ZIERIKZEESGHE N.° 100. Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. FRANKFORT den 8 December. Uit Kopenhagen is tijding ont vangen wegens het overlijden van Z. M. koning Frederïk VI van Denemarken i op den 3 dezer na eene ziekte van drie weken in den ouderdom van ji jaren het $2^ van hoogstdeszelfs rege ring. De overleden, vorst is dadelijk opgevolgd door prins Chrisli- aan Frederïk oudste zoon van zijnen overledenen oom, prins Fre- derïk. Deze monarch thans onder den naam van Chrisüaan VIII uitgeroepen, is den 18 December 1786 geboren. Door de .sedert den 2 dezer ingevallen koude is er zoo veel drijfijs in de Elbe gekomen dat de te Hamburg zeilree liggende schepen niet kunnen vertrekken en er ook geen uit zee kunnen aankomen. De vaart van en naar Hamburg is echter nog niet gestremd. De zwitsersche bladen melden dat er besloten is om een straatweg aan te leggen, over den St. Bernhard tot aau de grens van Aosta. De oudste mensch in Europa leeft thans in Silezie en telt tegenwoordig \^2 jaren. Hij heet Hans Hertzsedert 27 jaren gaat hij niet meer uit, en in geen 6 jaren heeft hij meer gespro ken. Deze man leefde diensvolgens in drie onderscheidene eeuwen. Den 24 der afgeloopen maand is de kerk der vereenigde fransche en hoogduitsche gemeente te St. Petersburg, die in 1772 gesticht is maar sedert eenigen tijd zeer vervallen was en belang rijke verbeteringen moest ondergaan op nieuw ingewijd. Meer dan twintig duizend roebels waren binnen weinige weken door de gemeenteleden tot het doen der herstellingen bijéengebragt. Z, h adden inmiddels hunne godsdienstige bijeenkomsten in de hol- landsche kerk gebouden. Volgens de Gaze.Ua di Firenzewaren de bewoners der pro vincie Fontremoli in Toskane, die in 1834 zo° vee' ,e lijden had den van de aardbeving thans door eenen nieuwen naluur-ramp bezocht. Nailat namelijk de aanhoudende regens op den t en a Hovember den Magra zoo zeer hadden doen zwellen dat bij de brng van Nostra-Donna en een groot gedeelte der dammen bij Burgo Vecchio vernielde, zet hij thans de lagere buurten der stad onder water, waarhij de inwoners aanzienlijke schade lijden. ïn het opper- gedeelte der provincie Pontremoli zijn alle straatwegen en bruggen, die naar de verschillende dorpen leiden onbruikbaar en de schade der grondbezitters inzonderheid aan den Magra is onberekenbaar. Terwijl uit Opper Italië de meest bedroevende berigten nopens het slechte weder ontvangen worden, meldt men uit Napels, dat aldaar bet fraaiste weder beerscbteen het bijna zomer geleek. In de tuinen zag men allerwege de fraaiste bloemen en de lucht gesteldheid was warm. Te Triest heeft men met de stoomboot van Galacz, berigt Van talrijke schipbreuken in de Zwarte Zee ontvangen. Aan den inond van den Donau nabij San Giorgio zijn tien of twaalf schepen verongelukt waaronder eene amerikaansche brik, van Londen naar Odessa bestemd en een lussisch transportschip van oorlog. Berigten nit Alexandrie melden dat Ibrahim, een neef van den bekenden veldheer Ibrahim-pacha in Sjrie eene volkomen overwinning op den iman van Jahzeb. in Yemen behaald heeft waardoor Mehemed-Ali een nabuur der engelsche bezitting van Adeo aan den mond van den Arabischen Zeeboezem, is gewor den hetwelk aanleiding tot nieuwe geschillen zou kunneu geven. PARIJSden 8 December. MeD wil stellig welen dat het gou vernement tijdingen heeft ontvangen uit Algiers die niet zeer gun- Slig luiden maar toch minder noodlottig zijn dan de geruchten eergisteren verspreid, volgens welke de Hasjouten en Arabieren Wel 1800 hoofden van soldaten en kolonisten hadden afgehouwen. Naar men gisteren verhaalde, zouden verscheiden detachementen in de gevechten met de Arabieren het onderspit gedolven en bij de kleine schermutselingen tegen den overmagtigen vijand nog om trent 200 soldaten verloren hebben. Men beklaagt zich zeer dat Doch de Moniieur, noch het Journal des Dèbatseen woord aan. paande de jongst ontvangen tijdingen inhouden. Van regeringswege is eene telegraphische depêche medegedeeld waarin -alleenlijk ge zegd wordt dat bet 58ste regement den 6 te Toulon is ingescheept geworden. Heden melden bijzondere brieven uit Toulondat den 3o der vorige maand te Algiers het kanon in de verte gehoord werd. Vol gens loopende geruchten waren alle fransche troepen met Abd- el-Kader slaags. Met zekerheid kon men echter niets te weten ko men daar alle personen van den strijd terugkeerende buiten om gang met de anderen werden gesteld ten einde ontmoediging bij de bevolking te voorkomen. Die ontmoediging was onder de Euro peanen reeds groot. Te Algiers was geen enkel soldaat meer de bewaking der stad was aan de kolonisten overgelaten. De grootste ongerustheid heerschte onder hen. De moorsche bevolkingwelke 30,000 zielen telt verkeerde integendeel in groote vreugde. Men was Diet zonder ongerustheid omtrent de vijandige houding welka de dweepzieke Moren aannamen. Daar de onzen echter meester van alle forten waren, vermeende men niets te duchten