ZIERIRZEESCHE 0 JVrijdag A.o 1840. COÜRAIT, den 28 Februari]» BESTUREN EN ADMNISTRATIEN. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. IS>- 17. A A N BE S T E D I N G. BURGEMEESTER, en AVET1I0UDERS der Stad ZIERIKZEE rijn Voornemens op Zaturdag den 29 dezer maanddes middags ten Ifaadtïuizeover te gaan tot de aanbesteding in het openbaar aan Ben minstefethendeil van het leggen' van eenige gedeelten AV O R M- HUID, een stel nieuwe DEUREN, de herstelling der MUREN en het onderhond voor drie jaren van het diglsle Sas te Zierikzee achter volgens het bestek van dit werk, door den E.'A. Raad dezer Stad gearresteerd, hetwelk van heden af voor de gegadingden ter visie ligt zoo ter Stedelijke Secretarie als bij den Stads-Architectdoor wien inmiddels de verlangde aanwijzing zal worden gedaan. Zierikzee, den 22 Februarij 1840. Burgemeester en AVethouders voornoemd DE CRANE, tb Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W, J. P. It R O E F. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Stad ZIÈRIKZEE, brengen door deze ter kennis van derzelver In— en Opgezetenen, dat de jaarlijkscbe PAARDEN- of HALFVASTE-MARKTals van ouds binnen deze Stad op Donderdag den 26 Maart aanslaande zal gehouden ■worden. Zierikzeeden 26 Februarij 184,0. Burgemeesler en AVethouders voornoemd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris AV. J. P. KROEF. DUITSCIILAND. FRANKFORT, den 23 Februarij. In bijzondere brieven uit Rerlijn wordt verzekerd, dat het berigt, alsof in die stad bet eeuwfeest der boekdrukkunst niet zou worden gevierdvoorbarig is geweest. Alleen zal er gcene kerkelijke plegtigheid daarbij plaats hebben; overigens zal men tc Berlijn even als in andere plaatsen van Duilscbland dien dag herdenken. Te S.' Petersburg zijn op nieuw berigten wegens de expeditie naar CbiWa ontvangen. De generaal Perowsky meldt namelijk den 12 Junuarijdat het korps onder zijne bevelen, na kortstondige rust bij de eerste versterkte plaats Atu-Jakschaaan de Embazijnen marsch uit de vesting en échelon begonnen en, in de vorige orde, in vier kolonnes, naar de tweede versterkte plaats, bij Ak-Bulak, voortgezet heeft. In Atu-Jakscha heeft bij garnizoen en de zieken achtergelaten. De koude was eenigzins verminderddaar de thermometergedurende de laatste dagenniet meer dan 16 tot 22 gr. onder het vriespunt toekende, maar de dikke sneeuw vertraagde het voorwaarts rukken der troepen. De soldaten stonden de moeijelijkheden van den marsch goed door; het aantal der kranken nam af, en de paarden bleven in goeden staat. De gouverneur, overste-luitenant Rai Muliammed Ail- sehutcakojf. heeft zich met een troep ruiters bij het detachement ge voegd. Omtrent den vijand die na de eerste ontmoeting in de rigting Van Karatsman terug trokbad men geene nadere berigten. Z. M. de keizer van Busland heeft het voorstel van den gouverneur der provincie Bessarabieom aan de Israëliten toe te staan zich in de aldaar onlangs gestichte stad Kagiil te vestigenniet alleen niet inge willigd, maar tevens-eigenhandig verordend, dat het voortaan aan de belijders der joodsche godsdienst niet toegestaan zijn zal zich in nieuw aangelegde steden of vlekken te Vestigen, ten zij deze meer dan hon derd wersten van de grenzen verwijderd zijn. In berigten van de Montenegrijnsche grenzen, 4 Februarij, wordt gewaagd van eene ontdekte zamenzwering in de vesting Pod- gcritzastrekkende om deze sterkte bij verraad aan de Montenegrijnen over te leveren. Deze aanslag zou in verband staan met een uitge breid plan van opstand in al de europeesch-turksche provinciën, en mitsdien ook met de in Griekenland ontdekte zamenspanning. Uit Konstantinopel meldt men van den 31 Januarij De sultan is ziekelijk en zijne gezondheid neemt blijkbaar af. Men wil weten dat Z. II. aan de borst lijdt, en vreest dat dezelfde ziekte, die den sullan Mahmond in bet graf sleepte, zijn zoon reeds aange tast beeft. IntuSscben verzekeren goed onderrigte personen, dat nog geen kcntéèken van eene bedenkelijke borstaandoening zich geopenbaard beeft; zij schrijven integendeel de vermagering van Z. H. aan andere redenen toe. De löjarige monarch bezoekt dagelijks, tegen zonnen- ondergang zijn harem, waar hij gewoonlijk tot laat in den nacht blijlt. A'ior zijner vrouwen moeten reeds in gezegenden staat wezen. GROOT-BRITTANNIEN. LONDENden 22 Februarij. In hot hoogerhuis heeft lord Mel bourne gisteren avond, op eenige vragen van lord Ellenborough, rakende de geschillen met China Verklaarddat aan bet parlement van wege de kroon daarover geene boodschap gezonden zal wordenen dat bij niet gereed was om voor alsnog te antwoorden op de vraag, of hot gouvernement schikkingen met de O. I. compagnie gemaakt had omtrent het aandeel, dat deze te dragen zou hebben in de onkosten van eene expeditie legen China, welke zij en .de regering welligt zouden moeten' ondernemen. Hot huis der gemeenten heeft eene buitengewone toelage van vijf en een half millioen p. st. voor de Vergrooting der zeemagt toegestaan. Bij deze gelegenheid heeft sir R. Peel