BELGIË. NEDERLANDEN. ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Be persoon vso Barihelemy, beschuldigd van vrij willigen man* slag op een det stads-sergeanten moet den ao voor het hof van assises te regt staan. Men ziet tegenwoordig eene nieuwe soort van fashionables des avonds de straten doorwandelen met petten op bet hoofd, ge heel bestaande uit dierenvellen waarvan de kop tot vizier dient. Dit hoofddeksel geeft aan hen die het dragen het voorkomen van beesten. Indien men niet beter wist, aldari zoude men geloo- ven verscheidene troepen van honden 9 wolven vossen enz. arm ün arm door Parijs te zien loopen. Men leest in de Gazette des Trïbunaax Sedert eenigen tijd hoorden de inwoners uit de straat de Gre- Kellè Saint»Honorzuchten en kermen in de Vertrekken van zekere naaister Meijerwelke dagelijks overluid zong, en op de vragen der buren antwoordde dat zij een* jongen hond had welks ge schreeuw door hen werd gehoord. Een der buren, overtuigd^ dat dit het gekerm van een kind Was deed bij afwezigheid van vrouw Meijer, nader onderzoek en vond een meisje geheel naakt, gebonden op een' steenen vloer liggen. Hij begaf zich dadelijk naar den commissaris van policie waarop huisondersoeking werd bevolen. Men vond waarlijk een meisje van tien jaren aan han den en voeten gebonden in den ellendigste» toestand met won den over hel lijfje, ten gevolge van de mishandeling. De ont- snenschte moeder is in hechtenis genomen en het ongelukkige kind naar het hospice Necker gebragt." Het zwilsersch kanton Tessin dat zoo als men zich herin- tieren zal, reeds vóór i83o in opstand gekomen was, heeft thans Weder de oproervaan uitgestoken. Lugano en de omstreken met de valleijen van Mugio Arogno en andere plaatseo zijn in vollen op stand. Het gouvernement is omvergeworpen en de wapenen en het krijgstuig in handen van het volk. De revolutionnairen zijn slaags geraakt met de troepen van de regering en hebben hen geslagen. De regering heeft onderstand uit Lombardije gevraagd. Den 12. De maarschalk Valée zal door den maarschalk de Trezel in Afrika vervangen worden. - Bij het departement van oorlog heerscht bij voortduring eene groote drukte, niet alleer. om met den ineesten spoed troepen naar Algiers te zenden, ten einde in de eerste plaats onZe pösitien te behouden en naderhand Abdel Kader aan te tasten en van nabij te bevechten maar ook om leeftogt van allerhande aard naar Alge'rie te doen overschepen, als Welke, ten gevolge der blokkade, waaraan de voornaamste fransche garnizoenen in dat oord zullen worden onderworpen, waarschijnlijk en wel spoedig ze.gr sebaarsch zal worden. Voor een en ander ontbreken op dit ocgenblik mid delen van transport. Van verschillende zijden gaat thans eene vrij hevige klagt op te gen den maarschalk F alée. Men beschuldigt hem van verregaande onachtzaamheid, in de uitoefening zijner dienstpligten en be schouwt hem als de oorzaak dat zoo vele Franschen de onschul dige slagtoffers zijn geworden van den verraderlijken aanval de* Arabieren. BRUSSEL den 12 December. Bij een gisteren afgekondigd koninklijk besluit van den 1 December, is, pvereenkomstig art. 16 van het tractaot van den i 9 April jl.bet sequester opgeheven, hetwelk bij den opstand gelegd is geworden op de eigendommen van het huis van Oranje. - Den 5 dezer is te Ryckel kanton Looz eene groote boer derij afgebrand waarbij in de vlammen zijn omgekomen 20 melk- koeijeo iS3 schapen, 11 paarden, 3 kalveren en 25 varkens 3 wagens, 20,000 ponden' hooi, 4000 schoven koren 5ooo scho ven rogge enz. De eigenaar Rassevel is pok in den brand omgeko men. Alles is een roof der vlammen geworden* De schade wordt op 53,4oo fr. berekend. De voormalige abdij van Tongerloo, die sedert eenigen tijd ia veiling was is door een gezelschap monniken gekocht welke zich reeds in de Kempen ophielden en dus weder de gezegde abdij tot eene geestelijke stichting zullen inrigten. De voornaamste belgiscbe steden, als Brussel, Luik en Gend schijnen thans bezocht te worden door fransche dieven die hun schadelijk handwerk io Parijs geleerd hebben en nu aldaar komen uitoefenen. 