ZIERIKZEESCHE Vrijdag A.° 1840. COURANT, den 13 Maart. BESTUREN EN ADMÏNISTRATIEN. Bekendmaking. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN, N.o 21. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERIKZEE maken bekenddat bet kohier der Personele Belasting van deze Stad over hel 3° kwartaal 18j|, op den 28 Februarij jl. door Z. E. den Heere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard en dat hetzelve op heden wordt gesteld in handen van den Ontvan ger der Directe Belastingen alhierten fine van invorderingwor dende de belastingschuldigen mitsdien aangemaand om hunne aansla geningevolge de Wet, te voldoen. Zierikgee, den 10 Maart 1840. Burgemeester en Wethouders voorn'1. DE CRANE, et.. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KRO E F. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERlKZ.EE, brengen door deze ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen, dat de jaarlijksche PAARDEN- of HALFVASTE-MARKT, als van ouds binnen deze Stad op Donderdag den 26 Maart aanstaande zal gehouden ■worden. Zierikgee, den 26 Februarij 1840. Burgemeester ën Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris AV. J. P. KRO E F. DUITSCflIAND. FRANKFORTden 9 Maart. In het zwitsersch kanton Freiburg, heeft ïn de eerste dagen dezer maand een hevige storm uit den noord oosten gewoed waardoor alleen in het woud bij Güntherstal meer dan twaalf honderd zware hoornen zijn omver gerukt en ook aan vele huizen groote schade is tocgcbragt. Een der duitsche dagbladen behelst een vertoog over de go- wigtige gevolgen die het wél slagen der expeditie tegen Chiwa voor den russischen handel hebben kan. Wanneer het toch den Rus sen gelukt, den tegenstand der kaukasische bergvolkeren te overwin nen, en aan dien kant der zee welke tegenover de monding van de Kur bij Saliam ligt, eene landingsplaats daar te stellen, en die tot eene militaire kolonie te maken dan Zouden de vruchtbare en be volkte vlakten die door den Onus worden besproeiden waarin Bok hara, Samakam en Balk gelegen zijn, weder gewigtige punten voor den curopeschen handel kunnen worden. Van Orenburg naar Chiwa loopen verschillende wegen die men mot bevordering van dit doel Zou kunnen dienstig maken. Bokhara is een voornaam middelpunt van den azlatischen handel welks kooplieden met Kabul Perzie China en andere landen in Veelvuldige betrekking staanen dat tach tig duizend inwoners bevattot wier beschaving shall Heider die ge durende de oorlogen met Perzie en Afghanistan honderd duizend rui ters in het veld kon brengen geene moeite spaart. Op bevel Van den onderkoning van Egypte werd in het laatst Van 1838ter ontdekking der bronnen van den Witten Nijl eene expeditie uitgezonden, die echter, gelijk alle vroegere ondernemingen van hetzelfde soortzonder het gewenschte gevolg bleefwant daar gelaten dat daartoe lieden werden gekozen welken bet behalve aan goeden wil aan alles ontbrak zijn er nog hindernissen te overwinnen, die althans nog een tijd lang niet zoo ligt zullen te overkomen zijn. De genoemde expeditie bestond uit drie vaartuigen elk door een turkschen officier gecommandeerd en met 30 soldaten bemand voor zien van 2 kanonnen buitendien kreeg de kapitein Mohammedeen renegaat(Duilscher van geboorte) last om de kaart van den loop des Nijls të ontwerpen terwijl een franschman als stuurman deze expe ditie toegevoegd werd. Doch reeds in April 1839 keerden de drie vaartuigen te Kartum terug, nadat zij tot op den 12 graad noorder breedte in bet land der Schelluks doorgedrongen waren. Deze vaart moest slechts tot proefvaart dienen. De Turken gedroegen zich zeer baldadig jegens de Schelluksderhalve vlood alleszoodra zij de dorpen naderden. In het laatst van October 1839 moest de expeditie, met twee vaartuigen én eenige honderd soldaten versterkten voor zes maanden geproviandeerd nogmaals van Kartum afvaren. Zij kan echter reeds daarom niet veel bijzonders uitrigtenomdat zij van Mehemed-Ali bevel heeft hare terugreis terstond aan te nemen waar de Nijl niet meer bevaarbaar isde reis te land voort te zetten is haar verboden. Een-duitsch reiziger J. Pall meheeft in de woestijn Van Kor- dofan twee dagreizen achter Caccie ruïnen eener stad ontdekt. Het grootste gedeelte was echter in zand begraven. De plaats wordt Cap-belull genoemd. Twee uren van deze ruïnen vindt men goed drinkwater. De opstand in Debra is geëindigdnadat de bevolking zelve do twee voornaamste belhamels gebonden had uitgeleverd wkarop deze naar Kloin-Azie zijn vervoerd en aan al de overige deelnemers ver giffenis geschonken is. In de districten van Ipek en PrisSina duurt de opstand tegen de Porte nog voortzonder zich echter verder te verspreiden. In Bosnië en Herzegowina heerschte nog altijd groote gis ting. jMefcmcrf-pacha heeft zich, naar men uit Alexandne schrijft, sterk beklaagd over de afzetting van den kapitein-pacha die zich onder zijne bescherming gesteld haddoor de porteen hij zou op het punt ge staan hebben, dit besluit voor eene nieuwe daad van vijandelijkheid jegens hem te verklaren. |n de russische dagbladen wordt het publiek opmerkzaam ge maakt dat de Moskrtu thans vele hollandsche dukaten in omloop zijn welke niet het volle gexvigt houden. