I 1to ZIEKIKZEESCIIE N,o 29. 'Ai° 1840. C 0 UK ANT. den 10 Apr il. NIEUWSTIJDINGEN, FRANKRIJK. PARIJS, den 5 April. Ten aanzien van de" ïnrigting van èene geregelde vaart n.-et groote 'stóompaketten naar Amerika.zal 'eer lang worden beraadslaagd. Marseille verlangt dat de onderneming' 'aldaar zal gevestigd worden. Bordeaux verlangt hetzelfde en schijnt in dezen de bovenhand te zullen behouden. Men leest thans in de dagbladen het moer uitgebreide verslag van den generaal Guehineuckommandant van dé fransche krijgsmagt in de provincie van Oran wegens hot gevecht van Mizèrghin. Het zelve levert een nieuw bewijs op van het overgroote voordeel van de krijgstucht der Europeanen óp de blinde woede der ongeregelde arabische ruiters. Acht honderd man infanterie met -twee stukken geschutzijn door 8000 Arabieren aangevallen en vervolgd geworden. Na eeneh geruimen tijd in gesiotene kolonne te hebben gemarcheerd is het. bataillon aan alle zijden omringd genoodzaakt geweest zich in quarré te formeren. Vier malen is hetzelv.eaan alle kantenmet hevigheid aangegrepen doch de manschap heeft zich met zoo veel 'standvastigheid en welberadenheid verdedigddat 'de vijand telkens met groot verlies heeft moeten wijken tot dat er ontzet is gekomen en het bataillon den terugtogt heeft kunnen voortzetten. Ook bet gedrag dór afrikaansche spahi's wordt hoogelijk geroemd. Vijf èn. zestig man ónder bevel van den kapitein de Montebello, gelast' om den terugmars'ch der infanterie te dekkenhebben niet ge schroomd den aanval van een duizendtal Arabieren af te wachten en met dezelve handgemeen tè geraken. Bij dit gevecht móeten zeventig manschappen van het vreemdè-le- gioenen wel Spanjaarden, naar de Arabieren overgeloopen zijn. Volgens de rapporten, nopens den togt naar Cherchél en de innatn'ê dier stad, welke alsnu in de dagbladen voorkomen, heeft deze expe ditie slechts éénen matr gekost,, ierwijl 70 anderen zijn gekwetst gé wordén. Dé stad zelve was geheel verlaten; men vond er niemand, dan een' blindeman, die met volle gerustheid, zijne gewone gebeden opzeggende, door de Straten liep en zeer waarschijnlijk van het ver trek der andere inwoners onkundig was. Men beschrijft dé Stad als zeer fraai en aangenaam gelegen alle de huizen zijn met pannen gedekt en van tuinen omringd. De omgevingen zijn graanvelden, en overal worden merkwaardige oudheden ontmoetwaarónder waterleidingen fiog ongemeen goed bewaard en die van den bloei der oude stad het voormalige Julia Caesarea, hooge gedachten géven. Naar de gewoonlijk goed onderrigte bladeir der hoofdstad verhiel den is de verovering Van Módeah het voorname doel van den nieuwen veldtogt. Medeah is, na Algièrsdé aanzienlijkste stad der provincie Van dien naam. Hare bevolking wordt op 0,000 zielen geschat. Zij ligt aan de zuidelijke afhelling der gebergten dié de vlakten rondom de stad Algiers bèheerschèn. Mi liana is westelijker gelegen, tien uren ten zuiden van de thans door de Franschen bezette zeeplaats Chqrcheh Men vleit zich, van door de vermeestering dezer plaatsen, dé in die ktreken wonende volksstammen tot onderwerping aan het gezag dér Franschen té dwingen, of ten minste alle vercénigdó vijandelijke pogin gen van hunne zijde onmogelijk lé maken. De officiële 'tijdingen uit Tatiger bevestigen geenszins de geruchten wegens eene oorlogsverklaring van den keizer Van Marocco tegèn Frank rijk. Echter mee'neit vele lieden dat de regering niet alle herigten, (die zij ohtvangen heeftaan het publiek mededeelt. De vervolging der Christenen in Cochinchina duurt hog steeds voort; bijna allé europescfi'é zendelingen, welke de koning AIïnh-Menh