bijïon^ëre brievëh uit Algiers wordt melding gemaakt van eenen 'ïiiéiiwen, aknval der Arabieren op Cherchel, den 16 en 17 dezer, Viarbij dé Vijand Wel afgeslagen zou zijnmaar de franschë bezetting tevens een gevoelig verlies geleden zou hébben. Het besluit van dé kamer der gedeputeerden', om de door de 'commissie, 'met goedvinden vail de ministers, gevraagde som van twee Vnillioeh fr. voor.de openbare .vereering der nagedachtenis van Napoleml 'tè Weigeren 'en slechts één millioen toe te slaan is steeds het onder wérp der gesprekken en levert aan de dagbladen der verschillende par tijen 'ruime stof op tot hevige redeneringen. Men zegtdat ook dé minister Thiers zijne verbolgenheid niet heeft kunnen verhéélen en 'niet dén secretaris-generaal van het departement Van justitie, den heef Baliiet, die voor het toestaan van slechts één millioen gestemd had, 'daarover éène hevige woordenwisseling heeft gehad, waarop deze laat ste zijn ontslag heeft genomen. Ook beklaagt men zich Igoogelijk (over den heer Odillon Barrotwelke medé tegèn dé 2 millioen ge stemd heeft. ïn de bureaux van verscheidene dagbladen zijn hu in schrijvingen geopend om uit bijzondere, fondsen een standbeeld te paard Voor den keizer op te rigten en ook in de departementen zullen 'daarvoor gelden v.erzam'èld worden. Dit een en ander zal de gemoe deren en de partijen waarschijnlijk meer in beweging brengen dan bij het voorstellen van bet ontwerp voorzien werd. Den 29. Nog een telegrafisch berigt uit Toulon, van gisteren, lioudt indat een voor de franscbe wapenen eervol gevecht in dé 'omstreken van Oran heeft plaats gehad. Óver 't 'geheel heeft de thans geëindigde groote véldtogt van den maarschalk Valée aan de verwachting die sommigen daarvan koes terden niet voldaan. Hij heeft gedurende de 26 dagendat hij te Velde is geweéStde Arabieren bij herhaling verslagen doen dezen hébben zich telkens even stérk als té voren in zijnen weg 'gesteld en naar aller gétpigenis met eene geestdrijvende woede ge streden. Vooral moet dit bij de vermeestering, van den vermaarden bergpas van den Atlas hebben plaats géhad. Het door zijne bewoners Verlatene Medeah is thans door de Frnnschen bezetdoch ook de- génen die dé zaken in Algiers zoo gunstig mogelijk voorstellen zijn vah meening dat de Franschen in die plaats zoo goéd als 'opgesloten zullen zijn en dat er eerlang een nieuwe véldtogt zal tpoeten worden ondernomen, om ook Miliana hetwelk mede reeds door zijne bewoners verlaten iste bezetten en in 't geheel liét gezag der Franschen in de provincie Titterie beter te vestigen. NÈDERL ANDER. 's GRAVENHAGEden 31 Mei. De eerste kamer van de staten- generaal heeftin hare zitting van gisteren, aangenomen de ontwer pen Van wetstrekkende tót vaststelling der slaatsbégfooting voor den jaró 1840alsmede dathoudende eene belasting op runderen paarden en schapen ten behoeve van het fonds Voor dén landbouw. In dé bijéénkomst van de tweede kamér der staten-generaalvan woensdag, is beraadslaagd overliet ontwerp van wet, tot voorziening in dé behoeften van het amortisatie-syndikaat, en is dit ontWèrp aangenomen met 48 tegen 5 stemmen. Door de centrale afdeeting zijn giétérenónder andere de zeven door de regering aangebodene ontwerpen vati wet houdende verbe teringen inde grondwet, [zie nummer 23 en 24,) onderzocht gowor- derien is,, onder meerdere gemaakte wijzigingenhet zeveiide ont werp door de negen volgende artikelen Vervangen a. Het dragen der wapenen tot handhaving der onafhankelijkheid Van dén staat en de beveiliging van deszelfs grondgebied is een der eerstë. pligtén van alle ingezetenen van het rijk. b. De köriirig zorgt dat er te allen tijde eene toereikende zee- én landmagt onderhouden worde aangewoi'vcu uit vrijwilligers hetzij inboorlingen of vreemdelingen. c. Vreemde troepen Worden niet dan met gemeen overleg deS ionings en der stateti-generaal in diëtist genomen. d. Behalve de vasté zee- en iandmagt is er steeds eene natio nale militie in dienstwaarvan in vredestijd jaarlijks zoodanig gedeelte wordt ontslagen als bij de wet zal worden bepaald. Er zijn