BELGIE. NEDERLANDEN. Öe koningin-regentes van Spanje heefthij een besluit van Jen 43 September a"e ambtenaren gelast om zoo veel in hun ver mogen is, den binnenlandscben vrede te bevorderen, door het vergeten van het verledene en door te zorgen dat niemand om vroe gere politieke gevoelens noch daden worde verontrusten door tevens met alle gestrengheid te waken tegen het verstoren van de aSgeöectie ördè of bet bedrijven van ongeregeldheden. BRUSSELdeo i October. Den 29 heeft te Gend eene vólks- Vergadering plaats gehad waartoe Jottrand en Kats waren overge komen en waarbij ónder anderen de advokaat Spliihoren tegen woordig is geweest. Men heeft in dezelve ten aanhoore van eene menigte fabrijk-arbeiders geraadpleegd Over den toestand der ka toenspinners. Men heeft besloten om eene petitie op te maken Waarbij de onmiddelijke bijeenkomst van de wetgevende vergadering Wordt gevorderdten einde middelen te beramen om de katoen- fabrijken krachtdadig te ondersteunen. Eén der arbeiders heeft voorgesteld, dat al zijne medearbeiders zich met hem, op aan staanden woensdag te negeu ure des ochtends op de Vrijdags- markt zouden vereenigen 'en dat zij alsdan gezamenlijk naar het hotel van den gouverneur Zouden trekken om deDzelven hun ver langen kenbaar te maken en hem tevens te verzekeren dat de Saak geen uitstel konde lijdenvermits zij broodsgebrek hadden. Hij heeft daarbij verzekerddat indien men hein zoude willen tegenhouden hij geweld met geweld zoude keeren en dit bok van sijne medestanders verwachte. Zijn voorstel is met gejuich beant woord en goedgekeurd. Te gelijker lijd hebben de werkbazen eene vergadering gehouden óm over hunne belangeh 16 raadplegen enter bevordering derzelve «ene associatie gesticht. Do heer de Gandde laatste, die zijne loonen niet had verminderd heelt thans bok daartoe moeten be sluiten. Zulks heeft een oploop ten gevolge gehad waarbij soto- toige zijner arbeiders de andere wilden beletten voor dat ver minderde loon te werken doch de overheden hebben dadelijk eene zeer aanzienlijke krijgsniagt op de been gebragt, welke alle verdere buitensporigheden heeft verhinderd, ofschoon de Stads-comman- dant de bekende van de Poeie die thans al Zijne populariteit schijnt te hebben verloren met steenen is geworpen. Yan den kant der belgische bewindslieden wordt verkondigd dat van gouvernements-wegË niéts ter ondersteuning der katoenfa- brijken kan worden gedaan. Den 4. Het is gistereh avond te Gend vrij onrustig geweest. Men heeft bij den heer de Gand de glazen ingeworpen en de menigte heeft op de wapenplaats allerhande anti-revolutionaire kreelen aan geheven eh gelijksoortige liedjes gezongen. Ten sloiie is de me nigte Op de vrijheidsboom aangevallen. De plaatscommandant van de Poeie heeft dezelve willen beschermen maar heeft de vlugt tooeten nemen en eindelijk is die boom verbrand. Heden heeft de optogt der werklieden ongehinderd plaats gehad. De gouverneur heeft verzekerd niets te kunnen zeggen maar over- tüorgen antwoord te zullen geven. Dit heeft de menigte niet vol daan en er hebben op nieuw Wanorden plaats gehad. Den 3. Men schijnt hij het gouvernement nog maar Zeer Weinig acht te hebben geslagen op de teekenen van misnoegen welke zich onder de fabrijk-arbeidets van Gend hadden voorgedaan en uit dien hoofde in ttjds geene maatregelen te hebben genomen om eene uitbarsting te verhoeden. Thans bespeurt men, dat dit mis noegen tot ernstige tooneeTen aanleiding heeft gegevenen in de genoemde stad in welke een zoo groot gedëelte der bevolking de voormalige orde van zaken is toegedaan eene staatkundige kleur lieeft aangenomen. Men heeft den kwijnenden toestand der katoen- fabrijken ten voorwendsel genomen om zich openbaar vOOr het voormalig bestuur en tegeit dat van koning