heeft kunnen bemagtigen zijn gewurgd geworden de overigen zijn naar het gebergte gevlugt. Toen de vervolging begon waren er 24 europesche en 150 inlandscbe priesters 5 seminatiën 81 kloosters en meer dan een half millipen Christenen in het land tegenwoordig is alles verstrooid 'en vervolgd de seminariën en kloosters omverge haald en de gevangenissen opgevuld met Christenen het is echter niet waarschijnlijk dat de koning lang genoeg leven zal om het doel zijner vervolging te kunnen bereiken, In 1838 heeft hij eenë beroerte gehad die hem half verlamde. Intusschen hebben de parijsche zen delinggenootschappen niet opgehouden nieuwe priesters naar Cochinchina te zenden die eerSt naar Macaö gaan met last zich naar de chine- sche stations te begevenals zij niet met zekerheid in Cochinchina doordringen kunhen. De toenemende middelen der genootschappen izijn blijkbaar uit het groote getal priesters, welke zij uitzonden. In Januarij en Februarij van dit jaar zijn er uit Parijs 24 naar Amerika, Australië en het Oosten vertrokken. Den 6. De maarschalk Valk hééft weder eene depêche; Van den 28 der Vorige maand uit Algiers gedagteekendaan den oóHogs-mi- hister overgemaakt; daarin Wordt echter slechts van eenige weinige beduidende gevechten gewag gemaakt. Ook wordt daarin gemeld dat een wachtmeester der Spahi's alleen eene bende Arabiëren nagejaagd die eenige ongewapende Franschen opgeligt haddentwee zijner land- genooten bevrijd en drie Arabieren gevangen geriomen heeft. Te Lans le Saulnier zijn vrij ernstige onlusten ontstaan. Ón der voorwendseldat eene hoeveelheid aardappelen was in beslag geno men hebben de onrustmakers Ben kasteel geheel geplunderd. De prefekt is daarbij aangevallen en mishandeld. De beriglen uit Napels luiden gunstiger. Den 24 werd aldaar algemeen verzekerd dat de aangelegenheid wegens het zwavel-mono- polie door de bemiddeling van den oostenrijkschen gezantin ord® was gekomen. De commissie, welke naar Engeland moest vertrekken, had althans bevel Bekomen de reis tot nader hevel te staken. In tusschen duurden i)e troepen-bewegingen voorten had de koning de met verlof naar. huis gezonden soldaten, ten getale van 6 tot 8000 man, wederom doen oproepen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 8 April. Z. M. heeft het'stedelijk bestuur Van Amsterdam gemagtigd tot het aangaan eener negotiatie van f 300,000, tegen den interest van vijf ten honderd en bestemd om met en benevens éen gelijk bedrag uit de Stedelijke middelen te strekken tot aflossing van de ten laste dier stad bestaande geldleening van f000,000, rentende 6 percent, hij hoogstdeszélfs besluit van den 4 Mei 1832 goedgekeurdalles op den voetomschreven in een tot dat einde aan Z. M. voorgesteld plan met bewilliging tevens, dat door de administratien en inrigtingen welke in eenige betrekking staan tot of behooTen onder de stad worde overgegaan tot den ver koop van hunne effecten ten laste van het rijk, ten einde daardoor in staat te worden gesteld om aan deze negotiatie te kunnen deel nemen. Bij besluit van Z. M. is het kapitaal der nederlandsche bank vergroot met vijf millioen guldensen is alzoo nu gebragt tot vijftien millioen guldens. De aanbouw van huizen aan het Kahaalover de Dennewegsbrug en aan Schuddegeestin. deze residentie, wordt ijverig voortgezet, zoo dat men, eer het een of twee maanden verder is, aldaar weder een 50tal ruime en fraaije woningen zal aanschouwen en men in vervolg van tijd de hoop mag koesterenvan eenmaal het bloeijehde Schevenin- gen aan deze residentie verbonden te zien. De staatsraden commissarissen belast met het voorlóopig be stuur