géls ZIERIRZEESCHE COURANT, N.o 23. Vrijdag A.° 1840. d*n 20 Maart. BESTUREN ÉN ADMIN1STRATIEN. NATIONALE MILITIE' NIEUWSTIJDINGEN; BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEBIKZEE\ brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat de Militie-Raad in deze Provincie, deszelfs zittingen houden /al in de Abdij te Middelburg, Voor het 4dc5dt eh 6de Kanton, óp do volgende dagente weten Tweede zitting op Vrijdag den 2*1 dezer maand des morgens ten 10 ure, ter beoordeeling der ingediende reclames van alle in dit jaar geloot hebbende personenwelke vermeenen regt op Vrijstelling te hebben. Derde zitting, op Maandag dén 13 April daaraanvolgende, mede des morgens ten 10 urelot het béoordeelen en goedkeuren der Plaatsvervangers alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisseling en eindelijk dat de belanghebbenden zich niet moeten verlaten op het ontvangen van 'een oproepingsbiljet tot verschijning voor den Militie-Raad op den bepaalden tijdaangezien het voorgeven van geene oproeping te hebben ontvangennimme'f als ver- Schooning voor de ontijdige of niet verschijning kan worden aan gevoerd. Zierilczeeden 26 Februarij 1840. Burgemeester én Wethouders voórnoemd; DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelvcn De Stads Secretaris W, J. P. 14 R O E F. DÜITSCHLANÖ. FRANKFORTden 13 Maart. De regtstreeksche brieven uit Alexan- drie van den 16 Februarij (met welke ook de, reeds over Frankrijk medegedeelde, latere.tijdingen van den 22 Februarij overeenstemmen) gewagen steeds van de uitgebreide maatregelen van Mehemed-ali, ten einde zich des noods .tegen dwangmiddelen, der europeschë mogend heden te verzetten. Het plan, om oene in den wapenhandel geoefende landweer óp te rigten, was mislukt, door den tegenstand, welkëii die instelling bij de ingezetenen vond.; maar daarentegen werd van het fanatismus'of den godsdienstigen ijver der inwoners vlijtig partij getrokken, om alomme eene sterke spanning en verbittering tegen dé christen-vijanden té onderhóuden én aan te kweekenweshalve inert in gevai dat werkelijk een aanval eener europesche m'ógendheid mogt gebeuren pp eenen algemeenert opstand des Volks meende té inö'gen rekenen; .Bepaaldelijk wordt in die brieven het doordringen vah eén corps russische troepen naar Syrië als hoogst bezwaarlijk, zöo niet ónmogelijk; voorgesteld, uit hoofde van de sterkte der door Ibrahim- bassa bezette bergpassen van den Taurus. De turksche troepen, zijn nu, naar men meldt, alle van de egyptiScbe Uniform voorzien. Deze kleeding is vervaardigd uit zeer grollinnengelijk zeildoeken moet de daarmede uitgedoschte Muzelmannen oppervlakkig véél doeri gelijken naar beeren. De brieven uit IConstantinopel van deh 21 Februarij behelzen geen nader nieuws van eenig belang. Men was daar steeds bezorgd wegens de groote krijgstoerustingen in Egypteen ontmoedigd door de ver traging van het afdoen der geschillen door de beraadslagende mogend heden; In brieven van de turksche grehzen Ieèst mén Volgens officiële opgaven zijn er in het vorige jaar te Smyrna tien nederlandsche schepen aangekomen alsvier uit Rotterdam twee uit Vlaardingen een uit Amsterdam, twee uit Triest en een uit Messina. Zoo dit getal niet aanzienlijk isis het toch groot genoeg om dé noofdduitsche reeders öp voornoemde haven opmerk zaam te maken. De ladingen der nederlandsche schepen bestonden in ijzeren en stalen waren likeüfcn tabak baksteenen boter kaas beenderen gerstboekweit buskruid suiker en onderschei dene andere artikelen. En retour namen zij in en wel uitsluitend naar nederlandsche havens hénnipzaad rozijnen dadelen dpiuin droogerijwaren reukwerk enz." De alhier ontvangen brieven uit Alexandrie bevestigen het berigt, dat Mehemed-Ali nog altijd tot tegenweer gezind bleef, bijaldien men hem andere voorwaarden wilde opdringen dan die welke hij reeds ingewilligd had. De recrutering wérd ijverig voortgezet ook de Be- douinen in de vlakten van den Nijl moesten twee duizend ruiters leveren. Seid Ahmed El Sarli, die de regemehten uit de equipage der beidé kloten in de hoofdstad gevormd had moést mét gelijk doel naar Damiette gaart en hoéftuit naain van dén ónderkoning de Arabieren van BarbaryéTunis en Tripoli opgeroepen om deel aan den heiligen oorlog té nemen en het Islamismus té verdedigen. Te Cairo waren twaalf duizend werklieden irt re'gèhie'ntcn verdeeld én met geweren gewapend. Ook in Syrië ging men voort met het aanwerven van krijgsvolk. Volgens de brieven van de Kaap de Goede Hooptot 28 De cember had een der hoofden van de inlandsche stammen zich tot bondgenoot der uitgeweken boeren verklaard uit erkentelijkheid voor den bijstand dien zij hem verleend hadden. Hij was gevolgelijk tot regerend prins der uitgewekenen. Zoo ras benoemd tot dat hij als op volger van het vijandelijk opperhoofd Dingaah zou kunnen uitgeroepen worden. Het getal horenvee en paarden die door de Kaffers aan de kolo nisten op dé grenzen ontroofd zijn van 1 Maart 1838 tot 31 Augustus 1839, bedroeg 3315, van welke slechts 1080 stuks hadden kunnen teruggevoerd worden. Men meldt uit Sluttgardt dd. 1 Maart; Ongeveer een jaar geleden kocht