ZIERIKZERSCHË Vrijdag BESTUREN EN ADMÏNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. A.° 1840. COURANT. dén 29 Mei. «r.o 43. INSPECTIE OP DE STRATEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE maken bekend Dat opZaturdag den 30 dezer maand, één omgang door de Stad en langs de dijken geschreden zalom zich te overtuigen of alle de be palingen van het Polieie-Regleinent voor deze Stad aloin worden na geleefd, wordende e'èh iegélijk bij deze gewaarschuwd om te zorgen dat de Straten, elk voor en achter zijne woning of erf, behoorlijk ge zuiverd en schoon gemaakt zijn, terwijl de beambten der Policie be paaldelijk zijn gelast óm voortaan op eene meerdere reinheid der Stra ten te lettenen zonder oogluiking wegens alle overtredingen en na latigheid proces-verbaai op té 'maken. En opdat niefband hiervan Onwetendheid voorwende zal deze wor- 'dcn afgekondigd omgerqcpen en in de Stads-Courant geplaatst. Zierikzee, den 20 Mei 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, Ter ordonnantie van Dczelveh; De Stads Secretaris W. J. P. RROEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 23 Mei. Te Petersburg was den 16 dezer het gerucht in oinloop dat het van Londen derwaarts bestemde stoomschip Vulture, bij hot eiland Oescl Schipbreuk geledén had, en dat de passagiers zich niet dan met moeite over het ijs hadden gored. liet Bamberger-llad deélt het Volgende medé: «Den 1 Mei had te Frauenreuth eene bedroevende gebeurtenis plaats. Van de zijde yan hét landgéregt Tirschèreuth werdén gendarmen en geregtsdié- naars gevraagdom een landman, die eigenaar van een stuk land was géworden, hetwelk door het bestuur, uit hoofde van weigering Om de belasting te betalen geregtelijk waS verkocht, in de .bebou wing van hctzelvé te beschermen. Toen men op het land kwam geraakte mén dadelijk handgemeen mét dén vorigen eigenaar en met diens zoon én dochter; De zoori schoot ecii gchdiirme met een pistool Ier neder,, greep daarop een mes, bragt dén statiöns-kommandant 'van Tirschereuth een steek toe en Wierp hem te néder. De siations-kom- mandant van Valkenberg wilde zijn makker reddendoch op het oo- genhlik, dat hij den moordenaar grijpt, slaat de vadei hem meteen bijl in tweeën. De dochter streed woedende met een mestvork en bragt aan eenige pebsorien wonden toe. De landman beeft zich, daarop met de zijnen in zijn buis verschanst. Uit Piegënsburg zijn militairen ontboden, om do moordepaars met geweld te vatten;" De berigten, uit Weenéh, van dén 16 dezer, bébelzen hei Volgende In het Salburgsche is het vlek S.' Pdntaleon met 19 woonhuizen en 50 boerderijen in de ascji gelegd slechts 6 huizen Waren tegen brandschade verzekerd. In Moravisch Trubau heeft in denzclfden stormachtigen nacht van 30 April op 1 Mei tóen Baia afbrandde, een haar men vermoedt door brandstichting oiltstane brand van 522 huizen 186 verteerd waardoor eene schade van 25Q,000 11. ontstaan isen, waarbij 5 menschen het leven verloren. Bij Presburg is het plaatsje Ratsfersdorf met 40 woonhuizen én bij Gfen het vlek Hidëgkoet, almede met 40 huizén eene prooi der vlammen gewórdep. Te Baia waarvan niet meer dan 200 huizen hieven staan, terwijl Volgens de laatste berigten 2414 gehouwen zijn verbrand verloren bij deze ramp 18 menschen het leven en in het markvlek Truffer, in Stiermark, verbranden teveris met nagenoeg 100 huizen 7 per sonen. Nabij Baia brandde ook het dorp Istvanmegyé tot den grond toe af60,000 presburger mudden graan gingen onder anderen hierbij verloren, ln.de stad Judenburg wordt