1 vu- De maarschalk Valée heeft de operatien begonnenen meldt het feaVolgende, van den 30 Apriluit het kamp VandeAfroun: «Giste ren 'heeft het leger dé Arabieren op do Oeud Jez aangegrepen. De Vijand, aan beide zijden overvleugeldis op dé Afrouh geworpen Vvclke positie met de bajonet is veroverd. De vijand rs tot in den nacht varvolgdde troepen hebben zich wel gedragen; wij hebben weinig volks verlorenen de hertogen van Orléans en van jVümale, die steeds aan hét hoofd der troepen hebben gestreden, bevinden zich in goeden' welstand. Het weder is gunstig en ik «al mijne krijgsbewegingen vérvolgen." In een der dagbladen van Marseille leest men dat in brieven uit Napels van den 29 wordt gemelddatna het opheffen van het 'embargo op de engelsche schepen, eene engelsche stoomboot naar Malta is gestevend met bevelom de aldaar aangehoudene en op- gébragte napolitaansche schepen te ontslaan. - Men meldt van regeringswege, dat er eene franschevice-consul haar Damascus zal worden gezondenten einde een naauwkeurig on derzoek te doen, nopens al hetgeen tot het ombrengen van pater Thomas en diens bediende betrekking heeft gehad en daarop is gevolgd. B E L G 1 E. BUUSSEI.den 7 Mei. Daar de prijs van de rogge steeds toe neemt en het bedrag van 15 fr. heeft bereikt, heeft het bewind den Uitvoer van deze graansoort verboden. - Volgens een.antwerpsch blad is, gedurende de maand April, door ile' binnenwateren uit Nederland in Belgie ingevoerd 7,089,621 ne- deriamlschë ponden tarwe; 1,979,126 rogge; 1,937,115 gerst; 518,629 haver. Van deze granen zijn 4,490,239 hederlandsclie ponden tarwe fep 573,559 nederlandsche ponden rogge enkel om naar Frankrijk 'doorgevoerd te wordenin Belgie aangebragt. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 10 Mei. Bij besluit van den 25 April 11. wordt de stad Delft aangewezen als losplaats van steenkolen en kolen gruis bij invoer langs dé Schelde en het kanaal van Neuzen. Het provinciaal hof van Holland heeft eergisteren den voormalig™ burgemeester van Ëvehlingenter zake van het in die voormalige betrekking, zonder eetiige. last van hooger hand, en zónder eenige Wettige reden eigendunkelijk eh moedwilligin Augustus des vorigen jaars, doen vernielen van vier tot bewoning geschikte en bestemde; en ook destijds werkelijk bewoonde huisjes, die alle binnen gezegde gemeente gelegen zijn, veroordeeld tot éerloosvórklaringtot een confinement van vijf jaren, tot betaling eener geldboete van f 50 en in de kósten, Dé ëerste dag van het algemeen muzijkfeest der maatschappij lot bevordering der Toonkunst, te Amsterdam, heeft eene allergelukkigste uitkomst opgeleverd. Tégen zeven ure werd het feest aangevangen toet .een te Deum van C. L. Hansséns, welk muzijksluk eenige jaren geleden door de maatschappij is aangekocht en uitgegeven geworden. Het bevat Vele schoonheden zoowel aangaande de vinding als de be- iverking, en werd in rillen opzigte fiks uitgevoerd. Vervolgens werd eerie brillante ouverture vah C. II. Verhulst, mede een door de maat schappij uitgegeven werk, met den meesten bijval ten geboore gebpagt; daarna do psalm 142, een meesterstuk van den beroemden Mendelssohn Barlholdyen eindelijk, na de pauseringde negende sinfortie, met koren van L. van Beethoven, een reuzenwerk welks keurige uitvoering aan koor en orebest de grootste eer aandoet. Al de solisten hebbën zich voortreffelijk van hunne taak gekweten en verdienden de toejui chingen die hun ten deel vielen. Het orchest was verdeeld als volgt: voor den zaUg uit 72 sojira- hos, 76 altos, 70 tenors en 71 bassen. Het instrumentale bestond uit één piano, 48 violen, 16 alt-violen, 16 violoncois73 contra bassen4 (luiten4 hobo's, 4 clarinettén4 fagotten, 6 hoorns, 4 {rompettén3 bazuinen1 contrafagot2 pauken 1 groöte trom'1 bekken en 1 triangel. Met gelijken luister is donderdag avond liet tweede gedeelte van dit feest afgeloopen. De toen uitgevoerde stukken waren de ouverture in