ZEETIJDINGEN. 'legen isingeslagen, be elf overige gevangenen 'worden naar Doul- lens vervoerd. Eergisteren is alhiervoor het hof van assiseshet regtsgeding begonnen Van eenc bende gaauwdieven van 54 personenwaarvan zich ■51 in hechtenis bevinden. Voor deze zaak, in welke 240 getuigen móeten worden gehoordis in het paleis van justitie een buitengewone toestel 'gemaakt. Verreweg de meeste dei- 'aangeklaagden zijn reeds te voren ten cViminete veroordeeld gewordenen als zoogenaamde ga leislaven gedetineerd geweest. Bij oen besluit van den minister van binneölandsche zaken is in allé cercles of sociëteiten to Parijs het spelen van buillotteimpériale en écarté, verboden. De Evigfelschen ontruimen werkelijk Passage. Den 29 zijn Van daar honderd en vijftig mariniers aan boord van eene stoomboot en leen zeilvaarluig naar Engeland vertrokkenenvolgens liet zeggen van de. nog overgebleven olliciercn, wachten ook zij elk oogenblik b'eVcl om te vertrekken. Dé maarschalk Valée heeft den 25 een rapport aan den minister van 'oorlog afgezonden, waaruit blijkt dat de Arabieren, die sedert den laatsten December zicli aan gene zijde van bet gebergte gehouden had den, juist den vorigen dag weder in de vlakte verschenen waren. Eene kolohn'e van 1500 ruiters was de ChiCfa overgetrokken en Mcred gena derd, om vin daar uitgezonden detachementen te verontrusten. De .ko lonel Guestriller was ter bescherming dier detachementen, inet zijiié troepen uit Bouffarik dcil vijand te gemnet getrokken, die na eene scher mutseling was afgetogen. Ook dé generaal Duvivier had den maar schalk rhppoH gezonden dat zich weder Arabieren aan de noordelijke belling van den Atlas en nabij Blida vertoond hebben. De Is10 di visie van do franschc troepen in Afrika die ten westenwas thans 10,000 man stcfk, en dus tegen alle aanvallen bestand. De generaal Houdetot kominandeert deze divisie. Bij een rapport van den generaal Gucheneue werd vermelddat zich ook aan de zijde der provincie Constantine vij andelijke Arabieren hadden vertoond.. Een ruitergevecht had den 22 bij deti Leeuwenberg plaats gehadwaarbij de vijand een vijftig man zou Verloren hebben. De algerljnsche zeestad Scherscnelwaarde inwbnersonlangs.de manschap van een fransch koopvaardijschip geplunderd on mishandeld hebbenis daarvoor hard gestraft gewordendaar zij door de fransche brik l'Euryale bijna geheel plat geschoten is. Berigten uit Alexandrie verzekeren, dat Mctiemed-Ali buitengewone toebereidselen van defensie maakt. Alle weerbare mannen moesten de wapenen opnemen, en hij wil een kamp van 50,000 man nabij Alexandrie vormen en een ander hij Cairo door 30,000 man doen betrekken. Uit het werkvolk uit de fabrijken en de lands ambtenaren wordt eene militid zamcngcsteld die in den wapenhandel geoefend wordt, terwijl de soldaten van de turkschc vloot dagelijks aan wal groote manoeuvres moeten verrigten. Er zijn berigten van de expeditie van den heer Durmont d'llrvilk. De Astrolabe en de Zelée lagen den 1 October ter reede van Batavia, van waar de expeditie naar Nieuw-Ifojland zou zeilenom over Nieuw- Zeeland en Kaap Horn naar Frankrijk terug te keeren. Men berekent dat zij in Mei te Rio-Janciro zal aankomenen eindelijk in Augustus te Toulon inoet arriveren. Door buitengewone gelegenheid zijn alhier berigten ontvangen, nopens de fransche expeditie naar dé Sandwichs-eilandenwelke ten doel had om van het gouvernement aldaar voldoening te cischen, we gens het uitdrijven in 1837 van fransche katholijke zendelingen. De bevelhebber van het fregatl'Artémise vorderde de dadelijke' oVergaye van 20,000 dollars in handen van het fransch gouvernement, het slui ten van een traktaat, waarbij de fransche pronukten vrij van alle reg- teh zouden worden toegelatenen de vergunning voor de katholijke zendelingenom