N.o 10. ZIERIKZEESCHE Dingsdug A.® 1840. COURANT. den 4 Fehruarij. BESTUREN EN ADMINISTRATIE^ BE KEN DM AK ING. NIEUWSTIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1K7.EE verwittigen bij deze alle belanghebbendendat van heden af aanda gelijks in den voormiddag ten kantore van den Stedelijken Ontvan ger zal worden geva'eeerdtot de uitbetaling der Interessen op de Obligatiën van Stads gevestigde schulden, over 1839 en vroeger; kun nende de respective Obligatie-houders zich ten kantore voornoemd daartoe aanmelden. Zierikzee, den 29 Januarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 30 januarij. Van den 18 tot den 22 dezer hebhen in Zuid-DuitSc.hland bepaaldelijk in 'Wurterhberg en Baden zware Stormen en orkanen gewoed waardoor op verscheidene plaatsen groote schade aan gebouwen en hoornen is veroorzaakt. Ook in het hanoversche moeten de laatste stormen hevig hebben gewoed. Te Hanover zelf had men den 26 een zwaar onweder met plasregensden nacht daarop sterken wind. Eraden werd den 24 door den hevigen storm uit het w. n. westen met zeewater over stroomd waarbij de straten en sommige huizen groöte "schade leden. Ijsklompen van een' voet dikte werden tot midden op de straten geslingerd ook den volgenden dag overstroomde het water het lagére gedeelte der stad. Naar men verneemtmoeten de dijken bij dezén Vloed zeer geleden hebben. Men nfeldt uit Koblentz dd. 23 Januarij. Eergisteren Werd de bruilofls-vreugde van een' jongman alhier op eerie treurige wijze verstoord-. Begeleid door de gelukwenschen zijner hoogbejaarde ouders had hij zich met zijne bruid naar de O. L. Vrouwenkerk begeven om den priesterlijken zegen öp zijne echtverbindtenis te ontvangen. Nadat de Heilige plegtigheid voltrokken was, keerde het verheugde techtepaar naar des jongmans woning terug waar mennaar gewone wijzeéen ontbijt wilde nuttigen. Men verbeelde zich echter den schrik en de smartdoor welke de terugkeerenden getroffen Werden toen zij den ouden vader die gedurende hunne korte afwezigheid Üoor eene beroerte was overvallen dood wedervonden. Eh hog was het lijk niet ter aarde besteld toen de jong gehuwde man ook zijne moeder verloor. Zoo trof de bruiloftsdag van den zoon te zamen met den sterfdag des vaders en de begrafenis van dezen laatsten met den sterfdag der moeder. In 1839 zijn 114 schepen met 12,421 landverhuizers uit Duitsch- land naar Noord-Amerika vertrokken. Omtrent de russische expeditie tegen Cbiwa verneemt méndat zij reeds weder drie honderd wersten ver in de Steppe was voortge- rukt, zonder eënigziris door bet ruwe weder geleden te hebben. Verder worden in de pctersburg'sche bladen opgaven medegedeeld door personendie in Cbiwa gevangen gehouden zijn geweestnopens de bevolking van dat land. Dezelve bedraagt omstreeks 200,000 zielen de hoofdstad Cbiwa bevat ongeveer 20,000 inwoners. Zij is geboiiwd op eene boogie en ingesloten door eenen aarden walen bevat eene soort van vesting of sterkte welker muren van steen gebouwd en van schietgaten voorzien zijn. De tegenwoordige kliari des lands Alla-Kul, is omstreeks 43 jaren oud en regeert sedert 1826. Zijne strijdmagt wordt op 20,000 man berekend doch verkeertin vergelijking met die der curopeSche landen in efenen zeer gebrekkigen staat. Hij bezit een dertigtal kanonnen tnaar geen van dezèlvc is van affuiten voorzien. Zijne zoogenaamde kanonniers zijn eehige russische en persische gevan genen. Na Cbiwa is Urgendsch de grootste en volkrijkste stad des lands. De staat der beschaving in genoemd land laat zeer veel te wenschen over de slavendie al den landarbeid móeten verrigtenworden op de wreedste -wijs behandeld. Er zijn belangrijke tijdingen uit Griekenland. Te Athene is eetl geheim genootschap ontdektdatonder den naam vaii Philorthódoxia én onder voorwendsel om de zuivere godsdiensi te beschermen niets minder ten doel had dan éene geheele verandering iii het binnenlandsch bestuur en eene omwenteling iii de naburige turksche staten Epirus Macedonië en Thessalië te bewbrken. Een dfer voornaamste Sanleggers van dit plan, George Capodistria, broeder van den voormaligen presi dent vaii Griekenlanden dó bekende overste Nikitas zijn ih hechte nis genomen en onder de papieren van eerstgenoemde zijn stellige be wijzen voor het bestaan en het oogmerk van het complot gevonden. De regering heeft gepaste maatregelen verordend oiti de zamenzweer- ders in handen der geregtigheid over te leveren en dus hunne booze ontwerpen te verijdelen. De rust schijnt niet gestoord te wezen. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 29 Januarij. Men heeft hier brieven uit Lissabon tot den 20 dezer. Aldaar wilde men tijding ontvangen hebhen dat een portugeesch schipvan Loanda naar Rio de Janeiro bestemdbij Angola door een engelschen kruiser genomen en naar Sierra Leone ge zonden waswelk gerucht in de kamer der gedeputeerden tot hevige uitvallen tegen de engelsche regering aanleiding had gegeven. Een der engelsche bladen de Tounlon Courierschrijft het volgendeIn den avond van den 24 December 11. werden de be woners van bet kustgedeelte van Rijme Regis, in Dorsetshire, tot Seatott toe door eene aardbeving in groote onstellenis gebragt. Des anderen daags vond men dat een gedeelte lands op eene engelsche ï'diji van de zee gelegen met de daarop staande buizen tuinen enz. in de aarde verzonken was zoodat nog slechts de daken van do huizen zigtbaar waren terwijl over eene lengte van vier engelsche mijlen evenwijdig met de zee loopende hier en daar groote kloven enz.in den grond gekomen en andere verwoestingen aangerigt waren. De schokken van aardbeving duurden van 24 tot 27 December; een bijzonder verschijnsel daarbij was dat plotseling op een vierde engel sche mijl afstands ongeveer van de plaats waar op de kust de grootste verwoestingen warén aangerigteene rots ter hoogte van 50 voeten in zee was opgerezen terwijl men aan de klippen op de kust niet de minste verandering ontdekte. Bij deze gelegenheid wordt gemeld, dat natuurkundigen, onder anderen de bekende Buckinghamreeds voor jaren op eene langzame afneming van de britsche kust langs het kanaalbijzonder aan de zuidwestelijke zijde opmerkzaam gemaakt heeft. Be'rigten Van de Raap de Goede Hoop van 5 December houden in dat de naar Port-Natal uitgewekene hollandsche boeren naar aanlei ding van eerie aankondigingdat bet britsch bewind een gedeelte van het door ben bezette land aan engelsche kolonisten verkocht had en dat deze koopers eerlang bezit zouden komen nemen van die landen, in eene plegtigc raadsvergadering tot het besluit zijn gekomen om zich tegen die inbezitneming te verzetten al mogt dezelve ook door troepen ondersteund worden. FRANKRIJK. PARIJS, den 31 Januarij. Bij gelegenheid der laatste beraadsla- gingen over het adres aan de kroonhebben de ministers in de ka mer dér gedeputeerden verklaard xlat de Engelschen bereid waren om de spastische haven van Passage, die zij bezet hebben, te ontruimen, zoodra do regering van Spanje zulks mogt verlangen. Thans verbaalt melï dót do koningin-regentes officieel die ontruiming aan Engeland heeft gevraagd, dóch een weigerend antwoord gekregen heeft zie on der Belgie). De ihibister van oorlog heeft, eene commissie ingesteld die belast Zal zijn dl wat het bestuur en de kolonisatie der Afrikaansche bezittingen betreftdon een Opzettelijk onderzoek te onderwerpen. Te Givois, een plaatsje in do omstreken van Lyon, is een ver schrikkelijk ongeluk gebeurdwaardoor cenige menscben van bet leven zijn beroofd. Eene aldaar bestaande glasfabrijk is plotseling ingestort. Gelükkig Waren er slechts drie ambachtslieden in de fabrijk; oenigo óögehblikken later zouden al de werklieden daarin vereenigd zijn geweest. Van genoemde drie personen hebben zich twee kunnen reddende derde is het slagtoffer geworden. Bovendien is door de instorting een nevenstaand huis beschadigd en onderscheidene daarin zijnde personen meer of min gekwetst. Een in de wieg liggend kind is verplet; de móéder heeft zeer zware wonden bekomen. BELGIE. BRUSSEL, den 31 Januarij. Gisteren is in de kamer der gedeputeer den de belangstelling ingeroepen ten aanzien eener pititie van '127 bel— gische Schippers en kustvaarders welke zich beklagen dat hun de toe gang op de hollandsche binnenwateren wordt geweigerd. Bij den storm van zondag beeft de opzigter aan de station van Ans bij Luik zwarigheid gemaakt om den middag-trein langs den ijzeren Weg te lóten vertrekken. Op het aanhouden der reizigers is de trein echter vertrokken en zoo men meldtzijn twee rijtuigen door den hevigeit wind omgeworpen is de stoomtrekker door den schok zwaar beschadigd en zijn verscheidene reizigers gewond. Eon kind zoude zelfs den arm daarbij hebben verloren. Hot Commerce beige behelst bijzondere berigten uit Parijs Volgens welke men op de Tiiilerien door de telegraaf berigt ontvangen had dat de troepen der britsche marine ha vijfjaren S.' Sebastiaan en Passages bezet te hebben deze plaatsen verlaten hadden en aan boord eener stoomboot naar Engeland waren ingescheept. Zij zouden met een oor lógschip naar China worden overgevoerdom bot observatie-eskader aldaar te versterken. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 2 February. Uit Scheveningen verneemt hien dat vrijdag morgen de kapitein en een der matrozen van bet al daar gestrande schip la Providence, door den kanselier \jan den fran- schen gezant, van het badhuis zijn afgehaald, om zich naar Rotter dam tc begeven alwaar zij nu de gelegenheid zullen afwachten om per stoomboot naar hun vaderland te kunnen terugkeeren. Deze schipbreukelingen waren door den franschen gezant geheel nieuw uitge rust geworden, en verlieten het dorp erkentelijk voor de moeite en zorgenwelke men ten hunnen aanzien gehad en in liet werk gesteld beeft, ten uiterste voldaan over de behandeling, die zij van alle zijden hadden ondervonden, en innig dankbaar voor de menschlievende po gingen van zoo vele scheveningsche visscherswaaraan zijnaast de Voorzienigheidhun leven te danken hebben. Zij hébben een hunner makkers ongesteld op het badhuis moeten achterlaten.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1