C, van Gliiclc, en het oratorium Josiia, van Hiindelen de uit voering was even loffelijk als die op den vorigen dag. Na" den afloop werden de solo-zangeressenmejufvrouwen Janssens, Hoppenbrouwers en Oltmansmet rozenkransen bekroond èn aan den verdienstelijken directeur, den heer van JSreé,.werd door de maat schappij een smaakvol zilveren theeservies aangeboden. Wederom heeft dit féést bewezen hoe vele vorderingen de toonkunst in de laatste jaren hier te lande geblaakt heeft. Uit Sloten schrijft men van den 8 dezer: Even als bereids na de plegtigbeiddadelijk op onderscheidene gedeeltende werkzaamhe den tot de droogmaking van het Haarlemmermeer betrekking hebbende, zijn aaneevangenzoo heeft dit ook alhier plaats gevondenvele bon derden zijn reeds bezig aan de graving van het kanaal en dé daar- stelliUg van den dijk; ongeloofelijk schijnt het, dat in zoo korten rjd reeds zoo vele werkzaamheden zijn kunnen verrigt worden, e;; act belangrijke en treffende daarvanlokt dan ook velé nieuwsgierigen uitom daarvan ooggetuigen te zijnterwijl men hetzelve met genoe gen ziet en bewondert. Uit Hoorn wordt van den 2 dezer gemeldOp de groote voor- jaars-Veetnarkt is veel veemeerendeels vöor de- vetwèiderij en mel- kerij bestemd, geweest, inzonderheid uit Vriesland, én zijn hooge prijzen besteed, niet alleen ter zake der veeziekte, maar ook uit hoofde vaU deh goeden prijs, welke in de twee laatste jaren voor de noord- hollandsche kaas is gemaakt. Ook op de lammeren-markt zijn goede prijzen bedongen daar de wol in het verleden jaar tot zeer Voórdeé- ligc prijzen is afgezet. - In het dorp Vriesenveen, bij Almelo, is den 4 dezer een brand uitgebarstenWaardoor 30 huizen en 12 schuren eene prooi der vlam men zijn geworden, en 45 gezinnen, bestaande uit 250 personen, in de diepste armoede zijn gedompeld. Uit Kampen meldt mén het volgende: De gemeente Rolde, in Drenthe, heeft, volgens geloofwaardige berigteneen voorbeeld gegeven hoe men moet handelen wanneer de longziekte het rundvee AantasÉ. Op eenen stal waar deze noodlottige kwaal zich open baardestierf eene koe; er waren er buitendien nog tien, allen naar cogenschijn gezond; doch de gezamenlijke veehouders kwamen met den eigenaar overeenom den ganschen stat af te makenhet vleesch te ferrjeclén' en de' schadevolgens een billijken omslagte vergoeden. Bij hóf slagtefi bleekdat van déze' tieti reeds negen koeijen de kiem Aü§ feïdérfs' bij' ziels droegen - Mén schrijft uit Maastricht, ónder 'dagteekèning vair dcu 5 de zer het volgende Een verschrikkelijke brandwaarvan dé aanleidende oorzaak aan onvoorz'igtighéid wordt toegeschrevenheeft heden nacht de alhier on langs nieuSv gebouwde en zelfs nog niet geheel voltooide Iake'nfabrijk van den heer Ilankart in asch.gelegd. Dé schade wordt dopr som migen op 2 a 3 tonnen gouds berekenden zulks is gemakkelijk te beseffen, wanneer men bedenkt, dat het gebouw, dwars over .deleker opgetrokkenén uit vijf verdiepingen op eene breédte van 30 ven sterramen bestaande, opgevuld was met Werktuigen, wol en afge- wèrkte lakens. De geheele fabrijk is eene prooi der viamme'n gewor den die zich omstreeks ten één ure ha middernacht openbaarden en op ditoogenblik (3 ure namiddag)nog niet volkomen gebluscht zijn. Eene bijzondere omstandigheid echter had dit onheil in eene alge- meene ramp kunnen veranderen. Een kruid magazijn met buskruid geheel opgevuld, (naar men zegt, met honderd zestig duizend am- sterdamsche pondenbevond zich op een veertigtal schreden afstands van de brandende fabrijk en op hetzelve viel aanhoudend een' regen van vlammende vonken, door ceUen gelukkigerwijze niet sterken wind in die rigtiug gedreven. De schrik was algemeende bevolking vreesde weldra eenè verschrikkelijke uitbarsting te zullen hoeren. De militaire autoriteit heeft echter in dit ontzettend oogènblik die klem en kahntè Welen te bewaren, welke dezelve, vooral in deze vesting, steeds met zoo veel onderscheiding