W.o 28. ZIERIKZEESCHE Dingsdag A.o 1840. COÜRAST. den 7 April. NIEUWSTIJDINGEN. ÖÜITSCHLAND. FRANKFOBTden 2 April. Het dagblad van Augsburg behelst het Volgende berigt uit Napelsvan den 19 Maart In den iaatstèn tijd heeftwegens den alleen-handel van de zwavel eenB levendige en naar bet schijntook ernstige corres pondentie met Engeland plaats gehad. Van die zijde wordt sterk aangedrongen op eene beslechting Van deze aangelegenheid terwijl men zich op vroegere traktaten beroeptop grond van welke Enge land daartegen protesteert. In hoe ver deze eischen gegrond zijn moet voorshands nog in het midden gelaten Worden. Aan den anderen kant. is echter de regering door het verdrag met de fransche com pagnie gebonden èn kan zij aan hare verpligtingen jegens dezelve niet voldoen zonder wederkeeiage overeenstemming zoodat zij zich tn eene niet geringe verlegenheid bevindtwaarbij nog komt de ontevredenheid óp Sicilië zelf. Deze ontevredenheid schijnt daar meer ten meer levendig te worden. In deze omstandigheden hébben eenige uitdrukkingen Sn het engel- sclie parlement ofschoon zij op zich zelve ook van weinig beteekenis zijn, hier echter eênigen indruk gemaakt, en nog meet zal dit op Sicilië het geval wezen. Om nu hij de ontvlambaarheid der gé- moedêrett van de Sièiiianen mogelijke Wanorden aldaar te verhinderen, heeft de koning goedgevonden versterking van troepen derwaarts te zenden. Bovendien Wordt een observatie-corps van omstreeks 10,000 man in de nabijheid van Réggio gevormd voor 't weik reeds gisteren en eergisteren nacht een gedeelte afgemarcheerd is. Al de in de haven liggende oorlogsschepen worden uitgerust en hebben bevel zich gereed te houden om uit te loopen. Twee der koninklijke öórlógs-stoombooten zijn gisteren met troepen en ooi'logs-behoeften haar Sicilië Vertrokken. In hoe ver de uitrustingen der land-ves- t'lngèn als Gacta Baja enz. met het bovenvermelde in verband staan kan ik hiet bepalendaaromtrent loopen allerlei geruchten. Dat die maatregelen der regering welke op eene eenigzins bevreem- dingbarende wijze te werk gesteld zijn(zoó werd een der rege- mentenVoor bet eindigen der godsdienstoefening, welke de troepen gedurende de vasten dagelijks bijwonen uiL de kerk ontboden) niet zonder uitwerking Op de beurszaken konden blijven was vooruit te zien." Naar luid van bijzondere brieven uit Petersburgzou de rus- sische expeditie naar Cbiwa door de hevige koudede geweldige massa's sneeuw de stormen en andere met het klimaat in verband staande Wederwaardigheden zoo veel hebbch geleden dat dezelve Voorshands niet voortgezet kan worden en de troepen zelfs niet in het kamp hébben kunnen blijveh werwaarts de generaal Pcrowsky }n afwachting van gunstiger weder terug getrokken was. Als de voornaamste reden van het mislukken van den togt wordt opgegeven ■dat het grootste gedeelte van dé kameelen welke alle het benoodigde Voor de expeditie medevoerden door dé koude en de sneeuw zijn •omgekomen. Dien ten gevolge moeten uit Orenburg 1000 kameelen afgezonden, zijn om de bagage en de zieken terug té voeren. Be halve bij de in der tijd gemelde schermutselingen schijnt de expeditie geené Vijandelijke troepen geziten te hebben. In Tunis leggen de Turken hunnen haat tegen de Chris tenen sedert in Algiers de zoogenaamde heilige oorlog verklaard is op eene verontrustende wijze aan dén' dag. Twee winkels van maltbteZer kooplieden zijn door de Muzelmannen uitgeplunderd en eenige dagen later is bet misvormde lijk van een anderen Malthezer in de nabijheid der stad gcvondön. De regering