ADVERTENTIES tol stand brengen eener overeenkomst van Rusland met Engelandom dèn onder-konilig van Egypte tot onderwerping te dwingengelukt is, o? eerlang staat te gelukken. Zoo men verzekerde, was de land- Voogd door deze tijding zeer getroffen geworden; vleide hij zich, zoo lang het sluiten van de bedoelde overeenkomst hem niet olliciëel be kend werd gemaakt, dat het tot stand brengen van dezelve, door de eene of andere redenzoude wordén verhinderdmaar verzekerde hij dat, indien het tot het uiterste niogt komen, hij al wat wapenen dragen kondezoude wapenenten einde zich tegen de Christenen die hem zouden durven aanranden, te verzetten. Naar luid van genoemd berigt, bestond er tusschen de equipagien Van de beide vloten dé beste eensgezindheid. Zij waren dien dag, zijnde den Vierden dag van den Kourban Bairamaan wal geweest zonder dat men van eenige ongeregeldheden had géhoord. Ook in berigten Uit Alexandric van de ministeriele zijde, van ge lijke dagtöekeningenwordt verzekerd, dat Mehemed steeds bedacht is, 'om zich leii ernstigsté te verdedigendat hij niét alleen in Alexan dre, maar ook in Kosette, Damiate en Cairo, eene soort van natio nale garde wil oprigten, behalve de provinciale militie, welke wel 80,000 man zoude moeten bedragen. Sedert echter het oostenrijk- sche regeringsblad stellig heeft verzekerddat de oorlogzuchtige maat regelen van den landvoogd geheel geenen bijval bij zijne onderdanen vindenkan men de bovenstaande berigten niet dan met eenige om- zigtigheid aannemen. Uit Limoux een niet onaanzienlijk fabrijkstadje in het zuiden van Frankrijk, niet verre van de Oostelijke Pyrcnêën, schrijft hieu bnder dagteekening van den 4 Maart «Eene betreurenswaardige gebeurtenis heeft de stad Limoux in Vouw gedompeld. Aan het einde der t'ue de la Trinitc en het begin Van den weg naar Carcassone bezaten wij eene stads-poort, in den vofiri valt een zegeboog gebouwd en die men als het merkwaardigste Onzer openbare gébóuW'eii beschouwde. Zij werd in de achttiende eeuw opgerigtals een soort van gedenkteekerl der welvaart die onze stad toen ten gévolge Van den hoogen bloei der nijverheid genoot. De vreemdelingendie ons kwamen bezoeken bewonderden altijd dfeli siërijjkün en eenvoudigen irant van dit gebouw. Eenige jaren geleden heeft onze overheid van liet lokaal boVcn deze poort een nuttig gebruik willen makenhetzelve voor een openbare bewaar plaats Van het buskruid dat men in den handel noodig heeft be stemd Door eenen afleider werd de poort tegeii het vuur des hemels bcschefmcl en ten gevolge van andere voorzorgen was dit lokaal niet door onvoorzigtigcri te genaken. Des niettegenstaande hadden behoedzame liedenen met namen de eigenaren der belendende huizen vrees doen blijken en op dé verwijdering eener zoo ge vaarlijke nabuurschap aangedrongen maar do moeijelijkheidoir! een ander geschikt lokaal te vindenen het gcuitte gevoelen der overheid dat die vrees hersenschimmig was hadden die pogingen vruchteloos gemaakt. Gisteren avond tégen zeven ureop een oogcnblik dat onze arme handwerkslieden hunnen nood vergetende zich algemeen aan het vieren van het vastenavondsfeest overgaven kondigden eene schudding van den grondeenzWaren slaghet verbrijzelen van alle vensterruiten en dikke wolken i'ook de ramp aan die ons getröffëri had. Het kruidhuis is gesprongen was de algemeene kreet. Geheel de bevolking snelde naar hot tooneel der uitbarsting. Alle stadslan- taarnen waren verdwenen maar welk een afgrijsselijk schouwspel vertoonde zich aan aller oog toen men met fakkels naderdeDe poort was van boven tot onder vernield. Grooto steenblokken van het gebouw waren tot op honderd meters (ellen) afstands geslingerd. Op de straat moest men over het puin heen klimmen. Verscheidene huizen waren