ZIERIKZEESOIE COURANT, N.° 74. (T* J Vrijdag BEST URE IV EN ADMINISTRATION. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAim GROOT-BRITTANMEN. A.° 183», den 13 September FRANKRIJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE sijn voornemens op Woensdag den 25 dezer maand, des middags. ten Raadbuize, in bet openbaar te verpachten: De STRAAT. MEST en het VUILNIS binnen deze Stad vallende, gedurende een tijdvak van vier jaren, ingaande i Januarij 1840 en eindigende 3i December 1843, achtervolgens dezelfde conditiën van de loo- pende pacht, waarvan inzage kan worden verkregen ter Stedelijke Secretarie van heden af tot op den dag der verpachting. Gedaan 'ten Raadhuize der Stad Zicrihzee, den 4 September i83g. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter Ordonnantie van Dezelven Öe Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. FRANKFORT, den 8 September. In den morgen van den 28 «s te Rómenabij den Engelenburg., een vuurwerk-laboratorium in de lucht gesprongen -, Welke uitbarsting aan een aantal men. schen het levén gekost heeft. Door den minister van binnenlandsche zaken is een sta tistiek óverzigt bekeiid gemaakt nopens de bevólking van het ge- beele rüssische keizerrijk, waar echter niét ónder begrepen zijn de kaukasische en transkaukasische landen. Er hebben volgens ge noemd stuk, gedurende het vorige jaar, a, 333 ,'992 geboorten, 1,963,733 sterfgevallen en *{92,424 huwelijken plaats gehad. Vol gens e^nezoo veel mogelijk, naauwkeurige raming zou de be. volking op 1.0 JantiaHj 1839, 60 tóillióen zielen bedragen heb ben. Uit de lijst dér sterfgevallen blijkt, dat gedurende het jaar «838 1234 personen dén Ouderdom van meer dan honderd jaren hebben bereikt, waaronder 3 van 126 tot i3o, 5 van i3ï tol 140, I van 160 en i van i65 jaren. De rüssische dagbladen betielzen thans een uitvoerig berigt wegens de overwinning, in Mei laatstleden door de keizerlijke troe pen op dén Tscherkessenstam der Ubichen in het dal Subaschi be haald waarin erkend wordt dat de Tscberkessen met groote dap- perheid beleid en vplharding hunne stellingen lot het uiterste toe hebben verdedigd. Verder wordt het plan van den rüssischen ge neraal opgegeven om in genoemd dal een groot fortvan uitgebrei de kasernen met marmer geplaveide straten en schoone wandelin gen voorzien aan te leggen, en alles in het werk te stellen óm de welwillendheid dér bergbewoners jegens de Russen door zachte maatregelen te winnen. LONDEN den j September. HH. MM. de koning en koningiü der Belgen zijn op het kasteel ie Windsor aangekomen. In den nacht van dingsdag op woensdag II. heeft zich, van des avonds tien tot des ochtends drie ure, over deze hoofdstad en derzelver omtrek het allerfraaist lichtgevend luchtverschijnsel ver toond welks boog roode kleur en andere omstandigheden aan vankelijk een aantal brandspuiten uit onderscheidene deelen van Londen in de meening van het ontstaan van eenen allervreesse- Iijksten brandöp de been heeft doen komen. Vooral ten twee lire was fiet licht van dit verschijnsel zoo sterk dat het in deze hoofdstad zoo helder als op klaren middag was waarschijnlijk was dit verschijnsel het noorderlichthetwelk ook op sommige plaat. seD in Düitschland gezien is. De galvanische telegraaf op de Great-Western ijzeren spoor weg voldoetvöor zoo ver dezelve du voltooid is volkomen aan de verwachting. Op eenen afstand van i3J mijl is eene vraag in twee minuten gedaan en beantwoord. Op de Severü heeft 11. zondag het stormachtig weder een veerschip doen omslaan, waarbij n menschen en 5 paarden het leven verloren hebben. Alhier ontvanger! particuliere brieven vaö Konstantinopel tot den 17 stemmen daarin met van elders gegeven berigteu over een dat Meliemed-aliin weerwil der vertoogen van de gezanten der mogendheden weigert de turksche vloot terug te geven vóór dat al zijne eischen ingewilligd zullen zijn. Men verwachte dat deze Weigering de blokkade van Egypte én het verbranden der ge noemde vloot ten gevolge zou hebben hoedanige maatregel den onderkoning zóu kunnen nopen om Ibrahim last te geven óp Kon- slantinopel aan te rukken. In Mexico schijnen zich rust en órde meer en meer te her stellen. De oppositiepartij is geheel uit het veld geslagen Santa jdnna en Bustamenie toonden zich gezind om zooveel voor het volk te doen als in hun vermogen was en alle vrees voor de vernieu wing van den oorlog met Texas scheen geweken te zijn. Uit Montreal schrijft men dat al de staatsgevangenen ïtx' Canada denkelijk op vrije voeteD gesteld zullen worden, onder voorwaarde dat zij de provincie voor altijd verlaten. Te Monte Video verwachtte meo volgens de laatste berigten 4 dat de Franscheu zich tot het bombarderen van Buenos-Ayres gereed maakten. VaD de Kaap de Goede Hoop