te hebben. Alle bemanningen der te Algiers voor anker liggende schepen wa ren aan wal gestaptom. de Europeanen bij eenige beweging te hulp te komen. Men verhaalde gisteren dat de hertog van Orleans eerst op het laatst van Februarij zich naar Algiers zou begeven en dat de eigen- lijke expeditie eerst met het voorjaar zou ondernomen worden terwijl men middelerwijl een' verdedigenden oorlog wilde voeren. Naar de door het gouvernement genomen beschikkingen zullen er tusschen den 10 en i5 December 3ooo man te Algiers aankomen en deze versterkingen achlervolgens tot 20,000 man gebragt worden, terwijl er in verhouding van de aankomst, troepen van de tegen woordige, afgematte en door ziekte gedunde regementen zullen te- rugkeeren. Intusschen houdt men het vertrek van den hertog van Orleans naar Afrika thans nog niet voor zeker. Allerwege uit men daarte gen klagten en geeft men de vrees voor het leven des prinsen ta kennen vermits hij bij zijn overlijden een jong kind zou nala ten en men alsdan de gevaren van een regentschap zou te duch- ten hebben. Reeds moeten onderscheidene aanzienlijke personen pogingen bij den koning hebben aangewend ten einde Z. M. over te halen om den hertog te Parijs Ie doen blijven. Een dagblad spreekt van een voorstel dat aan de kamers zou gedaan worden om bet voorbeeld der engelsche constitutie te volgen ten einde den vermoedelijken erfgenaam van den troon te belettenhet ko ningrijk zonder toestemming van het parlement te verlaten. Men. denkt echter dat zoodanig voorstel weinig zou uitrigten daar Al- giersofschoon door de Middellandsche Zee van Frankrijk gescheU den nogtans een deel van hetzelve uitmaakt. Onder de maatregelen, welke nog tot herstelling onzer geledene rampen in Afrika moeten genomen worden noemt men dat het ministerie aan de kamers eene aanvrage zou doen van 60,000 man en 60 millioen. Men spreekt op het ministerie van oorlog van een plan om onze afrikaansche bezittingen in twee deelen te split sen. Het eene zou blijveh onder het bevel van den maarschalk Valêe, en Algiers tot hoofdstad hebben; het ander zou komen onder bevel van den generaal Cubièresen Oran tot zetelplaats krijgen. De generaal Cubières zou dus aan bet hoofd der expeditie tegen Abd-elKader staan. Dit plan zou echter ondergeschikt zijn aan het vertrek des hertogs van Orleans, daar, indien Z. K. ff. aan de expeditie deel neemtgeen luitenant-generaal daarover het bevel zal kunnen voeren. De Engelschen verheugen zich over de onheilen welke de Fran* schen thans in Afrika wedervaren, en schijnen zich te vleijen dal de laatsten na het verspillen van veel bloed en goed, deze bezitting ten slotte zullen moeten opgeven. Dit baart bier te lande ergernis en men verkondigtdat het bewind 'er meer dan ooit een eer in zal stellen om zich van deze volkplanting te verzeke ren welke op den duur zoo als men zich bier voorsteltFrank rijk meester van geheel de Middellandsche Zee moet maken. De commissie tot onderzoek van bet voorstel ter vrijverklaring der slaven in de fransche koloniën, heeft een rapport uitgebragt waaruit blijkt, dat zij bij meerderheid van stemmen, besloten heeft in de zitting van 1841 een ontwerp van wet ter tafel te bren gen om bet tijdstip te bepalen waarop al de slaven gelijktijdig in de fransche koloniën zulleD vrij verklaard worden en tevens vast te stellen, Welke schadevergoedingten gevolge van dien maatregel, zal moeten gegeven worden en hoe die zal worden terugbetaald aan de regering, uit een voorschot óp het werkloon der nieuwe vrijverklaarden. In de woning van Beraad, die als verdacht van den aanslag in de rue Montpensier gearresteerd geworden is, heeft men vijf booimeu vol kogels en andere vuurwerken gevonden. Ook is al daar een dagorder van een geheim genootschap gevonden dat ia hevigheid de taal der woedeodsle republikeinscbe clubs nog over treft. Uit de meeste groote fabrijksteden bekomt men klagten over werkeloosheid en in Ljon en Elboeuf schijnt bet dringeod nood zakelijk te zijn geworden om in de behoeften van een aantal per sonen te voorzien. Den 9. Eindelijk heeft het gouvernement de ontvangen depêches bekend gemaakt. Daarin wordt gemeld dat de toestand van Alge- rie geeDe belangrijke veranderingen beeft ondergaan. Van weers kanten maakt men toebereidselen tot den oorlog. Abd-eUKader roept alle volksstammen op, doch schijnt weinig bijval te vinden. Sedert acht dagen heeft er geen gevecht plaats gehad. Alleen heb ben zich eenige stroopers vertoond, die verscheidene hutten hebbent vernield en in den brand gestoken. Ook melden die berigten dat omstreeks de helft der maand No vember aan de afrikaansche kust een orkaaD gewoed heeft, waar door bij Bona een koopvaarder is vergaan die van Algiers kwam met een officier, 19 jagers en 20 officiers-paarden aan boord. Ook zijn nog 3 brikken, bij Philippevi! Ie en Kaap de Fergestrand doch waarvan de equipages troepen en paarden zijn aan wal ge komen.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1