scheen aan het straffen dezer misdrijven niet te denken. GROOT-BRITTANNIËN. LONDEN den 1 April. Omtrent de geschillen met Napels is hier niet veel meer bekend dan de fransche dagbladen hebben mede gedeeld en hetwelk doör handelsbrieven ten volle wordt bevestigd. Vele vreezen ook dat het nemen van represailles door de engelsche regeringwaarvan ernstig gesproken wordt mteer ten nadeele van bijzondere personen dan van het napelsch gouvernement zou strekken. Ook op de werven van Woolwich heerscht thanS ongemeéne drukte. Niet minder dan négen rijks stoombooten moeten aldaar gewapend en zeven daarvan onverwijld bemand worden met het begin dezer maahd zal het aantal der werklieden met 3 a 4Ó0 vermeerderd worden. Dezer dagen zijn hier ter'stede als tropheen aangebragt drie strik ken metalen geschut, in den jongsten indischen krijgstogt bij Aden bemagtigd. Dezelve prijken met opschriften in de hindostansche taal, en zijn van eene ongemeend lengte, als ruim 17 en 18 voet, en een diameter hebbende Van 2 voet, Het alhier gevestigd genootschap ter bevordering van het Chris tendom onder de Joden heeft een stuk lands aan den voet van dert berg Sion bij Jeruzalemaangekochtten einde aldaar een tempel te bouwen in welke de eeredienst overeenkomstig de Anglicaansche berkdoch in de Hebreeuwscho taalzal worden gedaan. F R A N K R IJ K. PARIJSden 1 April. Volgens alhier ontvangen depêches van den maarschalk Valée aan den minister van oorlog heeft het fransche leger zich den 15 der vorige maand van Cherchel meester gemaakt, zonder dat de vijand noch in de vlakte van Metidjah noch in het abergte dat Cherchel omringternstige wederstand heeft geboden het expeditiekorps was den 21 van daar in het kamp bij Blidah terug gekeerd zonder genoodzaakt te zijn een nader gevecht te leveren. Eene andere depêche zondag jl. van Toulon afgezonden houdt in dat de spahis van Oran en een bataillon van het 1." regement van linié den 12 Maart, op eene halve fransche mijl afstahds van het kamp van des morgéns ten tien tot des avonds ten vijf ure een hardnekkig gevecht tegén verscheiden duizenden arabische ruiters hebben moeten volboudenwelke de kudden van den volksstam der Douairs warén komen wegfooven. Het Verlies taVr den'kant der Franschen wotdt opgegeven in 41 dooden en 51 gekwetsten te bestaan, terwijl dat des vijands op 40Ó dooden geschat Wordtde eersten zijn meester Van het slagveld gebleven. Dé marine-kommandant te Algiers kondigt de vrijwillige onderwerping van Collo aan. Indien de keizer van Marocco Muley Abd-er-Hamanal niet ïegtstreeks den oorlog aan Frankrijk heeft verklaard lijdt het toch geen twijfel of bij gedraégt zich op eene zeer vijandige wijze tegen deze mogendheiddoor het leveren niet alleen van geweer- en krijgs behoeften aan Abd-el-I(adermaar ook van bedreven manschap waardoor deze laatste de geledene verliezen grootendeels beeft kunnen herstellen. De telegraaf van Rajonne meldt, dat Castellote, de tweede wa penplaats van Cabrera in Arragonwelke door de Constitutionelen is aangetast, zich den 20, na eene krachtdadige verdediging, bij verdrag heeft overgegeven. Het gerucht liepdat Cabrera te Mora del Ebro Ziek ter neder lagen zijne tegenstanders vleidden zichdat hij naar middelen zoude omzien om naar Frankrijk te ontkomen. Den 2. De hertog van Orllans vertrekt naar Algiers. De koning zoowel als de ministershebben niets onbeproefd gelaten om hem dién togt af te raden doch de hertog is niet te bewegen geweest, om zijn voornemen op te geven daar hij na den marsch door de ijzeren poortzijne