ZllRlEZEEgGHE COURANT. Vrijdag den 20 December. NIEUWSTIJDINGEN. DTJITSCHLAND. FRANKRIJK. RELGIE. NEDERLANDEN. N.o 102. A.o 1839. FRANKFORT, den 14 December. Naar men uit Cobupg van $en ii scbtnft was aldac^? onder het iossen van het. fjeschnt de verloving van prins Gilbert met H. M. de koningin van Enge- tand plegtig aangekotidigd geworden. Te Kopenhagen heeft des avonds $an den 3 dezer een volks oploop plaats gehad waarbij in eenige huigen de glazen zijn in- ■geworpen. De voorstanders van een meer liberalen regeringsvorm in Denemarkenteekerien petitiën aan den nieuwen monarch waarbij zij de invoering eener constitutie, op den voet der no'orweegsche Verlangen en men gelooft dat Z. M. niet ongenegen is aan dien Wensch gehoor Ie geven. De handelstand van Kopenhagen heeft bij adres aan den koning dringend om ophpuring verzocht. Omtrent de omkeering van zèkén in het kanion Tesinó wordt Van de zijde der bovendrijvende partij gemeld dat reeds bij de woeling van de maand October van den kant der kantons-regering bij den oos^enrijkschen gouverneur van Milaan aanvraag is gedaan, of men in geval var. eenen opstand op de gewapende tusschen* komst van Oostenrijk konde rekenen doch dat hierop e'en weige rend antwoord is gegeven. Voorts meldt toen dat ook de stad Locarno waar de regeringspartij dén meésten aanhang had den 7 hare poorten voor eene afdeeling der zoogenaamde patriotten onder bevel van den overste huviriiheeft geopend, zoodat deze laatsten geheel meestef waren. De leden van het omvergeworpen bestuur hebben zich uit dén vóel gemaakt en men meldt dat eené provisionele regering benoemd is. Opmerkelijk is het dat het kanton Tesino alwaar nu de bewegingspartij het hoofd heeft opgestoken, hetzelfde is, hetwelk het eerst van al dö zwitsersche kantons 'reeds in Mei i83ó, en dus vóór de fransche revolutie, V\jne aristocratische staatsregeling veranderd heeft. Zoo is in dit zelfde kanton ook het eerst, te welen in iÖ38de oude orde Van Zaken tveder hersteld geworden die nu op nieuw is omver ge- Worpen. Volgens brieven uit Rome van het laatst van Nove'mber Was daar in de laatste d-agen nit Petersburg éen antwoord óp de Voorstellingen Van den pauselijken stoel ten aanzien van de be trekkingen tusschen dezen laatsten en de Roomsch-Katholijke geeste lijkheid in Rusland en Polen ontvangeti hetwelk ten eénenmale ongunstig luidde. Uit Alexandrie zijn er bèrigten tót den i5 der vorige maand. Men bad aldaar de belangrijke tijding ontvangen dat de Arabieren ten getal'è van 4°'°° man j de stad Aden hadden aangetast. De Engelscheti slechts 4^° man sterk, trokken tegen hen uit, maar moesten voor de overmagt wijken -en trokken naar de vesting terug zonder gelijk zij beweren daarbij een man verloren te hebben. £>e Arabieren zouden door hel geschut der vesting véel hebben geleden. PARUS, dsn 15 December. Van de /[oo personen, die wegens den aanslag van 12 en i3 Mei in verzekerde bewaring zijn geno- ïnen ziin er 36i door de commissie van hel hof dpr pairs soor- loopig in vrijheid gesteld, zoo dat het hof over slechts 39 perso nen uitspraak zal hebben te doen. Het half officiële blad le Monitèur Parisian, spreekt het be- rigt tegen, van verschillende Zijden aangekondigd, dat de maar schalk Falce door den markies de Trizei zou vervangen worden. Het ministerieel orgaan zegt, dat de maarschalk steeds het volko men vertrouwen van den koning en zijn gouvernement blijft be houden. Men verzekert, dat de generaal Trézélofschoon niet tot gouverneur benoemd echter deel aan de expeditie zal nemen en zich onverwijld naar Algiers begeven zal. De expeditie, ver neemt men thans stellig zal eerst tegen de aanstaande lente plaats hebben. Dezelve zal uit twee legercorpsen bestaan hel eene on der bevél van den maarschalk Falcê, in de provincie van Algiers, het andere onder den generaal Culibrcsin de provincie van Constantine. Door den telegraaf ontvangt men telkens berigten dat er troepen naar Algiers worden afgezonden. De dagbladen van Toulon deelen eenige nadere tijdingen uit Afrika mede. Daarin wordt gemeld dat er een verspieder van Abd-el Kader was gevat, die brieven bij zich had, waarin omstan dige bijzonderheden nopens dé sterkte der Franschen in manschap en materieel werdén opgegeven. Meer en meer bleek dus dat de emir óveral geheime betrekkingen heeft aangeknoopt. De maar schalk Paléè had een besluit genomen waarbij aan de Arabieren verboden wordt, gewapend binnen of buiten de stad ie gaan, op straat bijeen te scholen of zich later dan tot 9 ure 's avonds op de openbare plaatsen te vertoonen. Nopens de beweging van Abd-el Kader vernam men dat hij het kamp van Medeah en de westelijke grenzen vgn het gebied der Hadjouten bezette; dat bij voornemens was