de dooi-;, brand geleden schade ój> 300,000 fi. en in Ganserndorf öp 120,000 it. begroot. Zoo eveil brengt de Presburger Courant van gisteren liet. berigt dat bij eencn, tegen het einde van April, in. het markvlek Holies ontstane brand 82 huizen zijn iri de asch gelégd en 2 menschen omgekomen. In het dorp Bogalzsch hebben insgelijks de vlammen 23 huizen vernield. Zwitsersche bladen melden uit Lucern dat de predikant van Scbupfheim, ter bestrijding vaii het brandewijn drinken., in zijne ge- ineen té eene broederschap van het nuchtere teven opgerigt heeft, waarin hu regelmatig alle ter belijdenis komende jeugd zal opgenomen wor den.. Het denkbeeld om de matigheids-genootschappen op eenen ker- kelijken grondslag te vestigen, wordt ter navolging aanbevolen. In. het kanton Lucern rigt men thans ook vredes-genootschappén op(lie, naar men hoójitperk zullen stellen aan de proceszucht. Het gerucht, wegens liét plan.vari een, gedeelte der turksche inwoners Van Smyfnaom de christelijke bevolking van kant te ma ken blijkt ongegrond of althans /-eer overdréven geweest te Zijn; De autoriteiten hadderitoen haar dat gerucht ter oore kwam, eerder maatregelen van veiligheid genomen om de ingezetenen gerust te stél len dan omdat zij zeiven daaraan geloof sloegen. In de jongste tijdingen uit Alexan'drie tot dén 26, schrijft men nog het volgendeSlüatkutidig nieuws is hier niet. 6e lieer Cochelet (de fransche consul) heeft als naar gewoonte h'd de aan komst der jongste paketbóot zijne opwachting bij den pacha ge maakt en hem, gelijk vroeger, naméns zijn hof, de beste hoop gegeven op eene vredelievende beslechting van het oostersch vraagstuk. De pacha gelooft er niet aan; zijne meening is integendeel, dat dit jaar en wel misschien hét volgende zal verloópen eer het tot eene beslechting komt. Hij wacht thans rustig af betgeen men hesluiten zal, zijnde op ailes voorbereid, waartoe men hem dan ook genoeg den tijd gelaten heeft." Verder léést men ih deze berigtenBij de. algemeene ellende onder alle klassen der bevolking, zoo wel Europea nen als Arabieren heerscht hier slechts één wenschdat men zich spoedig mogè verstaan. Het land moet, te gronde gaan wanneer de zaken "nog langer op denzclfden voet blijven. De mét nieuwe woede uitgebrokene pestdoet den nood nog hooger stijgen. De pacha was naar zijn paleis teruggekeerd maar is gisteren door nieuwe pestgeval- len er wéér uit verjaagd; hij begeeft zich heden om quarantaine te houdennaar het laiidgóed van Möharrèin-bei. Ook in het russische consulaat is de pest uitgebroken. Mehemed heeft de krachtdadigste ge zondheidsmaatregelen bevólen het arsenaalde vlootde hospitalen alles is in quarantaine gesteld. GROOT-BRIT T ANNIE N. LONDEN, den 23 Mei. Volgens het goedgekeurd plan tot het we der oprigten der koninklijke beurs in 'deze hoofdstad zal dat gebouw eene lengte van 293 engelsche voeten hebbenterwijl de grootste breedte, aan de Oostzijde, 175 voeten wézen zal. Het plein, tot al gemeene verzamelplaats der koopliéden bestemd, komt nagenoeg in het midden, als een langwerpig vierkant van 170 op 112 engelsche voeten. De geböuwén, welke dit plein omringen, zhilén weder, evén als vroeger, tot bureaux én plaatsen van vereeniging, met den handel in verband staande, iflgérigt Worden. Den 20 dezer is 'een gedeelte der prachtige hoofdkerk te York, inzonderheid een der torens en wat daaraan het naast grensde, door Brand vernield geworden. Dit onheil wordt aan de achteloosheid van êen uurwerkmaker toegeschreven. Te Kingstonin Opper-Canadaheeft