Wnapartistisohe par lij staal, een artikel, waarin, onder anderen, de Volgende zinsneden voorkomen «De nationale erkentelijkheid jegens Napoleon, is bij ons meer clan teen duister gevoelis een ziedende hartstogt gewordendie 41 wat 'er groots, en edels in het mensehclijk gemoed schuilt in beweging weegt. Wij zijn een -ander volk, andere meris'chen geworden. Aller Verbeelding voelt zich 'getroffen. Allen èrkenneA, dat iets geheimzin nigs ons wacht, hetwelk de een evenzeer vreest, als de ander hoopt. 'Groote gebeurtenissen zijn achter den sluijer van den tijd verborgen. \v at zal er gebeuren Ons voegt het nietvoorspellingen fè 'doen 'maar wel kunnen wij aankondigen, dat Frankrijk, als net 'de schim Van Napoleon in zijn midden heeft, tegenover Europa ecne houding 'zal aannemen, waarover zijn keizer zich niet behoeft te schamen; dat ïn tegenwoordigheid dier schim, degenen die thans de aan Frankrijk passende -rol miskennen, gedwongen zullen zijn, stoutmoedig in de raadsvergaderingen der koningen te spreken of aan anderen de zorg over te laten van ons te doen eerbiedigen. Onze wil spréékt zich ri'ièt üit, 'omdat hij steunt op ons reg'tmaar het oogenblik zal welligt komendal Frankrijk bij het aanschouwen der door onze vermin king vernederde Schim zich niet vergenoegen zalmetnciar den Rhijn t'e röepeii, 'maar daarheen onder de hoedé van zijnen ouden keizer izal oprukken." Volgens brieven van Livornó is het te Napels rustigdoch heerscht fti Sicilië veel gisting, en zou het volk dé oudé constitutie hersteld ■Willen zien. In sommige steden waren oproerige geschriften aange plakt. Ëenige personen zijn in verzekerde bewaring genomen. Men vefzekert dat het franschó góuvernémeht een waakzaam feog op de 'gebeurtenissen in China wil houdenalthansvolgens éeito telegrafische depêchewelke alhier zou ontvangen zijn heeft het fre gat la Sfagteienrteonder hevel van den kapitein-ter-zee Boydezer dagen Brost, verlaten, om in de chinesche zee'én gestationeerd te blijven. Dc kommandaut der fransche zcemagt op de Plala-rivier heeft aan het gouvernement Voorstellen tot schikkingfloor Rosas gedaan overgezonden. Deze voorstellen zouden houden, dat de Argenlijnschê républiek een gezant naar Frankrijk zou zénden örn de geschillen te 'régelen de blokkade zou opgeheven en het eiland Martin Garcia te rug gegeven worden; te Parijs zou men zich over de door de republiek te betalen schadevergoeding verstaan, en middelerwijl de Franschén 5ii Ïluenos-Avres op deh voet als de vreemdelingen in Frankrijk be handeld worden. De wapenen eh munitie; door.de fransche agenten laan de partij tcgén Rosas verstrekt, zouden Worden terug gegeven. Don 24. Volgens brieven uit Algiers van den 17, waren de troe pen te Mèdeah binnengerukt, na een levendig geyëcht. Den Volgen den dag zouden dezelve naar Miliana op rnarsch gaanen na het vermeesteren van deze plaats zouden de prinsen te Algiers aankbméii bn (le terugreis naar Frankrijk aannemen. - Dc berigten van de spaansche grenzen luiden vrij gunstig en doen eene spoedige bevrediging verwachten. Men meerit dat Morella 'woldra het voorbeeld van CanlaVieja volgen en in handen der Chris- •tino's vallen zal. Voorts verhaalt men dat Sagarra met Espartero onderhandelt en Cabrera zelf in onderwerping wil komen, zoo men zijne eischen om behoud van rang enz. wil voldoen. Men heeft alhier nadere berigten ontvangen, van de ontdekkings expeditie onder den kapitein Dunlonl-d'Urville. Dié berigten zijn van ïanuarij 11. en gedagteekend uit Hobert-townin van Diemeiisiantl. De equipage van de twee schepen I'Astrolabe en la Zèlés had veel door ziekte geleden, hetgeen echter den genoemden kapitein, na de ergste zieken aan land to hebben gebragtniet terug