aan de ministers verweten, dat zij geen genoegzamen invloed buiten 's lands bezaten. Zelfs Portugal wei gerde sedert jaren de billijke klagten en vorderingen van engelsche onder danen gehoor te gevenen Spanje durfde aan engelsche kooplieden het Openen van eene kerk in de Havanna weigeren. Frankrijk, zeidehij, Vergroot zijne vlootin plaats van bewijzen van vriendschap aan Enge land te geven en dwingt dus van dien kant tot groote uitgaven en in Amerika had men tot nog toe te vergeefs beproefd tot eene schikking omtrent de geschillen over de grensscheiding te komen. De gevraagde verhooging Van uitgaven moet onder anderen dienen om ongeveer 1000 zeelieden meer in dienst te nemen, de uitrusting van schepen te verhaastenen eenige linieschepen van groot charter terstond op stapel te zetten. F R A N K R IJ K. PARIJS den 24 Februarij, Do groote zaak van den dag blijft de verwerping van de dotatie des hertogs van Nemours. Z. K. H. die met zijn' broeder den hertog van Orleans, naar Brussel op reis heette te zijn doch te Compiègne den uitslag der beraadslagingen af wachtte is door een courier van de verwerping onderrigten daarop herwaarts teruggekeerd. Men houdt het er meer en meer voor dat de invloed van den heer Thiers gfoolelijks de afstemming bevorderd heeftwelke de vrienden van orde en de vijanden van onzekerheden nopens het ministerie waar uit zoo vele ongelegenheden kunnen voortvloeijen zeer bedroeft. Onze dagbladen redeneren in het brecde over dit onderwerp. Die dei- gematigden zijn beangstdat eene ministeriële crisis weder kwij ning in handel en nijverheid veroorzaken, en den woelzieken ruime gelegenheid tot nieuwe heillooze pogingen geven ,j,alDe hevig libe rale of repnhlikeinsehe bladen daarentegen juichen cle afstemming toe. De illuminatie, waarvoor eenige burgers aanstalten maakten, om hunne vreugde over dc verwerping der dotatie te doen blijken, heeft zich tot eenige weinige huizen bepaald. Daarentegen heeft men eenige schandelijke schotschriften in de straten dezer hoofdstad aangeplakt ge vonden behelzende deze woordenEene bus is geplaatst op de Place Vendóme, om gitten te ontvangen voor den hertog van Nemours. Men zal van 100 lol 20 franken aannemen. Eene bezending uit de pa- rijsche studenten is den heer de Cormenin geluk komen wenschen over den goeden uitslag van zijné pogingen tegen de schraapzucht van het hof!" De legitimisten verkondigen, dat de afgevaardigden te ligter tot het verwerpen der wet zijn overgegaanvermits zij daardoor het gevaar van eene verandering in het verkiezingsstelsel hoopten voor te komen. A^erscheidene leden van het geslacht van Napoleon bevinden zich thans hier ter stede. Sedert twee dagfln ontbreken de brieven van Madriden schijnt de gemeenschap door carlistische stroopers belemmerd te zijn. In het hoofdkwartier van den generaal Espartero is een man aangekomen welke verzekert, Cabrera den 4 ll. te Morella te hebben gezien, doch in een zoodanigen lijdenden en ziekelijken toestand, dat hij elk oogen- hlik scheen te zulleh bezwijken. De stoonlpaket I'Acheron, welke depêches naar Alexandrie heeft overgebragt, is van daar in Toulon terug gekomen, met berigten van den 9 Februarij. In dezelve wordt gemeld, dat de fransche consul, na het ontvangen van de bedoelde depêches, den onderkoning heeft verklaard, dat, indien hij bleef volharden bij zijne overdrevone eischen, hij geenszins moest rekenen op eenige ondersteuning van de zijde van Frankrijk, en dat hij derhalve verstandig zoude handelen, met af te Zien van het erfelijk bewind van Syrië, en met de türksche oorlogs vloot aan den sultan weder uit te leveren. De landvoogd moetbij het Vernemen van deze mededeeling, zijne gramschap kwalijk hebben kunnen bedwingen, en eerst, bij monde, maar naderhand, doch in meer gematigde bewoordingen, in geschrifte hebben te kennen gege ven, dat Zijne zaak regtvaardig was, en dat hij des noodszich tegen het vereenigd Europa zoude verzetten, Alen verzekert altijddat de onderkoning zijne maatregelen tot tegenweer op eene zeer hreede schaal voortzet, en, zoo de deswegens medegedeelde bijzonderheden niet over dreven zijn, zoude hij 150,060 man onder de wapenen kunnen brengen. NEDERLANDEN. 'sGRAArENHAGE, don 26 Februarij. Er wordt in deze residentie bij voortduring veel gesproken van de bezuinigingen en vereenvoudi gingen welke de regering voornemens zon zijn in vele takken van administratie in te voeren. De departementen van oorlog, financiën en koloniën schijnen daarbij al spoedig in aanmerking te zullen komen. Ook.gewaagt men er van, dat de meeste Belgen, die, na de gebeur tenissen van 1830, als getrouwe ambtenaren in ons vaderland eene wijkplaats gezocht en zoo^ ruimschoots gevonden hebben en waarvan velen wachtgeld hadden verkregenallengs naar hun vaderland zouden terugkeeren en dat de hun verstrekte jaargelden zouden worden in getrokken; terwijl men al verder verzekert, dat zij in België, betrek kingen zouden bekomenof door de belgische regering zouden worden

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1