'sGRAVENHAGE, den i5 December. Het geschenk in zilver, bestaande uit een prachtig middelstuk twee sierlijke vazen en can- delabres hetwelk van wege deze residentie voor HH. KK. HH. den erfprins en de erfprinses van Oranje, bij gelegenheid van hoogstderzelver huwelijk, bestemd is, en eerlang Zal aangeboden •worden is thans voltooid en is op bet raadhuis ter bezigtiging gesteld. Volgens bet oordeel van degenen die dit geschenk be schouwd hebben is hetzelve keurig en mst smaak bewerkten doet eer aan de vinding en de uitvoering van de vervaardigers die allen in deze residentie woonachtig zijn. Men verneemtdat bij een dezer dagen genomen koninklijk besluit is bepaald dat de wetten op de nationale militie nu ook weder ten uitvoer zullen worden gelegd, in de onderZ. M. gezag teruggekeerde landstreken van Limburg en in de gemeente Maas tricht en S'. Pieter terwijl eveneens in Voorschreven landstreken buiten werking zijn gesteld alle de van bet belgiscbe gouverne ment geëmaneerde wetten en besluiten ten aanzien der nationale militie. Van wege de administratie der nationale nijverheid zijn alle belanghebbenden en voornamelijk alle veehouders indachtig ge- maakt dat ter voorkoming van schade in alle gevallen waarbij bet fonds van den landbouw is betrokken geene dan rijks of met hen gelijk gestelde erkende veeartsen behooren gebruikt te worden zijDde hiervan uitgezonderd het afgeven van de vereiscble verkla ringen wegens de longziekte onder het rundvee, wanneer namelijk in den omtrek van drie uren van de plaats, waar bet ziektegeval tich opdoet geen erkend veearts met der woon is gevestigd, Uit Rotterdam meldt men van den iz dezer: De zoo veel gerucbts gemaakt hebbende booswicht met name Jan da Four alias Jan van Troer, (waarvan wij in ons nummer van den 3 dezer hebben melding gemaakt is heden avond om* streeks 6 ure door de policie overvallen en gearresteerd geworden. Hij was gewapend met twee geladen pistolen welke bij met over- gebaalden haan in de borst verborgen had waarvan hij nadat bij reeds gepaternosteerd was er een in een oogenblik van wan hoop er uithaalde en daarmede een der agenten bedreigde, die ech ter gelukkigerwijze in tijds zijne hand greep en daardoor aan eeuen gewissen dood is ontkomen. Aan de utrechtsche hoogescbool zijn thans ook door de stu- denten nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent de Novilii of zooge naamde groenen waarbij bet groenwezen wel niet is afgeschaft, maar waardoor de groenen voortaan tegen alle bereemglngen ver zekerd zijn en op eene fatsoenlijke wijs zullen worden behandeld. Als een zeldzaam voorkomend geval verdient vermelding dat er op den 10 dezer maand in Noord-Braband tusschen Ouden bosch en bet Ramsgat-veerdoor de heeren J. Sieveking en T. H. B. van Dam, eene ree van eene tamelijke grootte is gescholen ge worden. Volgens berigten, te Arnhem uit Apeldoorn ingekomen, zoude er den 12 dezer nabij die plaats een ontzettend ongeluk zijn voor gevallen. Zekere Arend Jan, vischboer van beroep, van Elburg komende, zijn paard met geweld aanzettende, overreed een krank zinnig persoon en doorjagende sloeg zijn