der weder in bezit genomene landstreken in Limbutg hebben Ier kennisse der ingezetenen gebragt datniettegenstaande het koninklijk besluitnopens het ophouden van wettigen koers van eenige provinciale en landsmuntspeciende bedoelde vervallen munt speciën nog 'tot den 20 aanstaande in alle openbare rijkskassen van Neêrlandsch Limburg zouden mógen ontvangen wordendocb dat die ontvangst evenwelin geen gevallanger dan tot en met den tienden der thans loopende maand zal worden gedoogd; Men verzekert dat hét belgische aandeel in de schuld zal worden gekapitaliseerd en dat de Onderhandelingen te Utrecht op eehen goeden voet staan. Men heeft berigt uit Athéne van den 15 Maart, ontvangen, inhoudende dat 7,. K. II. prins Hendrik aan bocird van het fregat de Rijnden 31 voor den Piraeus is aangekomen en den volgenden dag aan wal gegaan alwaar Z. IC. H. met de meeste onderscheiding is ontvangen. Nadat de prins IIII. AIM. den koning en de koningin had bezochtheeft hoogstdézelve. een tegenbezoek van Z. AI. ont vangen en het middagmaal teil hove gebruikt. Z. IC; H. had reeds onderscheidene merkwaardigheden der stad bezigtigd. Het fregat dé Rijn zou met een bezoek van HH. MA1. vereerd worden. Den 3 dezer heeft de aanbesteding der gedeeltelijke omdijking Van de Nootdorpsche plassen plaats gehad, en is dit werk aangeno men door A. Dekker, voor eene som van f76,900. Naar men verneemt heeft Z. M. aan de stad Dordrecht ook dé .toestemming verleenddat derzelver haven eene vrijhaven zal wezen. Dit, in verband met het toegestane Vrij-entrepótdok aldaar, waarvoor Z. AI. heeft vergund dat eéne geldleening zal worden geopendten bedrage van een kapitaal van f 470,000, tot goedmaking der kosten voor de dgarstelling van een algemeen rijks-entrepó't, mag voor die handelsstad als eene groote aanwinst beschouwd worden. Eergisteren namiddag heeft A. Spaans, eene visscherspink voe rende te Scheveningen dangebragt éenige katwijksche visschers die hij bad overgenomen van eene fransche stoombootwaarop dezelve waren oyergegaan nadat hunne visscherssciiuit door aanstooming .van dit fransche vaartuig was aan den grond geraakt. Het katwijksche schéepje werd gevoerd door M. van der Hoever; de- fransche stoom boot was naar Hamburg bestemd. Achteloosheid van de zijde der laatste schijnt hét ongeluk te hebben veroorzaakt de lucht was zeer helderen vergeefs schreeuwden de visschers ter waarschuwinger werd geene behoorlijke wacht op de stoomboot gehouden. Z. Al. heeft het verzoek van gratie der, door het provinciaal goregtshof van Gelderland wegens moörd tot de straf des doods veroordeelde personen van Vèen en van Harpvan de hand ge wezenmaar dje Straf ten opzigtë van den derden veroordeelde Ladruveranderd in geêsclingmet dén strop om den hals aan de galg vastgemaakt, brandmerk en confinement Van 15 jaieii. Dien ten gevolge zijn zij eergisteren, in een rijtuig, onder behoorlijk geleide, van Arnhem naar Culetihurg vervoerd gewordenen hebben in die stad waar. zij den vfeësselijken moord aan eènèn 73jarigen grijsaard gepleegd hadden en alwaar van Veen zijn eersten adem ontving en alsiiog zijne echtgenootmet twee kinderen benevens andere bloedverwanten woonachtig zijti, gisteren hunne straf onder gaan. Men schrijft uit Nijmegen vari den O Naar men verneemt wordt van de zijde der pruissische regering beweerd dat de botsing der sloombooten de Komeet en de Stad Keiden op pruissisch grond gebied zou hebben plaats gevonden ten gevolge waarvan dienaan gaande door dat gouvernement, door middel van afgevaardigden onderzoek is of zal worden gedaan."

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1