ZIERIKZEEgCHE COURANT. N.o 84.; /O Vrijdag A.° 1839. den 18 October. NIEUWSTIJDINGEN. DTJITSCHLAND. GROOT-BRITTAMNÏEN. FRANKRIJK. FRANKFORT, den n October. De ontvlugting van den aarts bisschop von Dunin maakte volgens de laatste berlijner brieven liet onderwerp van alle gesprekken in die residentie uit. De pre laat is den 4 dezer onder het gejuich der menigte diè van zijne aankomst reeds vooraf' onderrigt was, te Posen binnengekomen, waar hij den volgenden dagop het oogst-feesteène groote mis in de hoofdkerk lezen wilde. Dan hierin is hij verhinderd ge- Worden bijaldien het zich bevestigt dat hij op last van het gou vernement hetwelk den opperregeringsraad Seiffard met uitge strekte volmagt had derwaarts gezonden weder in hechtenis is ge nomen zonder dat de rust daarbij een oogenbük gestoord is. Volgens andere berigten zou deze arrestatie niet zoo rustig zijn sfgeloopen en had de militaire gouverneur der provincie, de ge neraal Grollmanraadzaam geacht al de troepen onder de wape* nen te doen komen en geschut te laten aanvoeren. De ongehoorzaamheid door deze ontvlugting op nieuw gebleken, heeft de koninklijke regering in de noodzakelijkheid gebragtden aartsbisschop andermaal Uit zijn aartsbisdom te verwijderen. Hij is reeds uit Posen Weggevoerd en de stad Kolberg hem overeen komstig kabinetsorder van den 6 dezer, tot verblijfplaats aangewe zen geworden Verder wordt verhaald dat de aartsbisschop een brief aan den koning heeft achtergelaten waarbij hij het voornemen om naar Posen te reizen aan hoogstdenzelve mededeelt en dat hij reeds Vroeger aan liooge ambtenaren gezegd zou hebben niet te weten wat bij langer te Berlijn doen zou daar de regering zijne gezind heid kende welke hij nooit veranderen kon. De versterking der stad Posen wordt sedert eenigen tijd met ijver doorgezetzij Zal tot eene vesting Worden die veertigduizend man troepen bevatten kan. Omtrent den aartsbisschop van Keulen verhaalde men te Ber lijn dat hij eerlang voor de jury der rijnprovincie te regt Éal staan. De laatste berigten uit Alexandrie houden in dat de onder koning ten gevolge van zware verkoudheid op nieuw bedlegerig was en verder dat bij zijnen zoon Ibrahim bevel zou toegezonden hebben om den 26 September voorwaarts te rukken. Andere brieven over Konstantinopel ontvangen voegen hierbij, dat de russiscbe consul-generaal j graaf Medemop de bedreiging van den onderkoning dat bij Wanneer vier weken vruchteloos verloopen waren dit bevel aan Ibrahim zenden zou verklaard zou hebben dat alsdan een russisch leger hem te gerhoet zou trekken waartoe de keizer volgens de verdragen verpligt was. Hierop had Mehcmedf die eene zoodanige onbewimpelde verklaring niet verwacht had geantwoord dat de voorwaartsche beweging in geen geval met een vijandig doel geschieden zou, maar alleen om het leger beter van levensmiddelen te voorzien. Hij zou vooreerst zijne armee tusschen Orfa en Diarbekir stand laten houden maar moest tevens erkenn'en dat zijne schatkist uitgeput was en het land in een zoodanigen toestand verkeerde dat hij het status quo niet langer kon uithouden. Omtrent het doel der zending Van den heer PVagliotn aan lord Ponsoriby verhaalde men, dat hij van Mehetned in last gehad zou hebben te verklaren dat bijaldien Engeland geene andere houding jegens hem aannam hij alle gemeenschap tusschen Egypte en Indie af zou snijden. De pogingen van den onderkoning, om de voorname ingezetenen der aziatische provinciën voor zich te winnen schenen langs hoe taeer met den door hem gewenschten uilslag bekroond te worden. In de turksche hoofdstad heerschte eene onbegrijpelijke kalmte ten vele inwoners wilden zich groote opofferingen getroosten wan neer zij slechts rust konden blijven genieten. Volgens brieven uit Gafacz, van den 23 September, nam de drukte in de russiscbe havens aan de Zwarte Zee dagelijks tóe, en waren de havens van Sebastopol en Odessa met oorlogs- en transportschepen opgevuld welker uitrusting zeer snel voortging zoodat men dacht dat de eskaders binnen kort zeilree wezen Zou den. De maatregelen langs de kust schenen ook met het plan in verband te staan, om een groot aantal troepen bijeen te trekken. In verscheiden steden onder anderen te Akjerman werden groote houten kasernen opgerigt sommige waarvan verscheiden regemen- ten moeten kunnen bevatten. Den 29 der vorige maand heeft er een verschrikkelijke storm over Rome gewoed, zoo als zich de oudste lieden niet konden herinneren. De bliksem sloeg zesmaal in gebouwen de in stroo men vallende regen veroorzaakte groote schade aan de openbare Wegen en wijngaarden. F LONDEN, den I3 October. De berigten uit Demerary en Ber- biceen inzonderheid die van de eilanden onder de wind luiden niet ongunstiger, nopens den oogst en de werkzaamheden der negers. Het grootste schip der engelsche zeemagt de Queenrvan honderd en tien stukken