N.o 6. ZIERIKZEESCHE C O U R A N T. éJp/f Oingsdag A.® 1840. den 21 Januarij. u BESTUREN EN ADM3NISTRATIEN, BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIElUWZEE zijn voornemens op Zaturdag den 25 dezer maand, des voormiddags 10 nreop de gewone voorwaarden in het openbaar aan de meestbie denden te koop te veilen de B O M E N staande aan de zooge naamde lage Baan de Zwembanen en èenige elders staande en liggende op den verkoopdag aan te wijzen wordende de gegadingden uitgenoo- digd zich ten voorschreven dage en plaatsen te doen vinden. Zierikzceden 15 Januarij 1840. Burgemeester en Wethouders voorn.", DE CRAN E, W. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUITSCHLAND. FRANKFORTden l(i Januarij. Het vierde eeuwfeest der druk kunst (den 24 Junij) zal dit jaar op vele plaatsen van Duitschland worden gevierd. Voor do pruissisché Rijnprovinciën zal zulks denke lijk te Keulen geschieden alwaar dan de óverige steden uit die pro vinciën zullen vertegenwoordigd wórden. De hesSen-darmstadsche- regering heeft verboden, dat in Darmstadt dit eeuwfeest gevierd worde. Het schijnt, dat dit verbod eene staat kundige reden heeft. De Darmstadter's zullen zich nii. aan dié van Maintz en Frankfort aansluiten bij de feestviering. liet is echter mo gelijk, dat ook hier (te Frankfort) in de gemaakte plannen van het feest veranderingen gebragt wordenwant mén is hier, waar do bottds- vBrgadering gevestigd is, ook zeer voorzigtig; ofschoon voor fiöne ver storing der rust geehe reden van vrees bestaat. in de omstreken van Bresiau heeft den '29 der vorige maand eéh hevige storm gewoed waardoor ongeveer 80 vaartuigen geheel veronge lukt of zwaar beschadigd zouden zijn. Men ziet deswege nog nadere be- rigten te gemoet, In het zwitsefsch kanton Wallis is onlangs eenê Wet uitgevaar digd Volgens welke geen jongman voor zijn 25>lc jaar tabak mag roo- ken, ook dan niet als hij reeds gehuwd is, vermits het is voorgeko men dat velen gehuwd lijnom te kunnen rooken 1 Bijzondere brieven uit Weorien, van goederhand afkomstig, met den dat het oostenrijksehe kabinet thans de fransche regering tracht te bewegen, om zich aan te sluiten aan hot tractaat, hetwelk de vier mogendheden wenschen te besluiten ter slechting van de oostcfsche zaak. Men vleit zichdat deze pogingen van het genoemde kabinet hetwelk op eencn zeer goeden voet ik met Z. M. koning Lodewijk Phi lips, niet vruchteloos zullen blijven; te meer, omdat er in de daad géén goede grond schijnt te bestaan, waarom Frankrijk, hetwelk ten aanzien van de overige vraagstukken het eens is met de andere mo gendheden zich ook niet in do oosterscho zaak aan dezelve zou aan sluiten. Uit Hongarije déelt men het volgende mede: «Eeii met brie ven naar Kozelnik afgezonden boeren knaap, die de Berzcntjer-hrug over de rivier de Granwilde overgaan, werd daarin verhinderd door een beer die onverwachts uit het bosch verscheen en hem den Weg afsneed. De knaap, die met dezen reismakker in geenen deele ver heugd washad de tegenwoordigheid van geestom zich voorzigtig op het dunne'ijs van de rivier té begeven en tevens om hulp te schreeu wen. De beer volgde hem op het ijs,, en viel met zijn zwaar lig— chaam even zoo spoedig door het brosse ijs in dén stroom. De toe gesnelde landlieden vonden den beer tüsschen de ijsschollen Verward Sloegen hem met bijlen dooden bragten hunnen buit naar Chem nitz, alwaar het vleesch met smaak genuttigd werd. Uit Rome meldt men van den 4 Januarij liet volgende Wij heb ben hier buitengewoon warm wederin December hadden wij doorloo pend 1314 graden, en gisteren 8 graden warmte zonder regen. Rozen en violen bloeijen in verscheiden tuinen en men heeft reeds voorjaars vogels gezien. Men zou meenen zich in het laatst van April of begin van Mei te bevinden, GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 15 Januarij. Morgen zal liet parlement door H. M. in persoon geopend worden. Volgens loopende geruchtenzou in de troonrede eene vermeerdering der engelsche krijgsmagtzoo te land als ter zeeworden aanbevolenen ook van middelen ter verkrijging van niéuwe gelden voor 'srijks dienst worden gesproken. Bijna alles wat tot de kleeding der koniilginbij gelegenheid van hoogstderzelver huwelijkstrekken moétwordt iii Engeland bewerkt. Het garnituur van inlandsche kant, dat op het bruidskleed gelegd moet "Worden, zal alleen duizend ponden sterling (ruim twaalf duizend guldens nedcrlaudsch) kosten. Door de koningin is eene commissie van oppertoezigt over het ver- koopen en bebouwen van woeste gronden der kroon in de engelsche koloniënen het derwaarts zenden van landverhuizersbenoemd. De leden dezer commissie zijn inzonderheid met het toezigt over de kolo nisatie van Zuid-Australie belast. Gisteren avond zijn hier onrustbarende geruchten verspreidom trent plannen van de partij der Cliartisten om in deze hoofdstad onlusten te stichtenen bepaaldelijk ook om dezelve op verschillende plaatsen in brand to steken. Welken grond deze geruchten haddenblijkt niet, maar men verzekert'dat zoowel door de krijgsmagt