zich, tusschen den 8 eo 10, met 6000 ruiters, 10,000 man voetvolk en 20 stukken geschut, naar de vlakte te begeven, en dat lien Zamoun, van het Oosten komende zich met zijne Iiabaïien bij hem zou voegen ten einde een' aanslag op AU giers te wagen. Een dagblad l'Eclaireur de la Méditcrrannécbehelst verontrus tende berigten uit Algiers, van den 7. Volgens dezelve, vreesde men dien dag een' aanval. Men zeide dat al onze troepen even zeer als de kolonisten op Algiers waren teruggetrokken. De kam pen waren, met uitzondering van eenige versterkte punten, alle door onze (roepen verlaten. Tot dusverre spreken geene anderé dagbladen daarvan. BRUSSEL, den 16 December. Men meldt, dat de gevangenis in de Karmeliten-straat nog nooit zoo veel gevangenen heeft bevat als thans en dat het aantal derzelve op 4°° wordt begroot, waar onder een 5otal ter zake van geldboeten. Uit Gend schrijft men De agent van een huis te Liverpool bevindt zich op dit oogenblik in onze stad hij biedt aan onze fabrijkanten aan om de over-productie hunner spinnerijen naar Singapore Manilla en Batavia te vervoeren en hen voor alle ver liezen boven de to pet. in te staan. 's GRAVENHAGE den 18 December. Wij achten het niet 00J belangrijk, even na te gaan de ontwerpen van wet, die op dit oogenblik bij de tweede kamer der staten-generaal reeds aanhangig zijn en waarvan de zeven eersten vóór 10 Januarij aanstaande be- booren afgehandeld te worden I. Ontwerp tot daarsteliing van schuld ten laste van 's rijks over- Zeescbe bezittingen II. Ontwerp tot vaststelling der begrootÏDg van uitgaven over den ja re 1840; III. Ontwerp lot vaststelling der middelen tot dekking der boven gemelde uitgaven IV. Ontwerp tot Verbetering van den accijns op den tuïf V. Ontwerp tot verhooging van den accijDS op de steenkolen VI. Ontwerp houdende bepalingen nopens den accijns op den turf uit de irreguliere veenderijen VII. Ontwerp betreffende de gevallen waarin de lotelingen der nationale militie al dan niet kunnen worden vrijgesteld wegens de dienst bij de voormelde korpsen mobiele schutterij en de in der tijd met 's konings toestemming daargestelde doch thans desgelijks ontbonden Vrijwillige korpsen; VIII. Ontwerp betrekkelijk dén vrijdom van lasten ter zake van landverbeteringen en landontginningen IX. Ontwerp tot wederinvoering van eene belasting op de run^ deren paarden én schapen ten behoeve van het fonds van den landbouw X. Ontwerp houdende bepaling van den duur der verantwoor delijkheid der bewaarders van de hypotheken en het kadaster, en der scheepsbewijzen en magtigiog tot vastslelliog van een tarief Van derzeUer Salarissen XI. Ontwerp houdende het eerste boek van het Wetboek van strafregt Wanneer rneti nu bedenkt dat men nog in den loop dezer zit ting onderscheidene andere belangrijke ontwerpen van wet verwacht, onder anderen tot herziening der grondwet tót afschaffing van het amortisatie-sijndicaat tot regeling van de paardenposterij enz., dan zal het geen betoog behoevendat de tegenwoordige zitting der staten-generaal eene gewigtige plaats in de jaarboeken van Ons va* derland zal bekleeden. Naar men verneemt heeft Z. M. dezer dagen z. exe. den mi nister van binncnlandsche zaken gemagtigd tot de openbare aan besteding van het graven van een ter bevordering van de droog making van het Haarlemmer-meer vereischt wordend kanaal een aanvang nemende aan de trekvaart tusschen Leijden en Haarlem, over de Leede en zich uitstrekkende in de rigting van de Oegstgees- tervuart en de RijnsbergSclie Vliet tot in het Katwijksche Kanaal. De voor het graven van dat kanaal benoodigde gelden worden ge schat op eeiie som Van f 166,854,87. Tevens Verneemt men met genoegen dat thans alle de gevorderd wordende gelden tót het graven van eene uitloozing of uitwatering van het Scheveningsche kanaal in zee gevonden zijn en dat eer lang ook voor dat werk de noödige aanbestedingen zullen gebou: den worden. De belangrijkheid van dit werk zal wel geen betoog behoeven. De directie van het amsterdamsche entrepotdok heeft bekend gemaakt, dat de toegang voor zeeschepen tot het entrepotdok, door de nieuiv aangebouwde sluis in den ICadijk thans voltooid is en met den aanvang des volgendeb jaars zal opengesteld wor den hebbende deze sluis eene lengte tusschen dè schutdeuren van 66 el, eene breedte van i4 el 1 palm, 8 duim, bij eene diepte op dep slagdrempel beneden amsterdamsch peil vap 5 el 8 palm, 3 duim; zoodat alle schepen, welke het Noord-Hollaudsche Kanaal bevaren voortaan ook biunen het entrepotdok tot lossirig en lading zullen kunnen komen. Uit Sprang (Nóord-Braband) meldt men van den i5 dezer: Heden avond ontstond qr op nieuw brand in dé woning van deü

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1