FRANKRIJK. BELGIË. NEDERLANDEN. ZE Et IJ DIN GEK. 178e Koninklijke Nederlandsche Loterij. ADVERT EN TIEN. van die dieren verschillende oefeningen met hen vcrrigtdaarna ilecft hij déa leeuw als een paard getoomd doch hem voor eenen Vvagen te spannen en er den circus mede rond te rijden zal eerst op den dag der openlijke voorstelling plaats hebben. Oofe heeft hij eenen fraaijen braziliaanscheu tijger zoodanig afgerigt dat hij hem als een hond volgt. Ook niet den 'olifant heeft bij verschillende verrigtingen uitge voerd vdie van de leerzaamheid dezer dieren getuigen. Naar het Schijnt, zijn de wilde dieren van den heer Carter zoodanig getemd, als dit gewoonlijk in Amerika geschied alwaar op open tooneelen daarmede voorstellingen zonder hokken of eenig afschutsel, plaats hebben en tijgersleeuwen en hyena's zich onder de acteurs tnengen. Kapitein Hervey heeft een nieuw werktuig uitgevonden ora schipbreukelingen het leven te redden. Hetzelve bestaat in eene soort van raam hetwelk de gedaante heeft van een hoefijzer maar wijd genoeg om een mensch te kunnen bevatten. Door aan hetzelve aangebragte bladen kurk wordt het drijvende gehouden het is van achteren open en heeft van voren de gedaante var. een' scherpen boeg om des te beter door het water te snijden. De Lincolnshire maatschappij heeft reeds proeven met dit werktuig genomen en dien ten gevolge de vervaardiging van nog drie der gelijke toestellen bevolen. Men is van gevoelen dat dit middel Ineer dan eenig ander bekend toestel geschikt is voor passagiérs en schepelnigen om zich bij het stranden van schepen te redden. - Volgens de jongste brieven uit Lissabon liep aldaar het gerucht, dal de koning der Franschen zijne bemiddeling in den twist tusschen Engeland en Portugal had aangeboden. Algemeen klaagde men zoo in de hoofdstad «Is in de provin ciën over talrijke moorden en rooverijen. Te Lissabon alleen zijn Jiiet minder dan vijftig boosdoeners ter dood veroordeeld. Tusschen de spaansche en portugesche regering zouden ernstige tineenigheden bestaan. Den z3 der vorige maand heeft te New-York weder een «reesselijke brand gewoed. Hij ontstond in den grooten schouw burg en vernielde binnen wéinige uren behalve dat gebouw de afrikaanschefranscbe en hollandsche gereformeerde kerken be nevens een aantal kleine burgerwoningen. De schade wordt op tweemaalhoaderd en vijftigduizend dollars begroot. PARLlSden 57 October. De republikein Blanrjui is door po- licïe-bedienden gearresteerd, op het oogenhlik dat hij bezig was met de diligence te beklimmen die hem naar Lyon moest over brengen van waar hij naar Zwitserland zoude hebben trachten te ontkomen. De genoemde bedienden waren als reizigers verkleed eti bevonden zich op de diligence. Hij heeft eenige lieden die hem vaarwel wilden zeggen te hulp geroepen doch dit heeft niet gebaat. Hij heeft daarop gepoogd vergif intenemen en ook dit is hem belet. Hij beeft op de eerste vragen van de overheid betreffende de iodentiteit van zijnen persoon geantwoord maar geweigerd eenige inlichting te geven nopens het deel 't welk hij aan den opstand van Mei heeft gehad. Zijne vrienden die hij te hulp had willen roepen zijn mede ten getale van vijf, aangehouden geworden. In een corsikaabsch dagblad leest men de volgende aandoen lijke bijzonderheid: een huisvader werd naar de gevangenis ge voerd, omdat hij eene boete, in welke hij beslagen was, niet ion betalen. De gevangenen van deze Omstandigheid onderrigt btfagten dadelijk hunne