kenmerkten. Het garnizoen bevond zich binnen weinige minuten geheel ondër do wapenen, om overal de vereischte orde te kunnen handhaven terwijl de artillerie-troepen onder het géieidc hunner chefs haar het bedreigde kruidmagazïjn op rukten. Aldaar gelukte het den braven kanonniers, met inspanning van alle krachten en onder eenen aanhoudenden vuurregen het kruid- magazijn met natte zeildoeken te bedekkenwelke daarna door de brandspuiten gedurig bevochtigd werden. Daardoor was alle gevaar afgewend én welligt eene oneindig grootere ramp voorgekomen. De fabrijk was niet tegen brandschade verzekerd. MIDDELBURG den 8 Mei. Voor weinige dagen arriveerde te Vlissingcn de heer Krusemaninspecteur bij het ministerie van kolo niën ten einde te onderzoekendo voor dat departement door den brandspuitmaker W. van der Os', te Vlissingen naar zijne verbeterde inrigting vervaardigde brandspuiten. Deze spuiten worden door niet meer dan twaalf spuitgasten bediend en voeren desniettemin met drie afzonderlijke waterstralen het water op voldoende hoogte. Het strekt ons tot genoegen te kunnen melden dat genoemde heer in specteur over de krachtige werking dezer spuiten ook over het dadelijk watergeven derz'Clveaan den ijverigen vervaardiger deszelfs bijzondere tevredenheid betuigde. Een zoodanig onderzoek bij 's rijks marine en bij de artillerie ta Vlissingen ingesteld hebben voor deze verbeterde en geoctrooieerde brandspuit-fabrijkagienaar het schijnteene schoone uitkomst gegeven. Als een bijzonder verschijnsel in dit gewest wordt ons mede gedeeld dat in een' tuin binhen deze stad dagelijks verschijnen twee vogels hij Bu/fon aangeduid onder de benaming van Ie gobe mouché de Lorraine, welk vogeltje men hiér niet gewöoh is waar te nemen. Ook heeft men opgemerktdat onderscheidene zoogenaamde kramp vogels die meestal tegen het voorjaar naar elders verhuizen, zich nog alhier van tijd tot tijd bij troepen laten zién. ZEETIJDINGEN,, BROUWERSHAVENden 8 Mei. Heden binnengekomen het ne- derlandsch barkschip Bato, kapt. J. Keyzer, van Oost-Indie naar Dordrecht. ADVERTEMTIEif, Heden avondomstreeks negen uren overleedtot mijne bittere droefheid, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot, JAN de BRUINE, (in leven Burgemeester der Gemeente Reneése,) in den ouderdom van ruim 42 jarenmij nalatende zes Kinderenwaarvan de meeste nog je jong zijnom hun groot verlies té kunnen beseffen. Renesce, Wed. J. de BRUINE, den 8 Mei 1840. geboren Höogenboom. Iemand met de handeling der Wollen het sorteren en het fabriceren van Saaijélten grondig bekend zijnde, als zijnde onderscheidene jaren als Meesterknecht werkzaam geweest in zooda nige betrekkingen daarbij een zaakkundige isdie vepl grooter winst dan voornoemde oplevert, wenssbte zich mat iemand te enga geren wien de bönoodigde geiden daarvoor wil aanbrengen; laatstge-, melde zaak is voor grootere uitbreiding vatbaar, onverschillig in of buiten deze Stad. Adres onder Letter IIaan dè Uitgevers dezes. Brieven franeo. Beste Oliedunne Stokh.' T E E R te bekomen aan de Ilout- loodzenbuiten de Zuidhaven-poort. AANKONDIGING VAN ECHTSCHEIDING. Uit een vonnis door do Arrondissemenfs-Regtbank te Zierikzee op den acht en twintigsten April achttien hónderd veertig uitgesproken, zijnde hetzelve behoorlijk geregistreerd en beteekend blijktdat het op den vijf en twintigsten Julij achttien honderd zeven en twintig voor den Ambtenaar van dén Burgerlijken Stand der Stad Rotterdam tusschen MARIA VOGEL én HENDRIK LEEN DEBT van DU IJL, Heel- en Vroedméestcrwonende te Zierikzee, vol trokken Huwelijk daarbij is onthouden waarvan bij deze Aankondi ging gedaan wordt ter voldoening aan art. 828 in verband met art. 811 van het Wetboek van Burgerlijke Regtsvor'dering. Voor uittreksel deugdelijk verklaard doof den ondergetéekenden als Procureur van genoemde MARIA VOGEL. M.r J. W. D. van DONGEN. te zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2