NEDERLANDEN. ABVEftTENTIEN. *sGRAVÈNBAGË cïen 24 November. Als briftsche vice-consul Voor èe zeeuwsche havens, is erkend de heer ff. D. L Ellirwhuijsen. - Men verneemt dat Z. M. van de hand heeft gewezen het Verzoekschrift ,- ter bekoming van gratie ingediend door Marlinus Èoerèn, bij arrest van het provinciaal geregtshof van Gelderland Schuldig verklaard aan moedwilligen manslag en diefstal op den püblieken weg na reeds wegens misdaad te zijn veroordeeld ge weest en mitsdien veroordeeld tot de straffe des doods. Naar men verneemt is thans door de hooge regering goed gekeurd het daarstellen van een entr'ëpótdok aan het westeinde of het Nieuwewerk te Rotterdam en tevens vastgesteld de bepalin gen welke tot uitvoering daarvan moeten leiden. - Uit Rotterdam meldt men van den 21 dezer: Men verneemt, dat gisteren avond door de heeren commissarissen van policie, binnen deze Stad, op beeterdaad is betrapt geworden zekere J. van Lis, m.r smid, Wonende in de Göudsche Wagérrstraaltérwijl hij juist' bezig was met het snoeijen van muntspeciën een aantal v'ersch gesnoeid geld het snoeisel en vijlsel, benevens alle tót dat einde gebezigde instru- itienten als scharen vijlen enz., zijn in beslag genomen, en met den dader aan de justitie overgeleverd geWorden. Deze ontdek king is van groöt gewigtdaar men sedert eerien geruiolen tijd bijna niet dan versch gesnoeid geld in omloop zag; het is wensclié- lijk dat deze betrapping moge leiden lot ontdfekliihg van anderen dié met den dader wél ligt in verband staan. De gearresteerde is ter zelfder zake. eenige jaren geleden reeds voor hét gerégt ge feest, doch destijds, wegens het onvolledige én onduidelijke in de Wetvrijgesproken. Men verneemt nif eene goéde bron dat het monument voor den beroemden zeeschilder J. C. Schotelt in de Groote Kerk te ï)ordrechtdeszeifs voltooïjing nadert, en óp den 21 December, wan- öeer zijnen sterfdag verjaren zal plegtig staat ontbloot te Worden; Men léést in de Utrècktsche Courant: Men is alhier op het Munsterkérkhóf bezig met het opslaan Van eene buitengewone lange tent waarin men zal ten toon stellen Gen model in miniatuur van den amsterdamsch'en ijzeren spoor weg. De locomotive wordt wezenlijk door stoom gedreven en sleept ëönen trein wagóns met ongelooflijke snelheid langs een 100 voetig panorama vVelke den weg Van Amsterdam naar Haarlem tot in deszelfs kleinste hoedanigheden daarstelt zoo dat als men dit gezien heeft, men eeti wézenlijk dénkbeeld van den amsterdamschen Spoorweg vormen kan. Voorts moet ér voorhanden zijn de ma* chinerie eener stoomboot in volle werking en een eeheel kabinet Van optische voorwerpen, wélke réed's vfoegèr in ohzé stad gUDslig békend was, óndeé den titel von Cabinet d' Illusions." Men verneemt met zekerheid dat de heer Senn van Basel ónze consul in China den 24 Mei 11. Canton reeds heefl verlaten ën te Macao gearriveerd is dat hij 8 Weken lang door de Chinezen is gevangen gehouden en zeer schandelijk behandeld niet alleen èbot het chinesche gouvernement i maar ook door mindere amb tenaren die het gemeen tot plundering en moord aanhitsten. De factorijen welke door de Europeanen bewoond werden en waarin zij als gévangenen streng Werden beWaakt waren door duizende iöogeoaamde Water-Chinezen omringd allen brandende van be- géétte óm zich op het éérste seiö aan moord en roof over te gëvefi. MIDDELBURG, den 22 November. Verspreidde zich reeds eenige dagen geleden hét gerucht, dat de regering het voornemen had Opgevat om niet alleen tot sieraad dér stad en tot genoegen der ingezetenen, maar voornamelijk ook om de hulpbehoevende klassö in het barre jaargetijde eenig werk te verschaffen ée'n der stads- bolwerken in den