoodat men slechts door dé welberaamde, kloeke maatregelen en dé onverschrokkenheid der troepen, zich eensklaps van die hoogten had kunnen meester ma ken. Van den 13 tot den 18 heeft liet leger op hét gezegde punten op de afhelling van den Atlas gekampeerdde gekwetsten werden naar hel verschanst kamp van Mouzaïa gevoerddé weg naar Me deah in 1836 door den maarschalk Clanzei getraceerd werd door •■de troepen hersteld. Dén 17 is'het leger de zuidelijke stelling afge trokken en heeft bezit van het drie a vier uren verder gelegen Me- deah genomen't welk Akl-el-Kader niet gewaagd had te verdedigen, maar van de inwoners verlaten, den Franscben had prijs gegeven. De maarschalk Yalée had den géneraal Dimmer als opperkommandant der provincie Titteri to Medeah achtergelaten. Dit zwakke garnizoen kon geen den minsten invloed op het land uitoefenen en zou weldra geblokkeerd wordenmaar voorzeker bestond het voornemen om spoe dig andermaal naar Medeah le trekken, en had men er thans niet meer volks kunnen achterlaten. Na drie dagen verblijf eh na de stad zoo veel mogelijk versterkt te hebben, was bét legér den 20 weder afgetrokkenaan den zuidelijken voet der berghelling bad men ander maal bet iii 'slagorde geschaard leger van Abd-el-Kadèr té bestrijden gehad; dé-geheele vijandelijke kavallerie was daarbij afgestegen om de steile hoogten te bezetten. Een ernstig gevecht was cr gevolgd waarhij 'men van 'der franscben zijde een Verlies van 200 man had geleden, dóch hét leger was niettemin den AtlaS weder overgetrok ken en den 22 iri de kahipen van Mouzaïa en Blidah teruggekeerd. De oporatiëil zalïifehVaïtèhde Vau den 27 Apriltoen het leger van Blidali optrok;, had hetzelve dus in de eerste veertien dagén in de .vlakte 'van MeÜdiaain den voet van den Atlas, tusschén Blidah en den Öüeii-jertusschen Mouzaïa én Cherchel gemanoeuvreerd; het had iii dien tijd te Mouzaïa éen verschanst kanip aangelegd, Cherchel 'gedeblokkeerd naar Algiers versterking gezonden én van O ran ver sterking ontvangen. De maarschalk scheen geaarzeld te hebben om do hoogten van Teniah te bestormenin de hoop dat de vijand afgemat zou worden en de hulptroepen Van den emirdie gewoonlijk slechts kort het veld houdenvefloopen zouden. Maar Abd-el-Kader had eene strenge krijgstucht ingevoerdzoodat men zich wel genoodzaakt had gezien de gezégde hoogte in het front aan te tasten. Sedert was ter een weg Voor konVooijen en geschut naar Medeah geopend. Medeah was bezet en het leger van den emir andermaal geslagen. De zes en twintigdaagsche veldtogt was dus wel besteed. Een tweede logt zou het bezit Van de provincie Titteri verzekerenen de Franschen naar Miliana ëri het dal van de Chetif leiden. De zedelijke uitwerking op de Arabieren moest inmiddels grdot zijn. Abd-el—hader had nergens den marsch der troepen kunnen stremmen zijne versterkingen waren Bestormd zijn leger tweemalen geslagen eene belangrijke staddie men niet weder verlaten moest, was in bezit genomen. Door zooveel tegenspoeden zouden de Arabieren het juk van den emir en een nim mer eindigenden oorlog éindelijk möede wordeii. Den 31. Een dagblad zegt, dat dé heer Thiers voornemens zou zijn, om eene wet voor te dragen, waarbij aan die leden van het geslacht van Napoleon, die den eed van getrouwheid aan de tegen woordige dynastie willen afleggenveroorloofd zou worden haar Frank rijk terug te keeren. R E L G I E. BRUSSELden 1 Junij. Er zijn ook hier ter stedti inteekenlijsten in omloop tot de oprigtihg te Parijs van een standbeeld voor Napoleon. Het paard hetwelk den prins van Oranje in den slag van Wa terloo gediend heeft, bij de omwenteling van 1830 in handen der revolutionairen gevallen en door deze bestemd was om de vuilniskar te trekkertmaar door eehe verëenigirig van aan het huis van Oranje trouw gelilevene personen weder ingekocht en steeds in groote waarde gehouden is geworden is thans in den ouderdom vau 38 jaren eii 7 maanden gestorven. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 3 Junij. Nadat gistetcH in de tweede kamer, der staten-generaal de beraadslagingen zijn aangevangenover de dertien ontwerpen van wet tot herziening der grondwet, is heden het eerste ontwerp, tot die herziening betrekking hebbendemet 41 tegen 14 stemmen, aangenomen. Eergisteren heeft ook de tweede kamér beraadslaagd ovér da ontwerpen van wetuitmakende het eerste boek van het nieuwe' Wètboek op het slrafregt. Dit eerste boek handelt van misdrijven, en straffen in hel algemeen. De zeven titels vart dit wetboek die elk een afzonderlijk ontwerp van wet uitmaakten, zijn alle ue. ecnige discussie over sommige, derzelvê aangenomen. Dezer dagen is hot plan goedgekeurd der 181st" koninklijke nederlandsche loterij, welke zal bestaan uit 26,000 loten 13,000 prijzen en 54 premiën.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1