MERIKZEESCHE COURANT. V N.ol05. Di A.° 1839. den 31 December BESTUREN ên ADMINISTRATIEF. Sluiting der Groote <Jagt. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. CM in J&e Prijs dezer Courant is, in de drié maanden f2, en franko per post f2,2Q cents. De Advertentiën worden berekend tegen 25 cents de regel. De Abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen, en de betaling geschiedt comptant of bij het einde van ieder vierendeel jaarsdit niet geschiedendezal het aangemerkt worden als geëindigd zijnde. Voorts ivordt bij dezen verzocht, dat de inzending der AdvertentiënNieuwstijdingen enz. daags vóór de uitgavë geschiedt, 'indien men dezelve in het eerst uit te geven N.o wil hebben geplaatst. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze tér kennis van de belanghebbenden dat door hel Departement dér Opperhoiitvesterij 'met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten in die Provincie, de sluiting der groote Jagt is bepaald op den 3i dezer maand met zons-onder* gang; zullende die van de Jagt op Ganzen, Eendenen Watersnip-pen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te geschieden gebruikelijk is mitsgaders in bet Provinciaal blad geplaatst. Middelburgden 27, December 183^. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. A FRANKFORT, den 27 December. Berigten van de italiaansche grenzen spreken, als ti it zeer goede brontien van den gevaarlijken slaat van gezondheid des pausen zoodat men Z. H. geen langen levensduur meer mogt voorspellen. Hij had hevige aanvallen van koorts; te minder kon hij daarvan op zijn herhaal komen daar hij zich van gewigtige kerkelijke functiën daardoor niet liet afhou den. Op eene inspanning volgt dan gewoonlijk eene zware magte- Soosheid. Ook zijne kwalen verergeren merkelijk. Reeds hoort men dan ook van zijn' vermoedelijken opvolger spreken. De hèriglen uit Óppet-italie luiden treurig ten öpzigle der herhaalde overstroomingen door welke dat gewest sedert eenigen lijd bezocht wordt. In de provincie Mantua heeft de Po zooveel land overstroomd dat ruim vijfduizend vijfhonderd huizen onder water en zeven honderd daarvan geh'Cel vernield zijn waardoor zich duizenden van menschen zonder woning en de meeste daarvan zonder bestaan vinden terwijl het vee van weide en stal ver stoken is. Iu de eerste dagen dezer maand is eene afdeeling van het engelsch eskader in de Levant, uit zes groote schepen bestaande, op het onverwachts voor de Dardanellen verschenen en beeft eene zoodanige stelling ingenomen als wilde het aldaar overwinte ren. Men wist te Konstantinopel geene reden voor deze handel wijze te vinden alleen meende men daaruit te mogen opmaken dat de Engelschen nog vier van gerust zijn wegens de oogmerken vao /Ara/u'm-pacba en dat zij in geval hij tegen de hoofdstad mogt oprukken te gelijk met de rbssische in de zee vaD Marmora zouden verscbijheo terwijl zij gelijktijdig een gedeelte van de kas- tcelen der Dardanellen bezetten zouden, om des te grooteren invloed op de gebeurtenissen in het Oosten uit te oefenen. Dit alles ech ter scheen niet meer dan bloole gissing te zijn. Men voegt er bij dat de admiraal Stöpford verlof van zijne re gering gevraagd had om met een gedeelte zijner vloot te Malta te overwinteren maar dat dit verzoek stellig van de hand was ge- Wezen. De tolk van den kapitein-pacha die uit Alexandrie te Konstan tinopel was aangekomen zou aldaar eenige nadere ophelderingen omtrent het overleveren der vloot door genoemden admiraal, aan den egyptischen onderkoningmedegedeeld hebben. Volgens het verhaal van dien tolk had de kapitein-pacha het oogmerk van den grootvizier Chosretv-pacba ontdekt om bet leger en de vloot aan Rusland over te leveren waarop hij, om dit plan althans ten op- zigte der vloot te verijdelen de Dardanellen verlaten had en naar Egypte was gestevend zijnde hij door den franscben admiraal La- lande daarin met raad en daad ondersteund geworden. Uit Alexandrie was geen ander nieuws, dan dat de pacha aan de enropesche consuls beloofd had den graanhandel geheel vrij te zullen stellen. De russische regering heeft eene militaire expeditie tegen den khan van Chiwa verordend welk aziatisch landschap ten noorden Ban de steppe der Tcherkesseuten westen aan de Kaspische Zee ten zuiden aan Perzië en ten oosten aan de landschappen Tufan, Bokhara en Balk grenst. Het opperbevel over deze expeditie is den luitenant-generaal Perowsby opgedragen die den t dezer met zijne troepen van Orenburg is opgebroken na alvorens eene oorlogs verklaring