hedendaagschen smaak «ot eene publieke wandel plaats aan te leggeóen deze langs die wijze te doen wedijveren met andere raderiandscbe steden waar zoodanig een beplante aan leg voor jong en oud een dagelijksch genot oplevert: met de uiter ste belangstelling vernemen wij dan ook uit eene echte bron dat inderdaad met dit werk immers voor een gedeelte reeds in de volgende maand staat te worden aangevangen en het bolwerk lus* scben de Noord- en Koepoorten, 't welk door deszelfs ligging daar toe zoo bijzonder vatbaar schijnt van regeringswege voor deze ver- fraaijing is aangewezen. Van harten wenschen wij dat deze belangrijke onderneming in allen deele aan de bovenvermelde bedoelingen moge beantwoor den en de regering dezer stad op het ingeslagen spoor moge voort gaan om van hare zijde alles toe te brengen wat het geluk en genoegen der in» en opgezetenen kan helpen verzekeren» Bel onderstaande stuk is ter plaatsing in onze Courant ingezonden «Onder de vele miskenningen die dit leven aanbiedt, is er Voorzeker geene zoo treffend en gfievend voor het hart, dan die Welke eene opzettelijke beleediging aan onze menschenwaarde toe brengt. Het volgende verbaal is geschiktom aan te toonen dat elk merisch 1 in welken stand in de maatschappij ook geplaatst in staat is, om zijne betrekking eere aan te doen, of dezelve kan verlagen naarmate van de meerdere of mindere beschaafde denk wijze of zedelijke gevoel van menscbelijkheid. Wij hebben het derhalve niet ondoelmatig geacht om voor éene gebeurtenis ons kortelings overkomeo een plaatsje in uw blad te verzoeken Op dat hij dien dit geldthet zij dan ook gësCbiéd uit laatdunkend gevoel van meerderheiddomheid of achtelooze onverschilligheid omtrent zijnen evenmensch trou wens welke hoedanigheden niet weinig kunnen strooken met den éérenaam vón Burgervaderde vermelding er van zich ten nutte ftiake ten einde zich niet bij voortduring prijs té geven aan de verachting van iéderen weidenkenden. Op zeker dorp, in hét noordelijk gedeelte van Zeeland gelegen, liad de inwijding plaats vén een nieuw schoolgebouw. Gelijk bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk iswaren behalve de am* JbacVi Isheefnotabelen der gemeente, de commissaris en schoolop ziener van het district, benevens de bouwmeester en aannemer van bet lokaal tot de bijwoning uitgenoodigd. De substitut-onderwijzer dier plaats had mede gezorgd in over eenstemming met den burgemeester naar oris was verzekerd om tot opluistering van d»t feest, uit de nabij gelegene stad gratis te ontbieden drie liefhebbers dér toonkunst', welke hij dié gelegen heid den zang der jeugdige kweekelingen zouden begeleiden waar* Van de woorden door genoemden onderwijzer zouden worden ver vaardigd terwijl de muzijk door een onzer expresselijk daartoe <!OU worden gecomponeerd met uitnoodiging tevensom aldaar het middagmaal te blijven houden, aangezien die plegligbeid onzen gewonen middagmaaltijd zoude innemen. De dag van het feest is daar! De genoodigdeni doeó zich dan ook op den bepaalden tijd ter bestemder plaats bevinden. Eene talrijke menigte, zoo wel dorpelingen, als uit den omtrek, snelt derwaarts heen, en is getuige van de hartelijke en indrukwekkende aanspraken ontboezemd over den bloei en de welvaart dier stich ting terwijl deze bij tusschenpoozen vervangen werden door heft liefelijke gezang der kinderen, die eenparig hunne danktoonen aan hieven voor het voorregt hun op nieuw in het bezit van een schoolgebouw geschonken hetgeea niet weinig bijdroeg om den luister van bet feest te verhoogen. Die plegtigheid afge/oopen zijnde, werd het gebouw verlaten, en wij traden met den burgemeester aan het hoofd, de voornaamste herberg van