ingestort. Aan alle zijden hoorde men noodkreeten en angstig gekerm. Vier personen waren op straat, verpletterd. Anderen die in hunne woningen wel gewond waren geworden doch door op eene gelukkige wijze neder gestorte halken en houtwerkvoor oef! anders onvermijdelijken dood werden behoed werden door de zelf opoffering' dier zeldzame braven gered welke men altijd in oogen- blikken van gevaar ontmoet. Een armoedig gezin van vier personen hetwelk in een vertrekje van naauwelijks twee meters breed aan den haard gezeten was heeft vooral reden tot dankbaarheid voor buitengewone uitredding. Een gevaarlijke steenklomp die op het dak van het huis was jieêrgekomcn stortte door de zolderingen der tweede en eerste verdieping heen maar viel vervolgens aan de voeten dézer personen neêrzonder hij heir minste letzel toe te brengen, eene aanzienlijke vrouw en hare dochter zijn als door een wonderwerk van onder de bouwvallen van een ander huis gered. «De wanhoop van zoo vele huisgezinnen, die uit hunne verdelgde woningen verjaagd zijn laat zich niet beschrijven. Zij verzclden weenende de soldaten der bezettingals dezen bij fakkellichtde misvormde lijken, die van onder het puin waren opgedolven, op draagbaren naar het gasthuis droegen. Er hadden tooneélen plaats waarhij het hart brak. Men verliest zich in gissingen over de oor zaken van dezen ramp. Het waarschijnlijkste gevoelen is dat er buskruid op den vloer van het vertrek boven den toren was ge stort dat de wind die den gehecleu dag sterk heeft gewaaid ,- korrels daarvan op de kozijnen der vensterramen die open gelaten zijn geweestheeft verspreid en dat een vonk uit een naburigen schoorsteen den alzoo gevormden buskruidloop beeft doen ontvlam men. Hoe dit ook zijn mogedeze anders aan de dwaasheden van het vastenavondfeest gewijden dag zal ons lang heugen, en heeft eenige huisgezinnen in diepe ellende gestort." NEDERLANDEN. •s GRAVENHAGEden 10 Maart. Z. M. de koning én de vcf- dere leden van het koninklijk geslacht zijn gisteren van Amsterdam in deze- residentie teruggekeerd. Zijne Majesteit heeftbij het vertrek uit dé hoofdstadden heer burgemeester hoogstdeszelfs tevredenheid en bijzonder genoegen betuigd over de ontvangst, tijdens het verblijf aldaar ondervonden. Z. M. heeft aan do commissie welke zich met de ontvangst der gelden voor de ongelukkige weduwe van den molenaarsknecht Jan Rijsterborg heeft belastde aanzienlijke som van honderd gulden doen ter hand stellen. In het Provinciaal Dagblad van 'sBosch, leest men'; «In het laatst der maand Januarij 11., is door H. de GrancyOp liet Bossche Veld, geschoten een groote Noordsche duikervogel, zijnde de Ibrim volgens Ru ff on. Deze vogelWelke in de Orcadische Eilan den en op de kusten van IJs- en Groenland te huis behoort, verlaht zeer zelden die koude streken; dus is de verschijning van dezelve in dit gewest als eene zeldzaamheid te beschouwen terwijl deszelfs grootte en schoonheid niet minder opmerkelijk is. De grootte van dezen dui kervogel is 3 voet van den bek tot aan de nagels, deszelfs vlagt heeft 4 voet 4 duim." Dezer dagen is te Londen eene groote vèrgadeHrig v'aii actie houders in den Tunnel onder den Teems gehouden. Volgens het rap port bij die gelegenheid uitgebragtheeft dit reuzenwerk tot nog toe minder geld gekost dan men wel dacht. Het is vijftien jaren geleden aangevangen en de uitgaven hebben 393,000 ponden Sterf, heloopen (ongeveer vier millioen drie hondefd zes en -vijftig duizend guldens), en men berekent dat er nog 500,000 ponden benoodigd zijn Om het geheel te völtooijem Men is thans met het werk tót op CO voet van de overzijde genaderd. In het vorig jaar heeft het getal perso nen dat den Tunnel bezocht heeft, niet minder dart 34,000 bedragen. Men zegtdat het rijk