aldaar hunne evangelische taak te vervullendit al les onder bedreiging, dat, indien binnen de 24 Uren aan deze vorde ring niet was voldaan het fregat een' aanvang zou maken met liet be schieten van de stad Honolulu. De overheden der Sandwichs-eilanden hebben onmiddelijk toegegeven, en vóór het verloopen van den gezegden termijn was in de cischen van Frankrijk bewilligd; BELGIE. BRUSSEL den 7 February. Gedurende de maand Januarij zijn 6p al de belgische ijzeren wegen vervoord 113,730 personen, en ruim zeven cn een half millioen kilo's aan koopgoederen. Een en ander heeft opgeleverd 294,843 franken. In 't jaar 1792 hij den inval der Franschen zijn de kostbaarhe den van de hoofdkerk van Luik in. handen van bijzondere personen ge steld ten einde in veiligheid te worden gehragten is de zware gouden kist bevattende hot stoffelijk overschot van den H. Lamliertustoever trouwd aan den kanonhikge Ghyselle, die sedert naar Duitschland is ge weken en aldaar overleden. De nabestaanden van den kanonhik hebben langen tijd geweigerd dit kostbare stuk terug te geven en ten laatste ver klaard daartoe te zullen overgaanzóodra de bisschop van Luik onder éede getuigtdat hetzelve aan de hoofdkerk van genoemde stad in eigen dom toebehoort. De bisschop heeft dezer dagenin 't hijzijn van eene menigte volksdien eedin handen van het geregtshofafgelegd. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 9 February. Naar men vernoemt heeft Zich hier te lande een genootschap van valkeniers gevestigdwaarvan H1I.- KK. HH. de êrfprins van Oranje, prins Alexander, de hertog Vaït Sahsen-Weimar en andere aanzienlijke personen leden zijn, en Waaraan Z. M. do valkonjagt op de domeinen van het Löo heeft Vérgum!.- De eerste jagt in dit jaar zou in de maand Mei plaats Vinden. Men' verzekert, dat het gerucht wegens het afschaffen van de «nuzijk-corpsen bij de afdeelingen infanterie, ten minste voor alsnog van allen grond ontbloot is. Er wordt sedert eenige dagen veel gesproken van eene vereen voudiging en' bezuiniging, welke het gouvernement in het personeél tan het ministerie van oorlog zou willen brengen. Gisteren avond, ten acht ure, heeft de aangekondigde, maskerade 'te Leijdénvoorstellende den intogt van hertog Jan van Reijeren binnen Leijden, op zondag den 18 Augustus 1420, plaats gehad. Deze mas kerade welke door zeer goéd weder begunstigd werdwas allerprach tigsten muntte' uit door fraaiheid en verscheidenheid van costumcn. ■Zeldzaam Zag men iri Lerjden ziilk e'eno levendigheid, als in den avond van gisteren duizenden waren uit deze residentie en andere steden te i. gevloeid,, om dit belangrijk schouwspel bij té wonen .doch ner gens hebben er ongeregeldheden plaats gehad Z. K. H. de prins van Oranje en H. K. II. prinses Sophia waren naar Leijden gekomen,- om deze luisterrijke maskerade te beschouwen. Men verneemt, dat, eenige dagen geleden in den schemeravond te Zutphen een vervalschle coupon groot 2,50 is uitgegeven, zijnde het kapitaal f 1000 gemaakt cn de rente in 23,50 veranderd. Tot nog toe zijn de ijverigste pogingen tot ontdekking des vorvalschers zonder ecnig goed gevolg geweest. In de provincie Vriesland is door het Vriesch genootschap van proefondervindelijlen landhoim een reglement ontworpen ter onderlinge verzekerjng tegen het afsterven van rundvee en paarden, én door den gouverneur der provincie goedgekeurd. De new-yorksche bladen houden het ijzingwekkend verhaal van het verbranden der stoomboot Lexington, den 13 Januarij van New- York naar Stonington (in de rigtiiig van Boston) varende, en aan welks boord zich omtrent 175 personen bevondenvan welke slechts drie het leven zoudeii behouden hébben. Een bijzondere brief uit Batavia, van den 2 October j!., aan een amsterdamsch handelhuis gcrigthoudt het herigt in dat de