ZIERULZEESCHE COÜRA5T. N.o 92. Vrijdag A.° 1839. den 15 November RESTEREN EN ADMINISTRATIEF. -Algenieene tienjarige Volkstelling NIEUWSTIJDINGEN. IN DEN LOOP VAN HET JAAR 1839. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTERIRZEE. Gezien eene circulaire van Z. E den Heer Staatsraad* Gouverneur •dezer Provincie van den 18 September jl. (prov. blad n.o 92.) Brengen bij dezê ter kennis van de In- en Opgezetenen: dat de tweede alger.iecne tienjarige Volkstelling, welke, volgens bet Konink lijk Besluit van den 29 September 1828 (Staatsblad n.o 57), in den loop "an dit jaar zal moeten plaats hebben ingevolge de bepalin gen door Zijne Majesteit, bij Iloogstdesaelfs besluit van den 4 Sep. temfcer jl., n.o 98, vastgesteld, zal worden aangevangen op den 18 November aanstaande en vóór den 3i December daaraanvolgende zal moeten zijn afgeloopcnen dat gemelde telling zal geschieden met inachtneming der bepalingen en voorschriften gemaakt en goed gekeurd bij 's Kooiugs besluiten van den 3 September 1829 (Staats blad n.o 62), en n.o go; wordende mitsdien de In- en Opge- aetenen vriendelijk uitgenoodigd om, door eene behoorlijke invul ling der biljetten welke aan hunne buizen zullen worden rond- gebragt of door het geven van volledige inlichtingen bij het opha len der biljetten op den dag der beschrijving de goede uitvoering van bet werk der Volkstelling zoo veel mogelijk te beVorderfen. En opdat niemand biervan onkundig blijve zal deze Worden afgekondigd mitsgaders in dezer Slarls-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadliuize der Stad Zie rik zeeden 2 October i83g. Burgemeester en Wethouders vóarnd. D E C R A N E vl. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. GRÓOT-BRITTANNIE». LONDEN, den 9 November. De vrees dat de Charlisten een hieuwen aanval op Newport wagen zouden heeft zich gelukkig hiet bevestigd en mén bad aldaar berigt dal de mijnwerkers uit de naburige plaatsen tot den arbeid Waren teruggekeerd. Dé re gering heeft aanzienlijke versterking van troepen naar die streken gezonden. Drie belhamels van den opstand Frost, voormalig lid van de magistraat te Newport, Waters en Partridge zitten in hech tenis en Worden dagelijks verboord. Het getal der gedoöde oproerlingén is nader gebleken twintig en dat der gekwetste bijna vijftig te zijn. Te Aberdeen overleed den 3o October zekere William Smith, de oudste zeeman dier haven in den ouderdom van 78 jaren hij was een der laatst overgebleven zeelieden die onder den admiraal Parkertegen de Hollanders, onder Zoutman -, op Doggersbahk streed bij sprak altijd met lof van bet gedrag der Hollanders en met gevoel Van het lot der equipage van den Neptunuswelk schip tegen het einde van cf kort na den strijd met deszelfs manschap 2onk. De cenigste thans nog levende Brit, die in den gezegden zeeslag streed en daarbij eenen arm verloor, is zekere Gragthans 81 jaren oud. Hij werd, tot zijn leedwezen door ongesteldheid verhinderd de be grafenis van zijnen wapenbroeder bij te wonen. De Courier van Madras van den 9 Mei bevat de beschrijving van eene verschrikkelijke aardbeving op den 23 April te Amera- poora Ava en andere omliggende plaatsen gevoeld. Men schrijft Van eerstgenoemde plaats: «Omtrent te 2 uren in den morgen van dén 23 werden wij gewekt door bet vreesselijk been en weder schudden onzer woningen wij gevoelden bijzonder twee zeer zware Schokken en nog verscheidene kleinere in den morgen, en gedurende den loop van den dag. In den morgenstond vonden wij al de Pagoden geheel of gedeeltelijk nedergeworpen geen en. Isele was onbeschadigd blijven staan. Alle de steenen huizen op drie of vier na waren ingevallen en de meesten hunner bewoners onder de puinboopen begraven. In een huis waren elf menschen, waarvan er zeven omgekomen twee zwaar gewond doch de an dere twee onbeschadigd gered zijn. Er is geen huis ingevallen zon- der een' of meer menschen bet leven te kosten. De moskee der Muzelmannen, welke geheel ingestort is, heeft 14 menschen Onder zich begraven. De aarde heeft zich op verschillende plaatsen geo pend wijd genoeg om een oorlogschip te kunnen verzwelgen en Uit alle deze spleten sprongen waterstralen op; de rivier rees drie maal op, en stroomde over hare oevers, welke den volgenden dag met tallooze wrakken bezaaid waren. De aardbeving schijnt te Ava nog meer schade gedaan te hebben, dan hier immers, daar is de aarde zelfs in de stad op verschillende plaatsen gespleten bet pa* leis vernield en zijn al de Pagoden aan de Tsagain-zijde van de rivier zonder uilzondering omver geworpen. Een armeniscbe beer, met name Harapeitis van onder de puinboopen van zijn huis met gebroken borstbeen gekneusde armen en beenen