spaarpenningen bijeen, betaalden de bodte, en de huisvader werd terstond op vrije voeten gesteld. De door de Franschen in bet rijk van Algiers nog niet bezette punten zijn zes in getal: Hamza MedeahMiliana Masiera Tagdem en Am-Madhy. Waarschijnlijk zal men zich van deze ashtervolgelijkop verschillende wijzen zoeken meester te maken. ÊRUSSEL den 17 October. Koning Leopold is heden met ëén niet zeer talrijk gevolg, naar Wiesbaden vertrokken. Hij heeft iich óver den ijzeren weg naar Luik hegeven en denkt dezen nacht te Keulen, en den volgenden te Thai Ehreribréitslein tegenover Koblenfz te vernachten. Hij reist incognito, onder den naam van den graaf cl Ardennes. Men denkt dat zijne afwezigheid 8 a 10 dagen zal duren. Zoo gezegd wordt stelt de koning zelf veel be lang in het doel van dien togten is then olzoo verlangeöd te Vernemen welke de gevolgen daarvan zullen zijn. Het vertrek van Z. M. schijnt te zijn uitgesteld tot na de komst van den nederlandscben minister den heer Falckwelke eergiste ren heeft plaats gehad. Al de logementen binnen deze stad zijn nog zoodanig met vreemdelingen bezet, dat z. e. zijnen intrek niet in het Hotel de France heeft kunnen nemen maar zich genood zaakt heeft gezien om aan Béllevue af te stappen. Reeds gisteren heeft de beer Falck, ofschoon het personeel van Zijn gezantschap nog niet voltallig was zijn eerste gehoor bij ko ning Leopold gehad hij is daarbij met veel plegtigheid ontvangen. Bij dit gehoor heeft Z. M. zich een zeer geruimea tijd, in een af. «onderlijk gesprek met den minister onderhouden na den afloop vao 'twelk de minister de Theux bij den koning geroepen is ge worden. Van dit gehoor melding makende heeft de Belgische Moniteur niet meer gesproken van den koning van Holland" ïnaar, in stede van dien, van den koning der Nederlanden. De regementCn van het belgische leger worden thans werke lijk door een deel der daartoe beboorende verlofgangers versterkt. Reeds zijn er manschappen te Antwerpen aangekomen, om zich Weder bij hunne vanen te voegen. Den 14 dezer is, voor den krijgsraad van Limburg te Has selt het regtsgeding gevoerd geWorden tegefi vier belgische solda ten der zoogenaamde partisans, alle Duitschers van geboorte, die, na jn 1833 te Overpellroof en moord te hebben gepleegd, naar Nederland zijn gedeserteerd, aldaar in verschillende gevangenissen in verzekerde bewaring zijn gehoudenCn na het_ sluiten van het Verdrag vao 1839 aan de belgische overheden zijn uitgeleverd. Dezelve zijn alle vier ter dood Veroordeeld. In Ostende wordt zeer geklaagd over hel verval van de bel gische visscherijen ten gevolge van de meer en meer de overhand bekomende mededinging der Nederlanders. Men verkondigt thans, dat de fabrijk van Seraing in Maart zal worden verkocht, en op den prijs van 10 millioenen franken zal worden ingesteld. 's GRAVENHAGEden 20 October. Door Z. M. zijn benoemd tot leden van de eerste kamer der staten-generaal den luitenant* generaal baron Chassé en den heer A. van der Hoop. Naar aanleiding van de belangrijke vraag of een wisselbrief op zondag vervallen in geval van weigéring van betaling volgens de wet, maandag of diogsdag daaraanvolgende behoort gepro- testeerd te worden is door den boogen raad het vroeger vonnis van de arrondissemenfs regtbank te Rotterdam van den 10 April bevestigd, zoodat alsnü is beslist, dat een op zondag vervallen wis selbrief, ingeval van nonbetaling dingsdag moet worden geprotes» téerd- In den nacbt van den i4opden