oogst op Java een' hijzonder gunstigen uitslag heeft opgeleverd. De koftlj heeft 2/7 meer opgebragtdan berekend was. De indigo en het tin hebben insgelijks voortreffelijke uitkomsten gehad. De suikeroogst is minder voordeelig geweest; do hoedanigheid vooral schijnt niet van de beste te zijn. ZIERIKZEEden 10 February. Bij besluit van Zijne Majesteit zijn benoemdtot dijkgraaf van den polder Oud-VosscmeerL. C. van den Oudendijk; tot gezworen van den Muijepolder van St. Maar tensdijk IK. Wastot gezworen van den polder Borrenbrood, H. Moolenbürtjhen tot gezworen van de polders van Yrijberghe, onder do gemeente van Oud-Vossemcer A. Rijstenbü. Den 4 dezer is in het gasthuis te Goes, in den ouderdom van ruim 102 jaren, overleden, Pxeter Johannes Walderand; hij was gebo ren te Caloo, dén 12 Augustus 1737, was van de Roomsch Katholijke Godsdienst, en sedert den '12 November 1839 aldaar in het gasthuis opgenomenhij is nimmer ziek geweesten heeftvolgens zijn zeggen op zijn sterfbednooit geneesmiddelen gebruikt. Zijn vroeger beroep was hoeren arbeider, Den 4 dezer is le Ylissingen van 's rijks werf van stapel gelooperi dc nieuw gebouwde brik de Courier, welke buinen kort in dienst zal worden gesteld. Men leest in onze dagbladen het navolgende Door de noord- en zuid-hollaudsclic reddingmaatschappijgevestigd te Amsterdam is aan de weduwe IK. Kuypcr, Gz., te Scheveilingen eene jaarlijksche gratificatie verleend van 100in te gaan met den dag dat haar man zoo noodlottig is bezwekencn bij hare hertrouwihg ophoudende. Ook aan elk dor kinderen is eene,jaarlijksche gratificatie van f 25 verleendwelke loopen zal tot dat zij hun 18u° jaar zullcri hebben bereikt." BROUWERSHAVENden 9 February. Heden binnengekomen het ncdcrlandsch barkschip Weltevreden, kapt. J. C. F. Lupltevan Batavia naar Rotterdam. Volgens onderscheidene ingekomen berigten is dc Noordzee als overdekt met plankenstukkon houtgebroken mastenenz. Verschillende wrakken zijn èV drijvende gezientreurige bewijzen der schrikbarende verwoestingen welke de jongste stormen hebben aangerigt. 179ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCIIE LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Zevende Lijst. Achtste Lijst. N.° 15371 10,000 N.° 17372 f 1000 22348 i - 1000 15583 .prem. - 2000 10342 - 1000 ADVERTENTIEM. Heden overleed tot mijne en mijner Kinderen groote droef- heid mijn waarde Echtgenoot J. L. POELMAN, in leven Visiteur in don ouderdom vón ruim 49 jaren. Familie Vrienden en Bekenden gelieven deze algemcéne tevens als bijzondere kennisgeving aan te nemen, Zierikzeë D. N A E R E B O T den 9 February 1840. Weduwe J. L. Poelman. Een DROOGER benoodigdin de Meestoof te Rcncsse, voor de aanstaande Teelt. Adres vóór of uiterlijk op dcti 30 April 1840bij den ondergetoekenden Boekhouder J. DE B RU IJ NE. VIT DE HA ND TE KOOP EN of TE HUREN: Een HUIS, ERVE en aanhoorige HOEFSMEDERIJ, kadastraal hekend lett. An.° 10met de daarbij behoorende GEREEDSCHAPPEN; komende op 't gebruik met primo Mei 1840; alsmede een WINKELHUIS, SCHUUR en ÊRVÈ, kadastraal bekend lett. A, n.° 22; komende mede' op 't gebruik met primo Mei 1840. Alles staande en leggende in den ring van het Dorp' SeroOskerke in Schouwen te bevragen bij LEENDERT JOHANNES SE BOOT, te Ellemeettot en met den 28 Maart 1840. De Kunstenaars CHANTEUR en M A U S hebben dc eer het geacht Publiek bekend te maken dat zij Donderdag den 13 Februarij eene tweede cn laatste VOORSTELLING zullen geven ten Huize van J. S W A R '1' S. Daar hunne vorige Repre sentatie met dé grootste lof en toejuiching bekroond geworden is vleijen zij zich met een talrijk bezoek vereerd te zien; de Program ma's zullen het nadere berigten. TE ZIERIKZEE, DIJ DE WED. A. IIE VOS EN ZOON STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2