s.» si. ZEEÜUKZEESCHE COURANT. A.o 1839. den 8 October NIEUWSTIJDINGEN. DTJITSCHLAND. T GROOT-RRITTANNIEN. FRANKRIJK. Din9sda9 FRANKFORTden 3 October. Z. K, II. prins Alexander dér Nederlanden is den i 5 September te Moskau aangekomen. Een berigt uit Reïlijn bebelst het vólgende: o Een onge- tneen belangrijk schouwspel leverde het heden opeen geheel le ger over de ijzerbaan van Postdam alhier te zien aankomen. De Koning heeft namelijk de infanterie der garde om haar na de be zwaarlijke dienst van het kamp en de manoeuvres den terug, mars'ch naar Berlijn te besparen op iijne kosten door locomotieven herwaarts laten vervoeren. Omstreeks 8óoo man kwamen op die wijze met tien verschillende treins aan. Aan het hoofd van elk ïegeïnent bevonden zich deszelfs muzijkanten zoódat de aankomst dan ook met volle muzijk plaats bad. Van de belangrijkheid en den omvang van bel nieuwe middel van transpórt krijgt men eerst een juist denkbeeld, wanneer men op zoodanige wijze een volkomen gewapend armee-korps als door eeu' tooverslag van de eene plaats naar de andere overgebragt ziet. De heer Lièpma'hn, vóórnaam schilder te Berlijn, heeft naar men zegt, de kunst uitgevonden om, door middel van een me chanisch toestel in eenen zeer kotten tijdkopijen van schilde rijen in olieverf hoe oud dezelve ook mogen zijn te Vervaardigen met zulk eene naauwkeurigheid welke door het penseel niet kan Worden verkregen. De uitvinder heeft zijn werktuig in de galerij Van het koninklijk mUseum te Berlijn ten toon gesteld, en, in te genwoordigheid der directeuren, iio kopijen van een portret van llcinbrandt met den besten hitslag geleverd. Te Palermo, óp Sicilië heeft men in de ihaand Maart van dit jaar de uitgave van een weekblad voor blinden ondernomen. Het is met letters in relief gedrukt, welke op het gevoel khnnen gelezen worden. De titel van hetzelve is: ïl Cons'olalore dei Ciechl (de trooster der blinden)de hoofdredacteur er van is de priester Gitardalaguite Palermo die de eer toekomt van de eerste te zijn geweest orii ten dienste der blinden een blad op te rigten. In de eerste dagen van Augustus vertoonde er zich tussch'en \Vosnessensk en Elizabethgrad een zeldzaam luchtverschijnsel. Eene ioort van simun eene heete luchtkolom bewoog zich namelijk over eene stlreek van ongeveer 4° wersten en verstikte viervoetige dieren vogels en zelfs menschen. Niet het minste geruisch was daarbij te vernemen, en lieden die de uitwerksels van dit verschijn sel bijwoonden vermoeden de Ware oorzaken van hetzelve niet. Het schijnt zich te bevestigen dat de engelsche fransche öostenrijksche en pruissische gezanten (indien ook niet de lussi- sche hetwelk twijfelachtig is) uit Weenen den wenk hebben ont vangen om alle dwangmaatregelen tegen Mchemed-Ali. vooreerst nog uit te stellen en nog eenmaal den weg der onderhandeling in te slaan door hem bij eene nota te vermanen zich met het erfelijk bezit van Egypte en Arabie te vergenoegen en de turksfche vloot terug te geven. Sommigen vreezen dat eene zoodanige in schikkelijkheid den onderkoning nog meer in de meenlng zal ver- Sterken dat de mogendheden het onderling niet eens zijn en hem daarom ontzien terwijl het gerucht hem niet onbekend kan we zen dat sommige dier mogendheden gaarne een aanval op Alexan- drie en het verbranden der egyptische vloot of de bezitneming Van Candia zien zouden terwijl andere zich daarentegen ten sterk ste verzetten. Lord Ponsotiby heeft, naar in de turksche hoofdstad verhaald Tverd van de portede aanwijzing eener haven in de zee van Marmora verzocht, waar de engelsche en fransche eskaders gedu rende het ongunstig saizoen zouden kunnen ankeren maar daarop een weigerend antwoord ontvangen. Daarentegen zeggen andere brieven uit AleSandrie, dal Mehemed aan de consuls der vijf mogendheden een brief heeft medegedeeld Waarin Ibrahim hem berigt, dat hij door gebrek aan levensmidde len gedwongen was tot Koniah voort te rukken en aldaar de win terkwartieren te betrekken waarop de onderkoning hem bevolen had niet verder dan tot Marasch te gaan om welke reden deze laatste de consuls verzocht, op eene spoedige beslissing der ooster- sche zaken aan te dringen en wel binnen vier weken na verloop van welken tijd hij anders Ibrahim tot Koniah zou doen voortruk ken. Deze bedreiging zou te Konstantinopel bekend geworden zeer geringen indruk op de gezanten gemaakt hebben. De brand te Salonicbi heeft ongeveer 8oo huizen vernield waaronder een dertigtal aanzienlijke van Franken de roomsche en grieksche kerk, en heeft inzonderheid het kwartier der Christenen getroffen die onberekenbare schade geleden hebbenterwijl de turksche inwoners beschuldigd worden den voortgang van den brand te hebben bevorderd. Dezelve is in een barbierswinkel ontstaan en heeft zeventien uren geduurd. LONDENden 2 October. De prijzen der granen zijn dezer dagen niet alleen hier, maar ook op verschillende andere plaatsen des rijks gedaald ten gevolge van het gunstig uitvallen van den oogst in vele strekenwaar men zeer voor het mislukken van den zei ven vreesde. Een onzer bladen Vermeldt, doch nog slechts bij gerucht, dat de ibritsche zeemagt voor de Dardanellen