ZIERIKZEESCHE COÜRAMTi H> 78. Vrijdag A." 1839. den 27 September NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. BELGIE. FRANKFORT ,r Jen ai September. Z. K. EL prfns Alexander 3er Nederlanden Is den 3 dezer te Borodino aangekomen. In den namiddag van den 5 werd eene bijzondere inspectie gebonden voofc genoemden prins, van het nieuw russisch dragonder-regement.Den 7 liet Z. M. de keizer de volgende dagorder aan bet leger uitvaar digen «Kinderen. Voor u staat het gedenkteeken hetwelk van de roemvolle daden uwer kameraden getuigt. Hier op deze zelfde .plaats waande voor 27 jaren de hooghartige vijand het russische krijgsheer, hetwelk voor Geloof, Czaar en Vaderland streed te overwinnen. God strafte den dwaze; van Moskowa tot aan de Niemen werd het gebeente der overmoedïgen die in dit rijk bin nendrongen verstrooid, en wij trokken in Parijs binnen! Nu is de tijd daar om den roem der groote daad te wettigen, pat dan ,bet aandenken aan den voor ons onsïerfelijken keizer Alexan der eeuwig dure; dóór zijnen vasten wil werd Rusland gered. Feuwige roem zij onzen kameraden die den heldendood stierven .Dat ,hun roemruchtig, feit ons en de late nakomelingschap tot voor beeld diene. Wat u betreft gij zult steeds de hóóp en de steuu Van uwen keizer en van ons aller moeder - Rusland zijn Wijders heeft Z. M.bij gelegenheid der gemelde inwijding aan alle militairen die aan den slag van Borodino hebben deelgeno men en nog in dienst zijn eene vermeerdering van bezoldiging toegelegd, bedragende de soldij, die zij tijdens dien slag genoten. Onlangs zijn er op de Newa proeven met eene boot van kout- scbuk (gom elastiek) genomen. De boot is uit zeildoek met kout- scb'uk overtrokken vervaardigd. Zij laat zich oprollen en kan in tien minuten door middel van vier kranen met lucht gevuld worden, waardoor zij den vorm van een klein schip erlangtbet- welk vermits bet ook op bet ondiepste water voort kan zelfs op zulke plaatsen bruikbaar is, waar men met gewone booten niet kan varen. De boot droeg, toen zij op de Newa voer, drie menschen, en wekte door bare ligtheid en snelle bewegingen groote belang stelling. - De russische vloot in Sebastopol was, vólgens brieven uit Bessarabie van den 4 dezer volkomen gereed om uit te Ioopen en van proviand voor vier maanden voorzien. Onder de troepen welke rondom Sebastopol gelegerd Waren heerscbten ziekten vooral oogkwalen die ten deele aan de buitengewone hitte werden toe geschreven. Meer dan zevenduizend man zouden in de hospitalen liggen. Naar men zeide zou bet getal der troepen in de Krim op vijftigduizend worden gebragt maar velen hielden zulks voor onwaarschijnlijk daar voor een zoo aanzienlijk korps geene genoeg zame kwartieren voorbanden waren en aan het onderhoud daar van nog andere zwarigheden verbonden zouden wezen. Zoo veel Was zeker, dat overal in de Krim veel proviand werd opgekocht. - De berigten uit Alexandrie stemmen daarin overeep dat de onderkoning nog altijd in zijne eiscben volhardt en zich niet ge neigd betoont daarin eenige verzachting te brengen, Yóoral moet H zich sterk daarover beklagen dat C/josrew-paclia nog niet uit bet bestuur verwijderd is. De agenten van deh pacha die hij naar Salonichi gezonden had maar aldaar afgewezen zijn waren te Alexandrie teruggekomen. Hij verontschuldigde deze zending, en het afvaardigen der bekende circulaire aan de pacha's van het rijk jnel den inhoud der stukken die na den slag bij Nezib in het lamp van f/n/iz-pacha gevonden zijn, en waaruit blijkt dat de |>orte hem niet anders dan als een oproerigeu vassal aanmerkte èb het op Zijnen óndergang had toegelegd. LONDEN, den 21 September. Alhier zijn brieven uit Konstan tinopel, van den 28 laatstleden ontvangen volgens welke men aldaar geloofde dat het bevel aan de engelsche zeeofficieren om onverwijld naar Tenedos terug te keeren een gevolg was van het plan om de vloot naar Alexandrie te zenden. De admiraal Stop- ford zou binnen een paar dagen de turkscbe hoofdstad verlaten. Te Tabriz heeft den 19 Julij eene hevige volksbeweging plaats gehad ten gevolge van een twist tusschen een Rus en een Mabome- daan. Het gemeen was zoo verbitterd dat het de geheele Chris tenbevolking met den dood bedreigde. Onderscheiden plaatsen van Kleig.Azie zijn insgelijks het tooneel van oproerigheden geweest en de toestand van dat gewest was zoo onrustigdat de laatste karavaan van Erzerum door een geheel regement tot aan de gren zen begeleid heeft moeten worden. PARIJSden 22 September. Eene telegraphische depêche uit Tours van den 21 houdt het berigt dat de rust den vorigen dag te Mans niet is gestoord geworden en dat de graanverkoop als naar gewoonte heeft plaats gehad. Daarentegen heeft het gouver nement eene telegraphische depêche uit Rijssel ontvangen dat al daar baldadigheden door de linnenwevers ziju gepleegd die met hoopen de stad doorliepen eu de glazen inwierpen iu de linnen» wevergen waar de werklieden zich bij hen voegen wilden. De ge- wapende magt is tusschenbeide moeten komen om de rust te her stellen. De polieie