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 7 Maart, Volgens eene officiële opgave van het personeel der engelsche zeemagthebben gedurende het jaar 1839 daarbij 20,970 matrozen: 9,015 mariniers en 4,152 jongens gediend. Volgens alhier ontvangen berigten is de koning der Sandwichs- eilanden door den franschen kapitein la l'luce tot het sluiten van een tractaat gedwongen gewordenwaarbij hij aan de franschc regering grooten invloed op verscheiden takken van zijn binneblaudsch bestuur hfslaat. FRANKRIJK. PARIJS, den 10 Maart. Van regeringswege wordt stellig ont kend dut er bij de policie een zwart kabinet of bureau zou bestaan om den inhoud van verdachte briefwisselingen door ongeoorloofde mid delen te ontdekken. Men schrijft uit Toulon van den 3 Maartdat de kollonel Delarueadjudant van den minister van oorlog, met eene bijzondere last voor den maarschalk I'allee naar Algiers is vertrokken. Men verneemt, dat hij de aanstaande komst in de kolonie gaat verkondigen van den hertog van Orleans welke het opperbevel van eene der division van bet leger te velde zal op zich nemen en men verwacht, dat de krijgsbewegingen alsdan niet kracht zullen Worden doorgezet. Bij de afgevaardigden wordt heden rapport uitgebragt over de voordragt voor de ligting Van 80000 man van de klasse van 1839. I' Eco del Arragon verzekert dat de onzekerheid omtrent het le ven of den dood van Cabrera thans opgehouden had. Men had hem in de laatste dagen gezien, maar zeer vermagerd en vervallen, de blij ken dragende, hoezeer te tijphus zijn gestel had aangelast. Het roemrijk wapenfeit der 123 fransche soldaten, die in het begin van Februarij de reduit Mazagran in de provincie Oran vier dagen achtereen tegen geheele drommen Arabieren verdedigd en oen herhaalden storm, door 2,000 dezer vijanden op dit sterkte gedaanafgeslagen hebben houdt bij voortduring de algemeene aandacht in Frankrijk bezig, De lieer Chapuis-Montlavilleèen lid der kamer van afgevaardigden heeft zich tot den eersten minister Thiers gewend met het verzoek dat of door de kamers hel besluit mag worden genomendat de 123 dapperen zich verdienstelijk jegens het vaderland hebben gemaakt of wel dat zij alleen met de ridder orde van liet legioen van eer mogen werden begiftigd. De verdedi ging van Malagran en de houding van een handvol Franschen die uit het nabijgelcgene Mostagnem tot ontzet dezer plaats zijn opgerukt en duizenden Arabieren voor zich hebben doen wijkenzijn werkelijk zeer merkwaardig. Uit de daaromtrent openbaar gemaakte Verhalen bljjkt echter vooral de groote meerderheid die do Franschen boven de Arablefen door hunne meerdere krijgskunsten inzonderheid door het juist en vaardig bedienen van het geschut bezitten. Het verlies dei' Afabieren bij de twee genoemde punten is schier ongelooflijk. Het wordt op 500 manschappen en 100 paarden geschat. De bevelvoerende luitenant-generaal Guéhéneuocheeft ter belooning van het dappere gedrag der verdedigers van Mazagranbij eene dag order bevolen, dat de kompagnie die dé bezetting uitmaakte, het van kogels doorboord vaandel dat op het fort wapperde als eene roemrijke trophèo zou bewaren en in haar midden voeren terwjjl jaarlijks op den laatsten dag van de heldhaftige verdediging (den 6 Februarij) de gezegde dagorder voor het bataillon zal voorgelezen worden. Men meent uit den toon der engelsche ministeriele bladen te moeten opmakendat de jongste ministeriële omwenteling in Frank rijk het bestuur van Groot-Brittannie geenszins heeft bewogen, om zijnfe staatkunde, betreffende de oostersche aangelegenheden, te wij zigen en af te zien vah eene overeenkomst met Rusland ten einde de magt van den onder-koning van Egypteten gunste des sultans te fnuiken. De berigten uit de Levant, dezer dagen in Marseille ontvangen, zijn van den 18 Februarij uit Koustantinopelen van den 16 uit Alexandrie, In een brief uit eerstgenoemde hoofdstaddoor het dagblad van Smyrna medegedeeld, wordt verzekerd, dat de fransche ambassadeur zich aldaar steeds op den achtergrond gesteld vindt, en dat hij geen deel neemt aan de menigvuldige conferentienwelke tusschen de ver dere ambassadeurs en do turkschc staats-ambtenaren worden gehouden. Uit Alexandrie wordt van den 16 Februarij geschreven dat men aldaar den 10, met eene fransche brik, de dagbladen van Marseille heeft bekomen, waarin verzekerd wordt, dat de zending van den rus sischen gezant v. Brunoui naar Londen, ten oogmerk hebbende het

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1