ZIER3KZEESCHE COURANT. Vrijdag A.» 1830. den 1 November BESTUREN en ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. If.» 88. GEDEPUTEERDE STATEN van de Provincie ZEELAND bren gen bij deze ter kennis van een ieder wien zulks aangaat dat Zijne Majesteit, bij besluit van den 6 October i83g n.« 8f), heeft goedgekeurd bet navolgende Reglement, hetwelk met deri i Novem ber i83g in werking zal worden gebragt te weten REGLEMENT voor Je invordering der retributie voor het gebruik der Embartadcre attn hel Zijpé(Gemeente Brui nisse.) Art. i. Voor het gebruik der embareadère aan bet Zïjpe zal achtervolgens de daartoe door Zijne Majesteit verleeude autorisatie eene retributie worden geheven a. Van f z,5o voor iedere stoomboot, welke aan gemelde em bareadère zal aanleggen tol bet opnemen of afzetten van reizigers of bet laden en lossen van goederen b. Van fo,3o centen voor ieder persoon die, behalve met de stoombooten aan gemelde embareadère zal worden aangezet öf ingescheept. Art. 2. De betaling onder tl. vermeld zal moeten geschieden door den bevelvoerder of schipper der stoomboot, telken male dadelijk bij het aankomen of uiterlijk vóór het vertrek van het vaartuig. Art. 3. De bevelvoerders en schippers van stoombooten zijn verpligt zich, ten aanzien van bet aanleggen en verlaten van de embareadère, te gedragen naar hetgeen door den ontvanger der retributie zal worden gelast. Art. 4- Alle schaden, welke door hun toedoen of door nala. tigheid in bet opvolgen der orders van voorschreven ontvanger aan de embareadère mogten worden veroorzaakt, zullen op ben worden verhaald. Art. 5. Weigering van betaling der retributie zal gestraft wor den met eene bóete gelijkstaande met tienmaal liet verschuldigde, of met eene gevanEenis van e'én tot drie dagen. Art. 6. Weigering om aan de orders van den ontvanger der retributie, in Art. 4 bedoeld, te voldoen, zal gestraft worden met eene boete van ƒ10 tot 25, of ée'n tot drie dagen gevange nis onverminderd de vergoeding der danrrloor toegebragte schaden. Art. 7. De voorschreven weigeringen zullen door den ontvan ger der retributie, op den. eed bij de aanvaarding zijner bediening gedaanbij Proces-Verbaal worden geconstateerd en ter vervolging aan den ambtenaar van het Publiek Ministerie bij het Kantonsge- regl te Zierikz'ee worden eezonden. Dien onverminderd blijft bet aan Gedeputeerde Staten voorbe houden om zoodanige vreemde stoombooten wier bevelhebbers of schippers, op grond van Art. 5 of 6in eene boete zijn verwe zen bij herbaalde weigering niet meer aan de embareadère toe le laten. Middelburg, den 25 October i83g. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve VAN DER HEIM. 'sGRAVENHAGÉ, den 3o October. Z. K. fï. prins Alexander is eergisteren morgen van zijne reis naar Rusland in deze resi- denlie teruggekerd. Uit den algetneenen staat van de openbare inkomsten over de 4 laatste maanden van t838 en dè 8 eerste van i83g, blijkt, dat in 'tgeheel is geraamd eene opbrengst van 45,635,457 en dat in de daad is opgebragt f 46,o4g,9g9en dat dus meer is opgebragt dan was berekend geworden f 4'4i542' Naar men verneemt, is dezer dagen, door tusschenkomst der gemeentebesturen, ter kennisse van de belanghebbenden gebragt, dat voor bet vee hetwelk aan de tongblaar, of het mondzeer, komt te sterven geene tegemoetkoming uit het fonds voor den landbouw wordt verstrekt, dan alleen voor deszelfs uiterlijke be- kleedselen. Als een bewijs van belangstelling en erkentenis der rege ring jegens ben, dia in 183o op de roepstem des konings met zoo veel geestdrift de wapenen hebben aangegord, tot bescherming der onafhankelijkheid van het dierbaar vaderland kan gemeld wor den dat bet departement van oorlog dezer dagen, van wege Z. M. is gemagtigdom aan elk schutter en vrijwilligerdie tol het laatste oogenblik in actieve dienst is geweest, eene gratificatie uil te keeren en wel ter somma van f 5o voor de onder-officie ren en 20 voor de korporaals én manschappen. Het eerste boek van bet strafwetboek handelt van misdrijven n het algemeen, en heeft zes titels, als: i°, vau misdrijven en derzei ver onderscheidingen 2», van straffen in bet algemeen 3o van poging tot misdrijf4°> van verschillende wijze waarop misdrijf gepleegd en aan hetzelve deel genomen wordt; 5», van toerekening van misdrijf, en 6°, van de straffen wegens herhaling van misdaden en wanbedrijven. Men heeft zich in dit eerste boek bepaald tot het vaststellen van eenige algemeene beginselen van strafwetgeving, welke bij de ver dere bearbeiding en bij de invoering van dit wetboek door den reg- ter in het oog zullen moeten