gehouden had; zijnen togt voort te zetten. Dc beide schepen baddert den 1 Januatij Itobert- town verlatenen den koers naar do Zuid-Uszee gesteld. Éérst zouden dezelve de eilanden van Auckland en Mocquarie bezoekenen dan de uiterste pogingen aanwenden, om tot de Zuidpool door te drin gen. Deze ontdekkingstogt is de langdurigste, welke tot dusverre on dernomen is, zijnde daarmede reeds 40 maanden verloopen. Men verhaalt, dat een aantal jonge Franschéndien het niet veroorloofd zoude kunnen worden, om den prins van Joinville naar S.' Helena te vergezellenzich naar Engeland willen begeventen einde van daar naar genoemd eiland over te stelten en tegenwoordig te zijn hij het opgraven van het stoffelijk overschot van Napoleon. Men voegt 'er hijdat zelfs Lódewijk Bonaparte, dié zich steeds in Engeland bevindt, voornemens zoude zijn, om mede naar S.' Helena te stevenenmet oogmerk om aldaar de gedachtenis deS keizers de laatste eere té bewijzen, doch dat er reeds van de zijde van Frankrijk aanzoeken bij de regering van Engeland zijn gedaanom het een zoo wel als het ander te verhoeden ten einde elke aanleiding tot bui tensporigheden welke van die zijde zouden kunnen worden aange wend, te verhinderen. NEDERLANDEN. 'sGRAYENHAGEden 26 Mei. HIT. KK. HH. prins én prinses Fredcrik zijn heden morgen uit deze residentie naar Berlijn vertrokken. Dit onverwacht vertrek van HH. KK. HH heeft plaats gefiad ten ge volge van de ongunstige tijdingen, welke men ontvangen heeft, no pens den toestand van Z. M. den koning van Prüissenwiens krach- ten meer en meer afnemen. De Haagsche Nieuwsbode meldtdat mén aan dé' bierbrouwerij aan het kanaal een begin heeft gemaakt met hot vervaardigen van een patentdak volgens de uilvinding van den heer Söctens en Fils. In het naburig dorp Voorburg, is almede reeds eeri gebouw met een dergelijk patentdak voltooid. Terwijl men al verder verneemt dat de nieuw gebouwde Haarlemmerpoort te Amsterdam insgelijks met een paténtdak zal voorzien worden. Naar men verneemt is van wege den koning der Franschén eene gouden medaille ter hand gesteld aan onzen landgenootden heer B. C. Koekkoek, voor zijne fraaije landschap-schilderijwelke te Parijs ten toon gesteld is geweesten welke op de laatste ten toonstelling alhier méde de gouden medaille heeft verkregen. Het engclsch brikschip Lively, kapt. Samuel Hiqks, komende' tan Liverpool met zout, is in den nacht van den 25 dezer, voor Dordrecht liggende', aan dén grond geraakt, waardoor het zwaar lek geworden en gezonken is. Het schip de Jonge Jan, schipper G. Pauwels, en dat vanschip- per R. de 1taan, heide van Amsterdam naar Zwartsluis, zijn den 20 dezer hij Elburg verongelukt; van het eerste is het volk gered, doch van het laatste is de geheele equipage omgekomen ïn het dorp Irnsum, provincie Vriesland,- is op den 13 dezer, in den hoogen ouderdom van 90 jaren overleden Aaltje IJ des. Zij was in 1770 gehuwd met Wijle Jentjes le Rooi, thans iu zijn 94"14 jaardie bij het genoteener redelijke gezondheidligchaamssterkte genoeg 'bezat, om haar stoffelijk deel tot aan het graf te vergezellen. Van de kinderen uit dit 70jarig huwelijk zijn er nog 3 in leven waarvan de oudste 69 en diens oudste zoon, die ook vader van ver scheidene kinderen is, nu 44 jaren heeft bereikt. Aldus heeft dit merkwaardig paar de volwassenen van 3 uit hen gesprotene geslachten mogen aanschouwen. Te Gend is den 23 dezer in het criminele huis van detentie een Vrij ernstige opstand uitgebroken. In het gedeelte'^er gevangenis, waarin de tot eeuwigdurende dwangarbeid veroordeelden opgesloten warénen hetwelk op dat oogenblik 110 man bevattè> werd 'eene poging bewerkstelligd om te ontvluglenen bijna al de gevangenen uit dat gedeelte