sehrijfi men van deu 1,5 junij t dat er een gerucht was, dat de gouverneur sir G. Napier, toen op reis naar de grenzen der kolonie, waar de Kaffers Dieuwe hal, dadigheden en plunderingen bedreven voornemens is zijo ontslag als zoodanig te vragennaardien de staatkunde hem door hek gouvernement voorgeschreven niet overeenstemt met zijne begrip, pen door de ondervinding versterkt ten aanzien van hetgeen wezenlijk nuttig is voor de kolonie. In het algemeen meldt men. heerscht er aan de Kaap een geest van ontevredenheid met hek britsch bestuur vooral ten gevolge vaD deszelfs verzuim om de kolonisten tegen de aanvallen der inboorlingen te beschermen. De hollandsche boeren te Port-Natal begonnen te spreken van de op-, rigting eener onafhankelijke republiek. PARIJSden 8 September. Men merkt sedert tWee dagen eeue buitengewone beweging op bij de prefecture van policie. De wacht, posten zijn aldaar verdubbeld des nachts blijven aldaar talrijke stadsserjanten. Daar de hoofdstad eene gewenschte rust geniet, is de oorzaak van deze voorzigtigbeidsmaatregelen onbekend. Gisteren is van regeringswege de volgende telegraphische de-i pêche bekend gemaakt: «Bayohne, den 6 September. Maroto is naar Bilbao geweken. Espartero is te Tolosa aange' komen. De provinciale bataljons worden ontbonden die van Kas- tilië gaan naar Logromó. Dón Carlos was den 4 ie Lanz. Eliat b|ijft hem steeds dekken met de Navarrezen." Eene telegraphische depêche, Reden bekend gemaakt, luidt aldusï Bayonneden 7 September. Don Carlos heeft zijn geheel hof en ministerie weggezonden.- Hij is te Lecumberry teruggekeerd. De heeren de la PiscinaErro en anderen, zijn op fransch grondgebied aangekomen. De navarre. sehe bataljons bedrijven allerlei buitensporigheden. De generaal Moreno is gisteren te Ordaq doodgeschoten geworden." Bijzondere brieven van de grenzen zijn mede opgevuld met bij, zonderheden nopens den afval der provinciën van don Carlos. Si' nion la Torne was met vier carlistische bataljons naar Espartero overgeloopenacht bataljons van Biscaye waren ontbonden. Ia olies zouden van de 8000 man welke don Carlos nog onder hem had rëeds 2000 hem verlaten hebben. Cabrera zelfs zou reeds van de noodzakelijkheid gespfoken hebben om het voor beeld van Biscaye en Guipuzcoa te vólgen mits ook voor Navarre en Alava het behoud der fueros bedingende. Van een' anderen kant wórdt echter verzekerd en dit is meer waarschijnlijk dat Cabrera alle sterkten van Arragon én Valencia bezocht, en ruim van levensmiddelen en krijgsvoorraad heeft doen voorzien. In de berigten uit Konstantinopel van den 53 II. door de stoomboot Castor overgebragt en thans door de bladen medegedeeld, wordt gesproken van de waarschijnlijkheid dat de fransche en en- gelsche eskaders (thans te zamen 17 linieschepen, 1 fregatten, 4 kbrvetten en 2 stoombooten uitmakende) voor Könstantinópel zou den verschijnen en aldaar overwinteren. Die beweging der beide vloten zou naar men hier vermeldt echter meer tegen Mehemed' ali gerigt zijn dan tegen Rusland, aangezien de rüssische vloot, onder de bevelen van den admiraal Lazareffden Bosporus nóg niet genaderd en onder de rüssische troepen aan de boorden dec Zwarte Zee nog gedne beweging was opgemerkt. Maar Turkye was weerloos tégen over Meh'emèd-&\\. Deze had gelijk te verwachten was, de voorstellen der vijf mogendheden niet aangenomehzoo men hem bedreigde, Was bet te vreezen, dat Ibrahim regtstreeks op Konstantinopel aantrok, hetwelk voor hem openlag, en waas de egyptische onderkoning thans eene magtige partij had zoodat ec bij de óadering van eén egyptisch leger ligt een opstand kon ont staan die men onmogelijk zou künnen bedwingen daar men na de neêrlaag van Nezib bijna geen troepen meer bezttt. De laatste tel- ling van het leger bragt het getal strijders op 10,000. De divan verloor echter den moed nieter Waren bevelen gegëveo om het verloren materieel te vervangen j de arbeid in de geschutgieterij te Topana en op de werveo was hervat. Van het eskader onder dea kapitein-pacha waren vijf vaartuigen naar de Dardanellen wederge-, keerd der porte bleef echter slechts in het geheel vier fregatten over j Waarvan een gefaseerd schip en eëhige kbrvetten en brikken. Tegen de komst der fransche en engelsche scheepsmagt door de Dardanellen êou intusschen zich voornamelijk de groot-vizier ChöS' revr-pacha nog verzetten. Overigens liepen er te Konstantinopel, ten gevolge van de depêches door de Castor aangebragt allerlei geruchten. Volgens een der- zelve zou een gedeelte der fransche scheepsmagt naar Alexandria moeten zeilen. Den 9. Te Bazel heeft eergistereti ëene volksbeweging plaats g8" had Bi) welke vier pefsdneft c/.iood. en zeven gekwetst zijn.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1