bovendien schutterijen^ e. De militie wordt, zoo veel mogelijk, genomen iiit vrijwilligers, öp de wijs als bij de wet bepaald wordt. Bij gebrek van genoegzame vrijwilligers wordt de militie voltallig gemaakt bij loting uit de ingezetenen, vanen tot zoodanigen leeftijd, als bij de wet wordt vastgesteld. Dé manschappen der militiewelke bun ohtslag bekomen hebben kunnen onder geen voorwendseltot eenigé andere dienst dan dié der schutterijenworden opgeroepen. f. De militie, Voor zoover dezelve tot den dienst te lande bij de wet bestemd Wordt; zal nimmer en iri geen geval naar de koloniën worden gezonden. g. Dezelfde militie kan nimmer, zonder bijzóndere toestemming der staten-genefaalbuiten de grenzen van het rijk worden gezonr denten zij in een oogenblik dringend gevaarof ook wanneer bij garnizoensveranderingen dé kortste marschroute over vreemden bodem loopt. In' beide deze gevallen geeft de koning van de dóór hem deswege gegevene bevelen; zoodra mogelijk, kennis aan de sfaten- generaal. li. Al de kosten voor de légers Wórden uit 's lan'ds-kas voldaan; De inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk dé transporten en leverancien vah welken aard ook aan 's konings legers of vestingen kunnen niet ten laste van een of meerdere inwoners of gemeenten Worden" gebragt., Zoo door onvoorziene om standigheden zoodanige transporten of leverancien van bijzondere personen of gemeenten Worden gevorderd zal hét rijk dezelve ie gemoet komen en op dén' Voet bij de wet bepaald schadeloos' stellen. i. Afzonderlijke Wetten zullen verder allesregelen hetwelk be trekking heeft tot dén dienst der nationale militie én schutterijen. Naar men verneemt zijn thans hij de tweede kamer der staten-» généraal ingekomen dé antwoorden der regering, óp de bedenkingen welke in de afdeelin'ge'n gemaakt zijn ten aanzien van hét ontwerp van Wét, nopens dé ministeriële verantwoordelijkheid. Deze antwoor den gaan Vergézebï van een nieuw ontwerp van wet, hetwelk bepaalt, dat achter het 75"" art. der grondwet zullen worden ingelascht de drie volgende nieuwe artikeiéiï; «Art. 1, De hoofden der ministeriële1 departementen zijn ver- Shtwöordelijk voor alle' daden, door hén als zoodanig verrigt, of tot Welkér' daarstelling óf uitvoering zij zullen hebben medegewerkt, waar oor de grondwet of de wetten mogten geschonden of niét opge volgd zijn. Art. 2. Ten einde van deze medewerking tè doen blijken zul len alle koninklijke besluiten en beschikkingen moeten voorzien zijn van de mede-onderteekening van het hoofd Van bet ministerieel de partementwaartoe, dezelven behóoren. «Art. 3, Over de aanklagten ter zake van déze verantwoordelijk heid oordèelt de hooge raad der Nederlanden naar de voorschriften der wet," Zijne Majesteit hèeft bepaald dat, ten gevolge van de deswege bestaande grondwettelijke voorschriftende provinciale staten, tot het houden hunner gewone jaarlijksche vergadering zullen worden bijeen geroepèn tegen dingsdag den 7 Julij Aanstaande. Uit Geertruidenberg vernemen wijdat eergisteren in den, zooge- haamden Waard, aim den Koekoek ondeb de gemeente Dfimmelen, eert droevig ongeluk plaats gehad heeft. Veertien landarbeiders zich in den namiddag naar het hooiland willendé begeven, trof het ongeluk dat dé schuit waarmede zij overvoeren in het midden dér vaart, om sloeg. De in de> nabijhpid zijnde schippers stelden alle middelen in het werk om de ongelukkig'en te redden, doch zij zagen huitóe mensch- lie.vende pogingen slechts te,n aanzien van tien der drenkelingén met gelukkig gevolg bekroondterwijl dé vier overigen niet kónden gered Worden en hunnen dood in het water vonden. Het aantal leerlingen op de lagere scholen in de prov. Grbningen, hetwelk in '1838 slechts 20,821 beliep, heeft in 1839 bedragen 30,086. Déze gunstige verandering schrijft men toe aan het met 1." January 1839 ingevoerde reglement op het betalen der schoolgelden ten platteii lande. Het 'schoolgeld is gebleven op f 3maar do te betalen soni voor schooibehoeften die doorgaans ten minste f 3 beliep is nu ver minderd op 90 cents. In de Groninger Courant