eene jonge én rijke weduwe uit Zwitserland het 'kasteel Rothacker en stichtte er eene godsdienstige sektegegrond op gemeenschap Van vrouwengoederen onder deii naam van sekte der Babyloniërs. Het ontbrak niet aan personen van beide seksen, die er zich bijvoegden, en het kasteel had weldra het aanzien eener kleine bedrijvige stad waarin orde Werkzaamheid en eensgezindheid schenen te héerschen zoódat de plaatselijke autoriteit schoon het genootschap niet geheel onberispelijk was in zedenhet vooreerst duldde en dc handelingen opmerkte. Na verloop vah acht maanden kwamen er echter lievige twistengevolgen van jaioezij on der de vrouwenen van oneehigliéid oVer de verdeeling van werk en beloóning. In dezen slaat van zaken is dé policie tusschen beide ge komen. en heöft onderscheidene leden dér sekte gearresteerdmet de beschuldiging van meer of min zware overtredingenterwijl do asso ciatie Verder verboden en het kaSteel verkócht is, met toestemming der belanghebbenden. Dé som is in de kóhinklijke schatkist geslort, tot dat de geldelijke belangen der leden definitief zullen geregeld zijn. &ROOT-BRITT ANNIE N. LONDEN, den 16 Maart. De berigten uit Öost-ïndie omtrent het uitrusten eener militaire expeditie naar China, hebben alhier een le- vendigen indruk gemaakt.ófsbhóon reeds voor eenigen tijd op eene vrij stellige wijze van zoodanige onderneming in de dagbladen was ge sproken. De ministers zijn eergisteren en gisteren in het huis der ge meenten met vragen omtrent don startd van Zaken als bestórmd ge wordenmaar hebben het geven van bepaalde verklaringen ontdoken, door té betuigen dat'het bewind geene officiële tijdingen van hét doen eeiier oorlogsverklaring of van het aanvangen van vijandelijkheden ont vangen had,. Zelfs heeft de minister I'almerston den vijandelijkcn aard van de in (jost-Indie uitgerust Wordende expeditie trachten te beman telen en slechts gesproken van mededeelingendie aan het chinesche bewind gedhati zouden worden en van het geven van bételen aan don gouverneur-generaal, van Oost-lndie om «eenige dadelijke toe bereidselen" ie maken; Ondanks deze achterhoudendheid of behoedzaam heid det ministers, neemt men bet echter hiervoor te kunnen houden dal. ofschoon dan ook.nog niet werkelijk eene oorlogsverklaring heeft plaats gehader door tusschehkómst en onder het beleid der britsch— indischê regering, belangrijke krijgstoerustingen gemaakt zijn en ta werk gesteld worden om de „Chinezenindien deze niet toegeven aan hetgeen dezerzijds van hen-geecht is, of zal worden, omtrent de re gering der handels-betrekkingen,, met kracht aan te vallen en met ge weld zoo mogelijktot belangrijke concession te dwingen Het ontbreekt hier geenszins aan lieden welke de expeditie sterk afkeuren, zoowel omdat zijoordeelen dat de Chinezen, in het ge schil over den opium-handel (hetwelk de reden van den oorlog zou zijn) het regt geheel op hunne zijde hebben; als omdat zij vermeenen (lat dé voordeelen welke Engelandook in geVal van den gunsligsten uitslag behalen zal, niet opwegen tegen de moeijelijkhedenwaarin den oorlog dit rijk zeer ligtelijk kan wikkelen met Rusland en met de Ycreenigde Staten .van Noord-Amerika. Bij het bewind schijnt men echter op het welgelukken der expeditie vastclijk staat te maken, en zich tevens eene spoedige afdoening der zaak voor te stellen. In Oost-lndie stelt men zich van de expeditie den gunstig'steïi'uif- slag en zéér belangrijke voordeden voor de toekomst voor. Het da»- dlad van Bombay gaat zoo ver'tan te spreken van veroverings-plan- nen waardoor China, of ten minste' een gedeelte van hetzelve, even zeer als thans Indic, eene britscbe. provincie zou kunnen Worden. Onze ministeriele dagbladen nemen dc houding aanals of dit denk beeld verre te verwerpen ware,- en verklaren, dat men dezerzijds geene heimelijke inzigten beeft. Te Bombay meende men volgens de. laatste berigten van den 31 Januarij dat liet eiland Sapata (aan de zuidelijke kust van Cohin- China, doch omstreeks 100 mijleii van die kust verwijderd) het eerst door de troepen in be/.it genomen zou worden en dat van daar de vördere operatien zónden worden voortgezet. De matigheids-maatschappijónder den naam vari Thee Totalers, wint dagelijks meer veld in Ierlandeeiie afdaeling in November II. tp.Dublin opgerigt telt reeds 6000 leden; Welke voornemens zijn op St. Patricks-dag in processie door dc stad te gaan, en reeds spreken van een gebouw, tol het houden van vergaderingen, op te rigten. De Roomsche geestelijken zijn Overal voorstanders dezer heilzame maat schappij daarin navolgende het voorbeeld vaii vader Theobald Matheu, die, naar mén zegt, reeds meer dan een Inillioen menschen in Ierland de belofte van matigheid afgenomen heeft. Een reizigeronlangs uit het zuiden van Ierland terug gekomen zegt in de vier voornaamste steden. Waterford, Clommel, Cork én Limmcrick, niemand beschon ken gezien te hebben. De heer Green is meer dan ooit bedacht öp eene luchtreis over den Allantischen oceaan. Hij beweertdööi' een toestel, dien hij aan zijne monsterluchtbal beeft aangcbrSgteven gemakkelijk te New-

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1