Leopold te verklaren. Duizende Werklieden hebben zich naar het hotel van den gouver neur begeven om middelen te verlangen ten einde de fa brij ken Se gemoet te komen. Het antwoord van dien overheidspersoon is gelijk ligtelijk kan bevroed wordenuitwijkend geweest en dit heeft aanleiding gegeven tot nieuwe wanorden. Het bewind heeft zoo lang mogelijk gedraald met het inroepen van de tusschenkomst der gewapende magten heeft zelfs den vrijheidsboom laten verbran den welligt in de hoop, dat daardoor dé gemoederen eenigzins zouden zijn bezadigd geworden doch ten slotte is die tusschen komst onvermijdelijk geweest en heeft dezelve niet zonder bloed, storting plaats gehad. Men wil datnadat de troepen zich ernstig hebben te weer gesteld de afgeloopene nacht te Gend rustig is doorgebragten dat Zelfs heden ochtend geene nieuwe wanorden zijn gepleegd. Men spreekt intusschen van het zenden van eene menigte troepen naaf Gênd ten einde krachtdadig voor het behoud der goede orde te waken en zelfs van het in staat van beleg verklaren van die stad. Men schijnt beducht dat deze eerste opwelling zoowel te Gend ais welligt ook eldersnog ernstige gevolgen Zal hebben. Den 4- De berigten uit Gend van heden ochtend houden in dat ten gevolge van de aanzienlijke versterking van troepen die den vorigen dag van onderscheidene plaatsen daar Was aangekomen, de onlusten gedempt waren. Al de fabrijken zijn te Gend ge sloten. Een deel der verlofgangers van het leger is opgeroepen. - Een, berigt uit Antwerpen van gisteren behelst het volgende: Van alle zijden zijn troepen naar Gend in aantogt. Heden och tend is het regement der partisans of jagers te voet alhier in be setting langs den ijzeren weg, doch met een afzonderlijken trein, derwaarts vertrokken. Uit Brussel is ruiterij naar Aalst eu Den- dermondè op weg. De berigten uit Gendalhier ontvangen melden dat na het gehoor van de bezending der werklieden bij den gouverneurop tien 2 dezer sommigen hunner zich bij dè stedelijke overheid heb ben aangemelden van dezelve de loslating hunner gevangene kaa imeraden hebben verkregen dat daarop nieuwe zamenscholin- gifh op da Vrijdags-markt hebben plaats gehad en aldaar nieuwe baldadigheden zijn gepleegd, welke andermaal de tusschenkomst der troepen hebben gevorderd. Ditmaal echter heeft de menigte de sol. daten met eene zoo digte hagelbui van steenen begroet dat tóen het onvermijdelijk heeft geoordeeld, een voorbeeld Ie stellen, en dat toen met scherp op den hoop heeft geschoten waardoor ette lijke personen min of meer ernstig zijn gekwetst geworden. Deze gestrengheid heeft dadelijk de menigte doen verstuiven. Verschei dene der onrustigsten zijn op nieuiv gevat en naar het kasteel ge bragt. Burgemeester en schepenen hebben de menigte tot rust ver maand, en zoo het scheen was gisteren te middernacht de orde Weder hersteld. Intusschen waren op verschillende plaatsen de straatsteenèn opgebroken en in de nabijheid van de Vrijdags-markt al de slads-lantareDS vernield. Den 5. De rust is te Gend voor het uitwendige hersteld, maar onder de bevolking bleef, na al het gebeurde, vrij wat gisting heerschen en ook naar bet gevoelen dergenen die de zaken in deze fabrijkstad zoo gunstig mogelijk voorstellen is de tegenwoor digheid der zeer sterke krijgsniagt, die in allerijl langs de spoor wegen daarheen is gezonden voortdurend tot het ia bedwang houden der lagere volksklassen noodzakelijk. Het ministerieel blad l'lndêpendant vermeldt, dat er acht of negen personen te Gend door hel vuur dat de troepen genood zaakt waren te gepen, zouden gebleven zijn, en er een groot getal personen gearresteerd was. 