N.° 16. ZIERI&ZEESCHÈ Dingsdag A.° 1840. COURANT. den 25 Februarij. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Zaturdag den 29 dezer maand, des middagsten Raadhuize over te gaan tot de aanbesteding in het openbaar aan den minsteischenden van het leggen van eenige gedeelten W O R M- HJJ 1 Deen sic! nieuwe DEUREN, de herstelling der MUREN en het onderhoud voor drie jaren van het digtste Sas te Zierikzeeachter- volgens het bestek van dit Werk, door den E. A. Raad dezer Stad gearresteerdhetwelk van heden af voor de gegadingden ter visie ligtzoo ter Stedelijke Secretarie als bij den Stads-Architectdoor wien inmiddels de verlangde aanwijzing zal worden gedaan. Zierikzee, den 22 Februarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven i De Stads Secretaris, W. J. V. KR OEF. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteits beluit van den 6 Ja- nuarij 1831n.° 68, [Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de Heer Minister van Financiën, bij resolutie van dcii 20 Februarij 1840be paald, de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Col lecteurs, Splitters.en Dehitanlen der Koninklijke Nederlandscbe Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 179s"1 loterij, zullen mogen uitgeven; te weten: nu verkoop: Geheele loten f 75,00. Halve - 37,50. Vijfde -15,00. Tiende - 7,50. Twintigste - 3,75. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld dat de CollecteursSplitters en Debitanten gehouden zijnom zich naar die prijsbepaling te regelenen dezelve gedurig ter inzage voor bet publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 20 Februarij 1840. 'Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. DU1TSCHLAND. FRANKFORTden 17 Februarij. Bijzondere berigten uit Peters burg melden dat men in 't laatst van bet vorig jaar in 't algemeen in Rusland een scherpe koude beeft gehad en wel somwijlen tot 28 en 30 R. beneden het vriespunt en met weinig sneeuwmaar dat met bet begin van dal jaarhet weder geheel is omgeslagenzoodat men reeds somwijlen cene in dit jaargetijde zeer ongewone warmte van 2 a 3 R. heeft gevoeld. Alle berigten uit bet Oosten stemmen daarin overeen dat Mehemed- Ali de Voorwaarden tot vereffening verwerpt, welke hem door de europescho mogendheden zijn voorgelegd. Het ultimatumwaaromtrent Engeland Oostenrijk en Ruslandals bemiddelde hoven overeenge komen, zijn, zou medebrengen dat aan Mehemed het erfelijk bezit van "Egypte werd toegestaan maar dat Syrië en Arabie onder het on middellijk beheer van den sultan terug zullen keerenterwijl daarbij de uitdrukkelijke verklaring gevoegd isdat Alexaudrie aangevallen zon worden bijaldien de onderkoning ook slechts den minsten vij— andelijken stap doen mogt. Dit ultimatum nu is, volgens genoemde berigten, door Mehemed terstond verworpen daar hij verklaard zou hebben geen vinger breed Van zijn vroegere eischen te zullen .afwijken, en zich zeiven te zullen helpen zonder de europesebe consuls om raad te vragen. Zelfs den franschen consul zou hij een gehoor geweigerd hebbenten zij hij hem over onverschillige zaken spreken wilde, met bijvoeging dat hij' hem eene diplomatieke mededoeling even goed schriftelijk als mondeling doen kon. ïntusschen werden de maatregelen van tegenweer op bet ijverigst voortgezet. Alexandrie moest eene bezetting van twaalf duizend man innementerwijl aan den regter-oevcr van den Nijlnabij Mehalid- Kehireen kamp voor dertig duizend man wordt opgeslagen en men ook AboukirRosetteDamiate en andere plaatsen van garnizoen Voorziet. Reizigers verzekeren dat langs de geheele kustvan Aboukir tot Alle Torre d'Arrabibatterijen zijn opgerigt. De expeditie naar China heeft bier voel opzien gebaard. Men be grijpt niethoe zulk eene onderneming eenen gunstigen uitslag kan hebbendaar een leger de woestijnwelke de Kirgisen van de Tur- komannen scheidtbezwaarlijk in minder dan veertig dagen kan door trekken. Den 19. De courierwissel tusschen de egyptische hoofdstad en Syrië was zeer levendig, en bij velen bestond geen twijfel, of aan Ibrahim Was reeds bevel gegeven om tegen Konstantinopel op te rukken. Volgens andere berigten zijn, tot verdediging van het egyptisch grondgebied 20,000 Bedouinen 16,000 arbeiders uit de stilstaande fabrijken 7000 man nationale garden32,000 man troepen van de vereenigde vloten 6000 werklieden uit bet arsenaal en 10,000 man linictroepen en artillerie onder de wapenen. In berigten uit Petersburg wordt ten stelligste alles weder sproken, wat franscbe dagbladen omtrent eene zamenzwering in Rus land verhaald hebben ten gevolge waarvan een groot aantal jonge of- fic-eren studenten en andere .leden van voorname familiën naar Azio zouden verwijderd zijnom 'aan den togt fegen Chtwa deel te nemen. De jongste tijdingen omtrent dien togt blijven voldoendemaar do troepen hebben feile koude moeten uitstaan daar