BELGIE. NEDERLANDEN. 178e Koninklijke Nederlandsche Loterij. ADVERTENTIE!*. tie oppervlakte der te verlagen drie meeren Wordt op 18 vierkante fransche mijlen gerekend. De hertog van Orleans wordt al spoedig in Marseille gewacht. Kaar men meldt, heeft hij in persoon deel willen nemen aan êenen krijgstógt van Constantine naar Bougie welke zoude strek ken om de heerschappij van Frankrijk in dat oord nog meer te bevestigen. Uit Oran wordt geschreven t dat Abd-eU Kader zich in de nabij, beid der fransche positie heeft vertoond en aldaar verscheidene kooplieden gehoor heeft verleend. Zijne taal luidt steeds vrede lievend maar hij begeert bij voorkeur ijzer en oorlogsbehoeften te boopen welke hem niet dan met voorkennis en toestemming der legering kunnen worden geleverd. Zijn kamp bestond uit 260 katoenen tenten De zijne was ligt groen en even als zijne klee ding zindelijk en zeer eenvoudig. Zijne wacht bestond uil 12 Negers en ^én dertigtal vertrouwde Arabieren. Deze laatsten zijn doorgaans lieden ter grootte van zes voeten. - Er is berigt ontvangen dat de Engelschen de stad Ghizny in Afganistan, stormenderhand hebben ingenomen. Den 1 November. Het schijnt thans dat de zamenzwering min der te beduiden heeft dan men aanvankelijk gedacht had. Heden morgen heeft de regter van instructie de gearresteerde personen op nieuw verhoord. Ten gevolge van dien zijn onderscheidene per- finnen Wederom op vrije voeten gesteld. BRUSSEL den 3f October. Kats en de andere volksmenners vertöonen zich nog altijd in de volksvergaderingen welke ten hu nnen verzoeke in de beide Vlaanderen worden gehouden en Waërin, zoo het heet, wordt beraadslaagd over de middelen, om de welvaart der arbeiders te bevorderen. Dergelijke bijeenkomsten en de min of meer langdurige redevoeringen die in dezelve wor den; uitgesproken schijnen echter niet naar den smaak der groote menigte te zijn. Met den 1 November zal het bestuur van den spoorweg de nog opene waggons doen overdekken en zullen ook de rij- iu igen na zonnênondergang van binnen verlicht zijn. sGRAVENHAGÊ, de a 1 November. In de bijeenkomst van de tweede-kamer van heden is verslag gedaan van het aanbieden van het adres van antwoord op Z. M. aanspraak. Z. M. heeft ge antwoord Dat hoogstdezelve met genoegen de betuiging vernam van de liefde en gehechtheid der staten-generaal aan zijnen persoon en Sijn huis dat ook Z. M. hoopte dat de onzekerheid en span* ning der laatste jaren zal hebben opgehouden en dat de eensge zindheid in de beraadslagingen der vergadering bevorderlijk zal zijn tot het heil des vaderlands dat het Z. M. verheugde dat 'er zonder meerdere lasten aan de natie op te leggen middelen hadden kunnen worden gevonden om ook in verband met de O. I. bezittingen niet slechts voor het volgende jaar maar ook Voor de toekomst in de behoeften van den staat te voorzien de onzekerheid weg te nemen en het credi^t te bevestigen.*' Uit eene mededeeling van z. e. den minister van buitenlandsche Zaken is gebleken dat nadat de hertog van Nassau, voor zich en zijne medegeregtigden van alle aanspraak op Waalsch Luxem burg tegen eene schadevergoeding van f 750,000 had afgezien 2. M. aan de duitsche bonds-vergadering beeft gemeent te moeten Voorstellen: «dat het gedeelte van Limburg, 't welk aan Neder land was verbleven (met uitzondering van de vestingen Maastricht en Venlo welke geheel aan Nederland zouden komen) een afzon derlijk Hertogdom zoude uitmaken en, met duitsch Luxemburg, in het duitsch verbond worden opgenomen dat Z. M. zorg zoude dragen dat het brengen van het hertogdom Limburg onder dezelfde staatsregeling