voertuig eeb eindwegs verder omwaardoor Arend Jan onder bet wiel rakendezijn leven verloor terwijl de krankzinnige gelijk men zegt ook kort daarna is overleden. De reden van dit onvoorziglig jagen is on bekend doch tüen zoude Zeer wel uit de daadzaken kunnen op maken dat deze Afend Jan alles behalve nuchteren moet zijn ge weest. Aldils weder een bewijs boe onvoorziglig bet is beschon ken personen voertuigen te doen besturen. Van den Helder wordt van den i3 dezer gemeld, dat inden vorigen nacht omstreeks a ure brand was ontslaan in een in de haven het Nieuwe Diep liggende kaagschip, toebehoorende aan J. Goedkoop, te Amsterdam, en als zelscbipper bevaren wordende door II. Je ster in g. Geene mogelijkheid bestaande om bet vaartuig, niettegenstaande de toegesnelde brandbluscbmiddelen te behouden heeft men zich, ter voorkoming van verdere ongelukken aan de overige schepen en vaartuigen in de noodzakelijkheid bevonden de touwen van het brandende vaartuig te kappen en hetzelve met behulp van eenige sloepen met de stroom de haven te doen uitdrijven hetwelk dari ook zonder eenige schaden te veroorzaken is gelukt. De voornoemde zetschipper en deszelfs aan boord zijnde vrouw en kinderen, zijn gered geworden, doch de knecht, die in het vooronder, alwaar de brand het eerst schijnt uitgebroken te zijn, ter rust lag is zonder twijfel eene prooi der vlammen geworden. Uit Groningen meldt men van den g dezer: Naauwelijks laat de winter zich gevoelen en is bet water met ijs bedekten reeds telt men bier twee slagtoffers van de onvoorzigtigheid om zich te vroeg op het ijs te wagen. Vier jongens speelden gisteren namiddag op de Kruidgracht binnen deze stad en zakten weldra door het ijs. Een heeft zich zei ven gered een ander is er nog tijdig uitgehaald doch twee diep jongens, genaamd Willem, oud 15, en Derkoud 11 jaren, zonen van den zeilmakersknecht S.II. de Rooi, zijn verdronken. Allertreurigst is dit geval voor de ou ders, Ie meer, daar zij voor vier jaren eenen zoon oud 18 jaren hebben verloren, die onder het baden is verdronken." BROUWERSHAVEN, den 16 December. Binnengekomen Sari Lydia, kapt. B. van dér Tak, van Batavia, en Géerdina, kapt, H. A. Schaap, van Londen beide naar Rotterdam. Getrouwd te Goedereededen 6 December i83g: J. K L E I N M A N Ja. Rijks-Ontvanger van Kerkwerve en N. VAN DER MADE. F.enige kennisgeving. Eene burger Dienstmeid verlangt geplaatst te worden als TWEEDE MEID, of HUISHOUDSTER; te bevragen bij de Weduwe LOOKMAN, in het Vischslopte Zierikzee. De ondergeteekende maakt aan zijne Stad- en Landgenoo. ten bekend, alsdat bij het Depót van best M O S T A A R D- BLOEM heeft ontvangen. Hetzelve wordt '/4 uur voor men het gebruikt aangemengd met koud water, en kan in den Zomer 5 a 6 dagen goed blijven in den Winter is bet aan geen bederf onder hevig. De voornoemde Mostaard-bloem is, io verzegelde Flescbjes, a 35 Ct. te bekomen bij J. J KORSTEN, Grossier in Grof Aardewerk te Brouwershaven. De Notaris D. Q. de JONGE van t> e r HALEN zal ten verzoeke zijner Principalen op Maandag den 23 De cember i83g des middags ten 12 ure ten huize van de Heer J. SWARTS, in het Nieuwe Ijogement van Zeeland, te Zierikzee, publiek presenteren te verkoopen Twee bijzonder goed onderhoudenjS CHOKKERSCHUI- TEN, groot 38 en 28 Tonnen waarvan ëén met vast dek; en Een B O E IJ E R S C H U IT groot 21 Tonnen met strij kende Mast, en nog zeer goede ROEIBOOT; allen met de daarbij behoorende ZEILEN W ART, RON D- HOUT en verdere complete Inventarissen. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON-

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2