ZIEBIKZEESGHE jryvrim C 0 H A IS Ti den 17 April» BESTUREN ËN ADMINISTRATIEN. Herijk der Maten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGEN» tr.° 31. 1840. [Vervólg en slot van óns vorig nummer Art. 6. De Burgemeesters der steden en gemeenten worden uit- genoodigdom dan den arrondissoments-ijkèr, voor den aaftvarig van den herijk, of bij deszelfs komst in de gemeente eene haamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeentewelke uit hoofde van hunne betrekking of hun b'ëdrijf verpligt zijn gebruik te maken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijstén zal hét register der patentpligtigen worden geraadpleegd, en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en puldieke administratiën welke, in derzelver ambtsbe trekkingen van maten of gewigten, tot het constateren van leverantiën of werkengebruik moeten maken wordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen opdat in dezelve uitsluitend alle erkende ijkpligtigenen geenc andere dan de zoodanigenworden opgenomen. Art. 7. De arrondissements-ijkers zullen betrekkelijk de door de zelve in iedere gemeente in w'élkè zij hebben gevaceerdgedan'è veri ficatie en herijk een relaas opmakenen daarbij opgeven de ambte naren publieke administratiënen particulieren welke in de voren genoemde lijsten begrepen zijnde, bun niét zijn gebleken aan derzel ver verpligting betrekkelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de arrondissements-ijkers na den afloop van den termijn gedurende welken de herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De, arrondissements-ijkers zullen ten minste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achtenvergezeld Van den Commissaris van Policieof bij ontstentenis van zoodanig ambtenaarvan een lid van bet plaatselijk Bestuur in al de gemèentén van derzelver district visitation doen in de opene werkplaatsen, magazijnen ën winkels, op de markten, vteeschhallen publieke wagen en op dé 'molens en zich daarbij verzekerendat iii dezelve geenc dan de nieuwe maten e'n, gewigten aanwezig zijn en dat dezelve behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigtenalsmede die welke niet zijh herijktin beslag néitien en mét het deswege op te maken proces-verbaal aan den officier bij dé érrondissemeüts-jiegtbank van hüft ressort inzendenvan hun vérrigté te dézen ën van het resultaat hunner bevinding in elke gerheentezulten zij bij derzelver aan óns iii te diénen rapporteii omstandige opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der gemeenten té platten landenaar aanleiding van aft. 62 en 87 van bet reglement bp het bestuur te platte landen ten minste viermalen in het jaar gelijke visitatie doenen zorgendat afschriften van de daarvan opge maakte processen-verbaalovereenkomstig laatstgemeld artikel, aan den Staatsraad Gouverneur worden ïligezondért En worden Burgemeesters en Wethouders der Steden üitgenoodigd om de vereischte orders té stellendat gelijke opneming door den Com missaris van Policie of bet lid van het Bestuurhetwelk met de policie is belastworden gedaan. Art. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde óf be- eedigde landmeterswegers en meters verboden, eenige certificaten, weeg- of meetbrieven af te geven waarin de maat of bet gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukten zullen door dezelve geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 11. insgelijks wordt aan dé plaatselijke Besturengodshuizen of armbesturen en aan alle ambtenaren en publieke administratiën verboden eenige acten plansbestekken of beramingen te doen opma ken aan te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden én afmetingen niet in de nieuwe maten of geWigten zijn, opgegêreh. Art. 12. Aan alle ambtenaren, publieke administratiën en ingezete nen binnen deze provinciewordt bij deze defzelver verpligtirig herin nerd om de door hen gebezigd wordende hiaten eti gewigten hintten den in art. 1 bepaalden termijn té doen herijkenbij gemis vail welke formaliteitde door hen gebezigd wordende of in derzelver ójiene werk plaatsen magazijnen of winkels bevondën wordende maten en gewigten in beslag kunnen Worden getiorrienen degenen die bevóhden Worden dezelve te hebben gebruiktof in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels voorhanden te hebben volgens de bepalingen van Zijner Majesteit's besluit vari deh 30 Maart 1827 Staatsblad no. 13) zullen Worden .verwezen in eene boete van f 10 tot f 100. Aan dezelve Worden tevens herinnerd de bepalingen, van art. 14 van Zijner Majesteit's besluit van den 18 December 1819 Staatsblad no. 57)volgens welke alles,- wat met de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven, wordt gemeten, met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken en dus allen, die van zoodanige maten gebruik maken, ook van strijkels voor dezelve behoorén te zijn voorzien, van welke die voor de,halve en voor de kwart triudde ook moéten' worderi geijkt en geverifieerd; wordende de plaatselijke Besturen, alsmede de arrondissements-ijkers aangemaand, óm voot de nakoming dëzef ver ordeningen te waken, en daarop bij hünöè visitation vöot zoo veel een ieder aangaat te letten terwijl van de bevinding te dezen in de bij art. 7 en 9 bedoelde processen-verbaal of relazenspeciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 