in twee militaire divisien of kommando's zal verdeeld worden,waaraan groote bezuinigingen zullen vergezeld zijn, alsvermindering der militaire intendanten en wat dies meer zij. *oo men wilzou Z. K. II. de erfprins van Oranje hevelhebber der 240 divisie worden, in plaats van den met gfbot verlof vertrekkenden iuitenant-generaalZ. D. H. den hertog Rernard tan Saksen— Weimar. Eerstdaags ziet irten eene lijst te gemoet van gepensioneérde generaals; ook verwacht men eerstdaags de onderscheidene overplaatsingenpen sioneringen als anderzinsder heeren officieren van de geneeskundige dienst. Uit Vlissingen meldt men van den 7 Maart. Zr. Ms. stoom boot Cerberus, luit. ter zee l"e klasse Courtzenkwam heden van Texel alhier ter reede, aan boord hebbende 150 matrozen, zoo voor de bemanning van de alhier in dienst gestelde brik de Courier, als voor de nog in dienst zijnde kanonneerbooten; Men verneemt wijdersdat het getal manschappen hetwelk zich vrijwillig tot de zeedienst verbindt, dagelijksch aanmerkelijk toeneemt; hetwelk men toeschrijft aan de aanzienlijke vérmindering van het le ger waardoor vele manschappen die geschiktheid voor 's rijks marine hebbendé zeedienst voor hun bestaanmiddel kiezen. ZlEKIKZEE den 12 Maart; Men verneemtdat de stoomboot van Middelburg op Rotterdam op zondag 15 Maart aanstaande' iiad zal vertrekken. prijzen dèr Effecten te Amsterdam. Woensdag den 11 Maart 1840. Nederlanden, 2} pC. Werk. Rusland Spanje Oostenrijk Schuld 5 i> Amort. Syndikaat4| pC. Hahdcl-Maatschappij 41 Oost-Ihdiën 5 Hope en Comp. 5 Negot. 1834 bij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp5 Negot. Metaliek 5 gebleven. 52 3/,f! pC. 98 3/g 91 5/g 176 i/8 96 3/4 105 i/2 26 i/i 104 7/S MARKTPRIJZEN der MÉEKRAP te ZIERIKZEE van den 12 Maart 1840 Teelt 1839. Per 50 Ned. Pond. Tweeeneen', i'lew.f 31,00a 33,;00 2" -28,00 a 30,00 3" -26,00 a 27,00 Een en een ,1' - 30,00 a 32,00 2* -27,00 a 29,00 3" - 25,00 a 26,00 Per 50 Ned. Pond. Ohljcroofde, l'kw.f 32,00 a 34,00 2" -28,00 a 30,00 3" -25,00 a 27,00 Mullen, Is soort - 0,00a 0,00 2s - 0,00 a 0,00 Vorige teelden in verhouding na kwaliteit. M1DDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEEt van den 12 Maart 1840. O. Tarwe 1837-38. N. dito 1839. Zomer dito N. Rogge- N. Wiilter-Gerst N. Zoiner-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito Graauwe Erwten De Ncd. f 10,00 - 8,00 - 7, 50 - 6,50 - 5,20 - 5,00 - 2,60 - 4,80 - 3,00 - 4,00 - 0,00 Muddc. a 11,50 k 9,75' a 8,55 it 6,90 a 5,60 a' 5,20 k 3,00 a 5,20 a 9,00 i 10,00 0,00 Groene Erwten Geele dito Koolzaad Zaal-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Muddc. f 7,50 a 8,75 - 7,50 a 8,00 - 8,00 a 11,00 -13,00 h 17,00 - 3,00 a 8,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 38,00 p. v. Palent-Olie - 42,00 Lijn-Olie - 36,00 Raapkoeken f 64,00del040stuks. Lijnkoeken - 80,00 De ondergeteekende zal van heden het vakvan MET SELAAR, even als vroeger zijn Grootvader alhier uitoefénenbelooft zijne- begunstigers met dezelfde troiiw te bedienen. CORN." van der WEIJDE, Dz. De Notaris J: d B It A T E R Nz. zalten verzoeke van C. HORDIJK, op Vrijdag den 20' Maart 1840, des na middags ten 3 ure in het Logement te Brouwershavenbij D. B O R- IENDAM, veilen en verkoopen Een' WOONHUIS, ERVE en gevolgenslaande en gelegen aan de Zuidzijde der Haven binnen de Stad Brour- wershaven, sectie C, n.° 357, zijnde eene TIMMER- en MOLENMAKERS AFFAIRE, die met het beste succes vele jaren is uitgeoefend en nog wordt voortgezet. Zijnde inmiddels gemelde Affaire UIT DE HAND TE KOOP, waaromtrent alsmede nopens de conditie van ver koop nadere' information zijn te bekomen bij den verkooper en ten Kantore van voornoemden Notaris. te zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2