ZIERIKZEESCHE Ningsdag A.° 1840. COURANT. den 28 Jfanuarij. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Mekendmaking. nieuwstijdingen» N.o 8. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, zijn voornemens op Zaturdag den 1 Februarij aanstaande, des voormid dags 10 ureop de gewone voorwaardenbij voortzetting in het openbaar aan de meestbiedenden te 'kooji té vèiletieenige BQOMENslaande aan de Zwemhaven cn aldaar te beginnen, en verder op zoodanige plaatsen, als op den verkoopdag zullen worden aangewezen. Zienkzee, den 27 Januarij 1840. Burgemeester en Wethouders voorn.i, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelveri De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BRASDSCfiOUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, maken bekend dat op aanstaande Maandag den 3 Februarij 1840 en volgende dagenaan de huizen der In- en Opgezetenen Van deze Stad eene algémeene Bramlschouwing zal geschiedenwordende een ieder verzocht aan Heerén Brandmeésteren den vrijen tóegang in hunne woningen en erven te verleénen en om derzelver aanwijzingen zoo voor de berging van brandstoffen als de plaatsing van vuurhaarden tot voor koming van brandgevaarstipteiijk op té volgen. Zierikzee, den 27 Januarij 1840. Burgemeester eit Wethouders voorn.d; DE CRANE, rt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. KRO E F. DUÏTSCHLAND. FRANKFORT den 21 Januarij. Z. K. H. prins Hendrik der Neder landen heeft den 5 dezerin de omstreken van Napels eene faisanteniagt bijgewoond die ter zijner eere was aangelegd, en waaraan onder anderen prinses Ama.Uade gemalin van don Sebastiaan, deel nam. Het ueder- landsche fregat de Rhijn zou den 8 de haven van Baja verlatenom. ter i'eede Vari Napels ten anker te komenalwaar de koning het bezoeken wilde. Met d'eh eersten gunstigen wind zoii de prins zijne reis naar de Levant voortzetten. (Volgens een later berigt uit die stad van deri 11, was genoemd fregat te Napels aangekomenen had prins Hendrikden 9 aan boord van hetzelve een luisterijk feest aan Z. M. den koning en de koninklijke familie gegeveti waarna hbt fregat haar Sicilië vertrokken was. Naar dat berigtwas de prins voornemens op de kust niet verre van Siragossa, het oude Syracuse 'een gedénkteoken ter eere van de Ruijler te doen op- rigten in welke nabijheid gelijk men weetdie groote nederlandsche zeeheld zijnen laatstën zeeslag waarin hij doodelijk gewond werd leverde en alwaar op eenen kleinen heuvel in dê baai zijne ingewanden ter aarde werden besteld.) Volgens officiële berigteh zijn, gedurende de zoo koude dagen van December25 personen in verschillende oorden van het regerings district Posenop de straatwegen doodgevroren gevondendiein weerwil van alle aangewende reddingsmiddelenniet bij te brengen waren. Bij velen is het uitgemaakt, dat zij door overmatig gebruik van sterken drank zich zeiven den dood berokkend hadden. FRANKRIJK. PARIJSden 22 Januarij. Men is over het algemeen hier zeer tevre den over het standvastig gedrag der regering ten aanzien van de nationale gardendie deel genomen hebben aan de onwettige poging tot het be werken van eene verandering in het verkiezingsstelsel. Er zijn nog vier ofHriëren van de nationale garde voor den tijd van twee maanden in hunne dienst geschorst. In bijzondere berigten uit Algiers wordt gemeld, dat de marabout Tedjinihet opperhoofd van Aïn-Madliyeene zeer belangrijke stad van de woestijn, aan den maarsöhalk 'Valée heeft doen voorstellenom mei Frankrijk eene alliantie tegen Abd-el-Kadèr te sluiteri. Hij biedt aan om hem of den aftogt naar den kant van Sehara te beletten, of om een aantal troepen aan het fransche leger te leveren. Men gelooft dat de maarschalk zeer gezind is om een dief voorslagen aari te nemen. De maarschalk Valée heeft hét officiëol rapport overgezonden nopens het gevecht van den 31 December. Daaruit blijkt, dat het verlies der Franscheti 15 dooden eti 93 gekwetsten heeft bedragen. De Arabieren hebben de Franschen in eene sterke positie, op den rand gener vallei, afgewacht, welke vallei de Franschen niet dan onder het vuur des vijands konden doortrekken. Desniettegenstaande hebben de fransche soldaten de Arabierenzonder vuur te gevenmet de bajo net aangegrepen. De laatsten zijn reeds bij den eersten schok gewe ken en hebben zich in orde willenterugtrekkendoch dit heeft bun niet mógen gelukkendaar do ruiterijwelke het voetvolk gevolgd washen dadelijk in verwarring heeft gebragten hen alzoo heeft ge noodzaakt, om, met achterlating van 300 dooden, in wanorde achter de Chiffa eene schuilplaats té zoeken. De laatste berigten uit Algiers zijn nog van den 11 Januarij, en mel den datmet uitzondering van eenige strooperswelke nog hier en daar eenigen buit trachten te behalende vlakte van Mitidja geheel yau Arabieren is gezuiverden de gemeenschap van Boufarick met Al giers is hersteld. Het zeggen Was, dat"AIA-ek-Kader de overblijfse len zijner strijdkrachten bij Mascara had vereénigdten einde alsnu