N> 86. ZIERUiZEESCHE COÜRAST. P j Vrijdag éu*/ A.» 1839. den 25 October. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. groot-brittannien. frankrijk. belgie. nederlanden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERÏKZEE brengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effec ten dat de Commissie tot amortisatie der Stedelijke gevestigde ochulden op rVoensdag den 3o dezer maand, des middagsin eene der zalen van het Raadhuis, zal overgaan tot de jaarlijksche uitlo ting van Effecten welke zullen kunnen afgelost en vernietigd wor den volgens het bestaande plan met uitnoodiging aan iederen houder van Effecten op de Stad om bij die uitloting des verkie- Sende tegenwoordig te zijn. Zierikzeeden 2 October i83g. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. LONDEN den 19 October. De planhen tot het bouwen van eene nieuwe effectenbeurs alhier zijn in overweging. Men rekent dat het prachtige gebouw in drie jaren zal zijn Voltooid. Naar de jongste berigten uit China van het begin vari Junij was de handel nóg steeds gestremd. Men heeft gisteren óp de Theems nieuwe proeven genomen toefde stoomboot Archimedes, welke, in plaats van met raderen voorzien is van eene schroef van Archimedesdie haar de bewe- ging geeft. Deze proeven zijh zeer naar genoegen uitgevallen. De bootzonder in het water meer beweging dan een gewoon zeiU schip te maken legde tegen wind en stroom eene engelsche mijl in 9 minuten en 5 seconden af, en keerde door wind en stroom geholpen, in ruim 4 minuten terug. De machine deed 22 23 slagen in een minuut, welke elk 5J omdraaijing van de schroef bemerkten. In den avond van den i4 heeft de heer Carter eene eerste voorstelling met de door hem getemde wilde dieren gegeven. Hij verschijnt eerstelijk met dezelve als in eenenoptogt: men ziet groote en kleine paarden, zebra's, struisvogels, wezenlijke en nagebootste krokodillen enz. be heer Carter legt zich daarna in eene wilder nis te slapen. Van ëene rots springt een luipaard op hem aan bij strijdt Uaet zijnén aanvaller en onderwerpt hem. Hij rijdt in eenen wagen waarvoor een leeuw gespannen is over eenén berg wordt in eene schuilplaats van wilde dieren als leeuwen tijgers, luipaarden en panthers geworpen die hij na eenen schijnbaar hevigen strijd, aan zich onderwerpt. Dit alles is zeer goed gear, rangeerden de dieren van verschillende soort gehoorzamen öp eéne bewonderenswaardige wijze aan hunnen meester en zijn ou derling zeer verdraagzaam. PARIJS, den 19 October. Gisteren avond ten viif ure, toen dé bon ing eti de koningin van de tuilerien naar Si. Cloud reden en ter hoogte van het hek van den tuin op de kaai gekomen warén heeft eene armoedig gekleede vrouw een steen naar het rijtuig gea worpen en met zoo veel krachtdat daardoor het vrij dikke venster glas verbrijzeld en de kóningin aan het hoofd gekwetst werd. Ge lukkig was de kwetsuur weinig beduidend zoodat Hunne Majesteiten de reis naar St. Gioud dadelijk hebben kunnen vervolgen. De »irouw die terstond gegrepen isheet Stephanie Girondelle en blijkt van hare zinnen beroofd te zijn. Dit voorval strekt ten bewijze dat, hoe menigvuldig de voorzor gen en maatregelen der policie mogen wezen die echter nog ODge- noegzaam zijn om den persoon des konings volkomen tegen een aanslag te beveiligen. Thans verzekert men dat de ministers besloten hebben om don Carlos te Bourges te houden zoo lang Cabrera zich niet zal onderworpen hebben. Men is in Nantes oök niet tevreden Over bet koloniseren van Nieuw-Zeeland door de Engelscben. Men meent j dat daardoor de walvischvangst dér Franschen in die wateren benadeeld zal wor- den en men verlangt dat Frankrijk zich in tijds van eene positie io dat oord zal verzekeren en eene voldoende scheepstnagt afzen den om zich daar staande te kunnen houden. Een nieuw en naar men verzekert onfeilbaar middel tegen den beet van dolle honden wordt in de agronömische courant medegedeeld. Het bestaat uit het poeder eener gedroogde plant, van dén Lotus Ornithopodio'idesWelke in bosschen en op weilan den voortkomten die daartoe met Stengel hulzen en bloesem gezameld in de schaduw gedroogd vervolgens (ot poeder gestoo- teu gezift en in luchtdigte flesschen bewaard wordt. Bij de aan. wending van dit middel wordt eerst de wond met koud water °l melk gemengd in. Een tweede dosis wordt met het opk med der nieuwe maan gegeven bijaldien de beet met volle maan plaajrs gehad heeft, en omgekeerd; de ervaring moet geleerd hebbed, dat er nooit meer dan twee dosis noodig waren. Ook gebe> X dieren worden op die wijze behandeld met bet onderscheid 1st men een paard b. v. drie eetlepels in plaats van eenen ingeeft. BRUSSEL, den 2i October. Den 18 is een der dijken /an Jieï kanaal van Leuven naar Mechelen doorgebroken en eeu groot gedeelte van het land in dien omtrek onder water gezet. Onderscheidene dagbladen verlangen dat de inkomende rfeg. ten op het uit Holland komende vee verminderd worden, l^feu schrijft aan de al te hooge regten op hetzelve de duurte vap het vleesch in Belgie toe. Den 19 is