en wetten als Nederlandniet hinderlijk zoude zijn aan zijne verpligtingen jegens genoemd verbond, noch aan de verbindtenissen die daaruit zoude mogen voortvloeijen/' Dit voorstel waarbij het duisch verbond een genoegzaam gelijk aantal inwoners terug bekomt, als, met Waalsch Luxemburg, is afgestaan is den 5 September met algemeene stemmen door de bondsvergadering aangenomen, welke bij haar besluit ook den wensch heeft uitgedrukt dat het grondwettige nederlandsche bestuur 't welk ook over het hertogdom Limburg wordt uitgestrekt, niet hinderlijk zal zijn aan de duitsche staatsregeling en botsingen met dezelve zal te weeg brengen. Na de mededeeling hiervan merkte de minister het volgende aan: De vereeniging van het hertogdom Liraburg met Nederland strekt ten waarborg dat de geldelijke hulpbronnen van Limburg in de nederlandsche schatkist zullen vloeijen dat daardoor tevens een gemakkelijke toegang naar de vesting Maastricht verzekerd wordt, en dat Nederland de voordeeligste grensscheiding heeft erlangd. Al- zoo zijn daardoor de belangen van allen vereenigd en biedt deze schikking, in de gegevene omstandigheden de beste uitkomst aan. Z. M. de koning-groothertog zal het zich ten pligt stellen door het nemen van vaste maatregelen, zorg te dragen, dat alle botsin gen die de dubbele betrekking van Z. M. zou kunnen opleveren zullen worden voorgekomen.'' t Ten slotte deed de minister Opmerken dat de gegevene mede deeling kon strekken als een blijk dat er weder een belangrijke stap voorwaarts gedaan was op den weg der uitvoeriDg van het met Belgie te Londen geslotene tractaaten dat hij hoopte dat hij wel- ligt spoedig in staat mogt zijn gesteld om de vergadering aan te kon digen dat het tractaat geheel ten uitvoer is gelegd. Den 3. Over Engeland heeft men het berigt ontvangen dat Z M.s fregat de Rijnaan welks boord Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden zich bevindtte Gibraltar is aangekomen. Men meldt, dat van de zijde van Oostenrijk ernstige vertoogen aan de belgische regering zijn gedaan wegens het niet uitvoeren van art. i3 van het tractaat van April 1839, betreffende het aaudeel "Van Belgie in de openbare nederlandsche schuld. Door den h. e. heer Antonucci, vice-superior der hollandsche zending is een herderlijke brief uitgevaardigdter gelegenheid van het elfde eeuwfeest van de verkondiging van de christelijke leer in de Nederlanden door den H. Willebrordusvoor welke feest viering die hooge geestelijke van den H. Vader een vollen aflaat, bij wijze van jubüë, heeft verkregen. Het jubelfeest is den 3 November geopend en zal den 17 met een te Deiun besloten worden. Blijkens een berigt wegens den staat der koloniën van de maatschappij van weldadigheid over de jongste maand was de ge zondheid der bevolking aldaar zeer gunstig. Met eenige uitzonde ringen was over het algemeen de opbrengst naar wensch. Op den 1 September jl. bedroeg de bevolking der koloniën 85n menschen zijnde er in de maand te voren niet minder dan 256 personen in opgenomen en slechts 94 ontslagen. Tot en met den 3i October zijn op den ijzeren weg, tusschen Amsterdam en Haarlem vervoerd 49^92 personen 9 waarvan de yrachtpenningen hebben opg^bragt f 27,716. Uit Nijmegen wordt gemeld dat de waterstand der rivier tegenwoordig buitengewoon laag is, zoodat onderscheidene opvarende schepen en stoombooten tusschen Dordrecht en Nijmegen vastge raakt zijn. Ook de Maas is tegenwoordig zoo laag dat de post op sommige plaatsen door de rivier heenrijdt. Een dagblad meldt dat het sclioone stoomvaartuig Britisck Queenhetwelk de dienst tusschen Engeland en de Vereenigde