zijn geluk naar de zijde van Oran'twelk tot dus verre als 't ware van ter zijde is aangerandte beproeven.. Aan den kant van Constantino schijnen de voorstanders van Abd-el- Kader nog niets té hebben durven, of willen ondernemen. Uit Algiers wordt gemeld, dat, zoo men zich over den loop der militaire aangelegenheden mag verheugenhet bestuur der volkplanting op dit oógénblik de grootste moeijelijkheden baart, en aanleiding geeft tot eene niet geringe verwarring, Wegens de groote menigte aanko mende troepeïi en krijgsbehoeften. B E L G I E. BRUSSEL, den 24 Januarij. Een onzer bladen vermeldt, dat de werkzaamheden der liquidatieten gevolge van de opheffing van het sequester der goéderen van het huis van Oranje, thans zoo gevorderd zijn dat de weder in bezitneming dier eigendommen weldra zal kunnen plaats hebben. Steeds voordurend maaktgelijk men verzekerthet reglement voor het binnen- en buiten-loodswezen op de Schelde, met het daartoe betrekkelijke tarief van verschuldigde loodsgelden, een onderwerp der beraadslagingen van hceren commissarissen uit. Het schijnt, dat dit hoogst 'aangelegen werk waarbij de-scheepvaart van alle volken niet minder dan de antwerpsche handel en die van Gend zulk een overwigtig belang hebben met rassche schreden ten einde spoedten alzoo eerlang tot het regelen van andere niet min gewigtige onderwerpen zal kun nen worden overgegaan. De betaling van den Schclde-tol gaatna de in werking gebragte con- tróle goed en ordelijk voort. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGEden 25 Januarij. Zijne Majesteit heeft deri minister van binnenlandsche zaken gemagtigdtot het iri het openbaar aanbesteden van den aanleg van een jaagpad langs het Spaarne, ter te gemoetkoming in de bezwaren welke Voor de binnenlandsche scheep vaart uit de droogmaking van het Haarlemmermeer zullen ontstaan. Dezer dagen is aan de plaatselijke besturen aaribevolcnom van de bij 'skonings besluit van 31 Mei 1828 verleende bevoegdheid, tot het vergunnen van verlotingen berieden eene waarde van f 100een om- zigt'ig en spaarzaam gebruik te makenten einde den lust tot dat spel, én de ongeregeldheden welke daaruit dikwijls voortvloeien te beteuge len. In de circulaire welke daaromtrent is verzonden wordt te ken nen gege'veh dat die vergunningenwelke niet mondeling maar schrif telijk behooren te wórden gfegëven moeten als in overeenstemming met de ajgemeene wettenaan liet regt van zegel en registratie onderhevig .geacht wórden terwijl do bedoelde acten van vergunning altijd zooda nig bebooren te zijn ingerigtdat er uit blijke dat de waarde der in verloting te brengen voorwerpen minder dan /'100 belooptwelk laat ste te noodzakelijker is uit hoofde hét is gebleken dat niet al de be sturen met de bepalingen van Z'. ML besluiten van dén 3 Maart 1824 en deri 31. Mei 1828 Staatsblad no. 22 eti 34) volledig bekend zijn. Z. exc. de directeur-generaal vari Oorlog heeft den 20 dezer eene circulaire uitgevaardigd waar hij te kennen geeft door Z. M. te zijn gemagtigd, om van de ligting van 1838, zoovele miliciens (met uit zondering der zonder loting ingelijfderi en plaatsvervangers) met groot verlof tc zenden ais de dienst in de onderscheiden garnizoensplaatsen slechts eebigzins zal toelaten en oin tiaar gelang dat er later meer per soneel bij de korpsen aanwezig mogl komen nog meerdere miliciens der genoemde ligting in dé voorschreven gunst te doen deelen. De aldus met groot verlof te zenden miliciens der voorschreven ligting zullen door het lot wórden aangewezen. De militaire territoriale bevelhebbers zullen medewerken om aan den bedoelden maatregel het vereisclite gevolg te geven door (met uitzondering echter van de residentie) de garnizoens dienst tot liet volstrekt noodzakelijke te verminderenin Het oog houdende dat de maatregel strektom de uitgaven zooveel doenlijk te beperken eh dus het grootst mogelijk getal manschappen daarin te begrijpen. Volgens een onzer dagbladen is bij eene beschikking vari het gou vernement bepaald, dat dé vrijwillige werving, en do overgang van miliciens bij de staande armee tot nader order zullen gesloten zijn bij allo dé korpsen van het legerbehalve bij de afdeeling grenadiers. Woensdag namiddagomstreeks, vier ure iseven benoorden bet badhuis bij Scheveuiiigerigestrand het fransche sloëpschip Primidence; kapt. J. Drégenee, hetzelve kwam van Tféje, op het eiland Brelial, bij S'. Malo was bestemd naar Duinkerken en gè'lsidén met lijnzaad. Met deri gewonen ijver werd terstond de reddingboot in zee gebragt en snelde de bemanning daarvanversterkt doof eenige andere sche- veningsché zeelieden, den schipbreukelingen te hulp. Gélukkig, maar niet zónder groote inspanningwerd het schip bereikt. De equipagie daafvan, bestaande uit den kapitein, drie matrozen en een jongen, was behouden in de reddingboot opgenomen en deze werd reeds naar het strand terug getrokkentoendoor bet onklaar raken van de lijn

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1