Het dorp binnen alwaar al wat notabel heeteo mogt of toevallig in die cathagórie viel door hem in eene afzonderlijke kamer werd ontvangen uitgezonderd de bouwmeester en aannemen van het lokaal en de genoodigde adsistenten bij den zang, (alias muzikanten met welken titel men ons geliefde te vereeren aan welke laatsfen eene plaats in de gelagkamer werd aangewezen. Na met ongeduld eenen geruimen tijd afgewacht te hebben, hoe verre de beleefdheid des burgemeesters zich nog zoude uitstrekken, in het doen aanbieden van eenige morgenververschingvervoegt zich eindelijk de substitut-onderwijzer tot ons afgescheidenen, en betuigt in verlegenheid des harten dat ofschoon hij als gast aan de hoogere tafel genoodigd was, tuo onzen respectehet mid dagmaal met ons te zullen gebruiken. Intusschen zoo vrij zijnde om voor eigene rekening eenige verver- scbing te ontbieden, verliep er wederom eene geruime poos, altijd in bet onzekere boe verder met den bouwmeester aannemer en de muzijkanten zou worden omgesprongen doch daar er na lang toeven geene toebereidselen werden gemaakt om de maag met vas tere spijs te versterkèn en het uur van ons vertrek huiswaarts vast- naderde, aangezien onze zaken des avonds ons te huis riepen, ver zocht een onzer den kastelein vriendelijk ööa zoo veel mogelijk Spoed te willen maken tot onze groote verwondering vernamen wij van dezen dat hij in last had om daarmede te wachten, toft dat de eerste tafel zou verzadigd zijn Was reeds onze verwon dering groot om niet in zijn midden gedoogd te worden, de ©ogen blikken tot aan ons vertrek onze verontwaardiging steeg ten top bij het ondervinden eener dergelijke beleediging. Waren wij als loontrekkende dienaren geëngageerd geworden ook dan nog zou de wellevendheid hebben medegebragtdat wij voor onzë bewezene dienstvaardigheid eene dankbetuiging hadden ontvangen, doch ook deze bleef achter, niettegenstaande wij dezelve bewezen hadden met opoffering van onzen tijd en onze zaken. Wij besloten derhalve het rijtuig te doen voorkomen eo vertrok ken na zelve betaald te hebben wat wij genoten hadden. Zoo liep voor ons eene feestviering ten einde die wij nimmer door eene tweede behoeven of verlangen opgevolgd te zien, om ons, in plaats van aan zeeuwsche gastvrijheid 9 aan verregaande onbe schoftheid te herinneren." 0. B. y. De Notaris M.r C. van der LEK de CLËRCQ zal^ ten verzoeke van A. PHEENA MBÜCQ, op Donder dag den 5 December aanstaande des namiddags ten 3 ure in het Logement van den Heer van OPPEN alhier, publiek aan de meestbiedenden verkoopen tstePerc. 77 Roeden 60 Ellen MOESLAND, gelegen onder het Poorfambach! van Zierikzeekad. s. C n.° 226 ver pacht aan P. A N G O tot S.' Maarten 1846 om 38 den hoop jaarlijks. 2de 04 Roeden 80 Ellen TUÏN, gelegen als voren, kad. s. C n.° 280. 3de 1 Bunder 3o Roeden 3o Ellen BOUWLAND, gelegen als voren, kad. s. F, n.° 204 in pacht bij C. F. va» de STOLPE tot S.t Maarten 1851 om f 5i ,60 den hoop jaarlijks 4<tc 2 Bunders 95 Roeden 4° Ellen WEILAND, gelegen als voren kad. s. D, n.® 162. 5de 1 Bunder 63 Roeden 3o Ellen DITO, gelegen als vo« ren kad. s. C, n.° 289. Beide laatste perceelen verpacht aan de Wed. w.n P. van NIEUWEN HUIJZE tot S.' Maarten 1847 om f 166,91 den '100P jaarlijks. 6de j Bunder 34 Roeden 20 Ellen WEILAND, gelegen onder de Gemeente Burqh kad. s. C n.° 260 in pacht bij W. O VERBEEK E tot 1 Mei 18S2 om 45,08 den hoop jaarlijks. Nadere infofmatiën te bekomen ten kantore van bovengenoem- den Notaris. Bij J. WA ALE, te Zierikzee, ïijn in de 179"» K. N. Loterij te bekomen, Heele en Gedeelten van LOTEN, Koop en Hüur Prijs-Courant. Begint den g December i83g. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2