COURANT. ar.® 76. ZIERIKZEESCHE A." 1839. den 20 September* Vrijdag 7^- BESTUREN EN ABMSNISTRATIEN. Bekendmaking. NIEIJWSTIrtligEIV. DUITSCHLAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den a5 dezer maanddes middags, ten Raadbuize in het openbaar te verpachten: De STRAAT- MEST en het VUILNIS, binnen deze Stad vallende, gedu rende een tijdvak van vier jaren ingaande i.o Januarij r84ó en 'eindigende 3i December 1843 en wel eerst in vier perceelen te welen: voor iedere Stadswijk afzonderlijk, en daarna te zamen wijders achtervolgens dezelfde conditiën van de loopende pacht waarvan inzage kan worden verkregen ter Stedelijke Secretarie, van lieden af tot op den dag der verpachting. Gedaan ten Raadhüize der Stad Zierikzee den 4 September 1839. Burgemeester en Wethouders voornd., D E C R A N E vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROEP. FRANKFORT, den i5 September. Zekere Nadir-bey die zich thans op Malta bevindt, is als pretendent van den turkschen troon opgetreden. Hij zegt een zoon van Mastaphttde broeder van den overleden sultan Mahmoudte wezen en wendt voor dat bij zijne regten alleen daaróm niét vróegör heeft doen gelden dewijl de hervormingen door zijnen oom aangevangen hem weldadig vóór zijne onderdanen toeschenen. De aankomst van den engelscheU admiraal S'op'forl te Kon- stantinopel heeft aldaar groot opzien verwekt. Hij koos zijn ver blijf aan boord van het engelsen fregat dat ter beschikking van lord Ponsonby voor anker lag liet 'terstond dé admiraalsvlag hij- scben en werd al spoedig bij de conferenticn der europesche di plomaten toegelaten. Bij het bezoek, door hem aan deh grootvi- zier gemaaktzou hij zich uitgelaten hebben dat hij slechts op tiadere bevelen wachtte om de turksche vloot van Alexandria te rug te halen en met Mdienied-ali alles tot genoegen der porte te zchikkrn. In den divan die dadelijk na ontvangst van het antwoord van den onderkoning gehouden is én die door Cnosrew-pacha niet is bijgewoond, dewijl daarin over zijne door Mehemed-aii geëischte Verwijdering beraadslaagd moest worden in Welke niet wordt toe gestemd zijn verschillende vóórslagen gedaan. Van den eenen kant ried men aan de haven van Alexandria Onverwijld aan te tasten, en de gansche cpyptische kust te blokkeren terwijl ande ren alleen de consuls terug wilden roepen en allé verkeer met den onderkoning afbreken. Volgens andere brieven uit de turksche hoofdstad bad de porte bij eené formele nota de tusschenkomst der vijf mogendheden in geroepen uit vrees dal zij aan de afzonderlijke nota's vroeger aan de verschillende gezanten overgereikthet vereischt gewigt niet hechten zouden terwijl zij meer en meer behoefte aan spoedige hulp gevoelt, naarmate de geheime pogingen van Mehemed, om de turksche bevolkingen in Europa en Azie tegen het gezag van den sultan op te ruiien znenigvuldiger worden, en bier en daar doel beginnen te treffen, terwijl hij inmiddels zijn leger aan den Euphraat en den Taurus gedurig blijft versterken. Eindelijk zijn er nog bijkondere brieven tilt Konstantinop'el van latere dagteekening. Dezelve melden bij herhaling dat zes zen delingen van M'ehcmed-ali in hechtenis zijn genomen en dat on derscheidene pacha's circulaires van genoemden onderkoningin houdende om zich met hem tot den val van CAojrèw-pacha te vereenigen Ongeopend hadden teruggezonden. Ook móeten Cenigë Schepen, evenzeer egyplische zendelingen aan boord hebbende, door de engelscb-fransche smaldèelen genomen zijn. Het scheen in KonStaniinöpel ver van rustig te zijn en de be volking werd meer en meet in de meening versterkt dat Mehemed- ali de eenigeman is die geschiktheid bezit, om aan alle verwarring een einde te maken en bet oltomanische rijk voor dea val te be hoeden. Uit Alexandria beeft men tijdingen tot 16 Augustus. Daarin wordt thans wederom gezegd dat Mehemed-z\i niet tóeer op de afzetting van C/iosréiv-pacba zou aandringen. Daarentegen bleef bij in de andere, door hem gedane vorderingen volharden. Hij zou verklaard hebben dat, indien men daaromtrent niet aan zijn verlangen voldeedzijn zoon den krijg wederom zou hervatten om uael kracht van wapenen e erlangen hetgeen men hem, tegen regt en billijkheid aan weigerde. De keizer van Rusland beeft den 29 en 3o Augustus eene groote wapenschouwing over de troepen in bet kamp bij Borodino gehouden uitmakende tezamen 44,5ia man. Uit Zurich heeft men berigten tot den to. De staatsraad Hegetschweilerdie gedurende den opstand zwaar is gekwetst geJ worden was in den morgen van dien dag aan zijne wonden over leden. De rust was niet verder verstoord geworden. Vele vlug telingen keerden steeds terug in de stad. De burgerwacht was af gedankt geworden de bataljons militairen welke opgproepen wa ren