met 8 of io linie schepen zal worden versterkt ten einde de meerderheid te behou den boven de fransche vloot aldaar aan welker versterking te Tou lon met Onvermoeide vlijt gearbeid wordt. Hef is kolonel Pasley eindelijk gelukt zijne grootc mijn onder water, tot bet doen springen van het wrak van bet linieschip de Royal George te Spithead door middel van de galvanische bat. terij af te vuren. In het vatdoor de duikelaars aan het Wrak gehecht, was 2,3io ponden buskruid, en het vaartuig, waarop de galvanische batterij geplaatst was lag op 5oo voeten afstand. Toen de beide galvanische polen vereenlgd waren en dus bet bus kruid aangestoken was kwam de zee, te voren kalm en effen in beweginger verhieven zich overal kleine golven doch slechts eenige duimen boog. Na vier seconden echter vertoonde er zich boven de plaats waar het wrak ter diepte van 90 voeten onder water ligt, eene groote waterkoepel, in de gedaante van eene bijen korf; dezelve kwam eerst langzaam op, maar verhief zich vervol gens snel tot eene hoogte van 28 of 30 voeten bestaandenaar bet scheen uit eene digte massa water, en zakte, na derzelver grootste böogte bereikt te hebben snel weder in een veroorzakende eene menigte kringen, op de oppervlakte van de zee zich naar alle kanten uitspreidende; de eerste kring, die hel voorkomen had van eene golf van verscheidene voeten hoog krulde zich en brak als of dezelve tegen eene kust aansloeg. Noch het geluid noch de schok waren zoo sterk als zij die vroegere uitbarstingen van slechts 45 ponden buskruid bijgewoond hebben verwacht hadden. In hoe ver het wrak losgerukt en uiteengeslagen is, zal door de duikelaars eerst onderzocht kunnen worden als de springtijen over zijn. Het menigvuldig ijzer heeft waarschijnlijk het bovenkomen der stukken verhinderd alleen de groote mast is op eenen afstand drijvende gevonden bedekt met schelpvisschen. In het Bristol Journal leest men dat de beer Cèélij heel meester te Aylesburii eene hoogst belangrijke ontdekking heeft ge daan en betoogt, dat kinderpokken en koepokken van denzelfdeu oorsprong en de laatstgenoemden niets anders dan aan de koeijen medegedeelde kinderpokken zijn. De beer Ceelij inoculeerde koei jen met kinderpokstófde blaartjes daardoor bij die dieren te weeg gebragthadden geheel het voorkomen van koepokken. Om dit punt nader te onderzoeken werden kinderen met stof van da aldus kunstmatig ingeente koe geïnoculeerd en bet gevolg daar van was, dat zij zeer goede en echte vaccine blaartjes bekwamen. Om hiet-op eene voldoende proeve te nemen, werden deze kinde ren met kinderpokstof geïnoculeerd en men bevond dat zij voor de pokken beveiligd waren. Vijf en twintig inoculatien zijn ach- tervolgelijk met de nieuwe virus, hetwelk men teregt variola vac cina zou kunnen noemen gedaan en steeds bragten zij de meest voldoende blaartjes voortde stof is te Bristol met de beste ge volgen aangewend. De belangrijkheid dezer ontdekking kan niet te boog geschat worden. Dikwerf breken de kinderpokken in oor den uitalwaar men geene koepokstof kan bekomen en men be hoeft diis enkel eene koe met kinderpokken te inoculeereu om dit voor het menschelijk leven zoo schadelijk vergif, door middel van dat zoo nuttig beest, in eene weldadige vloeistof te veranda- ren die voor de kinderpokken deze vreesselijke ziekte, beveiligt. Te Montevideo is de presidentin de woning van den se cretaris der kamer van gedeputeerden door vier booswichten ver moord die weinige oogcnblikken later zijnen zoon hetzelfde lot hebben doen ondergaan. Op de kust van New-Jersey heeft den 3o Augustus een vrees- selijke storm gewoed waardoor veertien schepen vergaan en ver scheiden menschen omgekomen zijn terwijl ook op bet land groote verwoesting is aangerigt. 1 In brieven uit New-York leest men het treurig berigtdat de groote en fraaije stoomboot the Great Western, op het meer van Ërie geheel eene prooi der vlammen geworden zou zijn. De engelsche kooplieden op bet vasteland van Indië hebben een adres aan bet huis der lords gerigt, om de tusschenkomst van dat buis in hunnen twist met de chinesche regering, wegens den invoer van opium te verzoeken. Uit de daarbij overgelegde sta ten blijkt, dat van het jaar i832 tot i838 ruim zeven en zestig, duizend kisten opium uit de engelsche Oost in China zijn inge voerd terwijl de verzending naar alle overige plaatsen, gedurende dat tijdvak sléchts twaalfduizend driehonderd kisten beeft beloopen. PARIJS, den 3 October. De buitengewone hooge prijs van bet brood heeft eene groote gisting onder de arbeidende volksklasse ver oorzaakt. Door de waakzaamheid der autoriteit is de rust tot be den echter bewaard gebleven terwijl men zich blijft vleijen dat de prijzen eerlang zullen dalen. De bekende luchtieiziger Garnerin meent bet middel gevon den te hebben om luchtballen naar willekeur te besturen, en moet binnen kort eenige proeven doen met een ballon die iu de mi litaire school alhier vervaardigd wordt. Aan beide zijden van zijn schuitjen worden wiekeu gehecht, even als van een wiodmoleu die hij door een geheim werktuig in beweging zal breDgen.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1