178e Koninklijke Nederlandsche Loterij. ADVERTENTIE IV. Zierikzee, den 25 October i83g. LEES HIER! Zierikzee, 28 October i83g. De uitgaven Voor de financiën bestafin uit J 21,458,3o5 voor de Venten der nationale scbuid en ƒ6,111,795 voor de kosten van bet departement en de pensioenen. Onder de eerste afdeeling zijn begrepen de renten van de 3} pc. schuld min vijf milliocnen Welke ten laste van Belgie moeten blijvenen welke men zoo lang deswegens niet nader is overeengekomen op die schuld alleen meent te moeten toepassen alsmede de toelage aan het amort.- Syndicaatwelke alsnu niet langer aan deze instelling kan worden onthouden, en zonder welke, en zelfs meerdere ondersteuning, 6ij niet aan hare verpligting zoude kunnen voldoen. De tweede afdeeling is verhoogd omdat uien bij de reductie van bet leger, tijdelijk in het lot van velen heeft moeten voorzien. Deze ver hooging is echter voor opvolgende verminderingen vatbaar. Ten aanzien van de kosten vao de landmagt wordt aangemerkt dat dezelve niet als blijvende moeten worden beschouwd maar dal men hoop mag voedenook die kosten bij de voortduring Van den staat van rust, gaandeweg te zullen kunnen verminderen. Ten einde in de uitgaven te kunnen voorzien worden voorge steld de bestaande belastingen alsmede ruim édn millioen her komstig uit de meerdere opbrengst der middelen over 1837 en J838 dao waarop was gerekenden eene bijdrage uit de over zeesche geldmiddelen van it,330,000. Z. esc. verklaarde dat de nog bestaande onzekerheid omtrent de wijze van overschrijving van het op Belgie overgegane gedeelte der schuld, - gevoegd bij vele andere bedenkingen door de kamer in de vorige zitting gemaakt bij bet onderzoek der begrootingswet- ten in de afdeelingen en ook gevoegd bij den arbeid welke verwacht mag worden van de bij koninklijk besluit van den 7 Mei )l. benoemde staats-commissie tot de financiën, het onmogelijk beeft gemaakt nu reeds de hand te leggen aan eene geheel op de voorschriften der grondwet rustende splitsing der begrooting van staats-uitgaven in twee afdeelingen dal derhalve de nu aange bodene ontwerpen meer zijn aan te merken als exceptioneel als crediet-wetten voor bet volgende jaar naar de omstandigheden van dien buitengewonen tijdkring geraamd en waaruit geene gevolgen Voor verdere diensten zijn af te leiden. Tevens is door z. exc. voorgesteld eene wet, strekkende om, Jen laste der overzeesche bezittingen, eene schuld daar te stellen van 56 millioenen guldens onder denzelfden waarborg voot de ran- ten en van gelijken aard als die, welke daargesteld is bij de wet ten van Maart 1887, Maart 1838 en December 1838 en om daarvan af te geven losrenten rentende 5 ten honderd ingaande op zoodanig tijdstip in 1840, als nader door Z. M. zal worden bepaald ten einde daaruit terug te geven de voorschotten welk? gestrekt hebben om de koloniale administratie hier te laude irt staat te stellen tot kwijting der geldelijke verpligtiugen aan dezelve, onder buitengewone omstandigheden in het belang van 's rijks schatkist opgelegd. Ten aanzien van dit laatste ontwerp van wet zijn door z. e., op 'l konings last uitgebreide ophelderingen van wege het departe ment van koloniën toegezegd, waaruit zal kunnen blijken, dat hetzelve ontwerp de strekking heeftom dit departement in staat te stellen de geldmiddelen der overzeesche bezittingen aan te weu- den niet alleen ter bestrijding der lasten welke nu reeds door het moederland op Indie zijn gelegd maar ook om niet alleetj voor z 84°maar ook