ZIERIRZEESCHE Dingsdag A.° 1840* COIIRAJIT. den 3 Maart. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 18. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEBIKZEK brengen door deze ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen, dat de j'aarlrjkscbe PAARDEN- of HALFVASTE-MARKT als van ouds binnen deze Stad op Donderdag den 26 Maart aanslaande zal gehouden •worden. Zierikzeeden 26 Februarij 1 840. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 27 Februarij. Volgens een berigt uit Zwit serland zoüden Zich daar agenten van Mehemed-Ali ophoudenöm manschappen voor deszelfs leger aan té werven. In een berigt uit Weenen wordt melding gemaakt van het werven van krijgslieden in Zwitserland voor Brazilië. Uit Busseldorp, dd. 28 Februarij, meldt men: In ons dagblad leest men thans een berigtomtrent het tegen elkander stooten der stoombooteninhoudende, dat terstond na het voorgevallene door de nedcrlandsche en pruissische overheden een onderzoek dienaangaande aangevangen is, en dat, volgens de verklaringen van de tot den 21 dezer gehoorde getuigenhet gebeurde hierop zou hederkomen «Den '19, tegen half negen ure des avonds, bij eenig maanlicht, bemerkte de kapitein van do stroomopwaarts varende dusseldorper stoomboot Komeeteen weinig beneden Lobitheene stroomafwaarts varende boot, die naderhand bleek te zijn de nederlandscbe stoomboot Stad Keulendeze boét gaf, met het voorgeschrevene sein, aan den Komeet liet teckendat zij in een ander dan het wettige vaarwater wilde blijven. Ten gevolge van dit tecken, liet de kapitein van den Komeet, met name Koek, zijne boot naar bet vaarwater sturen, het welk, zonder het zoo even vermelde sein, het wettige vaarwater van de Stad Keulen zou geweest zijn. Op een afstand van 10 a 6 scheeps lengten werd echter liet sein van de Stad Keulen weggenomenen voer dezelve met volle kracht vlak- op de zijde van den Komeet aan. De kapitein van den Komeet, zoodra hij deze beweging bemerkte deed oogcnblikkeiijk de machines stil staan en daarop achteruit wer kenen liet, terwijl bij bet legen elkander stooten niet geheel kon verhinderenden voorsteven van den Komeet tegen de nederlaridsche boot aanhouden. Daarop volgde de stoot." Een heer talie heeft aan de regering Van Weenen een door hem uitgevonden middel tot genezing der hondsdolheid bij menschen én dieren benevens deszelfs aanwendingmedegedeeld. Dit middel bestaat hoofdzakelijk In verschillend gebruik van den wortel der Gen- tiana Cruciatabenevens doelmatige behandeling der beet. - De Allgemeinc Zeitung meldt uit Berlijn Een zeer opmerkelijk en misschien ook gevolgenrijk natuurver schijnsel is de veranderde loop naar zee dien sinds eenige weken eene groote europcsche rivierde Weichsel genomen heeft. De Weichsel is plotseling hij Dantzig weggebleven en heeft zich eenen liaderen ge'makkelijkeren weg naar de Oostzee gebaand. Dantzig schijnt met de verandering niet ontevreden want de overstroomingen der rivier veroorzaakten het meermalen groote schade. Nadere borigten melden hieromtrent nog het volgende Den 1 dezer maand heeft de Weichsel bij ijsgang en storm, zich eene nieuwe uitwatering in de Oostzee gebaand door hooge duinen in de zoogenaamde Nebrung in de nabijheid van Neufahr. De rivierwelke te voren digt langs Dantzig voorbij stroomde en bij Weichselmunde in zee viel stort zich nu twee uren vroeger in see zoodat Dantzig thans niet meer aan de Weichselmaar slechts aan de Mottlau ligtwelk riviertje zich nu niet meer in de Weichsel maarbij Weicbselmunde regtstreeks in zee ontlast. Bij het door breken van den stroom door de duinen bij Neufahr zijn eenige kleine woningen vernield. Er heeft in der tijd een plan bestaan om de Weichsel door de Nehrung te leiden doch hetzelve is opgegeven ge- Worden uit hoofde van de kosten. Thans heeft de rivier zelve zich aldaar eenen weg gebaand. Men wil nu een kanaal graven van de Mottlau tot aan het nieuwe bed der rivier." Bij de hevige koude van dezen winter in het zuidelijke Rusland werden er in het gouvernement Pollawa van den 6 tot den 15 De cember 14, en in het gouvernement Kursk, van den 2 tot den 11, 17 menschen doodgevroren gevonden, GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 26 Februarij. In het buis der lords heeft eergis teren, bij herhaling eene woordenwisseling plaats gehad over de ves tiging van een fransch etablissement bij Port-Mahon. De markies van Londonderrylord Aberdeen en eenige andere leden gaven hunne be zorgdheid te kennen., dat bet bedoelde etablissement niet slechts voor zieken en voor een steenkolen-magazijn gebezigd zou wordenmaar dat de Franscben aldaar ook vestingwerken of andere militaire inrig- tingen zouden makendie voor de britscbe magt in de Middeliandsche Zee allezin^gevaarlijk konden wezen. De ministers hebben verklaard, dat er gee'herlei reden tot ongerustheid bestondaangezien het be doelde etablissenient tot niets anders dan het bovenvermelde doel zou dienen. De president van bet departement van