gehouden worden. De straffen op misdaad gesteld hebben altijd eerloosverklaring ten gevolge. Zij zijn: ió, de doodstraf; z» dwangarbeid, voor afgegaan hetzij door tentoonstelling op bet schavot onder de galg hetzij door enkele tentoonstelling op het schavot, hetzij door eer loosverklaring; 3», tuchthuisstraf, voorafgegaan hetzij door ten toonstelling, hetzij door eerloosverklaring 4°, bannissementge paard met eerloosverklaring; 5°, enkele eerloosverklaring; 6o, geld boete en 70 verbeurdverklaring van bepaalde voorwerpen de beide laatste straffen moeten altijd met eene der bovenvermelde ge paard gaan. De correctionele straffen zijn 1° gevangenisstraf20, schorsing voor eenen tijd in de uitoefening van bepaalde burgerlijke of staatkundige regten 3», verbod om zeker bepaald bedrijf, kost winning of nering uit te oefenen 4° geldboete en 5o verbeurd verklaring van bepaalde voorwerpen, gepaard met een der boven vermelde straffen. De policiestrafTen zijn: 1° gevangenisstraf; 20tijdelijk verbod om zeker bepaald bedrijf, kostwinning of nering uit te oefenen; 3° geldboete en 4° 1 verbeurdverklaring van zekere bepaalde voorwerpen gepaard met eene der bovenvermelde straffen. De doodstraf Zal voor beide kunne worden uitgevoerd opeen schavot, door de veróordeelden met een strop om den hals, aan eene galg vast te maken en een luik onder hunne voeten te doen wpgvallen en zal niihmer door eenige andere lijfstraf voorafgegaan of vergezeld zijn. De tentoonstelling zal niet korter dan een vierde uurs en niet langer dan een völ uur duren. Óe straf van dwangarbeid en bet bannissement wordt voor ten minste 5 en ten langste 4° jar(>n opgelegd de tuchthuisstraf voor ten minste 3 en ten langste 5 jaren. De correctionele gevangenisstraf Wordt opgelegd voor niet min der dan acht dagen en niet langer dan tien jaren de gevangenis straf als policiestraf voor ten minste e'en dag en ten meeste zevea dagen. De geldboete als policiestraf opgelegd zal de som van f yS niet te boven gaan. Poging tot misdaad is elk begin van uitvoering van een misdrijf, hetwelk door uiterlijke daden is geopenbaard en niet dan door toevallige Omstandigheden is verhinderd, of deszelfs uitwerking heeft gemist de poging zal echter met eene ligtere straf, dan op het volbrogte misdrijf gesteld is, worden gestraft, ten zij bij de tvCt anders mogt bepaald zijn. Misdrijf, gepleegd in opzettelijke of vrijwillige dronkenschap, is geheel toerekenbaar in toevallige dronkenschap naar mate van de omstandigheden en den graad van dronkenschap; in onwillige dron kenschap is het niet toerekenbaar. Misdrijf, begaan door kinderen heneden de 10 jaren, is te hun nen aanzien niet toerekenbaar bij hunne vrijspraak kan bevolen „worden dat zij voor een bepaalden tijd in een gesticht zullen wor den opgesloten. Van 10 tot 16 jaren misdoende, zullen de kin deren, indien zij met oordeel des onderscheids gehandeld hebben, tot correctionele gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld. Misdadigers boven de 16, doch beneden de 18 jaren, ziillea nimmer tot scbavotstraf kunnen worden veroordeeld. Oyér bet geheel is in deze en andere bepalingen en vooral oofe bij herhaling van misdaad, aap den regter groote ruimte verleend. De bepalingen van het wetboek van strafregt zijn niet toepasselijk Op militaire misdrijven. Het doen wegvallen van de geeseling meent de regering dat de arbeid aan het ned. strafwetboek zal bespoedigen en het invoefea Van den dwangarbeid, in plaats van die straf en het brandmerk, gelooft zij dat heilzamen indruk en afschrik zal verwekkenuit hoofde van de langdurigheid dier straf (tot 4° jaren)zij houdt bet er vöor dat die op den misdadiger meer zal werken dan eene kort voorbijgaande openbare pijnlijke ligchamelijke aandoening. De dwangarbeid is te beschouwen als de slraf naast bij de doodstraf, en zal dus in ons land eigenaardig altijd op weinige personen be-, hoeven toegepast te worden. Sinds eenige dagen is in deze residentie bij den roarchand fleuriste C. Reèhenop bet Spui, nabij de Bierkade, een wezenlijk kunststuk te zien, bestaande in een kunstappel, waarschijnlijk door den vermaarden Albert Vinkenbrink vervaardigd, die in de 17de eeuw geleefd eu onder anderen (in 1648) den predikstoel in de nieuwe kerk te Amsterdam heeft gemaakt. Het uitwendige, het welk volkomen een appel verbeeldt, is van palmhouten in door snéde 2 duim grootin het midden gaat dezelve open als eene doos; de twee deelen of helften des appels zijn vervuld met beeld en snijwerk van zachter soort van bout, als uit een enkel stuk,

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1