voor volgende jaren, op eene zeer ruime wijze aan de behoeften van de huishouding van den staat Jp ge- moet te kunnen komen en dat Indie de middelen bezit om niet alleen de aan hetzelve opgelegde schulden last te kunnen dragen maar ook de voorgestelde vermeerdering van dezelve. Om echter de gevorderde bijdragen te kunnen leveren moet het departement de voorschotten teruggeven waarvoor de indische producten ver bonden zijn en over welke producten het altoo geene vrije be schikking heeft. Ten slotte heeft z. e. aangemerkt dat men der Voorzienigheid dankbaarheid verschuldigd is, dat zij ons de middelen aanbiedt, om de treurige gevolgen der gebeurtenissen der laatste jaren die zoo zwaar op 's lands financiën hebben gedrukt, te kunnen afwen den en om de eigene hulpbronnen van Nederland te kunnen aan vullen met die uit de overzeesche bezittingen en alzoo Nederland op hel standpunt Ie handhaven't welk hetzelve iu de rij der staten toekomt. Den 27. Het getal badbezoekers te Scheveningen bedraagt dit jaar io,6i4- Den. a3 dezer is te Scheveningen van de steurharing-visscherij aangekomen eene pink van den reeder J Hoogenraadwelke i3o,ooo stuks baringen heeft medegebragt. Men hoopt dat dit bet voor teeken eener gunstiger vangst zijn zal dan tot dusverre heeft plaats De boogleeraar G. C. B. Surihgar aan de cliniscbe school te Amsterdam heeft bet volgende berigt in de Amsterdamsche Cou rant doen plaatsen: Jan Frederik Folmcr elf jaren oud, tegen bet einde der maand junij 11. in den regterarm gebeten zijnde door cenen hond dien bij lang getergd en bij den staart getrokken bad werd in het bin nengasthuis opgenomen den 22 October onder de gewone verschijn sels van watervrees die reeds in den vroegen morgen omstreeks vier ure begonnen waren en zoo spoedig klommen dat de on gelukkige reeds in den volgenden morgen, ten acht ure, onder hevige stuiptrekkingen den geest gaf. Dit berigt is de bovenge- genoemde boogleeraar aan het publiek verschuldigd ten einde te rectificeren eene opgave in bet Handelsbladvolgens welke de lij. der opzettelijk zoude gesmoord zijn alsof deze middeleeuwsche handelwijze nog vpor gebruikelijk en geoorloofd gehouden werd." Ook maakt de schrijver dezes van de gelegenheid gebruik om aan zijne niet geneeskundige stadgenooten te berigten dat ook deze patiënt weder even vruchteloos als acht in vroegere jaren door hem in het gasthuis behandelde lijders aan watervreesvan den beginne af den zoogenaamdea billschen drank als voorbehoedmid del gebruikt beeft, terwijl eene doelmatige plaatselijke behandeling, dadelijk of spoedig na de verwonding waarvan het onfeilbaar nut herhaalde malen, ook ia het, gasthuisgeblekeo is, verzuimd was getvorden. Naar men verneemt hebben de schippers der veerschepen varende tusschen Amsterdam en Zwolle, aan Z. M. den koniog concessie verzocht lot het aanleggen van een of meer stoomvaar- tuigen ter transport van passagiers en goederen van Amsterdam naar Zwolle vice versa. MIDDELBURG den 25 October. Gisteren is in de gemeente van Nieuw- en S.1 Joostland een schaapherder overleden aan de gevolgen van wonden hem 9 omtrent negen weken geleden toege* bragt door zijnen hond, dien men voor dol houdende gedood heeft. De geneeskundigen, welke dezen persoon hebben behandeld, hou den het buiten twijfel dat de lijder alle de kenteekenen had f welke op de dolle hondsbeet volgen. Ook onder de gemeente van Serooskerke zijn onlangs eenige lieden door eenen hond gebeten f die mede is gedoodmaar van welken het niet