ZIERIKZEESCHE COURANT. N.o 4. Dingsdag A.° 1840. dew 14 tFanuarij. BESTUREN EN ADM3NISTRATIEN. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. In ervaring gekomen zijnde dat vele Ingezetenen op hunne erven vuil- iiishoopon en mestputten aanleggen, welker schadelijke uitdampingen de lucht onzuiver en besmettend maken kunnen. En wenscheride in het 'belang van den gezondheidstoestand der Inge zetenen welke ontegenzeggelijk door de reinheid binnen den bemuur- den omtrek der Stad bevorderd wordt, deze misbruiken te doen op houden. Verzoeken de Ingezetenen om de bestaande vuilnishoopcn en mest putten op hunne erven weg te ruimen en voor liet vervolg dit vergaren van eigen vuilnis na te laten; met aanmaning om van de dagelijksehe gelegenheid door het rondrijden der karrelieden gebruik te maken, om alle onreinheden buiten de Stad te doen vervoeren. Gelasten den Commissaris van Policie dezer Stad, om in liet alge meen, achtervolgens de bepalingen van het Policic-Reglement, voorde zuiverheid der Stad te waken en te doen waken, om alzoo aan de heil zame bedoelingen des Restuurs in dezen bevorderlijk te zijn. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze wor den afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 11 Januari] 1840. Burgemeester en Wethouders voorn.d, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. li R OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbende belastingschuldigen dat het kohier voor de belasting op bet Personeel, 9 maanden regt, •dienstjaar 1839 van deze Stad, op den 30 December 11. door Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie 'is execu toir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stedeten fine van invor dering, wordende de belastingschuldigen aangemaand om hunnen aan slag, overeenkomstig de Wet, getrouwelijk te voldoen. Zierikzee, den 13 Januarij 1840. Burgemeester en Wethouders voorn.d, 1) E CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUITSCHLAN D. FRANKFORT, den 8 Januarij. In brieven uit Geneve wordt ge meld dat verscheiden cngelsche officierenwelke aldaar eenigen tijd met verlof dachten door te brengen, onverwachts hevel ontvangen heb ben om naar hunne regementen in Engeland terug te keeren. Men schrijft uit Romedat hij de plegtigheden van Kersmis de paus in persoon tegenwoordig is geweesten van gezondheid zeer veel beter scheen. De berigten uit Bolognc enz. wegens de schadedoor de jongste overstroomingen luiden allertreurigst. Alleen de schade voor den lande wordt op 500,000 scudis berekend. Berigten uit Petersburg' van den 31 December melden het na volgende Ten gevolge van de laatste gestrenge tiendaagsche koude, zijn 35 personen in deze hoofdstad omgekomen- 29 werden dood in de huizen gevonden- 4 op de stratenen twee vreemdelingen zijn in de open lucht bevrozen. Op onderscheidene plaatsen is brand ontstaan, doch door de voortreffelijke inrigting van het brandspuit- wezen dadelijk gebluscht." Volgens een berigt uit Odessazou ook van het russische leger van den Kaukasus een aanzienlijk korps bestemd zijn, om deel te nemen aan de expeditie tegen Chiwadit korps zou bestaan uit 12,000 man infanterie, 8000 kozakken van den Don en 24 stukken geschut, en onder de bevelen van den generaal Orlo/f gesteld wezen. Hetzelve zou moeten dienen als eene reserve van de, onder hevel van den generaal Peroiosky, van Orenburg vertrokkene krijgsmagt. In brieven uit Konstantinopel van 10 December wordt gemeld, dat den 15 in Pera weder een brand is uitgebarsten, welke echter vrij spoedig gebluscht is, zoodat slechts weinige huizen in de ascli ge legd zijn. Het aantal der schepen, die in de laatste stormen op de Zwarte Zeeop de kust tusschen Konstantinopel en Varnavergaan zijn wordt in deze berigten op 60 begroot. Door de Engelschen, in Alexandrie gevestigd, zijn de noodige fond sen hijeengebragtter stichting van eene protestantsche kerk in deze egyptischc handelstad. Van die kerk is dezer dagen de eerste steen gelegd. Uit Montenegro waren 280 famdicüten gevolge van het misluk ken van den oogst naar Servie uitgewekenom gedurende den winter aldaar hun onderhoud te zoeken en wclligt later zich er voor goed te vestigen. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 9 Januarij. Indien men de geruchten mag gelooven zeu de koning besloten hebben zich te Parijs te doen kroonen te gelijker tijd met den doop van deu graaf van Parijs. Ook zóu alsdan de her togin van Orléans tot de Roomsch-Katholijke godsdienst overgaan. In het jaar 1839 zijn te Parijs geslagt 69,513 ossen, 18,961 koeijen, 76,125 kalveren en 414,120 schapen. Het getal publieke rijtuigen, die volgens permissie van de policie alleen in Parijs rondrijdenbedraagt niet minder dan 58,760. Op de laatste markt van Autun zijn oproerigheden voorgevallen, ter gelegenheid der graanprijzen. Eindelijk is het aan de regering ge lukt de rust te herstellen en er zijn maatregelen genomen om voor het behoud van de goede orde te zorgen. Zie hier eene groote tijding uit Spanje, voorkomende in het Echo tie Arctgon van den 2 dezer. Men heeft Cabrera viermaal moeten aderlaten. Hij heeft de laatste bediening ontvangen en thans is hij gereed om voor den Oppersten Regter te verschijnen, ten einde re kenschap van zijne gruweldaden te geven. Indien deze tijding zich bevestigd, alsdan zal de burgeroorlog in Spanje weldra zijn uitgedoofd. Sedert de vlugt van don Carlos is deze vroegere benden-aanvoerder het hoofd en de ziel der Carlistenpartij geworden; verdwijnt nu de ziel, alsdan moet ook spoedig het ligchaam uiteen vallen. Reeds doen zich tcekenen van ontbinding opde aan don Carlos getrouwe chefs zullen den oorlog voor hunne rekening voortzetten; de weifelende aanvoerders zullen eensklaps een besluit nemen, dat aan eene verloren zaak den laat- sten stoot moet gevende weerbarstige chefs zullen zich mede op het einde onderwerpen en de hertog della Victorie zal naar Madrid wedcr- kocrenen voortaan gecne andere vijanden dan de Anarchisten hebben te bestrijden. Uit Algiers heeft men berigt, dat de maarschalk Vaïêe aan het hoofd eener colonne, op den laatsten dag van het verleden jaar, de troepen van Abd-el-Kader, aangegrepen heeft tusschen het bovenste kamp van Belida en de Chiffa. De troepen van den emir bestonden uit twee duizend man reguliere infanterie en meer dan 1500 ruiters. Zij zijn volkomen geslagen gewórdendrie honderd infanteristen en meer dan honderd ruiters zijn gesneuveld; drie vaandels, een stuk ge schut verscheiden trommels en meer dan vier honderd geweren zijn in honden der Franschen gevallen, wier colonne des avonds in het bo venste kamp teruggekeerd is, zonder dat de vijand een enkel snap haanschot tegen haar na het gevecht heeft durven lossen. Uit verschillende berigten en rapporten uit Algiers blijkt, dat de oorlog aldaar een geheel nieuw aanzien verkregen heeft. Abd-el-Kader bezit kanonnen, houwitsers, trommels, uniformen, eene infanterie, die met bajonnetten gewapend is en volgens de europesche wijze zich in carré weet te stellenen heeft een gevecht gewaagd tegen een maar-, schalk van Frankrijk. Hij is, wel is waar, geslagen geworden, liee'ft veel volks, een stuk gescliuts, vaandels en vierhonderd geweren ver loren, waaruit dus op te maken is dat hij volkomen in wanorde ge- bragt en tot de vlugt genoodzaakt is geworden, maar tevens is het niet te ontkennen dat hij de* gelegenheid heeft om zijn verlies te Me-, deah of tc Miliaria te herstellen, en is het te vreezen dat zi^ne so'.da- tenzelfs door nederlagenmeer en meer zich in de nieuwere Krijgs kunst zullen volmaken. In een officieel rapport leest m.eti 'je merk waardige bijzonderheid, dat, bij een aanval op Mazagrande Arabie ren van hunne paarden gestegen zijn, iets wat zij r.ooit. te voren ge woon waren te doen om gelijktijdig met het vo^tvofs storm t.e loo- pen. Vrceger waagden de Arabieren nooit ec. stormen te Maza- gran, dat slechts door een wal van gedroogde steen gedékt wordt, zonder grachtzijn zij tot onder den muur gekaderd en hebben lan gen tijd, ondanks bet schieten uit dc plaats, gewerkt om een gat in dien muur te maken, tot dat zij, door oen uitval uit Mostaganem, dat slechts anderhalf uur van daar geleoen is, verdreven zijn. De maarschalk heeft zijne troepen i'., twee division en eene reserve verdeeld, welke laatste te Algiers ha dr hoofdkwartier zal houden, zijnde liet bevel over haar aan den per. oraal Dampierre opgedragen. De eer ste divisie wordt geeomme.ndcr.nl door den generaal d'Houdetot en de tweede door den generaal Ptoslolan. De generaal Rulhrcrès heeft Algiers verlatenen welzoo men zegt, ten gevolge van een misverstand, dat tusschen hem en den maarschalk zou ontstaan zijn Eenige dagen geleden heeft een diefstal plaats gehad in de nabijheid van Dely-lbrahim in eene valleiin welke, tegen het verbod, vrou wen en kinderen ecnig vee hadden gedreven, om te weiden. Op het geschreeuw zijn de gensdarmes en de kolonisten te hulp gesneld, maar hebben zij niet kunnen verhinderendat de vijandelijke stroopers een deel van dat vee hebben medegevoerd. Een der kinderen is om hals gebragt;een ander is gekwetst, en eene vrouw is, met haar kind vermist. Ter zee is iets nieuws voorgevallen. Den 26 December is een koop- vaardij-vaarluig't welk 15 mijlen van de kust lagdoor eene tartane die uit Kherchell was uitgeloopenaangedaan; de equipagie heeft, zonder tegenstand te biedenmet de sloep de vlugt genomen. Zoo dra deze gebeurtenis bekend is gewordenzijn dc gewapende stoom- booten Sphynx en Crocodille naar Cherchell gezonden, alwaar zij het geroofde vaartuig op strand hebben gevondenep huiten staat om te v

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1