ZIERIKZEESCHE COURANT. W.O 77. ófb Dingsdag A.o 1839. den 24 September. BESTUREN ën ADMINISTRATIEF. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. FRANKRIJK. Q_ym BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Brengen bij deze Ier kennis van derzelver Ingezetenen dat uit de geopende Stembiljetten .in de Raadsvergadering van heden gebleken is dat door Stetngéregtigden tot aanvulling van het Kiezers-Kol- legie te dezer Stede, zijn benoemd, de Heeren A. R. de Haze Bommc F. A. van Z an dijk C. van der tVeijdeCz.en M. de Lange Cats M. C. de Crane Jonkh.r K. tV. de Jonge M.r J. TV. D. van Dongen J. Nelemans b§ herkiezing, mitsgaders tot nieuwe leden de Heeren: J. Bevelander en N. van den Bout. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierïkzee> den i3 September 1839. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 19 September. In Walliserland is het thans mede tot dadelijkheden tusschen de beide partijen gekomen. Te Genezzano in den kerkelijken staat, is een opstand uit gebroken, ten gevolge eener order van den gouverneur, om de. graven in de kerken gesloten te houden en alle lijken op het kerkhof buiten de stad te begraven. Gedurende verscheiden ach tereenvolgende dagen heeft bet volk velerlei ongeregeldheden bedre ven en hel leven van d< n gouverneur schijnt zelfs in groot gevaar Verkeerd te hebben. Üit Rome waren troepen derwaarts gezonden. De wapenschouwingen in het kamp bij Borodino zijn de vol gende dagen in tegenwoordigheid van den keizer en de hem ver gezellende prinsen, voortgezet. Na den afloop der parade op den dezer zijn die militairen Welke aan de slag van Borodino in 181 2 deelgenomen hebben, aan den monarch voorgesteld. In het geheel zijn bij de drie wapenschouwingen 128 bataillons 167 es- cadrons*4 batterijen te voet en 9 rijdende batterijen met 264 kanonnen; een personeel van 38 generaals 277 stafofficieren 2,619. Opper- en 11,173 onder-officieren, 5,24» muzijkanten en 98,260 Soldaten, in alles 117,698 man tegenwoordig geweest. Berigten tiit Konstantinöpel melden bet volgende:, Het ziet er weinig naar uit, dat het tot dwangmiddelen tegen M^hemed-aX i zal komen. Niet slechts Rusland maar ook Frankrijk betoont een stelligeD afkeer daarvan. Engeland dringt nog wel altijd er op aan, dat Mehemed»ali Syrië en Candia ontruimeen zich vérgenoege met het erfelijk bewind van Egypte maar Frankrijk stemt daarmede niet in. Dit rijk vreest eenen maatregel van Ibrahimdie voor den vrede van Europa hoogst gevaarlijk zou kunnen worden en raadt uit dien hoofde om den weg van inwilliging in te slaan. Zeker is het, dat Mehemed ali op de bedreiging der consuls dat de engelscbe en fransche eskaders voor Alexandrie zullen verschijnen indien hij in zijne eischen mogt volharden verklaard beeftdat hij alsdan Ibrahim zou gelasten onverwijld tegen Konstantinopel op te rukken. De êngelsche én fransche vloten liggen overigens nog steeds bij den in gang der Dardanellen welke intusschen éven zoo weinig ais de ha ven van Alexandrie iets van dezelve te vreezen hebben. De admi raal Stopford moet verklaard hebben dat hij slechts in drie gevallen Voornoemde straat zou binnenzeilen wanneer 1.0 Jbrahim-pacha te gen Konstantinopel oprukte; 2.0 wanneer er ernstige onrust in de hoofdstad uitbrak en 3.o wanneer er eene russische vloot in den Bosphorus verscheen.*' GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den t8 September. In berigten uit Lissabon van den 9 dezer wordt gewaagd van eene aanstaande verandering in bet portugesche ministerie, waarbij, naar men zeidede hertog van Palmella weder aan 't bewind zou komen. Deze verandering zou moeten strekken om eene vereffening van het bestaande ge schil met Engeland wegens den slavenhandel, te bevorderen. De thans te Lissabon bovendrijvende partij was intusschen zeer afkee- rig vau dergelijke vereffening en onderhield onder de volksmenigte de spanning tegen bet britsche bewind. Dezer dagen zijn uit de Theems twee schepen de Erebus en de Terror, gezeild, die eene nieuwe ontdekkings-reis naar de Zuid pool gaan doen. De door zulke togten reeds beroemde kapitein James Clark Ross staat aan het hoofd dezer onderneming, en voert op de Erebus, eeo schip van 370 ton bevel. De Terror meet 34o ton en staat onder den kapitein Croziereen' vriend van ka pitein Ross, die altijd met en onder hem gediend heeft. De sche pen hebben Ieeftogt aan boord voor drie jarenzijn op de best mogelijke wijze uitgerusten voorzien van alle mogelijke instru menten tot bet doen van allerlei waarnemingen. Zelfs heeft men pholomelrisch papier aan boord tot het doen van waarnemingen omtrent het licht. Volgens het plan gaat de expeditie eerst naar St. Helena alwaar luitenant Eardley achtergelaten zal worden om aldaar het opzigt te hebben over het observatorium voor magne tische en andere waarnemingen daarna zal er aan de Kaap een. ander officier