zeker bewezen schijnt te zijn dat hij dol was; zijnde er omtrent deze lieden dao ook tot heden geene verontrustende verschijnselen vernomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal in het jaar 1840 een stand- beeld voor den admiraal Michièl uidriaanszoon de Ruiterte Vlis- singen op het plein het Rondeel genaamd worden opgerigt. Reeds is een model in klei vervaardigd door de voornaamste kun stenaars in dat vak aan de commissie voor bet standbeeld te Vlissingen toegezonden hetwelk ter nadere beoordeeling aan de 4de kla sse van het koninklijk instituut zal onderworpen worden j om daarna onverwijld tot de uitvoering te kunneu overgaan. Aan sir Alexander Ferrierengelsch consul te Rotterdam 9 gelijk mede voor Hel levoetsluis Dordrecht, Schiedam, den Briel en 'sGravenhage met Scheveningen, is vergunt om de provincie Zeeland onder zijn consulaat te begrijpen. VIJFDE KLASSE. Drie en twintigste Lijst. Vier jen twintigste Lijst. N.° 23810 f 1000 I N.° 9986 prem. f 2000 Getrouwd D.r H. G O E M A N S Wed.r van j. feirabend, en L. van den THOORN. De Notaris M.' C. in dk« L EK. d e CL E R G Q zal op Vrijdag den i November i83g des namiddags ten 3 ure, op het Bolwerk te Zierikzeeten verzoeke van zijnen Prin cipaal publiek presenteren te verkoopen eene aanzienlijke partij Eikenhouten PALEN, PLANKEN, BLOKKEN, TOUW WERK, IJZER, een KELDERWIND eu hetgeen ten dage voorschreven verder zal worden geveild. De Heer H. L. KARDOL, daartoe behoorlijk geautori- seerdzal op Vrijdag den 8 November 1839, des nade- middags ten 3 ure, in het Dorpshuis te Bruinisse, ten overstaan van den Notaris D. Q. de JONGE va» der HALEN, publiek presenteren te verkoopen: Een WOONHUIS net SCHUURTJE en ERVE, slaande en gelegen aan de Noordwestzijde van de Oude- Straat, binoen het Dorp Bruinissegemerkt letter B, n.° 29, Kadaster Sectie C n.o 128. De Notaris M.r J. J. E R M E RI NS zal ten verzoeke van zijnen Principaal op Dingsdag den 12 November i83q, 's middags ten 12 uren, voor na te melden Huis, presen teren te Verkoopen Een WOONHUIS, ERVE en Gevol gen staande en gelegen aan de Zuidzijde van de Oude Haven te Zierikzee, Wijk D, n.o 377 Kad. Sectie B n.o 187 laatst be woond door P. B O O N E zijnde inmiddels UIT DÉ HAND TE KOOP. Nadere informatiëo te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. Door bare Annonces van 23 Mei 2 en 10 October 1839 pleg- tig geprotesteerd hebbende tegen de willekeurige en onregtvaardige ONTEIGENING van alle hare Eigendommen. Herhaalt dit alvorens haar Huis te verlaten, nogmaals, ten einde den Kooper opmerkzaam te maken op de vernietiging der Koop, als het on vermijdelijk gevolg der schandelijkste aanmatiging. Alzoo oordeelende het tegen Eer eu Pligt te zijn om haar Huis te verlaten, en hem uitnoodigende die haar, door middel dezer Cöurant, van het tegendeel kan overtuigen. W.a de WOLFF Weduwe w.r de Heer P. A. Koole. De ondergeteekende berigt bij deze dat aan hem, door Z. Exc. den Heere Minister van Financiën, concessie is verleend tot het daarstellen van eene P OST WA GE N D IE N S T tusschen deze Stad en Zijpe ter vervoer van Passagiers en Goederen van en naar de Stoomboot der Nederl. Stoomboot-Maatschappij tusschen Rotterdam en Antwerpen en dal alzoo deze dienst voortaan zal geregeld wor den 3 uren na de afvaart der Stoomboot van Rotterdam en 2! uren na de afvaart van Antwerpen. De Diligence rijdt af en aan vaa het Logement bij de Heer J. S W A R T S. C. KAN A AR. Tér Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2