en hét corps brandblus- schers als door de policie buitengewone maatregelen van voorzorg ge nomen zijn géworden. De rust is nergens verstooft!. De jongste tijdingen uit de west-indische koloniën luiden over het algemeen iets gunstigeromtrent de Negers. Zij betoonden meer werk zaamheid naar hot scheen ten einde cenige gelden te verzamelen tegen het Kersfeest. Op Jamaica schijnt steeds eene voldoende eensgezindheid tusschen den nieuwen gouverneur en de wetgevende vergadering en kolonisten te bestaan. De-troepen van Texas hebben de stad Matamoras ingenomen waaruit blijkt dat do republiek zich nog in oorlóg met Mexico beschouwt. Volgens de laatste depêches van Erzertlm zou kolonel Sheil zich eerlang van daar naar Teheran begeven naardien de diplomatieke be trekkingen tusschen Engeland en Perzie op het punt waren van hersteld te worden. De shah had zich aan het hoofd van eenige troepen naar Ispahan begeven om aldaar ontstane onlusten te dempen. FRANKRIJK. PARIJS, den 13 Januarij. De beschuldigden wegens den opstand van 12 en 13 Mei zijn gisteren naar de gevangenis van het Luxem bourg in drie rijtuigenovergebragten hebben ónder weg de Mar seillaise en andere republikeinsche liederen gezongen. Een troep kin deren en jonge lieden liep achter de wagens, doch bloot uit nieuws gierigheid en keerde ordelijk weder toen de beschuldigden aan het paleis van het Luxembourg gekomen waren. Heden zijn de genoemde beschuldigden, ten getale van 31 meest Zeer jónge lieden, met Blangui aan hun hoofd, voor het geregtshof der pairs verschenen. Uit de. akte van beschuldiging blijkt, dat hun te laste wordt gelegd, dat zij te Parijs, in de maand Mei laatstleden, een' aanslag hebben gesmeed en uitgevoerdmet oogmerk om de be staande regering omver te werpen of te veranderenen de burgers te hebben aangezetöm dé wapenen op te vatten tegen het koninklijk gezag én tol burgeroorlog te hebben opgeruiddoor hen tegen elkan der in de wapenen te brengen; alle misdaden, hij art. 87, 88, 89 en 91 van hét lijfstraffelijk wetboek voorzienen op welke de dood straf van toepassing is. Gisteren hebben zich omstreeks 300 leden van de nationale garde in Volle montering, naar de heeren Lajfttle, Martin en Arago bege ven om hen te bedanken voor den ijverwaarmede zij de uitbrei ding van het stemregt voorstaan, en hun tevens te verzoeken, dat de petitie, die tot datzelfde einde reeds door zeer vele onderteekeningen bekrachtigd is, in deze zitting door de heeren Arago, Dupont, de l'Eure eh Lajjilte, aan de kamer moge voorgelegd worden. Men zegt, dat zich verscheidene hoofdofficieren onder deze bezoekers bevonden. Deze optogt heeft nog al opziens gebaard, doch de rust is daardoor niet gestoord geworden. Het is niet onopgemerkt gebleven, dat de Moniteur dit berigt me dedeelt. Velen zien daarin het oogmerk van het ministerie, hetwelk altijd zeer wankelbaar staat, om de kamer nopens de iiizigten der op positie af te schrikken. Den 14. Het schijnt dat het ministerie het gedrag der nationale gar des zeer euvel opneemt. Men leest althans heden iii het regeringsblad dat zij tegen hunnen pligt gehandeld hebben, eh dat het.gezag maat regelen zal nemenom de herhaling van iets dergelijks te voorkomen en dat de officierendie aan de vereeniging deel hebben genomenzich wegens hun gedrag Zullen hebben te verantwoorden. Men verneemt intusschendat een groot aantal nationale gardes van de banlieu zich vèreenigd hebben mfit hetzelfde doel als die uit de hoofd-, stad zelve. Bij het hof der pairs zijn heden de getuigen in liet régtsgedi;,ig vfm Mei gehoord. De lioofdbeschuldigde Blanqui heeft daarbij gelegenheid gevoiiden te zeggen dat hij alstoen niet te Parijs was. De jongste berigten uit Spanje luiden als volgtDe laatste tijdingen uit het hoofdkwartier deden eene voorwaartsche bewegi.ng vermoed-én waarvan men zich een goeden en welligt besüssenden. uitslag scb.een té beloven. Men meent nu vrij stellig te weten dat Cabrera gevaarlijk ziek ligt ëri wel te Erbes op tien mijlen afstand van Morella. Hot zou ten gevolgd van deze omstandigheid zijn, dat Espartero aan de dorde divisie van zijn leger, uit 19 bataillons bestaandeorder gegeven sou hebben om Semira te naderen en bet beleg voor die plaats te slaan. De kolonel Zurbano zou dan ook reeds tot onder de wallen dier Vesting öenc verkenning gedaan hebbenwaarbij hij verscheiden carlistische officieren en soldaten gevangen gemaakt had. Diezelfde kolonel heeft een aanzienlijk transport met levensmiddelen en slagtvee dat naar Segura bestemd wasopgeligt en een vijftigtal mili tairen die bet begeleidden doen doodschieten omdat zij"het convooi tiiet in zijne banden hadden geleverd, zoo als zij bij eene vroegere ont moeting beloofd hadden te zullen doen. Al de zware artillerie die te Alcaniz was, is in gereedheid gebragt om tegen Segura aangevoerd te worden. Men blijft verzekeren dat de troepen van Cabrera aanmerkelijk door desertie verminderen. De jongste berigten uit Algiers zijn van den 5 en luiden gunstig.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1