W.o 94. ZIERIKZEESCHE A.° 1839. COURANT. BESTtREX ën ADMINiSTRATÏEJV. faËtoWSTUDINGEN. Vrijdag den 22 November Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .Ier Stad ZIETtTKZEE zttn voornemens om on Woensdag den 4 December eerstkomende, des middagsten Haadhuizë in tiet openbaar aan oen minsteischen- den aan Ie besteden onder nadere goedkeuring de werkzaamhe den en de leverancien der Materialen wegens te verrigten herstel lingen èn vernieuwingen aan de beschoeijingènalsmede het leggen van een aanzienlijk gedeelte gtoaijing van rijswerkheston met brikken aile3 ingevolge bet bestek en de voorwaarden tot die be steding welke van heden af, dagelijks ter lering liggen zoo ter Stedelijke Secretarie als bij den Architect, die inmiddels de be- geerde Inlichtingen aan de gegadingden geven én aanwijzing op het Werk doen zal. Gedaan .ten Raadbuize der Stad Zierikzéëden ao November iS3q. Burgemeester en Wethouders vo'órnd', DE CRANE, vt. Ter ordonnantie v.in Dezelven De Sta fis Secrpfii ris W. J. P. KROEF. DUÏTSCHLAND. FRANKFORT, rl^n 17 November. De waterstand van tien Main 5s zoo laag, dat in bet midden der rivier de paarden voor de opvarende schepen gespannen worden. Uit Petersburg wordt gemeld dat de kourlé in die streken reeds vinnig was de Ne-wa was genoegzaam bevroren en men bad den 3i October bereids twee bruggen, wegens den ijsgang, moe ten afbreken. ïn de omstreken van Moscati beeft mén veenen ontdekt, welke ©ene aanzienlijke hoeveelheid turf schijnen te kullen opleveren. Deze ontdekking is van te meer belang omdat ook in die streken bet brandhout eedurig sfcbnarscher wordt -In brieven van de Üah'aansche grenzen vvoWlï geschreven, dat de tegenwoordige herfst zich in halite kenschetst door een vochtig weder waarvan bijna geen voorbeeld is. Uit Piemont, onder an deren wordt getiielfl dat bet, tot algemeene verbazing, reeds bijna acht dagen en acht nachten Voortdurend bad geregend, en de jrivieren zoo gezwollen waren dat dezelve aan veldêri en wegen groote schade veroorzaakten. Dit nadeel Vvas te grootér daar hien de herfstvruchten niet kon inoogsien en dé kastanjes, een belangrijk voedsel voor de mindere standen, in de bosschen verrot ten moesten. Volgens een'ander herigt had er, ?<=n gevolge van dien, reeds een volksoploop plaats gehad, tnel welker tiileendrij- ving de po'icie veel ttiö'ite had gehad en waarbij het niet zónder bloedvergieten vVas afgelóopen. Uit Rome zijr« er behgten tót den 5. De paus had op Allerhei ligen den plegtigen dienst bijgewoond en bevond zich zeer welva rende, zoodat het gerucht wegens zijn overlijden van elders inge komen ongegrond is geweest. Men schrijft uit Konstontinópel van den i dezer Er zijn tijdingen uit AleXandrie ontvangen inhoudende dat Mehemed'a li zich in zóó vprre tot toegevendheid had geneigd be toond dat hij namelijk afstand wil doen van Candia mits heul het onafhankelijk bezit van Egypte en Syrië Adana er ondev be grependoor de mogendheden gewaarborgd worde. 2oodra deze Overeenkomst stellig getroffen was zou bij iich ook Verbinden, de turksche vloot met hare manschap uit te leveren welke het ver» langen tooet hebben uitgedruktnaar Turkije terug te keeren." GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN den 17 November. Van regeringswege is aan de be langhebbenden bekend gemaakt dat bet bewind biet voornemens isaan het parlement eene voordragt te doen strekkende öm schadeloosstelling te geven voor de aan de chinesche overheden Overgeleverde opium. John Llewellineén der Voornaamste hoofden van den opstand in Wallis, op wiens gevangenneming eene premie van honderd ponden sterling was uitgeloofd, is te Neath gearresteerd. Uit de verbooren der vroeger gevangenen is gebleken dat de opstandelin gen velerlei pogingen hebben aangewend om de militairen op hunne zijde te krijgen hetwelk echter gelukkig slechts bij zeer enkelen van uitwerking is geweest. Bijzondere berigten, alhier uit Sl. Petersburg ontvangen lui den vredelievend. De graaf van Nesseh'odëdie gtoo'.en invloed op den keizer uitoefent, zou den oorlog ontraden hebben en het besluit van het rassisch kabinet zou nu wezenKonstantinopel niet te bezetten maar ook niet te dulden dat eenige andere mo gendheid haren invloed óp de beraadslagingen der Porie op eene overwegende wijze doe gelden. Te Mobilein de Vereenigde Stalen s heeft op nieuwvoor de derdemaal binnen zeer korten tijd een hevige brand gewoed en verscheiden straten vernield. De oorzaak dezer elkander zoó spoedig opvolgende rampen schijnt in boosaardig opzet gezocht te moeten worden. FRANKRIJK. PARIJS den 16 November. De jongste krijgsfogt in Afrika wofrdt gelijk te verwachten was, den hertog