i5 dezer heeft op de Prinsen» gracht alhier een belangrijke diefstal plaats gehad. Uit het kantoor eener fabrijk is eene zware ijzeren geldkist eene aanzienlijke waar de en ook de kantoor-boeken bevattende ontvreemd en met eene schuit, tot de fabrijk beboorende, vervoerd. De schuit is nader hand ledig gevonden. Naar men verneemt, is ook de kist, met dé kantoör-boeken döch zonderde geldswaarden aan het uiteinde der stad teruggevonden. Een persoon, die van medepligtigheid aan den diefstal zeer verdacht wordt gehouden is gearresteerd. Gedurende de drie weken eindigende tót en met den October, zijn over den ijzeren weg vervoerd: van Amsterdam i5,885 personen; van Haarlem 15,768, en alzo o in 't geheel 3x,653 personen; te weten de eerste week, 9596; de tweede, 11,297; en de derde 10,760 personen van welke de gezamenlijke vracht- geldeu hebben opgeleverd f 18,433,65Gedurende de twee laatste weken beeft het vrachtgeld gemiddeld 55 cents van eiken per soon bedragen. "4- Den 17 dezer is in de niéuwe kerk te Amsterdam bet vijf en twintigjarig bestaan van het nederlandsche bijbelgenootschap plegtig herdacht niet eene redevoering van den höogleeraar Rooyens waarin z. eervv. over den oorsprong van deze instelling en over deszelfs stichting in het jaar i8i4, alsmede over het doel en de strekking uitwijddeen bij deze gelegenheid vermelddedat bij het genootschap gedurende de 25 jaren van deszelfs bestaan aan bijdragen, legaten en giften ruim /85o,ooo en in het laatst ver- loopen jaar ruim f30,000 waren ingekomen Waarvan de amster- damscbe afdeeling een vierde gedeelte had bijgedragen dat er in bet laatste jaar bijkans n,ooö bijbels Waren uitgereikt; dat het genootschap met vier nieuwe afdeelingen was vermeerderd, en dat de Werkzaamheden, zoo binnen- als buitenslands, met ijver wor den voortgezet en reeds op eene goede hoogte gebragt zijn.. Brieven uit Gantön van 25 Mei dezes jaars hier te lande ontvangen melden dat de arrestatien van al de Europeanen iri genoemde plaats ook ten gevolge gehad hebben dat de nederland sche consul j de heer M. Sènn van Basel, in gevangenis gesteld is en mede eene zeer strenge behandeling heeft ondergaan. ZIERIKZEEden ai October. Eergisteren binnengekomen het nederïandsch bomscbip de Stad Veereschipper P. Knijtvan Metch in Engelandmet oesters voor deze stad. VIJFDE KLASSE. Zèstiende Lijst. N.° 5288 f 10,000 11689 - 1000 10738 - 1000 22634 prem.- 2000 Heden beviel ontijdig van eene DOCHTER, doch welke kort na de geboorte overleed, J. LOKKEK geliefde Echtgenoot van Zierikzee, J. J. MEIJER, den 18 Oclöber 1839. S Heden overleed in den ouderdom van 63 jarenmijn Echtgenootde Heer N IC O L A A S CATS. Leuden, A. M. de LANG, den 17 October :83gf. Wed.e N. CATS. Vijftiende Lijst, Geëne. Te 's Hage overleed op den 18 dezer, in den ouderdom S van vier en zeventig jaren, aan de gevolgen van een abses, mijnen hartelijk geliefden Vader i JOHN CAMPBELL. Zierikzee, den 21 October 1839. FRED. CAMPBELL. De ondergeteekende gevoelig getroffen wegens de menig- vuldige blijken van deelnemende belangstelling, doorhem, in den laatsten tijd, van zijne geëerde Stad- en Landgenooten on dervonden betuigt hun daarvoor bij deze zijnen hartelijken eu welmeenenden dank, met de opregte betuiging, dat het terugden ken aan die ondervinding steeds tot de aangenaamste herinnerin gen zijns levens zal behooren. Zierikzee den 22 October 1839. A. H E R T S T E IN. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2