schijnt steeds beducht voor ongeregeldheden te ziju. Heden zijn wederom alle wachtposten verdubbeld en piketten troe pen in de casernes geconsigneerd geworden. De hertog van Orleans is den 19 September, uit de haven Port-Vendres, aan boord van de regerings-stoomboot le Phare, naar Oran vertrokken. Zijne gemalin, die hem op zijne reize door het zuiden van Frankrijk vergezeld heeft, keert over Perpignau, Béziers en Saind-Amand naar deze hoofdstad terug. Volgens den Constitutinnelbeeft don Carlos, in den brief, dien hij bii zijne intreding van het fransch grondgebied, aan koning Lodewijk Philips geschreven heeltals voorwaarden gesteld waarop hij het testament van Ferdinand erkennen wilde herstelling var» zijne regten als infant van Spanje, waarvan de cortes hem verval len hebben verklaard met behoud zijner eventuele regten op den troon indien de dochter van koning Ferdinand zonder regtstreek- sche erfgenamen stierfde herstelling in het bezit zijner aanzien lijke thans gesequestreerde goederen in Spanje; een aan zijn rang geè'venredigd jaargeld, met vergunning om zich naar Salsburg te begeven waar de hertogin van Beira aanzienlijke goederen heeft. Voorts zou hij van het fransch gouvernement eene ondersteuning in geld verlangd hebben. De voorstellen van don Carlos had de koning zijnen raad van ministers voorgelegd en het scheen dat dezelve bij dezen geen zeer groote tegenstand vonden. Men zegt dat don Carlos zich ook tot andere mogendheden gerigt en hunne bemiddeling ingeroepen heeft. De Phare van Baijonne deelt de reeds bij telegraphisch berigt bekende overgang van Zariategui, Manuel, Ripolda, Sopelana en andere carlistische chefs over de grenzen mede deze chefs ziju met 1800 man en 25o paarden door de Aldudes en St. Michel in Frankrijk gekomen en maakten te zamen het laatste overschot var» het leger van Navarre uit. Het getal der in Frankrijk gevlugts Carlisten bedroeg thans meer dan 1000 officieren en 8000 soldaten. De maire van Baijonne heeft eene proclamatie aan de ingezetenen gerigtom derzelver menschlievendheid en weldadigheid ten be hoeve dezer slagtoflers van den oorlog waarvan vele van alles ont bloot zijn op te wekkeq. Eene bezending geld en beschuit is den iS van Baijonne voor de troepen van Espartero afgezonden De koning van Lahore, Rundjèt-Singhis io de laatste dagen van Junij overleden. Zijn leger dat gezamenlijk met de engelsche troepen op marsch was is óp het vernemen van zijnen dood uit een geloopen en men dacht dat de Engelschen die reeds in Ka- bul waren doorgedrongen hierdoor ligtelijk iu moeijelijkhedea konden geraken. Deze tijding is hier over Alexandrie ontvangen met brieven van den S September welke nog het gerucht vermelden, dat Hajiz* pacha met het overschot Van zijn leger en Ali Mehemed-pache die met twintigduizend man te Koniah stond zich vereeoigd hebben met Ibrahim ten gevolge van den rondgaanden briefdoor Melie med aan de pacha's geschreven. Eene e-yptische korvet was naar Alexandrette gezeild om Hajiz en Ali Mehemed pacha af te halen. Volgens een gerucht uit Konstantinopel zou in eene bijeenkomst der vreemde ambassadeurs aldaar besloten zijn om de engelsche en fransche v|oot naar Alexandrie te zenden ten einde de turk- sche vloot terug te eischeo en te dreigen datzoo Ibrahim naar Konstantinopel opruktetwintigduizend man Russen en even zoo. veel Oostenrijkers in Turkije zoude binnentrekken, om den Egyp. tenaars het hoofd te bieden terwijl Engeland en Frankrijk aars Mehemed den oorlog zouden aandoen en de fransche troepen eene landing te Alexandrie of Bushid zouden bewerkstelligen. Den 23. Uit Algiers schrijft men van den 14 Septeteher, dat Abdel-Kader meer dan ooit vredelievende bedoelingen Iaat blijken en zich dan ook met den gouverneur der kolonie, den maarschalk Fdlée in naauwere betrekking heeft gesteld. Ten gevolge daarvan erlangden de handelsbetrekkingen met het binnenland gedurig meer belangrijkheid en vleide men zich dat de togt die eene fransche jeger-afdeéling onder aanvoering van den hertog van Orleans wien men eerlang verwachttevan Algiers naar Constantine zou ondernemen geenen tegenstand hoegenaamd ontmoeten zou. Toch. werden voor dien togt groote toebereidselen gemaakt. Bij voort during klaagt men in deze berigten uit Algiers over de hitte en bet daardoor toenemen der ziekten onder de troepen en de volkplan telingen. Men rekende dat 8 of 9000 man van het bezettingsleger zich in de hospitalen bevonden en zag dringend naar den regen tijd uit, die, als gewoonlijk, aan dezen ouaangeoamen staat van zaken een einde stond te maken. Don Carlos is met zijne gemalin eu gevolg ia den avond van den 21 September te Bourges aangekomen. BRUSSEL den 23 September. Indien het weder niet altereer tegenvalt, zullen de September-feesten almede luisterrijk zijn. Aan bezoekers ontbreekt het niet en men moet erkennen dat het be wind 't welk zich als nog van de viering dezer feesten niet schijnt te küauen Ontslaan; zich mqejjt; beeft gegeven om dezelve zoo

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1