wordt te Portsmouth uitgerustom zicK tegen het laatst van November bij het engelsch eskader ia de Mid- dellandsche Zee te voegen. PARIJS, den i3 October. De wond, öan den heer van AnU burgh door de jonge leeuwin toegebragt is van veel minder belang geweestdan men gevreesd had. Hij heeft zijne vertooningen reeds hervat. Ten gevolge van het steeds vermeerderend getal faillieten ia de hoofdstad heeft de griffier van de regtbank van koophandel zich. in de noodzakelijkheid gezien om het personeel in zijn bureau te verdubbelen. In verschillende wijken van Parijs worden thans zalen opge rigt waar lieden die bij ongeluk gewond worden dadelijk zoowel des nachts als des daags geneeskundige hulp kunnen vinden Waartoe zich aldaar steeds een genees- of heelmeester zal ophouden. De eerste dier zalen zal in de straat de la Ferrouerietegen over de markt dés Innocensworden geopend. Men zegt weder, dat het gouvernement in de aanstaande zitting een ontwerp zal aanbieden voor den aanleg van eene der groote spoorweglijnenwelke zou zijn die van Parijs naar de belgische grenzen voor rekening van den staat. Nog altijd vindt de aan leg van em dergelijk ontwerp door het gouvernement bij sommi* gen tegenstand uit hoofde van de hoogere kosten en dat mis schien de uitvoering zeer lang zou duren anderen vinden echter dat zoo het gouvernement, zich met dergelijke grootsche ontwer pen niet belast dezelve nimmer tot stand zullen komen. In het departement Gers heeft men in de jongste dagen zware onweders gehad die in een aantal gemeenten groote verwoestingen hebben aanserigf; verscheidene personen zijn daarbij omgekomen terwijl de wijngaarden vernield zijn nog vóór de oogst had kuanea geschieden. Van de spaansche grenzen meldt men het volgende De generaal Espartero is den 5 te Saragossa aan het hoofd van i5,ooo man van alle wapenen aangekomen en door de bevolk king met het lossen van het geschut en onder het luiden der blok ken ontvangen. Volgens de bijzondere berigten uit Madrid had Espartero aan het gouvernement geschreven dat hij de maand October zou besteden om Cabrera ten onder te brengen in No vember zou hij de opstandelingen in Katalonie onderwerpen en waarschijnlijk na zijne taak volbragt te hebben, in het laatst van December te Madrid komen. De dagbladen van Madrid deelen thans allerlei berigten en ge ruchten mede omtrent de houding die Cabrera aanneemt bij het hem hoven het hoofd hangend gevaar, en van de buitensporighe den die zijne benden bedrijven. Volgens den Correo verzamelt Cabrera a! zijne krachten in bet gebergte van Cantavieja. Van alle zijden moeten levensmiddelen - naar Camarillas vervoerd worden, alwaar de kolonel Polo 10,000 schapen en 6000 ossen en koeijea bijeenverzameld had. Ieder guorillas-chef beschouwde zich als on» afhankelijk gebieder en schreef requisitien naar goedvinden uit; schatten zamelden zij bijeen, om naderhand, wanneer zij bezwe ken waren buitenlands in overvloed te leven enz. De gevangenis sen van Morelia Cantavieja en Ahaja waren vol gevangenen be slaande uit de ouders van weggevlugte conscrits. Volgens el Cas tillana was de stoutheid en het fanatismus der aanhangers van Ca- brera sedert de overeenkomst van Bergara nog verdubbeld. Op de muren van Ghulilla hadden zij een opschrift geplaatst: Dood aan, don Carlos! leve Cabrera! Luidens el Mensagero liep het ge rucht dat Cabrera 5oo gevangeuen van het gevecht van Guenca had doen fusilleren. Engeland koloniseert thans Nieuw-Zeeland en neemt maat-* regelen om al de groofere en kleinere eilanden welke gerekend worden daartoe te beboorén uitsluitend onder zijn gezag te bren gen. Men meent in Londen dat dë betrekkelijke nabijheid van Nieuw Holland dit ontwerp allezins zal kunnen bevorderen maar men oordeelt hier te lande dat dergelijke handelwijze niet strookt met de plegtigc verklaring van het britsche parlement van 1819 waarhij de onafhankelijkheid van NieuW'Zeeland is erkend, en waardoor welligt andere zee-mogendheden zijn bewogen geworden, ora zich niet aan dat oord te laten gelegen leggen. Hoe het zij men stelt zich in Engeland veel voor van deze kolonisatie en men spreekt weder van een ontwerp om kanalen te graven ia de land engte van Panama en den beroemden Brunei daartoe derwaarts te zenden zoodra de gang onder de Theemsgereed zal zijn. Den 14. Een koerier uit Yv7eenen is heden nacht hier aange» komen zoo men zegt mot het berigt dat de Russen eene voor waartsche beweging naar Turkije gemaakt hebben ea dat Ibrahim op marsch was naar Konstantinopel. Sommige willen weten dat Frankrijk, Pruissen en Oostenrijk het omtrent'de oostersche kwestie volkomen eens zijn, maar dat Engeland meer en meer naar de zijde van Rusland overhelt. Den 6 dezer heeft te Marseille een vreesselijk ooweder ge«* woed en groote5schade aangerigt-

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1