koophandel heeft aan de O. I. compagnie te kennen gegeven, dat geen gedeelte van de uitgaven voor de expeditie naar Canton ten baren laste gebragt zou worden. Aan den Tunnelonder den Teems wordt thans met verdub belden ijver gSarbeidmen heeft berekend.dat deze gang in omtrent vijf maanden voltooid zal wezen waarna dezelve spoedig voor het gebruik vau voetgangers opengesteld zal worden de rijtuigen zullen echter vermoedelijk niet dan een half jaar na de voltooijing van den Tunnel in denzelven worden toegelaten. Frost, Williams en Jones, de drie tot deportatie veroordeelde hoofden der Chartisten zijn maandag te Portsmouth ingescheeptaan boord van de Mandarindie te Spithead zeilree lag en gisteren moest vertrekken. Dit schip moet nog 210 andere ballingen naar Australia overbrengen. Er bestaat hier geene reden om te veronderstellen dat het engelsche gouvernement naijverig is op het hollandsche wegens het geen het laatstgenoemde op Sumatra met hetzelfde regt laat doen waarmede Engeland in zijne koloniën de naburige volken of geheel onderwerpt, of gedeeltelijk van zich afhankelijk maakt. Wij meenen althans met zekerheid tc kunnen melden dat er op dit onderwerp van hier geene vertoogen hoe ook genaamd aan het kaagsche kabinet gedaan zijn. Het is alleen een zeker handelsbladonder den titel van Commercial Journal, sedert kort alhier uitgegeven, en anders vrij wel geschrevenhetwelk zich - in zijne onkunde van de bestaande overeenkomstenverleden weekeenige aanmerkingen op dit stuk veroorloofd beeft. Naar het schijnt hebben de amerikaansche kooplieden te Canton dadelijk nadat de kapitein Elliot berigt had gegeven van zijn voor nemen om de cbinesche havens te blokkeren tegen zoodanigen maat regel geprotesteerd de engelsche regering verantwoordelijk stellende voor de ongunstige gevolgen welke uit zoodanigen aanvallenden maatregel Voor hunne landgenooten zouden kunnen voortspruiten. Dadelijk daarna werd zegt men bevel gegeven oin de blokkering te schorsen. De landstreek tusschen Calcutta en Madras werd in bet midden van November door' eene overstrooming bezocht, waarbij meer dan 20,000 menschen moeten omgekomen zijn. Een berigt uit de omstreek van Coringa in den Madras-Herald van 21 November meldt dienaangaande het volgende In den nacht van den 16 werden wij geteisterd door den schrikke- lijksten orkaan dien men zich voorstellen kan. Alle huizen der Euro- peërs zoowel als der inboorlingen zijn onbewoonbaar, en rondom Coringa ziet men niets dan puinen. Het water uit zee drong met zoo veel geweld door, dat van Coringa nog slechts vijf steenen huizen overgebleven zijnal de overige zijn door den vloed medegesleept. Ik bad het zeewater anderhalf voet boog in mijne kamer staande en twee en een half voet in mijn'tuin, hoewel beide tamelijk hoog liggen. Meer dan 20,000 menschen moeten bij dezen orkaan het leven ver loren hebben. Allerwege ontwaart men niets dan lijken en verdron ken vee. Zestig schepen der inboorlingendie op de reede lagen zijn verdwenen, zonder dat men bun lot kent. Het ganscbe land, verscheidene mijlen ver, gelijkt eene zee. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 28 Februarij. Men is met de ministeriele crisis geen stap voorwaarts gekomen. Steeds zijn er moeijelijkheden en zwarig heden welke elk voor een oogenblik beraamd plan in duigen werpen. Men beeft de berekening gemaakt, dat sedert Julij 1830 zeven tien ministeriën in Frankrijk eikander hebben opgevolgd zoodat ieder daarvan gemiddeld slechts 204 dagen aan het roer van den staat geble ven is. Onder de loopende geruchten behoortdat te Londen eene con ferentie over de zaken van bet Oosten geopend zal worden tusschen Rusland, Engeland Frankrijk Oostenrijk en Pruissen. Men meldt uit Toulon van den 23 dezerdat aldaar eene menigte sneeuw is gevallen zoodat bet gebergte ten noorden dier stad steeds met sneeuw bedekt wasen men voor de olijfboomen begon te vreezen. In bet tegenwoordige jaargetijde wordt zulks als een zeer vreemd verschijnsel aangemerkt. Men meldt uit Marseilledat de maarschalk Valée last heeft bekomenom zoo spoedig mogelijk een begin te maken met de voorgenomene krijgsverrigtingen tegen de Arabieren. Men betreurt liet zeer, dat de Franscben geen gebruik hebben kunnen maken van de verwarring in welke de Arabierenna de nederlaag van den 31 December waren gebragten dat zij den tijd hebben gehadzich eenigermate te herstellen. Bouffai'ick wordt thans de stapelplaats van al de oorlogsbehoeften. Van uit dat punt zal de eerste divisie, sterk 8000 manonderden generaal d'Hondetot en bij Welke de maarschalk zich in persoon zal bevinden, den veldtogt openen. Ter zelfder tijd zal de generaal Schramm welke het bevel voert over de 2ae divisie sterk 7000 man zich oostwaarts wenden, en zal er eene reserve van 10,000 man overblijvenom voor de veiligheid der steden en versterkte kampen te waken. De fransche regering heeft zich hoogelijk te beklagen over de kwade

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1