keerden naar huis teriig. Uit Berlijn verneemt men dat de koning op het verzoek vat» een aantal personen die b'oogstdeszells bemiddeling hadden inge roepen voor de herstelling van een cbristelijken staat Ie Jeruzalem doen antwoorden heelt, dat Z. M. hulde aan hunne ten deze uit gedrukte wenschen en gevoelens moest toebrengen maar hen tevens opmerkzaam maken op de groote en welligt onoverkomelijke zwa righeden die de vervulling van hunnen wenscb die welligt door half Europa werd gedeeld in den weg stond. Z. M. de koning van Pruissen heeft de oprigting van een bronzen standbeeld te paard voor Frederik den Grooten bevolen en de uitvoering daarvan aan professor Rauch opgedragen aan wien men het model te danken heeft. Het voetstuk zal volgens de officiële opgave, aan de vier hoeken met allegorische figuren prijken welke de hoofddeugden van den monarch voorstellen. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN den 14 September. De torybladen laten zich hevig uit over den tegenwoordigen loop der gebeurtenissen in Spanje en laken de handelwijze van het engelsch kabinet aan welks ge heime kuiperijen zij den afval van Maroto en van de troepen on der zijne bevelen toeschrijven. Dingsdag morgen heeft hier een zelfmoord van zonderlingea en zeer treurigm aard plaats gehad. Een twee en twintigjarig meisjen uit den fatsoenlijken burgerstand, de oudste der vier doch ters van een weduwenaar, heeft zich van het leven beroofd door boven van het monument ter hoogte van meer dan twee honderd voeten naar beneden te springen. Sedert eenigen tijd had mea eene buitengewone droefgeestigheid bij haar opgemerkt. De jaarlijkscbe opbrengst der kolenmijnen in Engeland wordt geschat op nagenpeg 2i3,750,000. De goud-en zilvermijnen over de geheele aarde leveren slechts op eene waarde van f io4,5oo,ooo, zoodat er in deze, ten voordeele van de engelsche.steenkolen een saldo zou overblijven van f 109,250,000. Onlangs is van New-York te Londeb met het schip Pre sident eene buitengewoon groote olijphant, die den naam van Bo- livar draagt, en twee hijena's, aangekomen en geadresseerd aan den vermaarden beestentemmer van Amburgh. De olijphant maakte voormaals een deel uit van de koninklijke menagerie in den tower te Londen geplaatsten was zeven jaar geleden van daar naar Amerika overgehragt alwaar het dier in dien tüsschentijd onder anderen ook geleerd heeft, eene vrij groote balk op de spits van zijn snuit in evenwigl te houden. Kapitein Chadwick gezagvoerder van het schip de President verklaarde dat de olijphant zich bui tengewoon rustig op de reis gehouden heeftzoo dat deszelfs op passer weinig moeite met hem gehad heeft. FRANKRIJK. PARIJS, den i5 September. Te Toulon is door den telegraaf hevel ontvangen om het aldaar in bezetting liggende 4<4,e rege- ment van linie op den voet van oorlog te brengen. Dat regement zou tusschen den 20 en 25 ingescheept worden om het leger ia Afrika te versterken. Over het geheel schijnt niettegenstaande da vredelievende verzekeringen onlangs gegeven in Afrika niet alles zoo tot vrede gestemd te zijn als meu wel voorgeeft. Uit Algiers wordt altans van den 7 geschreven «Allerwege merkt men eene buitengewone beweging op; de ar senalen dér artillerie zijn in volle werking. De toebereidselen tot de oniworpene expeditie zijn thans geen geheim meer. Men weet uit goede bron dat de vereeniging der troepen in onze provincie zal plaats hebben het is zeker dat men voornemens is zich over land een' weg naar Gonstantine te hanen." Alhier is thans hij den bloemist Casimir Billandeaufue des prouvaires n.° ig, eene buitengewoon groote kool te zien, welke 10 voet in hoogte beslaat en 5z voel in omtrek heeft. De buiten, ste bladen hebben de lengte Van 5 a 6 voeten en de kool weegt circa duizend ponden. Dezelve is op een afstand van iio mijlen van Parijs gekweekt. Eenige leden van de kruidtuin te Parijs heb ben eene omstandige beschrijving van dit buitengewoon gewas uitge- bragt en meu zal trachten dit soort aan te kweeken. De eigenaar verkoopt het zaad daarvan ten prijze van eene franc voor ieder zaadje. Volgens een zuidelijk nieuwsblad is in de spaansche provin ciën eene nieuwe partij opgestaan die zich de partij der repu bliek noemt en aan het hoofd van welke zich de advokaat Lardi- zabal geplaatst heeft dezelfde welke in 1833 hel eerst te Guipus- coa ter gunste van don Carlos en de fueros opstond. Hij moet iu korten tijd vijfhonderd Guipüscoanen' onder zijn vaandel hebben bijeengebragt. Ondertusschen gelooft men niet dat zijne poging ernstige gevolgen hebben zal. Het getal der Spanjaarden die hun vaderland verlaten en naar Frankrijk emigreren, wordt dagelijks grooter. De wreedheden*

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1