Sta ten waarneemt door den keizer van Rusland voor eene som van 160,000 p. st. (ruim negentien tonnen gouds) zou zijn aangekocht geworden. -De heer Henry Wilkinson werktuigkundige te Londen heeft eene nieuwe soort van geweren uitgevonden welke alle bekende soorten moeten overtrefFen. Deze geweren die een getrokken loop hebben zijn zeer eenvoudig; zij zijn van een rad voorzien dat om eerie as draait en met zeven pat ionen wordt beladen, die acli- tervolgens afgeschoten worden. Na de ontlading van dit rad heeft de schuttpr slechts een ander geladen rad aan le brengen, hetwelk zeer gemakkelijk geschieden kan zoo dal hij zich alleen van een aantal geladen raderen heeft te voorzien, om eeri bestendig vuur te onderhonden. Alle de zeven schoten worden in minder dan i.5 seconden gedaan. De geweren dragen honderd en vijf yards (on geveer ioo ned. ellen). Men heeft reeds, in het bijzijn van des kundigen met deze geweren proeven genomen die alle zeer vol doende zijn uitgevallen. Bij dezelve heeft een zoodanig geweer slechts eenmaal geweigerd. De geweren behoeven niet dan na het gebruik van vier honderd raderen dus na twee-duizend achthonderd scho ten schoon gemaakt te worden. De tijdingen uit Canton in China blijven ongunstig. De handelsgemeenschap tusschen de Engelschen eo Chinezen was den 16 Junij nog geheel gestremd, en verscheidene op de rivier aan gekomene britsche koopvaarders zijn naar elders weggezeild. Men vleit zich infusschen nog altijd dat de cbinesche overheden weldra uit eigenbelang en om den invoer van edele metalen in hun land niet geheel te doen ophoudeu de verstoorde betrekkingen weder zuilen trachten aan te knoopen. MIDDELBURGden 1 November. Wij vernemen dat dezer dagen zekere Abraham Priemoud 33 jaren van beroep arbeider^ wonende te St. Maartensdijk, vader van vijf kinderen, sedert vijf jaren blind zijnde, alhier eene kunstbewerking heeft ondergaan d door een onzer heelkundigen die dikwijls diergelijke operatie met het gelukkigst gevolg heeft verrigt waardoor ook deze lijder het gezigt is hergeven. Deze persoon nu uit beide oogen ziendege niet thans het onwaardeerbaar geluk van binnen den tijd van vier Weken hersteld in den schoot van zijn geziu te zijn Wedergekeerd# om alzoo na vijf jaren lang uit hoofde zijner kwaal van het armbestuur en de weldadigheid van anderen afhankelijk te zijn ge weestweder met eigen bauden-arbeid zijn sober brood te kunnea verdienen. Wij meenen dat dit geval vermelding verdiént in bet belang van blinden, die vaak tegen iedere kunstbewerking opzien, zich liever ge troostende jaren lang misschien niets beduidende of althans óntoe* reikende geneesmiddelen ter herstelling van hun gezigt te gebruiken en te laat het gebruik van bekwame hulp beklagen. VIJFDE Een en dertigste Lijst. N.°9195f 1000 5923 1000 Twee en deftigste Lijst. 7193f 1000 8801000 KLASSE. N.° 11022 f 1000 25344 1000 en prem. - 25,000 Drie en dertigste en laatste Lijst. 8096 prem. f 10,000 Den 31 October i83g overleed te Brouwershavenin den hoogen ouderdom van 84 jaren en ruim 6 maanden de Heer ADRIAAN HOOGENBOOM, in leven oud Lid van den Raad dier Stad. De Heer H. L. KARDOL, daartoe behoorlijk geautori- seerd, zal op Vrijdag den 8 November i83g, des nade- middags ten 3 ure in het Dorpshuis te Bruinisse ten overstaan van den Notaris D. Q. de JONGE vas dek HALEN, publiek presenteren te verkoopen: Een WOONHUIS met SCHUURTJE en ERVE, staande ën gelegen aan de Noordwestzijde van de Oude- Straat, binnen bet Dorp Bruinisse, gemerkt letter B, n.® 2g Kadaster- Sectie C n.» 128. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2