ADVERTENTIEN. 'dè t>rde 'van het legioen van eer geschonken. Mónïteüï maakt tevens dri naamlijst bekend der 123 dapperen Welke aan dat wapen- ïcit hebben deel genomen. BELG1E. BRUSSEL drin 24 April. Gisteren morgen is koning Leopold bver den spoorweg tot Kortrijk en van daar over Rijssel naar Parijs vertrokken. Men schrijft uit Landen van den 16 dezer, dat aldaar een ver schrikkelijke brand heeft plaats gehadwaardoor 9 huizen tot den grónd zijn afgebrand. .Daar er geene bluschmiddelert voorhanden wa ren is het alleen aan dé verwijdering der huizen van elkander te dan ken dat het geheele dorp niet is vernietigd geworden. liet brussclsche dagblad le Commerce Belgë, van den 20 dezer, behelst het volgende «wij hebben voor eenigen tijd gezegd-, dat zékere persoon, woon- hchtig te Bouffloulx in de provincie Henegouweneene gelofte had -gedaanVan in 40 dagen niets te zullen etenen dat hij het toen Veeds tot den 285lo° dag van zijnen vasten gehragt had. Een Luikenaar is Onlangs in de. gelegenheid geweest dien persoon te zienéii zie hier Wehige stellige bijzonderheden hem betreffende. De man, of beter ge zegd de onzinnigeis genaamd Doriceel én is 45 jaren oud. lïet eenige opmerkelijkehetwelk zich in zijn vroeger leven voor doet, is, dat hij nimmer in gebreke is gebleven zijne eenmaal gedane belofte te vervullenzoo heilig is de eerbied wélken hij voor zijn hetzij dan te pas of te onpasgegeven woord koestert. Donceel ar beidde in eene gfoCve, die door den eigenaar aan deszelfs zoon werd afgestaan ten gevolge van dezen hfstand weigerde hij voor den zoon té blijven werken, zoo als hij voor den vader had gedaan. Zijne moe- tier Was niet in staat hem van besluit te doen veranderen; al haar Smecken was vruchteloos gebleven; nu verklaarde zij hem op zekeren daghemzoo hij niet weder naar de groeve wilde gaanook geen eten le zullen geven. Het zij zoozeide de halstarrige manlaat ons er niet meer van spreken. Ik zal Gods leven leiden en gedurende 40 dagen niets eten. Van dal oogenblik af heeft hij niets gebruikt, dan dat hij eenig water gedronken heeft en is het onmogelijk geweest hem eenig voedsel te doen nuttigen. Hij maakt het middagmaal voor hét gezin gereed, maar neemt er niets van Voor zich; hetgeen, zegt hij, nog sterker is dan de vasten doof den Heiland in dé woestijn door gestaan. Hii is zeer mager geworden eti zijn gang- eenigzins waggelend hij wordt ligtelijk boos en dan is zijne stem nog zeer sterk. Hij be weert het tot den 40"'°° dag te zullen kunnen uithouden. Hij heeft hét thans reeds tot den 34'Un gehragt eh is dien dag nog tweemaal ter kerk geweest," Den 25, Het hof van assises heeft de zaak der onlusten van Gend ten einde gehragt en al de beschuldigden vrijgesproken met uit zondering van zekeren Seriacopsdie tot drie maanden gevangenis straf is. veroordeeld; Uit Gend wordt gemeld, dat, op het berigt der vrijspraak, beve len zijn gegeven om troepen op de been te houden hij den terug keer der vrijgesproken werklieden. liet blijkt echter niet, dat er eenige reden tot rustverstoring bestond. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 26 April. Uit de antwoordch def regering nopens de hegrootingswetteri voor 1840 blijkt dat de begrooting van uitgaven van f 58,227,215 waarop zij in Maart laatstleden was voorgesteld tot eene som van f 51,727,215 is terug gehragt. Die vermindering in de uitgaven Van f 6,500,000vloeit daaruit vofiftj dat de regering, naar aanleiding van heldoor de afdeelingen. uitgedrukt verlangen, de som van f 4,000,000, oorspronkelijk voor het Syndi caat uitgetrokken, benevens de som van 2,300,000, voor de gewone toelagen van het syndicaatvan de begrooting heeft doen wegvallen. Men verzekert, dat eéfstdadgs door Z. M. eeti besluit zal worden genomen, waarbij een groot aantal generaals, luitenant-generaals, kolonels, luitenant-kolonels, majoors