namen aan die poging deel. De muiters hadden reeds een paar schildwachten ontwapend, den cipier grovelijk mishandeld, en zelfs èeh geregeld gevecht met den wachtpost der gevangenis aan gevangen, toen eindelijk, nadat vijf der beihamels gekwetst waren geraakt, de gewapende magt aanrukte, 'eerst de overige gevangenen in hunne kerkers opsloot, en vervolgens de belhamels belegerde in eene soort van gewelfde Werkplaats, waarin zij zich gebarrikadeerd hadden. Dézen gaven zich eindelijk overtien der belhamels werden in het cachot geworpen, en daarmede was alles tot de orde terdggekeerd PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 27 Mei 1840. Nederlanden-, 2} pG. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat4J pC. llaridel-Maatschappij 4J Oost-Indien 5 Rcsr.ANbIlopè en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 hij Ardoin 5 Oostenrijk Rij Goll. en Comp. 5 Nëgot; Metaliek 5 gebleven. 53 pC. 100 9/ÏG 92 3/s 180 i/4 98i5/,6 105 3/4 26 7/8 104 3/4 Marktprijzen uer meekrap te zierikzee van den 27 Mei 1840 Teelt 1839. Per 50 Ned. Pond. Tweeenéén, Dkw./30,00 a 33,00 2" -27,00 4 29,00 3° -24,00 4 26,00 Een en een, 1° - 29,00 4 32,00 2° -26,00 4 28,00 3e -24,00 4 25,00 Vörigé teelt tot Vorige prijzen te verkoopen. Per 50 Ned. Pond. Ohbërööfde, l°kw. 30,00 a 33,00 2° -27,00 4 29,00 3e - 24,00 4 26,00 Muilen1° soort - 0,00 a 0,00 2° - 0,00 4 0,00 ADVERTENliEïï. Héden verloste zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, J. AXER, geliefde Echtgenoot van Zierikzee', den 27 Mei 1840. H. J. GÜDDE, Heden overleed, na een langdurig lijden, tot mijne eu mijner Kinderen bittere droefheid mijn waarde Echtgenoot jACOÖ SEP TER, in den ouderdom van ruim 48 jaren. Familie Vrienden cn Bekenden gelieven deze algemccne tevenS als bijzondere kennisgeving aan te nemen. Zierikzee, Wed. J. SEPTER, den 27 Mei 18401 geboren van dé Kassiïiï. Dé öndergetcekonde berigt bij déze, dat hij, op ontvangen autorisatie van de Administratie-Kantoren te Amsterdam, on der Directie van de Heeren KETWICH, VOOMBKRGH en Wed. BORSKI, én van dc Heeren A K. en P. K. van HAK- PEN én PLUIJM efl BAKKER, de Coupons der Certificaten 24 en 5 pG'. Werkelijke Schulddoor gètffelde Kantoren uitgegeven, als Correspondent, van nu af en voortaan' telkens na den vervaldag zal uitbetalen zonder ceiiige korting, en de gewone kosten bij de uit- keering der Renten van Inschrijvingen öp' hét grootboek, niet meer dan één ten honderd zullen bedragën. Zierikzee, H. W. le SAGE ten BROEK, den 29 Mei 1840. beledigd Makelaar. OPENBARE VEB|K00PING, zonder herveiling. Dc Heer LEENDERT ZOETER, Jz.zal op Woensdag den 3 Junij 1840, inliet Gemeentehuis hi Bruinisseten overstaan van den Notaris D. Q. ue JONGE van der HALEN, resi derende te Zierikzee, publiek presenteren' te verkoopen: 1°'. ilés voormiddags ten 9 tere: Eene kapitale HOFSTEDE, staande in de Gemeente van Bruinisse, met de numbre van 34 Bunders 07 Roeden if) Ellen BOUW- en WEILAND, gelegen in de Pol ders van Bruinisse en Oosterland. 2°. des namiddags ten 2 ure: Eene kapitale HOFSTEDE, staande in de Gemeente van Bruinisse, met de numbre van 34 Bunders 48 Roeden 61 Ellen BOUW- en WEILAND, gelegen in de Pol ders van Bruinisse en Oosterland; en Zeven perceehin', te zamen bedragende 11 Bunders 38 Roc- dfcn 30 Ellen WEILAND, gelegen in den Polder do Vier Bannen van Duiveland, Gemeente Nieüwerkerk. Zullende voorschreve Hofsteden eerst in perceélen en daarna ieder afzonderlijk in massa worden geveildzoodanig als zulks breeder bij plakbrlletlcn is omschreven',- terwijl nadere information zijn te beko men ten Kantore van boVenge'noemden Notaris. te zierikzee, bij de wed. a'. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2