een lansier uit Merksplas met paard wapenen en bagagienaar Nederland gedeserteerd. Een wachtmeester ea twee lansiers hebben hem op nederlaodsch grondgebied nkgezet bij Alphen ingehaald en gegrepen. De deserteur heeft tegenstand! geboden zijne vervolgers hebben hem daarop met een pistool door het hoofd geschoten en voor dood laten liggen. Zij zijn piet het paard de wapenen en de bagagie op belgisch territoir te»Ug ge komen. Men schijnt echter te duchtendat deze schending vau grondgebied niet onverschillig zal worden opgenomen. De bevolking van Antwerpen bedroeg op den 1 Januari) de- èes jaars y8,o58 zielen. Men leest in den Vaderlander: De dagbladeren dezer stad behelzen het volgende zonderling verhael Dezer dagen was te Lier, na verschryde jaren ziekte eene tach tigjarige vrouw overleden en alles wierd geschikt om haer te he graven. Woensdag, in den morgend bragten twee schrynwerkers- gasten de kist t'huys zy droegen dezelve boven en men belastte hun vari er het lyk in te leggen. Na dat zy eenen oogenblik bó ven waren geweest vertrokken zy zonder aan iemand iets te zeg gen. Om 10 uren kwamen de cellebroeders de kist halen. Dezelve opheffende vonden zy die wel wat ligt maer dachlen dal dit het gevolg was van de uytgemergeldheyd der aflyvige; aldus gingen zy er zonder verder onderzoek mede naer de kerk alwaer het lyk wierd afgezongen voords naer het kerkhof gebragt en.daer be graven. Twee dagen daerna deed de familie de kamer der over. ledene kuysschen en belastte daer mede eene werkvrouw. Deze wilde eerst bet beddegoed naer den zolder dragen maer naauwe- lyks had zy de bedgordynen opengetrokken, of zy gafuyt schrik, eenen schreeuw en liep in allerbaest de trappen af, roepende: De tante is weergekoménZy viel half dood op eeDen stoel, en ieder docht dat zy zot was geworden. Eenen der omslaenders de oorzaek van den schrik willende kennen ging naer boven maer kwam. in alleryl naer heneden geloopen schreeuwende nog harder dan. de arme sloor die men uyt hare flauwte trachtte te doen bekomen. Alsdan wierd het geheele buys met schrik bevangen: geenen Iwyf. fel of de tante was weder gekomen. Welhaest was de gebuerte ia rep en roer, en niemand twyffelde of het spookte in het sterf buys. Na vele gissingen echtervroeg men zich of het lyk wel in de kist was geleyd geweest. De twee schrynwerkers-gaslenwelke men daer mede belast had bekenden dat zy op het gezigt van het ontvleeschd licbaem vervaerd waren geweest en de vlugt hadden genomen, zonder hunne taek te volbrengen, in de meyning dat de -Ivkdragers dezelve voor hun wel zouden vervullen. Daer mede nam den schrik een eynde maer de vraeg was hóe het lyk weg te krygen De geeslelykheyd diesaepgaeride geraedpleegd zynde, ver- klaerde dat aengezien alle de gebeden en plegtigheden hadden plaets gehad., als of het lyk tegenwoordig was geweest, men de kist maer behoorde te ontgraven om er het lichaem in te leggen, en zonder verdere plegtigheden ter aerde te bestellen het welk ook heeft plaets gehad. 'SGRA.VENHA.GE, den 21 October. Heden heeft 3. M. de koningvergezeld van hoogstdeszelfs zonen, Z. K. H. den erfprins van Oranje en eenen luisterrijken stoet, de gewone zitting van de béide kamers der Staten-Gcneraal geopend. Ten één ure kondigde het gebulder van het geschut aan, dat de koning hoogst deszelfs paleis verliet, tn de vergaderzaal der beide kamers getreden zijnde, plaatste Z, M. zich op den troon, en hield de navolgende aanspraak: Edel Mo&eïïde H e e r e «Bij de opening uwer tegenwoordige zitting kan ik weder de verzekering geven dat mijne betrekkingen met de vreemde mogend lieden bij voortduring door onderlinge gevoelens van vriendschap en welwillende belangstelling worden gekenmerkt. «Het traktaat vAn handel en scheepvaart met de Vereenigde Staten van Amerika, en dat van handel met de staten van het duitsch tolverbond, in den aanvang van dit jaar door mij geslotenverschaffen nieuwe waarborgen voor de uitbreiding van den bloei van Nederland. -Valt mijne zijde worden alle pogingen aangewend, om de geheele uitvoering van het traktaat met Belgie te verzekeren en te bespoedigen. u De voorstellen, welke ik aan het duitsche bondgenootschap heb gedaan, nopens feene vergoeding in gröndgëbied voor het afgestane gedeelte van liet groothertogdom Luxemburg, zijn bereids aangenomen. Mijn minister van buitenlandsche zaken zal aan u edel ntogendèn opening geven van de-wijs, waarop dat onderwerp is gere geld geworden «Hierdoor is het tijdstip geboren, om over tc gaan tot de wijzigingen der grond wet, die door de scheiding van Nederland en Belgie noodzakelijk zijn geworden. Eene voordragt tot dat einde zal aan n edel mogenden worden aangeboden. «Ten gevolge van het traktaat met Belgie, zijn er maatregelen genomen, om de krijgsnragt zoo veel mogelijk op den voet van vrede terug te brengén, «Met'dat oogmerk zijn de vrijwillige coipsen en de overige vrijwilligers der zeo- en landmagt'vooi' hunne béwcZeuc diensten bedankt en de mobile schutterijen ont-

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1