tot betzelfde oogmerk aan land gezet worden. De schepen zullen zich vervolgens naar Kèrgüelensland Amsterdam en andere meer of minder bekende eilanden begeven om dezelve nader te bepalen en waarnemingen te doen. Aan van Diemensland gèkomén zullen de noodige instrumenten aan land gezonden wor den enterwijl het observatorium aldaar opgerigt wordtzal men in verschillende rigtingen kruisen in welke men denkt het oogmerk van de expeditie bet best te bevorderen. Na van Diemens land weder aangedaan te hebben zal men in eene zuidelijke rig- ting tusschen den iaosten en i6osten graad oosterlengte naar de Zuidpool stevenen. Het is opmerkelijk en gelukkig dat er juist onlangs in deze rigting door een schip van den heer Enderbyaan beide zijden der genoemde lengten tusschen den 65s'en ea 68'Stea graad zuiderbreedte, land ontdekt is (eene kaart hiervan wordt alhier bij den heer Batres in de Poultry uitgegeven). Aan deze knstén tusschen welke de expeditie zal doorzeilen is de naam gegeven van Sabrinaland gezien in Maart i83g en Ballency's-eiland, gezien in Februari) i83g. Deze landen te onderzoeken, is ook het oogmerk der expeditie boe ver men in dezelve zal kunnen door dringen is in de hand der Voorzienigheid. Daarna zal men de Zuidpool omzeilen zoo digt mogelijk ol bij Enderby'sland ont dekt in i83z, of op de hoogte, waar kapitein fVeddell in i8z3 geweest is dat is op den 73stcn graad. Het is tusschen Sabrinaland en Ballency's-eiland noordwaarts, op 5o» zuiderbreedte, i4o° oosterlengte, dat de magnetische Zuidpool der aarde verondersteld wordt te zijn en bet zoude niet weinig merkwaardig zijn indien kapitein James Ross, die de magnetische Noordpool gevonden heeft, of ten minste zeer digt bij dezelve geweest is', zoo gelukkig mogt zijn, om Ook dé magnetische Zuidpool naauwkeurig te bepalen» Voor de sterrekundige waarnemingen zijn de veranderlijke sterreu Hydra'é en Argus bijzouder aan de expeditie aanbevolen. In de laatste brieven van de Kaap de Goede Hoop vindt men eenige bijzonderheden omtrent den tegenwoordigen toestand der naaf Port Natal uitgeweken boeren. De plaatselijke autoriteiten, die eerst alles hadden aangewend om hunne emigratie moeijelijk te maken schenen nu besloten te hebben hen met rust te laten. Zij y bewonen verschillende afgeschoten kampen, in afdeelingen van vijf tig tot tweehonderd personen. Ieder huisvader belast zich met het onderwijzen zijner kinderen en op geregelde tijden worden gods» dienstoefeningen gehouden in afwachting dat te Bosjesmansrand waar de kolonie gevestigd moet worden, eene kerk gesticht zal zijn, tot welk einde reeds voor driehonderd ponden sterling was inge schreven. Het doel der kolonisten is, eene nieuwe stad te stich ten die den naam van Pieter-Mauritsburg dragen zal. PARIJS, den 18 September. De onlusten in Ie Mans, de hoofd plaats van het departement van de Sarthe, ter zake van het ver voer van granen zijn vrij ernstig geweest maar volgens de jong ste berigten weder gestild terwijl een dertigtal der schuldigsteu in verzekerde bewaring zijn gesteld. Men meldt dat de geruchten ten aanzien van een te vreezen gebrek welke onder de menigte verbreid zijn als allezins ongegrond moeten worden aangemerkt vermits in dat oord des rijks de oogst naar wensch is uitgevallen en het graan eene goede hoedanigheid heeft. Drie dagen lang heb ben de onlusten geduurd gedurende welke het graauw op ver schillende plaatsen barricades heeft opgeworpen welke telken reize door de overheden en de nationale garde ondersteund door eenige troepen met geweld zijn vermeesterd en geslecht. De Obelisk van Luxor is dezer dagen door den bliksem ge troffen en eenigzins beschadigd geworden. Yrij opmerkelijk is het dat de bliksem deze zuil niet aan den top maar eenige voeten lager geraakt heeft. Don Carlos is den 16 des avonds ten acht ure van Bayonnd vertrokken om zich naar de plaats zijner bestemming te begeven^ Alles is in de beste orde afgeloopen. Deze tijding is hier door middel van de telegraaf overgebragt. Ook verneemt men dat vier bataillons Navarrezen de wijk naar Frankrijk genomen hebben en te Sarre zijn aangekomen. Ér ble ven nog acht bataillons in Navarre over en Espartero, die zich. te Urdax ophield zou den 16 van daar op marsch gaan om hen te vervolgen. De Navarrezen die naar Frankrijk gevlugt zijn bedragen onge veer drieduizend man. Zij bevonden zich in een deerniswaardigea toestand, en waren van honger en gebrek uitgeput. Alle zijn ont wapend geworden. Den 14 waren zes bataillons van Alava tweë van Navarre en de geheele staf der Carlisten met de generaals Elio en Negri, op franschen bodem gevlugt. Dadelijk daarna had Espartero Urdax bezet en zich in communicatie met de fransche troepen gesteld die hem de wapenen der uitgewekenen overgele verd en zijne soldaten van brood voorzien hebben^

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1