éLf Din ZEERIKZEESCHE COUEAXT. Jf.» 91. A.» 1839. den 12 November. BESTUREN en ADMINISTRATIEF Inspectie op de Vloedplanken. NIEUWSTIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien Art. 4° vao het Reglement van Policie in verband tot de Art* 8 en 9 van dat op de Vloeiplanken voor deze Stad. Hebben goedgevonden te bepalen Dat op JVoensdag den i3 dezer maandeene algemeene Inspectie zal geschieden op de Yloedplanken zoo van de Stad als der Ingezetenem Wordende een ieder bij deze aan zijne verpligting herinnerd om de Vloedplanken alsdan gereed en in orde gesteld te houden, öp straf van de bepaalde boete door de tialatigen te verbeuren. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze in de Slads- Couranl worden geplaatst en omgeroepen, terwijl zulks aan den heer Commissaris van Policietot handhaving sal worden mede gedeeld. Gedaan ten Raadhüize der Stad Zierïkzeeden 6 November i83g. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. j. P. KROEF. DÜITSCHLAND. FRANKFORD den 7 November. Z. M. de koning der Belgen Sal nog eenige weken te Wiesbaden blijven. Berigten uit Berlijn melden omtrent de verovering der En- gelschen in Indie, bet volgende: «De belangrijkheid van drh oorlog door Engeland in Afghanistan ondernomen, blijkt, nu men inziet dal er bedoeld wordt den zetel der oostindische regering van Calcutta naar Bombay te verleggen. Engeland traebt alle turcomanniscbe stammen en de door hen be- heerschle landen tusschen den regler-oever van den Indus en den perzischen zeeboezem afhankelijk te maken dat is zoo veel mo gelijk een tweede Indisch rijk te gronden om bet reeds verworvene Anglo-lndie te beveiligen. Deze maatregel scheen noodwendig en zal degewigtigste gevblgen bebben. Engeland poogt, op verschillende wegen, daar door te dringen, waar de zegevierende logt van Alexan der degroote eindigde. Hier vinden wij ook den sleutel van Engelands politiek in het oosterscbe vraagstuk. Hoe digter het den zetel van bet opperbestuur in Indie bij deze nieuwe verovering brengt, des te meer moet het den weg naar dien nieuwen Zetel pogen te be korten. En deze weg loopt door Egypte. Op den ijzeren weg van Weenen naar Brunn is een ongeluk gebeurd hetwelk treurige gevolgen heelt gehad. Nademaa! de trein van Brunn niet op den bepaalden tijd was aangekomen werd volgens de deswege bestaande voorschriltenvan Weenen een stoomwagen denzelven te gemoet gezonden. Terwijl het reeds duister was en sneeuwde, fen de conducteurs niet genoegzaam op lettend waren zijn de beide stoomwagens met groot geweld tegen elkander aangereden en werden beide zeer beschadigd. Behalve de conducteurs is een der reizigers zwaar gekwetst geworden. Volgens eene andere opgave zou het ongeluk hebben plaats gehad doordien een van Lunenburg naar Weenen rijdende trein welke achter den langzamer voörtgaanden trein van Brunn naar Weenen Volgde, legen dezen laatsten aanreed en zouden 10 a 12 perso nen die in de achterste wagens van den Brunner trein zaten deerlijk gewond zijn geworden. In brieven van Konstantinopel wordt groote ongerustheid over bet toenemend gebrek aan granen en andere levensmiddelen aan den dag gelegd. Meer dan vier honderd vrouwen hadden den saltan op zijnen weg afgewacht en hem hare vrees voor een op- banden zijnde hongersnood te kennen gegeven ten gevolge waar- Van de secretaris van den minister van koophandel, tot wiens ambt bet behoort de hoofdstad van granen te verzorgen afgezet zou Wezen. Op den duur werden granen aangekocht en naar men zeide, waren er contracten gesloten om voorraad daarvan uit Alexan dre te doen komen. Ibrahim-pacba trok zijne meeste troepen in de omstreken van Marasch zamen en zou denkelijk aldaar overwinteren. De cgvp- tische regering liet niet slechts de vervallen vestingwerken van St. Jean d'Acre herstellen maar ook nieuwe aanleggen waaruit men opmaakt dal zij op dit gewigtig punt, hetwelk als bolwerk van Syrië beschouwd kao worden een aanval te gemoet ziet. Reeds sedert .enigen tijd was er gesproken van onlusten welke op onderscheidene punten van Syrië tegen de Ëgyplenaars waren uitgebroken. Men heeft thans een schrijven uit Baïruth waarin daaromtrent belangrijke bijzonderheden worden medege deeld en waaruil blijkt dat die onlusten vaD ernsligen aard zijn. Bepaaldelijk wordt daarin melding gemaakt van nieuwe bewegin gen onder de Drusen. De opstand was zoo ernstig, dat dezelve niet door de gewone plaatselijke middelen kon gedempt worden en JïraA/m-pacba bevelen bad moeten geven om met eene ontzag- verwekkende magt in allerijl tegen dezelve op te rukken. Niette genstaande echter deze magt sedert eenige dagen tegenover de in- sargenten stond en er ook reeds eenige schermutselingen baddeu plaats gehadzoo was men echter niet in staal geweest eeniga beslissende overwinning op dezelve te behalen. In de onmogelijk heid om de Drusen in hunne ontoegankelijke rotsen en bergen ta bereiken, bad men besloten, den toegang tot de bronnen af te sluiten en de opstandelingen door gebrek aan water alzoo te noodzaken zich over te geven. Ook in Palestina hadden zich. beginselen van opstand geopenbaard. Men scheen op dat punt ernstige bewegingen te vreezen en de regering had de strengste maatregelen genomen om de kiem van wanorde dadelijk bij het ontstaan te verstikken. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN den 6 November. De lijken der vijf nog vermiste personen bij den brand in de wijk Pimilico waarvan wij in ons vorig h.o melding maakten zijn onder het pnin der afgebrande huizen gevondenzoodat zeven menschen de slagtoffers van dit on heil geweesl Zijn. Uit Newport in Zuid-Wallis zijn zeer verontrustende tij dingen omtrent een nieuwen opstand der Chartisten ontvangen. Se dert geruimen tijd had zekere Fincent de inwoners van dat prins dom tegen de bestaande regering opgeruid en hun diets gemaakt dat het bestemd was om het middelpunt van een nieuw chartis- tisch rijk uit Ie maken. Nadat hij wegens zijne oproerige pogin gen te Monmouth io hechtenis genomen was beraamden zijne vrienden het plan om hem gewapenderhand te bevrijdeD en zich te gelijk van eenige naburige plaatsen meester te maken. In den nacht van den 3 dezer vingen zij hunnen togt van de hoogten vaa Merihyr aan met geweren pieken bijlen en stokken gewapend en dwongen al de mannelijke bewoners der dorpen, waar zij door trokken om zich met hen te vereenigen. Zoo drongen zij den vol genden morgen volgens sommigen ongeveer twintig duizend mau sterk in twee kolommen Newport binnen alwaar zij zich in het midden der stad vereenigden het tuighuis vernielden en op de soldaten vuurden. De oproer-acle werd daarop gelezen, gedurende welke verrigting de maire der stad door twee musketkogels, gelukkig echter niet ernstig, gewond werd. De soldaten begonnen nu vuur te geven en binnen weinige minuten weken de oproerlingen in tamelijk goede orde, naar het open veld terug, tien of elf dooden en voor bet minst veertig gekwetsten op de plaats achterlatende,-terwijl vaa de zijde der troepen slechts een sergeant gewond is, behalve wel ken ook nog twee konstabels kwetsuren hebben bekomen. Men was bij het afzenden van deze berigten niet zonder vrees voor een nieuw bezoek der opstandelingen, maar vernam tevens met genoegen dat eene compagnie huzaren, van Clifton, nabij Bris tol naar Newport in aaologt was. Ook te Cardiff werden krach tige maatregelen genomen om een bedreigden aanval der Chartis ten af Ie weren. De maire had eenige zesponders voor de ver» schillende ingangen der plaats doen planten. De brieven van het vasteland van Indie behelzen geen nader nieuws, dan dat de groote schouwburg te Calcutta, iu de eerste dagen van Junij eene prooi der vlammen is geworden. FRANKRIJK. PARIJS den 7 November. Sinds eenige dagen zijn in al de ka zernen der hoofdstad nieuwe bevelen uitgevaardigd ten einde op bet eerste leeken het plan te kunnen uitvoeren hetwelk de maar schalk Gérard heeft doen aannemen in geval een onverwachte op stand de openbare rust mogt bedreigen. Volgens dit plan. heb ben al de zich te Parijs bevindende gewapende korpsen te voren hunne bestemming ontvaDgen om in minder dan een half uur tijds in de onderscheidene wijken geëcliellonneerd te kunnen zijn. Alleen de hoofdofficieren zijn met de krijgsbewegingen bekenddie in zoodanig geval moeten gedaan worden. Naar men verzekert, worden de toerustingen ter zee op de koninklijke werven tegenwoordig op zulk eeoe groote schaal en zoo ijverig voortgezet dat er weldra geen enkel zwaar oorlogs schip in de zeehavens zal voorhanden zijn; de vaartuigen zijn deels voor Baenos-Ayres deels en vooral voor het Oosten bestemd. Men heeft in Marseille berigten uit Smyrna van den 19 ert uit Konstantinopel en Alexandrie van den 17 ontvangen. In laatstgenoemde plaats was alles nog in den vorigen toestand. Mehemed was uit Cairo aldaar teruggekomen. De overstrooming van den Nijl is dit jaar allezins naar wensch uitgevallen 't geen den onderkoning Diet weinig zal te stade komen. Men wilde weten dat Frankrijk zich stellig had verklaard de vorderingen van Mc henied te zullen ondersteunen zoo lang dezelve bepaald bleven bq het erfelijk bezit van Egypte Syrië en Arabie en het tijdelijk be heer van Adana en Candia, en bijaldien de onderkoning zich daaren tegen tenige opofferingen van minder belang wilde getroosten. Wat de laatstgenoemde daarop geantwoord had was niet bekend. Het Journal du Havre deelt berigten mede nit Neyr-York tot

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1