gered, doch heeft kort daarna den geest gegeven. Wij zijn nieuwsgierig Se vernemeD wat de hofwigcbelaars van deze verschrikkelijke ramp zeggen zullen. Nog nooit heeft eene aardbeving welke over het geheel in Birmah eene zeldzaamheid is hier zoo veel schade als deze aangerigt. Het bijgeloof zal dus nu een ruim veld vinden tot voorspelling van toekomstige gebeurtenissen." FRANKRIJK. PARIJS, den 10 November. De heer Blanqui, broeder van dengenen die wegens deelneming aan den aanslag van Mei in hechtenis zitheeft eene reis in Afrika gedaan van waar hij on langs is teruggekomen. Thans ziet het licht een verslag nopens den toestand der fransche troepen aldaar waarvan hij gezegd wordt de schrijver te zijn volgens hetwelk er bataljons bestaan die in den loop van bet tegenwoordige jaar door ziekte twee honderd man verloren hebben en nog drie honderd zieken tellen. Ver scheidene compagniën moeten tot op een derde gesmolten zijn. Hij beklaagt -zich ten hoogste over de gebrekkige verpleging der kran- ken in de hospitalen en nog meer dat er zoo weinig zorg voor de m dit aireo gedragen wordt, dat vele niet eens in de gasthuizen kunnen opgenomen worden. Ook was gisteren het gerucht verspreid dat de expeditie welke door den maarschalk Valée en den hertog van Orleans wordt ge leid in de moerassen van de omstreken van Bugia was gewikkeld en de hertog van Orleans zich ongesteld bevond. Heden zijn van regeringswege de volgende telegrafische depêches bekend gemaakt: De maarschalk Valée aan den voorzitter van den raad. v Toulon, den 9 November, ten negen ure 'smorgens. Algiers, den 4- Het corps onder bevel van Z. K. H. den hertog van Orleans is den 2 te Algiers binnengerukt, over land van Constantine ko mende. De kroonprins bevondt zich in den besten toestand hij is den 28 de Porles de-Fer doorgetrokkenen heeft den 3o het ontmantelde fort Ilamza bezet." De maritime prefect aan den voorzitter van den raad. Toulon den 9 November, half 3 ure. De kroonprins is den 2 in den besten welstand met den maar schalk Valée en de kolonneover land van Constantine komende, te Algiers binnengerukt." Algemeen betoont men zich nopens den inhoud dier depêches wat betreft de gezondheid van den hertog van Orleans tevreden. Men verkeert echter steeds in ongerustheid omtrent onze troepen j, vermits de depêches van dezelve geen woord spreken. Men blijft verzekeren dat bet leger door voortdurende regens en aanvallen der volksstammen te lijden heeft gehad. Dezer dagen zal men in een der schouwburgen op de Bou levards met pracht van decoratiëo en verderen toestel ten too- neele voeren een stuk, genaamd de Bethlehemsche kindermoord, welke moord daarin, op het einde van het vierde bedrijf, zal worden vertoond en eindigende met de verheffing van het kruis. Te Vincennes heeft de artillerie proeven genomen met de granaten en vuurwerken die dezer dagen bij sommige lieden te Parijs gevonden en in beslag eenomen zijn. Men beeft op nieuw eene groofe hoeveelheid buskruid ontdekt, eu dien ten gevolge nieuwe arrestatiën gedaan. Van de 88 uit Duinkerken vertrokken schepen ter vischvangst aan de kust van IJsland zijn tot nog toe slechts 70 teruggekeerd van de overige 18 zijo 5 vergaan en van i3 is het lot onbekend. In Spanje verwacht men binnen kort een beslissende slag daar de strijdende legers elkander tot op een korten afstand ge naderd zijn. Den 11. Heden berigt de telegraaf, dat de Phareaan boord hebbende Z. K. H. den hertog van Orleans en zijn gevolg, den 9 dezer, des avonds 10 ure, te Toulon is gearriveerd. De prins is zeer wel en heeft zich dadelijk naar het Lazaret begeven om zich aan de bepalingen der quarantaine te onderwerpen. De ministeriële bladen hebben bet verslag van den heer Blanqui, over den droevigen toestand der militairen in Afrika van overdré venheid beschuldigd, en nu heeft genoemde schrijver Zich daartegen Verdedigd, verklarende dat de hertog van Orléarls meer dan drie duizend zieke soldaten zonder bed heeft gevonden sommige id hangmatten zonder matrassen eenige op vuil stroo en andere op den blooten grond liggende, zoodat de prins eene aanzienlijke sold uit zijne eigen geldmiddelen beeft moeten geven ten einde die ongelukkigen van matrassen te voorzien en die op de straten la gen in het paleis van Constantine heeft doen brengen. Volgens eene courant van New-York zouden de Franschen te Se'couris 3o mijlen van Buenos-Ayres eene landing hebben ge daan en afgeslagen zijn waarna zij op het eiland Martin Garcia teruggekomen waren. BELGIE. BRUSSEL, den 10 November. De regterlijke vervolgingen van eenige personen welke bekend Slai'a als ijverige aanhangers van

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1