te hebben uiigevaardigd in welke de oorzaken der on tevredenheid van Rusland worden ontwikkeld hoofdzakelijk daarin bestaande dat de inwoners van Chiwa sedert eene reeks van ja ren I in weerwil der voordeelen welke de nabuurschap van het russiich rijk hun verschaft, de karavanen hebben uitgeplunderd, invallen in het land der Tcherkessen gedaan de bewoners daar van tot opstand aangezet en duizenden russische onderdanen door hen gevangen genomen in ketenen geslagen. Zoodra deze gevan genen bevrijd zijn en waarborgen zullen verkregen wezen dat het leven en de eigendommen der grensbewoners voortaan niets van de Chimanen te duchten hebhen zullen de troepen weder n^ar Rusland terUgkeereo. LONDÉN den 25 December. Te Newport heeft men laatst- leden vrijdag avond in groote ongerustheid verkeerd daar men in de verte hoorde schieten, en daaruit opmaakte dat de Chartisten op nieuw tegen de stad in aantogt waren. Dadelijk werden krach tige maatregelen tot tegenweer geuomen toen bij onderzoek bleek, dat op het landgoed van een naburig edelman bij het vieren van een familiefeest vreugdeschoten waren gedaan. Het voörgevallene strekt ten bewijze dat de vrees voor woelingen in dat gedeelte van Engeland nog ver van geweken is. Blijkens de hier ontvangene berigten uit Lissabon van den 16 dezer is de vijandige gezindheid, dié sedert eenigen tijd hij de portugesche bevolking tegen Engeland bestaatODlangs op nieuw zeer opgewekt door de tijding van hef vernielen van twee portu- gesche vaartuigen liggende op de rivier Zaire voor Angola door de britsche oorlogs-brik Columbine. Volgens hetgeen de portu gesche regerings-bladen omtrent die gebenTtenis meldenzou de bevelhebber der engelsche brik kapitein Elliot, (welke op dat gedeelte der afrikaansche kust gestationeerd is, om de hand te houden aan de bestaande overeenkomst tot weriog van den slaven handel) de portugesche vaartuigen Nèptuno en Angeronavoor Angola liggende onverwachts aangevallen de equipagieo met ge weld er afgehaald, en vervolgens die vaartuigen in den grond gehoord hebben Zonder voor deze gewelddadige handelwijze eenige reden optegeven. Het portugesche bewind heeft, bij de bekend- makiog van djt voorval de verklaring gevoegd dat hetzelve niet kan nalaten volkomene voldoening van de engelsche regering voor deze snoode geweldenarij te vorderen. Al de partijen te Lissabon om het even van welke kleur, zijn dóór het voorval, zoo als heh> zelve bekend is geworden in het harnas gejaagd en de dagbla den voeren op nieuw in minder of meerder heftige bewoordin gen eene vijandige taal tegen Engeland. De toestand der britsche residenten is daardoor op nieuw zeer onaangenaam en moeijelijk geworden. Hier vleit men zichdat hetuit nadere berigten omtrent de zaak zal blijken dat de daad van den britschen be velhebber door goede redenen gewettigd is geweest PARIJS den a5 December. Volgens het rapport van den ka pitein van de Neptune, te Toulon binnen, liep het gerucht te Al giers dat den 17 de colonne onder bevel van den generaal Ilul- hières, die het kamp van Coleah ging provianderen in den om trek van het kamp van Mabelma een ernstig gevecht met de Ara bieren gehad en hen wederom geslagen heeft. Hetzelfde rapport meldt dat een schip, den 18 van Oran aan gekomen tijding had medegebragtdat in het westen de vijande lijkheden warfen' hervat en dat het opperhoofd der Garabas in een gevecht tegen de Fransche troepen gesneuveld was. Het blijkt uit de laatste berigten van Algiers dat, zoodra de mo bile colonnes opgerigl waren de Arabieren overal geslagen zijn. Den l3 zijn zij te Kara-Mustapha dat negen uren beoosten Algiers ligt j terug gedreven, en dienzelfdéO dag ook nog te Fondonk een uur verder aan de Hamize den i4 hebben zij eene nederlaag te Mered bij Rouffarik geleden op een afstand van zes uren van Algiers, naar den kant van het zuiden, en den 16 zijn ïij te Ma- helma geslagen naar den westkant. Dus hebben de fransche troe pen alvorens alle versterking te hebben ontvangen de Arabieren op alle punten het hoofd geboden en den vijand op eenen vrij grooten afstand van Algiers verwijderd gehouden. Volgens officiële berigten wordt de gezondheids-toestand der troe- pen in Afrika merkelijk beter. Het getal der zieken is aanzienlijk verminderd en de heerschende koorts van Ghelioa en Mjez-Ammar heeft geheel opgehouden. Het dagblad van Havre berigtdat de minister van marine eene algemeene ligting vau matrozen iu het maritiem arrondis sement heeft bevolen.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1