en andere koofd-oltléierendaar ónder ook begrepen de provinciale en plaatselijke komrriandantenzou den worden gepensioneerd of op non-activiteit gehragt. Er wordt wederom gesproken van eenige nadere wijzigingen in dé grondwetwelke eerlang van regeringswege aan de tweede kamer zouden worden voorgesteld. H. K. H. mevrouw de prinses Albert van Pruissén is héden hamiddag uit Berlijn in deze residentie aangekomen. Naar men verneemt is te Gouda eene verecniging daargesteld éener onderlinge waarhotg-deelneming voor behoeftige arbeiders en werklieden waarvan bet doel is om 1." de genoemde klasse van personen tot den arbeid aan te sporen; 2." hun ondersteuning te verleenen ingeval van ziekte 3." hun tevens in den winter éenigeri Onderstand te verstrekken cn 4." de armkassen te verligteridoor dé uit dezen maatregel vöortvloeijéhde vermindering van de uit die kassen regtstreeks verstrekte bedeelingen. Men verneemt voortsdat Z. 51. geoordeeld heeftdat eene zóódanige waarborg-vereéniging die ter plaatse, waar dezelve is daargeéleld, aanvankelijk reeds ge- wenschte vruchten heeft gedragenook elders eene niet gering te Schatten nuttigheid zoude kunnen hebben, en dat de navolging daarvan derhalve allezins aanbeveling verdient; weshalve het hoogst- denzeiven behaagd heeftZ. Exc. den minister van hinnenlahdsche' zaken te magtigenhet bewuste ontwerp door tusschenkomst der collegiën van gedeputeerde staten aan dé plaatselijke besturen in het fifgemeen bekend te maken, ten einde iets dergelijks óveral elders, waar het met vrucht zou kunnen worden opgevolgdin te voeren. Te Rotterdam is een naamloos vennootschap opgerigtwaaraan Ook Z. Sï. de koning heeft deel genomen tót, het daarstellen en onderhouden eener sleephelling op het eiland Fijenoordten einde die te verhuren tot het herstellenkoperen' enz., van schepen. Deze sleephelling zal 183 nederlandsche ellen lang zijn, en op donderdag den 30 dezer in genoemde stad openbaar worden aanbesteed. Zoo men meent zal eerstdaags van de rijks werf te Rotterdam' van stapel loopenZ.' M.-s fregat de Waal, van 64 stukken, welk fregat reeds bijna elf jaar op stapel gestaan heeften het grootste is dat men tot nog toe aldaar' gebouwd heeft. *-• Den 22 is de dusseldorpsche stoomboot de Komeet, den Rijn afvarende nabij Lorchhousen tegen eene rots gestooten en heeft een lek bekomen. De volgende stoomboot, de Kroonprins, heeft de pas sagiers aan boord genomen en de Komeet is te Dusseldorp aangek- komen oni óp de werf hersteld te worden. Naar men verneemt is de schade niet aanzienlijken zal de boot wederom spoedig dienst kunnen doen. Bijzonderè berigteri uit Oóst-Indié te Amsterdam ontvangen vermeldendat den 9 Octoberdoor een getal van omstreeks 400 Archinezen uit Tapoes en Sinkeleen aanval is beproefd op de na burige nieuwe nederlandsche bezitting Baros maar dat deze aanval is afgeslagen door de militaire bezettingdie ijverig ondersteund werd door de inlandschè bevolking. Het gouvernement had de noo- dige maatregelen genomen om dergelijke aanvallen 'voor het vervolg te voorkómen. In het district Mandahcling moet op 'deh 7 October de 1"" lui tenant Sleinhardtop eenen logt, dien hij, vergezeld van een aantal mandahelingsche hoofden en van eenige hulptroepen, van kotta Nopati naar de kotta Gedang deed, hij eene ontmoeting met zekeren Soetan Menkocloer broeder van den overleden regent van Mandaheling; die eenige voorvechters hij zich had, door den radja van Layang zijn vermoord geworden. Dit Ongeval wordt toegeschreven aan den wrok van de bevolking van kotta Gedang tegen de hoofden van Mandahe ling. De kolonel Michielsciviel en militair gouverneur van Sumatra's westkust, heeft zich op liét vernemen van het gebeurde naar kotta Gedang begevenalwaar de bevolking in onderwerping is gekomen terwijl de genoemde Soetan Menkocloer en zijn broeder Soetan Naga