Z1ER1KZEESCHE COURANT. N.<> 19i Dingsdag A.° 1839. den 1 October BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, Gezien de missive van Zijne Exc. den Minister van Financien, dd. li September 1839, Afd. Registratien:o 73 Brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Dat, ofschoon sedert de invoering van de nieuwe wetgeving, som* mige Hypotheekbewaarders, bij de afgifte van verklaringen, hun salaris altijd berekenen naar het getal Kadastrale Perceelen waar voor die verklaringen worden uitgereikt, echter alleen dan bij de betekening van het salaris het getal Kadastrale Perceelen in aan merking kan komen wanneer de verklaringen worden gevraagden uitgereikt op de Perceelenzonder de Eigenaren in aanmerking te doen komen welke verklaringen nogtans slechts kunnen worden verstrekt ten aanzien van het tijdvak sedert de invoering der nieuwe wetgeving verloopen zijnde de boekhouding op het nieuw Hypo thecair stelsel zóódanig ingerigt dat nog steeds de gelegenheid be staat om ook staten en getuigschriften op de namen der Eigenaren af te geven. Middelburgden 26 September 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. FRANKFORT den 26 September. Volgens de Kolnisehe Zei- tung, is thans ook te Keulen en deszi-lfs omstreken de longziekte onder het vee weder verschenen. Het publiek tvordt opmerkzaam gemaakt op de middelen ter voorkoming en genezing derzelve. De tentoonstelling van kunstwerken te Berlijn is zondag 11. geopend. De catalogus bevat meer dan i5oo nommerswaarvan i3.a i4oo schilderstukken. Een groot schilderstuk van den als paarden- en veldslagsehilder beroemden professor Edaard Kruger trekt zeer de aandacht. Flet stelt het houden eener parade voor het koninklijk paleis te Berlijn voor; op hetzelve bevinden zich 5oo portretten van beroemde of bekende personen alhier alle zijn sprekend gelijkende: al de afgemaalde personen hebben voor der- lielver portret voor den kunstenaar gezeten die in een half uur met elk zoodanig portret gereed was. Het stuk is door Z. M. de keizer van Rusland aan den kunstenaar voor den prijs van 20,000 lilverroebels besteld. De mansportretten zijn den kunstenaar in dit stuk echter beter gelukt dan de vrouwenportretten. Voor het overige dragen stukken van buitenlandsche schilders en wel in het bijzonder Nederlandschen en Franschen den roem der ten toonstelling weg. Eene schaapskudde van Ferboekhooven schijnt vooral den prijs te winnen. Flet dagblad van Smyrna behelst berigten uit Konstantinopel tot den 7 dezer, volgens welke de fransche erigelsche en oosten- rijksche gezanten uit naam hunner hoven eene nota aan de porte hadden overgeleverd waarin op de stelligste wijze de reeds zoo dikwijls gegeven verzekering herhaald wordtdat de genoemde mogendheden vast besloten hebben de integriteit van het turksch grondgebied en de onafhankelijkheid der tegenwoordige dynastie te handhaven. In brieven van pruissische officieren die den slag bij Nezib heb ben bijgewoond wordt het voor onmogelijk gehouden dat Ibrahim- pacha in staat zou zijn zich met een europeesch leger te meten. Te Berlijn zou tijding zijn ontvangen dat de keizer van Rusland zich nog in deze maand naar die residentie zal begeven en dat bet kamp .bij Borodino vroeger dan eerst het voornemen was zou opgebroken zijn en de troepen naar het zuiden van hel rijk getrok ken waren ten gevolge van het verschil en de gevoelens der groote mogendheden over de zaken van het Oosten. Dit gerucht vereischt echter bevestiging. LONDEN, den a5 September. In Portugal is eene uitgebreide miguëlistische zamenzwering die zich over bijna al de provinciën Van het rijk uitstrekte, gelukkig in tijds ontdekt geworden; ten gevolge waarvan de heer Antonio de Albuquerquedie voor het hoofd dezer zamenzwering gehouden wordt te Lissabon in hech tenis is genomen. Van regeringswege waren krachtige maatregelen genomen om de rust in de provinciën te handhaven. In alhier over Alexandrie ontvangen brieven uit Bagdad wordt het gerucht vermeldt, dat de shah van Perzie, ten gevolge eencr wonde aan de knie, overleden zou zijn. Eene engelsche vloot lag in den perzischen zeeboezemzonder dat men het doel daarvan kende. In Kurdistan en Mesopotamie was door stroopende benden van het verslagen leger van //o/iz-pacha groote schrik verspreid. Marasch werd door Ibrahim-yacbn versterkt die van daar naar Koniah zou willen trekkenonder voorwendsel dat bem in zijne tegenwoordige positie levensbehoeften begonnen te ontbreken. Op zijnen last waren verscheiden emirsdie beschuldigd waren van met de turksche regeriDg in gemeenschap te staan, onthoofd ge worden. Uit Bombay zijn hier berigten ontvangen van 1 Augustus^ welke niet zeer gunstig luiden ten aanzien van de expeditie van het britsch-indische leger naar Kaboul. Het gros van