's GRAVENHAGE den 6 October. Bij béfcluit van den Sep* t'émber beeft Z. M. bepaald dat het Voortaan vergund zal ziju 9 bij den handel in het klein van melk, zich ook te bedienen van maten uit koper en tin vervaardigd óp den inhoud van eene nedérl. kan eene halve kan en van twee maatjes mits de eerst- gëmelde maten inwendig behoorlijk vertind zijn. Dat zeilde besluit behelst eènige bijzondere bepalingen omtrent de zamenstelling van die maten dezelve moeten gemaakt wordén naar de modellen 9 die daafrVan door het departement van binnenl. zaken aan de ar rend. ijkers zullen worden toégezbnden. Men verzekert dat dezer dagen dé respective departemen ten van algemeen bestuur van wegè Z. M. zijn aangeschreven, om 9 bij ontstane vacatures, bij voorkeur die ambtenaren te plaatsen 9 Wélke in i83o, op hóogsldeszelfs roepstem', de wapenen voor ko ning én vaderland hebben opgevat en eerst onlangs finaal uit dein diénst zijn ontslagen. Insgelijks zijn dé departementen voormeld aangeèchreven de nóödige voordragten in dien zin te doen bijal dien bet posten betrèft j waarvan Z. M. zich de benoeming heefS Voorbehouden. Men verneemt, dat dè telegraphische gemeenschap hier fè lande zal worden opgeheven en het daartoe behoórend materieel Onder militair ópzigt zal wórden opgelegd, zoodanig, dat dit mid del van communicatie steeds gereed zal ziju om des noodig we der in werking te worden gebragt. Het beeft Z. M. behaagd te bepalen dal er een postkantoóir te Sluis en een te Hulst zal worden gevestigd. De prins Joseph de Chimaybuitengewoon gezant en gé vol* magtigd minister van den koning der Belgen bij het nederlandschè hof, is in den avond van den 4 dezet in deze residentie aangekomeo;. In den Nederlander leest men: »Naat- men verneemt is; ia i838 aan het ministerie van de koloniën het voorstel gedaan oca io eene der koloniën eene telegraphiscbe linie op te rigten en zal naar aanleiding daarvan dezer dageft zeer waarschijnlijk ia Overweging genomen worden oui dezelve niet alleen in de bedoelde kolonie, maar zooveel mogelijk in alle ovefzeesdhe bezittingen 3 tot stand te brengen/' Te Haarlem is op den 5 dezer ook eèn omnibus-dienst ge opend geworden welke voornamelijk strekken zal om de reizigers van den ijzeren spoórweg af te balen en daar naar toe te brengen» Men leest in den Avahdbodè: «Wij vernemen van goeder hand dat in de laatstverloopene dagp'n döór den boekhandelaar D. Groèbebier ter stede, een 'aldrük is ontdekt van de zooge naamde Biblla paaperumwelke nier» gewoonlijk voor eèn voort brengsel houdt van dempers van Laurens Janszöoii Koster, en welks bestaan tot nu toe verborgen schijnt te zijn geweest.'' Van den 22 tot dén 28 September zijn langs het kantoor van expeditie en uiterste wacht te Bath uilgevafen 5z schepen j waarvan 16 met koffij 8 iiiet hoói4 me' boiit 4 rae* beer, 3 met koolzaad, 3 met hoepen eti biezen, 3 met pijpaarde en keulsch aardewerk 3 met stukgoederen 2 met appelen 2 met hefsteenéodakpannen en tegels, 1 mét mcdenstee tien i met graan, 1 met kaas en 1 met kaf; en aldaar gedurende dezelfde bin nengekomen 34, als: 6 met stukgoederen, 3 met hout, 1 met meubelen1 met zink en glaswerk 1 met klompen en zwingel- spannen 1 met boutskolen 1 met boekweit en i miet hardsteen 9 benevens iq met vilvo'ordscbé en doörniksclie zinksteen voor de wa teringen der provincie Zeeland. Van genoemde schepen voerden slechts 16 de belgische vlag. Volgens de javasche berigten heeft op den 25 Maart jl. op Téfnate eene zware uitbarsting van den berg aldaar plaats gehad voorafgegaan door eén donderend geluid als èen schot van het zwaarste geschut. ZEETIJDINGEN, ZIERIKZEEden S October. Heden uitgezeild de engelschfl Brik Agneskapt. J. Robson, met ballast naar Newcastle. ABVEHTENTIEN, 5 Getrouwd: W. C. M. DE JONGE vas ELLEMEET Middelburg en den 7 October 1839. W. C. P. de JONGE. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2