van Orleanswelke arrderztbs in den tegenwoordigen vredelievenden tijd, geene gele genheid heeft om krijgsroem in te oogsten hoog aangerekend ofschoon deze togt in den eigenlijken zin niets meer is geweest, dan eene zeer vermoeijende militaire wandeling voor de troepen die tot denzelven hebben medegewerkt. Welk voordeel de kolonie 'er op den duur van trekken kan zal te bezien staan want zeker is het dat nog de bezwaarlijke doortogt van de ijzeren poort nog het fort Hatnza militaire bezetting hebben behouden en der halve op nieuw kunnen worden in bezit genomen door zoodanige vijandige sfaöimeu als zich daartoe zouden tvillen verledigen. De ministeriëlen vleijen zich echter dat alleen de tegenwoordigheid der fronscbe troepen in de oorden alwaar zij zich nog niet had den vertoond en in welke de zendelingen van Abd-el-Kader de meening wortel hadden doen vatten dat de Franschen zich nimmer zonden durven vertoonen genoegzaam zal zijn, ora de door Frank rijk benoemde binnenlandsche overheden te doen eerbiedigen er* dat dit de vrucht zal zijn van den togt waarvan (gelijk de legiti misten niet hebben nagelaten op te merken) een woordenrijker leger- berigt is bekend gemaakt, dan an der tijd de veldslagen van Auster- lilz en Jena. Algemeen was de verwachting in de hoofdstad onder de ar beidende klasse dat met de jongst verstreken veertien dagen de prijs van het brood zou verminderd worden de teleurstelling daarover heeft heden morgen tot eenige gisting aanleiding gegeven. De vermaarde beesten-temmer van Amburgh ,die onlangs door eene zijner leeuwinnen in 't been is gebeten, schijnt deze wondè niet genoeg te hebben geacht. Vrijdag is hem het been afgezet. Men verwacht nu spoedig een anderen beesten-temmermet name Carter. Zeven geestelijke dochters, zusters der liefdadigheid, zullen binnen kort naar de Levant vertrekken. Twee begeven zich naar Konstantinopel cm zich te voegen hij die welke vroeger derwaarts vertrokken zijn en de vijf andere moéten zich te Smyrna nederzet ten. Onder de laatsten zijn er twee die te Smyrna uit perziaansche ouders geboren zijn en een jaar geleden naar Parijs gezonden waren om er haar noviciaat te houden. Te Toulon wordt een reserve-eskader uitgerust waarover door den koning het bevel opgedragen is aan den vice-admiraal Ducampe do Roüamelpair van Frankrijk welke ingeval dit reserve-eskader zich moet vereénigèn met dat van de Levant alsdan natuurlijk het opperbevel over die geheele vloot zal voeren. Het dagblad van Toüloüse Emancipation vermeldt, dat de berüchte graaf van Ëspagna den 1 November in het gebergte om* dooiende eirkend en verraden werd en op de vlugt achterhaald waarop men hem gebonden had met dolksteken doorboord en ein delijk van de steile hoogten van de Col de Nargo tusschen du gehuchten Van Örianö en Örgacia geworpen, waar zijn lijk naderhand in de diepte was gevonden. Het te Bayonne verbreid gerucht, dafc hij zich aan het hoofd van een deel troepen voor Sea d'Urgel had vertoond blijkt dus geheel ongegrond. Den 18. De hertog vdn Orleans heeft den i5 eene plegtige in« trede te Marseille gehouden en is met veel gejuich door de in-- Woners ontvangen. Gisteren moest Z. K. H. die stad verlaten. - Men verzekert dat een en twin fig regementen van het fran- sche leger met percussie geweren zullen gewapend worden. Uit Algiers schrijft men dat de expeditionnaire troepen op den jongsten togt ook drié zendelingen van Abdel-Kader hadden opgevangen met brieven voorzien waarin de hoofden der stammen tot gewapenden tegenstand tegen de Franschen werden aangezet. - De 12 stukken geschut in het verlaten fort Hamza dat volgens het jongst traktaat Frankrijk behoortgevonden zijn naar Algiers ge* voerd. RELGIR ËRÜSSELden 19 November. Men verneemt niets naders van' bet aangekondigde complot der antirevolutionairen. De voornaam, ste aanhangers dier partij zijn 'er echter op bedachtdat hunne woningen elk oogenblik kunnen worden doorzochten hebben hunne maatregelen daarnaar genomen. Zoo men de aanhangers van bet bewind wil gelooven is 'er in de daad eene zamenzwering tegen de thans bestaande orde van zaken gesmeed geworden en zouden zelfs de leden van een provisidneel bestuur bij het welgelukken van den eanslag benoemd zijn geweest. Den 31 dezer maand zullen de aandeelhouders ia de com manditaire sociëteit tot vervaardiging van tigcbelsteenen a Ia me', csnique te beraadslagen hebben over bet voorstel tot ontbinding der sociëteit, op grond dat zij de tigcbelsteeneo niet leveren kanvoor den prijs der gewone fabricatie en derhalve met zeker verlies ZOU moeten werken indien zij langer bleef bestaan.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1