soldaten had beloofd zich aan bun hoofd te zullen stellen zoodra er een meer ernstige krijgstogt moest worden ondernomen. Alen rekent dat de hertog slechts weinige weken afwezig zal blijven en men verzekert dat in Algerie genoegzame maatregelen zijn genomen om aan de voorgenomene krijgsbeweging een beSlissenden uitslag te verzekeren. Üit de depêches van den maarschalk Valée nopens den togt naar Cherchel, blijkt dat die plaats bij de aankomst der troepen geheel door dé inwoners was verlaten. Men heeft dezelve bezetvoorzien én in staat van tegenweer gesteld. Bij den aantogtnoch bij den terugkeer hebben de Arabieren eenïgen ernsligen tegenstand geboden. S5ij hebben zich alleen vergenoegd met de troepen op eenigen afstand te verontrusten. Des niettegenstaande hebben de Franschen een 70tal gekwetsten bekomen. Het gevecht van den 12 Maart waarin de Franschen veel volks hebben verloren is een gevolg Van de onvoorzigtigheid van toussouf, welke dé Arabieren op eene onberadene wijze nazettendein eene hinderlaag is gevallen. Den 3. De hertog van Orleans isdoor zijnen broeder den hertog van Aümale begeleidbeden naar Toulon vertrokken. - B E L G I E. BRÜSSEL den 2 April. In den afgeloopeh nacht is te Gend de katoenspinnerij van den heer Lousberghs Thierry, met al de werk tuigen welke zij bevatte tot den grond toe afgebranden zijn de belendende woningen ter naauwernood behouden. De fabrijk was verzekerd doch een groot aantal arbeiders bevinden zich voor het oogenblik Zonder brood. De Steenhet bekehde oude gebouw van de spaansche inquisitie te Antwerpenis sedert eenige dagen Voor het publiek opengesteld. In de kolenmijn van Ivozbij Seraingheeft een vreesselijk on geluk plaats gehad. In den nacht van Vrijdag op zaturdag jl. had men steenen uit den put gehaald met de groöte tobbendie tot het óp- en aflaten der mijnarbeiders dienen. Zaturdag, ten half zeven ure des morgensbegaVen zich negen arbeiders in eene tobbe. De geheele diepte van den mijnput is Van drie honderd vijftig metres. De tobbe was naauwelijks tot op honderd tachtig mètres afstands van de oppervlakte gekomen, of hot toüW brak, en de ongelukkige arbeiders stortten met een verschrikkelijk geweld naar beneden. De tobbe en de lijken |want de rampzaligen-, van Wand tot wand geslingerd, wa ren dood eer zij den bodein bereikten verbrijzelden de planken vloer, die hel onderste gedeelte van den put, puisard genaamd, bedekt, en waar de machine zich van water voorziet. De lijken waren op eene ijzingwekkende wijs Verminktde armen en beenen waren van het lijf afgescheurd of hingen er slechts bij vezels aan; men beeft zelfs eén hoofd van den romp afgescheurd gevonden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 5 April. Alen verneemtdat het Z. M, behaagd heeft de daarstelling van een vrij dok te Dordrecht toe te staan. Bij koninklijk besluit is het bestaan eencr christelijk afgescheiden gemeente in de Werken en te Sleeuwijk erkend doch de aanvragen üit nabij gelegen plaatsen zijn alsnog afgewezen omdat de adres santen geene genoegzame waarborgen Voor het onderhoud hunner armen konden geven. Men meldt uit Utrecht het volgende Een landman te Baarn beeft dé onvoorzigtigheid gehad, balletjes, met arsenicum vermengd welke ter uitroeijing van ratten waren bestemd bij zich te leggen, zonder op zijne kinderen acht te geven. Een dezer nam ongemerkt éen balletje en at hetzelve. De verschijnselen van vergiftiging open baarden zich weldra na de hevigste pijnen overleed het binnen

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1