ZIEMKZEESCHE COUR AWT. ingsdag NIEUWSTIJDINGEN. den 26 November N.o 96. A.o 1839. DÜÏTSCHLAND. FRANKFORT, den 21 November. Bij besluit van Z. M. den koning Von Beijeren is de invoer van het bekende liberale blad, de Leïpziger A llgememe Zeitangbij de verschillende postdiréctien verboden geworden. Uit Petersburg Wordt gemeld, dat de onderscheidene afdee- imgen Van het kaükasische arméè-corpè hare winler-kwartieren Üebben betrokken en dat de veldtogt tegen de berg-volkeh gedu rende dén winter gestaakt zal worden. De operation van genoemd armee-corps gedurende den afgelóopen zomer hebben tengevolge 'gehad dat de vijandige volksstammen langs de rivier Küban en in het noorden Van Daghestan op eene groote uitgebreidheid gronds teruggedrongen zijn én thafts terwijl zij zich in hunne ontoegan kelijke berg-klovéTi genesteld "hebben Van alle kanten door de Yussis'che troepen zijn ingesloten. Voorts hoüden dé beVigten uit Petersburg van den 12 Novem ber in dat sedert eene week aldaar eene gevoelige koude van 4 a. 5 graden doch zonder sneeüxv ic begonnen. De Newa was geheel met ijs bedekt. Sedert vele jaren herinnerde men zich niét 'eene zoo vroege sterke vorst. Te Kronstadt had het ijs in de ha- Yeo reed's zoodanige dikte, 'dat men veilig daarover gaan kondé. GROOT-BRIÏTANNIEN. LONDEN den 20 November. ,Öns land wacht welligt een zeer gevoelig verlies. De hertog van Wellington, die zich sinds éenige xïasen te Dover bevond is eergisteren avond aldaar door eene be roerte overvallen waardoor bet spraakvermogen werd benomen. Hij bleef in een' hègchelijken toestand tot gisteren ochtend doch zou zich beden iets beter bevinden. Nabij Porfypoo! in Monmouthshire beeft eene verontrus tende zanienscbob'ng van Cbartisten plaats gehad, echter zijn zij, op bet zien der krachtige maatregelen vau de militaire raagt, uiteen gegaan zónder iets te ondernemen. Onder de verdrre arïestatiën die ten gevolge van den jongsten opstand in de omstreken van Newport gedaan zijn merkt men inzonderheid die van eenen drie en negentigjarigen amerikaanscben kwakzalver, me» name Israël, op. De vermaarde luchtreiziger Green is zegt men voornemens een luchtbal naar een. nieuw door hem bedacht beginsel te ver vaardigen ten einde daarmede den overtogt van Engeland naar Noord-Amerika te doen deze luchtbal zou een verbazenden om vang hebben, en deszelfs uitvinder beweert, dat de gezegde over togt even gemakkelijk zou gaan, als de logt die bij voor twee jaren fhn Londen naar DuitschUnd dééd. Dezer dagen is zekere fficl&rd Andrews, een voormalig juwe lier van Douvres, overleden; een man die, een groot vernjogen overgewonnen hebbende eenige jaren geleden zijne zaken liet va ren en een vrij zonderling leven leidde. Zoowel des zomers als des winters begaf hij zich steeds ten vier ure des namiddags naar bed. Te buis gebruikte bij nooit iéts 'ahdërs dan thee zijn maaltijd hield hij in eene gaarkeuken, en tot het zetten van zijne thee nam hij j»een ander water dan hetwelk hij na een uur pompens verkreeg begrijpende dat het eerst dan regt zuivèr kon zijn. Hij heeft zijne twee executeurs-testamentair tót zijne erfgenamen benoemd, èn biets aan zijne nabestaanden die in behoefligen staat verkeeren nage lalen. Sedert den dood zijner vrouw wier nagedachtenis hij ver weet dat zij haar goed aan hare eigene familie Vermaakt had, was hooit eene vrouw óver den drempel vati zijn htlis gekömen. Hij bezorgde zijne huishouding zelf en ging altijd gekleed naar bed. Hij heeft verlangd begraven te worden thet vier ringen van grootè Waarde aan de vingers eene nieuwe zeemlederen broek onder zijn hoofd eene fluweelten muts in zijne regterhand eert nieuw hemd met zilveren knoopjens vast gehecht, en in plaats van in een doods kleed in de bruidsjapon van zijne grootmoeder. Zijrie executeurs hebben zich stiptelijk aan zijnen laatsten wil gehoudten. Een ingezetten van Liverpool heeftZegt men teen nieüw stoomwerktuig uitgevonden, dat slechts de helft der brandstof van de thans gebruikelijke zou vereischen, en waardoor aan eene stoom, boot eerie zoo groote snelheid zou worden gegteven dat zij de reis naar Noord-Amerika binnen zes dagen zou kunnen volbrengen. Met verlarigeh ziet men de bevestiging van deze uitvinding te gemotet. Volgens brieven uit Lissabon, heeft de engelsche gezant, lord Howard 'de Walden, óp nieuw ecri brief aan den portugeschen minister van buitenlandsche zaken gerigt die zeer scherpe en zelfs bedreigende uitdrukkingen zoit bevatten en eene alles behalve Vre delievende gezindheid der engelsche jegens de portugesche regering aan den dag leggen. Zoowel te Lissabon als in de provinciën bleef nog veel ongerust heid hecrsóhen, wegens de moorden en andere misdaden Welke bij herhaling gepleegd werden. Men