13. Alle ambtenaren en publieke administration Worden üit genoodigd aan de nakoming van bet tegenwoordig besluit de hand to houden en worden de plaatselijke Besturen aangeschrevenom da arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner function zoo veel mogelijk behulpzaam te zijnen speciaalop derzelver aanvrage dade lijk den Commissaris van. Policie, of daar waar zoodanig ambtenaar niét" aanwezig is, of verhinderd wordt de vereisöfete assistentie te verleeneneen lid van het plaatselijk Bestuur te d,elégerenom dezelve bij de door hen voorgenomene visitatiën van winkels en werkplaatsen ta vergezellen. Art. 14. Dit besluit zal door insertie in bet provinciaal blad gébragt worden ter kennis van de Districts-Commissarlssen Bur gemeesters en Wethouders der steden en Burgemeesters en Wet houders of Assessoren der steden en gemeenten te platten lande, mitsgaders van de arrondissements-ijkers tot informatie en narigt; en wijders door de zorg der plaatselijke Besturen worden afgekondigd en aangeplakt in al de steden en gemeenten dezer provincieten welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van het zelve aan voornoemde besturen zal worden toegezondenzullende wij ders exemplaren van dit besluit worden gezónden aan het Provinciaal G,eregtshof, den Procureur-Generaal bij hetzelve, en door diens tus- schenkomst aan de ambtenaren van bet openbaar Ministerie bij het Provinciaal Geregtshofen bij de Arrondissements-regtbanken en aan d'e Kanton-regters in deze provincie. Middelburg, den 3 April 1,840. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN YREDENBÜ RCH. Ter ordonnantie van Dezelve, VAN DER HEIM. DUÏTSCHLAND. FRANKFORT, den 12 April. De vijandelijkheden in hét kantoti Wallis zijn, na bet bezetten van Siders door de benden van Beneden- Wallis en de vlugt der regering van Boven-Wallisgeëindigd. De hoofden der zegevierende partij hebben van hunne overwinning kennis gegeven aan het eedgenootschappelijke bewind, met bijvoeging dat zij zullen zorgep voor bet herstel der ordeen dat zij. dit zeiven zonder eedgenootschappelijke tusscbenkomst, begeeren te doen. De keulsche stadscourant behelst een voorstelom de aanstaando Verjaring van den slag van Waterlooden 18 Juhijtot een' rijn- sc|ieh feestdag te verheffen. In dé nederlandscbe veldslagen hadden ook rijiische regementén in de rijen hunner oudé duitschc broeders gestreden. Keulen, als hoofdstad der rijnsche landen, behoorde da eet te. genieten, van bet feest in haar midden ie zien vieren. Volgens de joügste brieven uit Napels, van den 3l der vorige maand, duurden do toerustingen op Sicilië met de meeste levendig heid voort. De koninklijke stoombooten bragten dagelijks talrijke af- dëelingën troepen 'en wapenen naar dat eiland over. In d'eh nacht vóór bet afzenden dezer brieven, waren twee re'gementen op zeilsche pen naaf, Palermo vervoerd. In hét geheel rekende men dat er reeds 30 tot 35,000 man naaf Sicilië vertrokken waren. Het een en ander baarde groote on'gërustheiden men wist niet wal van de zaak ko- mén moést. Mén wildé weten, dat Oostenrijk de meest dringende pogingen bad aangewend om den koning te bewegende zaak niet tot bet uiterste te laten komen, en Engeland langs een' minnelijken weg, óok met groote opofferingentevreden te stellen. Terwiji bet weder; gedurende de tnaand Maart, te. Napels buiten gewoon koud was is don 26 dier maand een kortstondig maar hevig ónwedèr bóven die stad losgebarsten en heeft een bliksemstraial dé koepel der kerk van St. Maria di Porto Salvo doormidden gespleten de marmeren dekplaten in dé kerk vernield en al het zilverwerkals mede ëené der klokke!) dóen smelten. De schade wordt op tien duizend dukaten geschat. Gelukkig was het gebouw ledigterwijl nóg geen duf Vroeger daar het een feestdag wasverscheiden bon derden menschen zich daarin bevonden hadden. Omtrent den stand van zaken met de Tscherkessen verneemt men tijdingen die over het algemeen niet zéef gunstig voor Rusland luiden. Alle stammen, van deze dappere bergvolken meer dan 20 in getal moeten zich thans onder een opperhoofdSchaveil genaamd vereenigd hebbenom hunne zelfstandigheid des te krachtiger tó kunnen handhaven. Zelfs de taal., die totnogtoe onder de verschil lende stammen verschildemoeten zij thans in eene namelijk arabische versmolten hebben. Men zegt dat deze heldhaftige natie onlangs weder een russiscb règëment Paskeicilsch genaamd tot op eenigo manschappen die zwaar gewond ontkwamen vernietigd heeft. - Uit Aiexandrle heeft men tijdingen tót den 22 Maart. De pest, welke zjch bier en daar vertoond bad; had .geheel opgehouden. Uit Syrië werd gemelddat Scheri/f-pachabij een' aanval tégen de bergbewoners, 400 man verlorei) bad., Do bewoners badden een ver bond geslotenom zich tegen alle willekeurige maatregelen van ïbra- him-pacha met geweld te verzetten. Uit St Jean d'Acré had meri berigtdat 10,000 man bezig zijn met,iet sléchten van den berg Abu Attabé, die door zijne ligging nabij die stad,, aait de' aanvallers een middel kari Verschaffen om de plaats te beschieten. G R O T - B RI T T A N N i E N.> LONDEN ,- den 11 April. In de dagbladen der tory—partij wordt de" öoflo'g tegen China steeds met deri méesten nadruk bestreden vooral uit hoofde van deszelfs onregtyadrdigheid en Voorspelt men

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1