dit legerwelks sterkte ten hoogste 10,000 man moet bedragen bevond zich dett 16 Junij nog te Gandahar zonder dat aan het spoedig voortzetten van den togt naar Kaboul gedacht kon wordei-. De troepen had don namelijk op den reeds afgelegden weg zeer veel geleden door vcrmoeijenis en gebrek aan leeftogten deze bezwaren werden op den verderen marsch in nog groolere mate verwacht. Bovendien vreesde men bij het verder doordringen van het leger, voor meer bedenkelijke vijandelijkheden van den kant der inlandsche vorsten en stroopbendenen koesterde men bezorgdheid wegens een per- zisqh leger van ettelijke duizend man hetwelk gezegd werd van Teheran naar Herat in aantogt te zijn. Met deze oost-indische berigten heeft men ook tijdingen uit Can-' ton van het laatst van Mei ontvangen. U>ï dezelve blijkt, dat de aanwezige voorraad opium welks waarde ruim drie millioen p. st. moet beloopen aan de chinesche overheden was overgegeven en dat daarop deze laatsten de als gijzelaars gevangen gehoudene en gelsche kooplieden in vrijheid hadden gesteld. De britsche super intendent Elliot was den 24 Mei van Canton naar Macao vertrok ken en al de overige engelsche residenten waren op het punt van mede te vertrekken. De handelsbetrekkingen tusschen China ea Croot-Brittannie kunnen dus beschouwd worden als te zijn afge broken en zulks maakt hier eenen zeer ongunstigen indrukte meer, omdat men vreest, dat, wanneer eenmaal die betrekkingen, door de tusschenkomst van het engelsche bewind hersteld zullea zijn men zal bevinden dat de te Canton achtergeblevene koop lieden van andere natiën bepaaldelijk de Noord-Amerikanen zich de afwezigheid der Engelscheo ijverig ten nutte gemaakt zullen hebben. Vjer vrouwen en zeven slavinnen van den overleden koning van Lahore Runjeet Sing, hebben zich volgens de in het Oosten nog niet geheel uitgeroeide barbaarsche gewoonte, op zijn graf laten verbranden PARITS den 27 September. Men zegtdat het hof der pairs tegen den 20 der volgende maand zal bijeen geroepen worden otn zich met het proces der tweede categorie van beklaagden in de on lusten van Mei 11. bezig te houden. In den nacht tusschen zaturdag en zondag heelt te Nantes een schrikkelijke brand gewoed in bet oude entrepot dat nu tot eene ruiterij-caserne gebruikt werd. De brand is ontstaan in het hooimagazijn waaronder gewelfde kelders waren die eene groote hoeveelheid walvischtraan bevatten. De caserne en stallen werden spoedig ontruimd en daar het noch aan handen tot blussching noch aan ijver en goede orde ontbrak had men alle hoop om het vuur zoo niet geheel meester te worden ten minste tot het brandend gebouw te bepalen toen eensklaps een muur van vijftig voetrn hoog instortte en een aantal menschen onder het puin be groef. Zeven meest spuitgasten hebben daarbij het leven verloren en omtrent veertig zijn meer of min gevaarlijk gekwetst. Zondag op den middag was de brand nog niet geheel gebluscht. Te Marseille zijn den 16 tien vaartuigen uit de Zwarte Zea met meer dan 17,000 tschetwerts granen aangekomen. Het dagblad le Sud van Marseille schrijft het volgende: «Er is aan het engelsch consulaat spraak geweest van de ontscheping te Suez van 12,000 man indische troepen in geval er te Toulon eene inscheping van troepen naar het Oosten plaats had. Er is met veel geheimzinnigheid van dit ontwerp gesproken geworden wij zijn er intusschen zeker van dat hetgeen een klein getal personen desaan- gaande is te weten gekomen het gevolg is van de reeds genomen maat regelen of die op het punt zijn van genomen te worden. Eenige invloed hebbende Engelschen hebben de meening geuit dat, zoo Frankrijk troepen op een punt van Azia overbragtEngeland zich onmiddelijk van een belangrijk punt in Egypte moest meester maken." 's GRAVENHAGEden 29 September. Gisteren morgen zijn te Scheveningen aangekomen drie pinken gezamenlijk aanbrengende 57,000 haringen, welke voor ƒ39 per duizend zijn verkocht. Uit naam van HH. KK. HH. den erfprins en erfprinses van Oranje is aan den heer burgemeester der stad Amsterdam ter hand gesteld eene som van f qooo ten behoeve der algemeene armen welke aan de respective armbesturen ter verdere beschikking zal wor den' toegezonden en nog uit naam van Z. K. H. den erfprins eens som van/5oo, tot ondersteuning der huisgezinnen, die bij den brand in de rijtuigfabrijk in de Kerkstraat ongelukkig zijn ge worden. Ook H. IC. K'. H. mevrouw de prinses van Oranje, heeft eene som van f 3oo voor die ongelukkige buisgezinnen aan deu heet burgemeester doen ter hand stellen. Het gala-bal dat op den 26 dezer op het paleis te Amster dam is gegeven ter eere van de aldaar zich bevindende konink- lyke familie, is bij uitstek luisterrijk geweest. Het getal der aan-

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1