heeft herigteu uit Sydney, op de kust van Nieuw-Hol- land tot den 49 Junij. Het gebrek aan leeftogt had opgehouden, ofschoon de graanprijzen nog vrij hoog stoadeu. Den s3. De hertog van Wellington is in zoo verre hersteld dat hij herwaarts is kunnen vervoerd worden. Het berigt zijner ziekte schijnt overdreven te zijn geweest. De voltrekking van het huwelijk der koningin zal naar men verzekertin de maand April plaats hebben. De parijsche correspondent van den Times meldtdat er hij het fransch bewind eene depêche is ontvangen volgens welke Ca' br.era in Arragon eene nederlaag zou geleden hebben. Het berigt zou aangebragt zijn door soldaten die aan het bloedbad zouden ontkomen zijn. Uit Perzie heeft men het belangrijk berigt ontvangen dat de shach aan de vorderingen van het britsche gouvernement gehoor gegeven heeften men sprak reeds van de sluiting van een hanj delsverdrag. FRANKRIJK. PARIJS den 21 November. Het zoogenaamde water-kasteel waarvan de hertog van Orleans te Marseille den eersten steen heeft gelegdligt aan het einde van een kanaal van 86,000 meters t t welk bet water van de Durance midden in de stad zal brengen, ten einde te voorzien in een gebrek aan drinkwater 't welk dik werf en vooral in warme zomers, zeer knellend is. De stad Marseille heeft voor dit inderdaad kolossale werk 10 millioenen aangewezen. De waterleiding van Roquefavour tot hetzelve be- boorende is, met bare drie rijen bogen boven elkander hooger dan het gelijksoortige werk der Romeinen in bet departement vaa de Gard. Een der dagbladen behelst verschillende bijzonderheden ten aanzien der middelen van voorzorg die dagelijks op het kasteel der Tule'rien genomen worden om hetzelve tegen een volks-oploop tè kunnen verdedigen. Indien deze bijzonderheden gegrond zijn s kan eene vesting te midden des vijands kwalijk met meer zorg worden bewaakt. De vermaarde beesten-temmer van Amburg heeft we! eene operatie moeten ondergaan maar zijn been behouden. Hij zal zoo verzekerd wordt, eerlang zijn bedrijf weder kunnen opvatten. -Volgens brieven uit Italië moet eene overstrooming van de Po groote schaden hebben aangerigf. -T- De scheepskapitein Bernardvan de Justine van Havre beeft op Nieuw-Zeeland 3o,oöo akkers land gekocht, en moet reeds op Sydney zijn aangekomen om rundvee te koopen en derwaarts over te brengen. Den 22. Men spreekt wederom van wijzigingen in bet ministerie® De beeren Schneider en Duckatel zouden hun ontslag hebben inge diend hetzelve zou niet aangenomen zijn. Gisteren beeft het ka binet twee langdurige zittingen gehouden. Of bovengemeld vraag stuk daarbij in aanmerking is gekomen is onbekend. Die drukke conferentiën zouden intusschen mede in verband staan met belang rijke depêches uit het Oosten. Dezelve zouden van vredelievenden aard zijn en het zou op het punt staan om tusschen den sultan én den onderkoning tot eene schikking te komen. In sommige brie ven uit Toulon wordt dan ook reeds gesproken van de aanstaande terugkomst der fransche vloot. BELGIE. BRUSSEL den 21 November. De berlgten uit Wiesbaden lui den thans tamelijk gunstig ten aanzien vên den toestand van ko ning Leopold. Men wil verzekeren dat de diplomatieke onderhandelingen met Nederland over de geldelijke aangelegenheden goeden voort gang hebben. Van de zijde van het bestuur worden steeds militaire maati regelen voorgeschreven welke doen veronderstellen dat het zich tegen het.uitbreken van onlusten meent té moeten wapenen. Op den 1 April aanstaande na de opening vau het spoor weg-gedeelte van Brussel naar Tubise, zullen de onderscheiden, spoorweglijnen in Belgie eene lengte bedragen van 34o,3g6 ellen. Men merkt op, dat het aantal der gepleegd wordende mis daden en wanbedrijven nog dagelijks toeneemt. De stedelijke regering van Antwerpen heeft de heeren Jacobs Smeïsde haillet, Werbrouck-Pieters en de Bracheleer tót leden der commissie benoemd voor de regeling der feesten in het jaar 1841 te geven ter gelegenheid der inwijding van het standbeeld ter eere van Rubens. Het is den volksredenaar Kats eindelijk gelukt met behulp van den jóngen Pijke te Kortrijk eene herberg te vinden, Waarin hij zijne volksvergadering heeft kunnen houden doch de menigte beeft hem niet aan het woord laten komem, maar hem met steeneu geworpen zoodat het moeite heeft gekost om hem voor verdere mishandelingen te bewaren. Zoo gezegd wordtis de jonge ad- vokaat Pijlte daarbij gekwetst geworden. Ook in de stad Antwerp en geven de bekende woelgeesten Kats en Jottrand zich thans veel moeite, om aldaar vergaderingen of zoo genaamde meetings van werklieden tot stand te brengen. Zij zijn over het buren van den kleineren schouwburg voor dit in onder* handeliDg.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1