een zware brand meer dan vijftig Huizen en zeer vele goederen vernield. Men heeft hier bijzondere berigten uit Chinavan het midden van Januarii. De keizer van dat rijk maakte vele toebereidselen om zijn grondgebied tegen aanvallen Onzerzijds krachtdadig te verdedigen. Hij heeft in eene oproeping zijne krijgsbenden met warmte aangespoord, beloofd voor,'de achterblijvende betrekkingen van hen, die mogten sneu velen, te zuilen zorgen eh aangemaand om alles liever te verduren dan zich aari. de «engelsche ongeregtigheden" te onderwerpen. Som mige onzer bladen Vreezet! altijd dat bet een gewaagd spel is met een zoo' magtigen eri vergelegen staat oorlog te voeren, en dat, al mogten wij eene "zege behalen, ja al mogt Canton een tweede Moscou Wor- dfciizulks ons gfeenerlei blijvende voordeelen zal aanbrengen. F R A N K R IJ k. PARIJS, dén 23 Mei. Men heeft geene nadere berigten wegens de krijgsverrigtingen in Algiers. Alleen leest men in eenen bijzonde ren brief uit Arzew, eene zeehaven ten westen van Oran onder dag- teckcning van den 12 Mei: «Volgens tijdingen uit het binnenland, is Miliaria thans geheel door de vijandige Arabieren ontruimd. De bevelhebber aldaar heeft in last, om den weg daarheen tegen de Fran- scben hardnekkig te verdedigen; In de provincie Oran, die meer en meer van fransche troepen is ontruimdis het thans geheel rustig wij bephlen dhs dapr lot hloote verdédiging. Talrijke zamenrottingeh vanvijandige Arabieren bobben in de vlakte van Mina plaats. Abd- el-Kader is mfeer dan ooit vóornemens, om den weg naar Mostaganem voor den maarschalk Vdlé'e te versperren. Welke uitkomsten de nieuwe veldtogt hebber! zalis natuurlijk 'nog Onzeker maar personen die dit land sedert lailg kennenverwonderen zich over Óe buitengewone geestkrachtdie de emir in alle zijne handelingen, ten toon spreidt. Bij de geleverde gevechten is ons het terrein krachtdadig betwistzeer verdienstelijke officieren hebben hun bloed op eenfe roemrijke wijze gestort. Hét weder is thans zeer vast. De te velde staande oogst zal voor zoo ver zij door het oorlogsge weld wordt gespaard door de zon die dag aan dag évenzeer gloeit worden, verschroeid. Wij heliben hier thans eenigë levensmiddelen bntvanfenwaaraan wij groot gebrek hadden. De gezondheid der troepen is voldoende." Do maarschalk Clapsèl heeft heden in de kamer rapport uitge- bragt, namens de commissie belast met het onderzoeken van het voor stel lot overbrenging van het gebeente van Napoleon, en overeenkom stig het plan. der regering geconcludeerd tot de ter aarde bestelling daarvan in de kerk der Invaliden.. Hét praalgraf zal onder den koe pel worden geplaatst, met bepaling, dat voortadn geen anilcr lijk daar zal kiinncn begraven worden. (Onder den koepel bestaan slechts twee graven, dat vad .Turénnè, en van Vouban.) Voorts zal er een marmeren standbeeld te paard des keizers óp eene der plaatsen van Parijs worden opgerigt. De commissie. Heeft het eerste crediet, door het gouvernement gevraagd tot dekking der noodige uitgaven voor deze zaak, verdubbeld en op twee millioen gebragt. Twee schepen zullen de. Belle Poule, op de reis naar S.' Helena, vergézeileh, en een eskader zal die bij de terugkomst te gemoet zeilen. Het besluit der regering omtrènt het gebeente van Napoleon, wekt bij voortduring denkbeelden en verwachtingen óp, welke op eene treurige' wij-zé van den toestand der partijen getuigen. Zoo leest men in den Capitole, een dagblad dat geheel ónder den invloed der

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1