zich op lijfsgenade hebben overgegeven. Volgens de laatste berigten bevond de gouverneménts-commissaris de heer Merkus raad van Indie, op zijne inspectie-reis door de hinnetilanden zich omstreeks, het midden van November te Fort de Koek, en scheen het, dat hij den staat Van zaken in verschillende districten Vrij voldoende had bevondenalthans voor zoo veel zulks na den jongsten langdurigoil en hardnekkigen oorlog kon verwacht worden. Aangaande de chlnesche aangelegenheden had meti te Batavia geene zoo late berigtcn ontvangenals van over land reeds bekend zijn. Men. verneemt over Java intusschën nog, dat de gewelddadigheden der Chinezen zich niet alleen tot de Engelscheri hadden uitgëstrekt, zij hadden ónder anderen eerie spaansche brik afgcloopea en in brand gestoken. De nederlandsche consul te Canton had ook later Macao verlaten en was reeds te Batavia aangekomenvan waar hij naar Ne derland zou terug kéefën. Dé verpachtingen op Javadie gewoonlijk in November geveild wordenhebben gezamenlijk nagenoeg dezelfde som als iri het verledené jaar opgebragt. De in- én uitgaande region op Java en MadurS hebben over de maand October opgebragt de som van f 604,078. Met bétrekking tot de zijde-teelt welke tot dus ver op Java gcerte zeer gunstige uitkomsten heeft opgeleverd zijn nieuwe proeven be volen", en wel in dé résideritie Rembang. MIDDELBURG, den 24 April. Hé arrohdissemerits-regtbank alhier heeftop gisterenzekeren landmari uit het vierde district dezer pro vincie, wegens het niet afzonderlijk opgesloten hpiiden van eenig vee' hetwelk verdacht was van door dè besmettelijke longziekte té lijn aan gedaan krachtens artikel 459 van het wetboek van strafrggt en hét besluit van Zijne Exc. den heer staatsraad gouverneur van Zeeland, in dato 31 Mei 1839 Provinciaal blad n.° 49) veroordeeld tót eene ge vangenzetting vari zes dagen eri in eene boete van /*25, met de kos ten. Mogt de mededeeling dezer veroordéeling tot eene heilzame waar schuwing verstrekkenaan landlieden cn veehouders in dit gewest., waar op onderscheidene pladlsen de longziekte onder het vee zich heeft geopenbaarden men zich beijveren omdoor eene stipte opvolging van de door het bestuur gemaakte bepalingen, zoo' veel mogelijk tót de wering dezer ziektemede te werken. 180»" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. tweede klasse. Vijfde Lijst. Zesde Lijst. N.° 21163 f 1500 N.° 23246 f 7500 17479 1000 15078 prem. - 2500 25070 - 1000 Mej. M. ROELS maakt aan hare geëerde begunstigers be- kend, dat zij alhier gearriveerd is met een mooi Assortiment MUTSEN, DAME S-K RAGEN en meer andere Manufacturen; alles tót dé Civielste prijzenblijft tot den 4 Mei aanstaande. I.EKS HIER! J.F.HERMAN, Fabrijkant in alle soorten van STRO O- HOEDEN, berigt bij deze het geëerde Publiek, dat hij. in het begin van de maand Mei aanstaande, met zijne Fabrijk le Zierikzee zal gevestigd zijn iri de Poststraatwijk B n.° 4i. Maaktvermaakt en wascht als nieuw alle soorten van Stroo- Hoeden naar den laatstcn smaak. Verzoekt een ieders gunst ei» aanbeveling met belofte eerier -prompte en civiele bediening: Al degenen welke KIEMEN benoodigd hebbenlegen f 22 de 40 Roeden 33 Ellen (één Geniet)te leveren vrij aan Scheepsboord, gelieven zich dadelijk te adresseren aan den onderge- teekenden, te Colijnsplaat G; J. van be LIND. De Notatis M.r J. J. E R M E RIN S zalóp Érijdag den 8 Mei 1840, 'smorgens ten 9 ure, voor het Huis laatst bewóond door Wijlen Mejufvrouw de Wed. JOH.' de WIT, aan de' zuidzijde van de Oudé Haven te Zierikzee, Wijk D, n.° 380, presenterente verkoopen: Eene partij MEüBELAlRE GOE DEREN, bestaande in TAFELS, STOELEN, BEDDEN, LEDEKANTEN, KABINETTEN, ecrié PIANO, KO PER, TIN, GLAS- en AARDEWERK Cri 'tgeen verdei- zal worden geveild. te zierikzee, bij de wed, a.- de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2