leest men het navolgende: «Met be vreemding vernemen wijdatin andere streken van ons vaderland geruchten omtrent onze stad en provincie in omloop zijndieeveii ongegrond als ongerijmd onze stad voorstellen als in éelieri staat van gisting eri ontevredetiheid jegens het hoog bestuur. Trouwenswan neer men op andere plaatsen den geest der Groningers wilde bcoor- deeleri naar de strékking van een sedert bnlangs hier ter stede uit gegeven dagbladdan moest méti wel verkeerd oordeeleri. Immers de zoogenoemde Tolk dér Vrijheid had de strekkingom ontevredenheid onder de burgers te zaaijen eii te verspreiden, In armhartigen stijl en allerslordigste faal geschreven, scheen zich dat blad ten doel te stellen, om allé handelingen van het hoog bestuur te bedillen en ter kwader trouw uit te leggenten cindé wantrouwen te scheppen waar vertrouwen bestond. De zoon vaii een' barbier dit het Okl- ambt, die éenigeri tijd als serjant in 'slands dienst was, en nu voor twee of drie niaünden gépasporteerd isen een paar mënschen die alles hebben verteerd, wat zij eenmaal hadden,, maakten, zoö als rneri zegt, de eerbiedwaardige redactie uit, en eéri boekdrukker, dien het om het even schijnt, wat hij drukt, belastte zich met het druk ken en de uitgave.En deze liienschen zou men beschouw'en als de organen van dén publiekeh geest té Groningen! Waarlijk, men mis kent onze stad, wanneer men haaf beoordeelt uit de Strekking van den Tojk der Vrijheiddie de vrijheid der drukpers schandelijk, heeft misbruikt. Iederweldenkend ingezeten verheugt zich dan ook harte lijk dat de waakzame justitie den uitgever en den hovengenoëmden voorinaligen serjanthet hoofd der medearbeiders aan dat dagblad iii verzekerde bewaring hee'ft genomenen dat; naar men verneemt tégen hen wordt geïnstrueerd. De Tolk der Vrijheid, heeft dan ook, hij voorraad opgehouden te verschijnen, en Wij twijfelen niet, of hij zal wel nimmer Weder in het licht worden gegévéii; óm de ge voelens van eenige weinige ontevredener! éri ondankbaren ie verkon digen minkundigen të verblinden eri dén eerbièd voor dé wetten té schend.eti." Berigten van Java, Vaii het begin dezes jaars, melden, dat óp ge noemd eiland eene wenschelrjke rust bleef hèerschendat alleen in het Bantamsche eenige onrustige bewegingen waren bespeurddoch door in tijds genomene maatregelen, zonder gevolg waren gebleven. De hóóge verpachting Van 's Iatids middelen op' hét eiland Banca ge tuigde van een toortdurenden gunstigen toestand vbri zakeri: Uit de binnenlanden van Palembang had men berigt ontv'ahgeti van woelingen, die echter van weinige beteekenis waren geweest. Men liad evenwel de noodige voorzorgen genomenorii de stremming der gemeenschap) van Palembang mét Tebing Tingie, dé aanstaande hoofdplaats der vereenigde residentie van Palembang en Bènkoelen te verhinderen en was ook bedacht op het aanleggen vah één' nieuwen Wég naat Tdrabangiehét digtst bij Java gelegene punt in de Lampóngs: ZEETIJDlUéEN. ZIERIKZEE, den 1 Junij. "Volgens ingekomen berigt, is op den 26 Mei jl.in de nabijheid de'zer stadaangespoeld het lijk van een onbekend persoonnaar het uiterlijk aanzien zeeman van beroep ge wéést, waarvan alleen hei bene'dens'të gedeelte des ligchaams gekleed wal met eene onderbroek van ro'o'den1 baaieH de beëü'en elk met twee donker' grijze wollen kousen vermoedelijk engelSch of noordsch' fabfïcaat, dé bovenlfe door rood garen óf katoen gemerkt met de' letters E&H. BROUWERSHAVEN, den 31 Mei. Heden is binnengekomen en dadelijk opgezeild het schip Zealous, kapt. J. Anderson, van Glasgové naar Rotterdam. ADVERTEPJTÏEN,' De COMMISSIE Van LANDBOUW in Z E LAND, brengt hiermede ter kennis van allen die eenige' verzoeken of voordragten mogten willen doen of hierbij eenigzin's be lang hebben dat zij hare gewone Vergadering zal houden ih de Abdij te Middelburgóp Woensdag den 24 Junij 1840, des voormiddags' ten 10 uren. Middelburgden 29 Mei 1840. Op last der voornoemde Commissie Ji H. LIE B E RT; Secretaris. TE ZIERIKZEE BIJ DE WED. tU DÉ VOS Éi ZÓÓN STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2