de thermometer som tijds 25 gr. onder 0 teekende. De soldaten zijn dan ook met rokken en mutsen van zwaar pelswerk voorzienen dragen vilten laarzen die tot aan de beupen reiken. Ieder officier beeft slechts twee paar den en een kameel mogen medenementerwijl de mondbehoeften en bet brandhout voor het korps door twaalf duizend kameelen werden gedragen. In weerwil van vele ontberingenbrandden de troepen van begeerte om de roovers te tuchtigen, die zoovele duizenden rus- sische onderdanen gevangen houden cn de naburige provinciën door hunne stroopérijen verontrusten. GROQT-BRITTANNIEN. LONDENden 19 Februarij. Onlangs hebben zich twee heeren bij den hertog van Wellington vervoegd en hem te kennen gegeven, dat zij als executeuren-testamentair van oen hunner vrienden, een man van zonderlinge denkbeeldenin last hadden een legaat van vijf hon derd ponden sterlings uit te koeren aan den dappersten man van bet engelsche legeren geloofden door aan den hertog die som ter band te stellengetrouwelijk aan de meening van den testateur te voldoen. De hertog bedankte ben voor de eer die zij hem bewezen maar wei gerde de som aan te nemenzeggende dat in de britsche armée menig man gevonden werd, die zoo dapper was als hij zelve; hij liet zich echter ep aanhouden der executeurs welgevallen om na eenig beraad, den man aan .-te wijzenaan wien bij begreep dat het legaat toebe hoorde cn werkelijk noemde hij als zoodanig den gencraal-majoor sir James Macdonell, die in den slag van Waterloo in de hoeve van Hou- guemont bet bevel voerdeen met eene oud ridderlijke dapperheid en een gezegenden uitslag dien belangrijken post verdedigd had. De exe cuteuren vervoegden zich nu met de aanbeveling van den hertog tot den generaaldie zich zeer gevoelig betoonde over dit blijk van goed keuring van zijnen grooten veldheer, doch verklaarde het legaat te zul len doelen met den sergeant-majoor van de coldstream-gardesEra ser, als hebbende deze, op bet oogenblik dat do Franschen met zoo veel geweld op de pachthoeve' inliepen dat de poort open sprong hem bijgestaan om de deuren daarvan op den vijand weder te sluiten, hetwelk aan beide door eene buitengewone inspanning van ligcbaams- krachten gelukt was en waardoor bet lot van Houguemont beslist was geworden. Op do west-kust van Afrika wordt de slavenhandel aanhoudend op eene zeer breede schaal gedreven. Alleen in de eerste helft van November moeten niet minder dan 20 slaven-baaldersonder portu- gesche spaanscbe en braziliaanscbe vlag door do britsche kruisers opgebragt zijn. Naar men meldt zijn deze kruisers gelastom geene n.-amerikaansche schepen aan te houden, ten zij men vooraf stellige bewijzen beeft dat dezelve slaven aan boord hebben. Een onzer bladen de Standardover onze geschillen met de Chinezen uitweidende schrijft de oorzaak daarvan de Russen toe die bunnen invloed in China steeds zochten uit te breiden en de chinesche autoriteiten togen Engeland opruiden om den thee-handel aan zich te trekken. De russische op de grenzen gelegen stad Kiothtka zegt de Standard is slechts 1500 mijlen van Pekin en 4000 van Moskou verwijderd. Een drukke handel wordt over dit punt gedreven. Rusland ontvangt jaarlijks voor zes millioen ponden sterl. thee en levert in ruiling aan China pelterijen en lakens, die het uit Pruissen trekt. Onze jongste geschillen met China zal den russischen invloed aldaar natuurlijk vermeerderen zoo als de onbekwaamheid en bet verzuim onzer bestuurdcren dien invloed overal doen toenemenenz. Onze dagbladen verbalen dat een jong Engelscbman de beer Mossop eene gruwzame wijze door de Chinezen verminkt iszij hadden hem onder anderen een oor afgezaagd. Natuurlijk strekt dit al of niet vergroot verbaal zeer tot verbittering der gemoederen alhier tegen bet Hemelsche Rijk." Bij den tegenwoordigen stand onzer betrekkingen met China, is bet eene niet onbelangrijke daadzaakdat de amerikaansebe kooplieden te Canton zich met de britsche verstaan willenom van bet chineescb bewind een handelsverdrag te erlangen, Zij hebben daartoe bereids eene memorie aan bet congres gerigl. Laatstleden maandag is de stoomboot Cyclops van bier naar Ports mouth vertrokkenten einde leeftogt en andere benoodigdhedenbe nevens eenige manschappen in tc nemenzijnde bestemd naar China. Dit schip is de grootste stoomboot van onze zeemagt, en beeft twee werktuigenelk van 150 paardenkrachten. Hetzelve kanvoor eene korte reis, 1000, en naar Indie 300 soldaten innemen. Gelijk men weet, is onze vlootvoogd, in do chinesche zeeën, admi raal Maitland, overleden. Het was aan boord van diens schip dat Bonaparte, na den slag van Waterloo en deszelfs vlugtde wijk nam, hoe waardiglijk admiraal Maitland den gevallen keizer behandelde, is wereldkundigminder bekend is hetdat Bonaparte hem, bij het vej-

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1