BELGIË. NEDERLANDEN. ZEETIJDINGEN* ADVEÜTENTIEN. voeuio^ zijnet kinderen aan haar toevertrouwde. Gedurende den opstand op St. Domingo, in 1789, vergezelde zij hare meesters naar Frankrijk welke haar uit erkentenis harer diensten de vrij heid en de verzekering van een onbezorgd bestaan verschaften. Se dert vijftig jaren woonde zij te Neuillv zonder ooit ziek te zijn, tot dat zij honderd en twaalf jaren oud zacht den laatsten adem Uitblies.' De thans hier ontvangen dagbladen uit Marseille van den 1 houden nog een aantal bijzondere berigten betrekkelijk deoosterscbe Zakenbevestigende hetgeen gisteren daarvan reeds werd medege deeld. In dezelve wordt steeds gezegd, dat Mehemedbij zijn ant woord op de jongste nota van den groot visierhetwelk den i5 des avonds teKonstantinopel is ontvangen, op zijne vroegere eischen: de erfelijke heerschappij van Egypte en Syrië en de verwijdering van £7/o.srew-pacha blijft staan. Het Journal des Débats deelt in- tusschen heden den brief mede dien de onderkoning den 9 in ant woord aan den vizier gezonden heeft en daarin zegt hij dat zijn hart verheugd was, over de woorden dien de sultan, bij het afscheid, *twelk zijn agent bij zijn jongst vertrek naar Egypte van denzelven nam gesproken had: dat de sultan hem, Méhemednaar zijn ver langen de erfelijke heerschappij over Egypte schonk. Een zijner wenschen verhoord zijnde zag bij dat men de andere Mehemed «egt niet of hij hier de heerschappij van Syrië of de verwijdering van Chosrew-pacha bedoelt) voor het ©ogenblik verwaarloosd had; hij hoopte echter dat ook deze hem zou verleend Worden door den grooten beer en in dit geval meende hij dat de bemiddeling der vijf groote mogendheden niet noodig was. De grootvizier 20Ü wij ders zijn gevoelen vernemen uit hetgeen hem de gezanten zouden ttiededeelen uit de depêches die zij van de consuls generaals te Alexandrie ontvangen hadden. BRUSSEL, dén 5 September. De regering maakt groote toebe reidselen ter viering van de September-feesten doch onder den middenstand en de arbeidende klassen nemen de klagten over wer keloosheid steeds knellender naar mate de eerste levensbehoeften schaarscher worden gedurig toe. De toestand der vlaamsche lin nenwevers is bekend en in den laatsten tijd niet verbeterd die der katoenspinners wordt almede bekommerend en het bestuur bekomt van alle zijden verzoekschriften waaraan het ook met den hesten wil niet kan voldoen. Ook de militairen beklagen zich. Onla ngs heeft, bij eene revue in het kamp de generaal Lolivier al de subalterne officieren afgevraagd of zij genegen waren om tnet halve soldij van de werkelijke dienst te worden ontslagen doch hebben allen dit voorstel eenparig van de hand gewezen en verlangd om even als de hoofd-officieren op tweederden van hun tractement te worden gesteld. De logementhouders alleen hebben niet te klagen en de menigvuldige bewoners van Öud-Ne- derland die herwaarts komen booren dikwerf lieden die dapper de hand hebben geleend tot het tot stand brengen van de omwen teling verzekeren dat indien deze nog moest ondernomen wor den zij wel achterwege zoude blijven. Er is dit jaar een Zoo buitengewone oogst van noten dat er geene stoombooteu genoeg zijn om dezelve naar Engeland te ver- Voeren. De schippers en schuitenvoerders op de Maas hebben bij ko ning Leopold een verzoekschrift ingediend waarbij zi] zich beklagen over de verhooging van de regten op den invoer van steenkolen in Holland, gelijk ook over de verhooging van sommige andere regten en belastingen. Zij besluiten met te zeggen dat, als men aan hunne eischen geen regt laat wedervaren, zij zich genoopt zullen zien het lot der Limburgers te benijden Welke wederom onder den schep- ter van koning Willem zijn teruggekeerd. Ten gevolge van de nieuw aangelegde zijtakken van het kanaal van Charleroi naar de kolenmijnen, verwacht men eerstdaags alhier eene aanmerkelijke vermindering in den prijs der kolen te zullen «ien plaats hebben uit hoofde de kosten van aanvoer thans veel verminderd zijn. Zulks wordt bij den naderenden winter als eene Weldaad voor de behoeftige klasse dezer stad aangemerkt. Men verzekertdat er in Belgie eene sociëteit zal worden daargesteld op eene schaal zoo als nog nimmer in Europa heett bestaan. Èenige voorname huizen van boekhandel uit Berlijn Leipzig en Londen zouden zich vereenigd hebben om, met een kapitaal van vier millioen eene inrigting voor lettergieterij stéréo type drukkerij steendrukkerij en papierfabriek daar te stellen. Tot vestiging dezer inrigting zal eene der voorsteden van Brussel worden gekozen. De oprigters dezer vereeniging zijn behalve van de gewone europescbe letters in het bezit van «5 stellen matrij zen vodr de oosterscbe en indiscbe talen. Oök zal een werktuig om papier te vervaardigen door den ingenieur Maxjield van Boston uitgevonden en van eene gebeele nieuwe zamenstellingeen ge deelte van het materieel uitmaken. Met dit nieuwe werktuig kan ïnen 5oo riemen papiervan het grootste formaatop één dag vervaardigen. Verscheidene geleerden zullen mede aan deze in- ïigting verbonden zijn. 'sGRAVENHAGË, den 8 September. Men verzekert, datZ. K. H. prins Hendrik, den i3 deze residentie zal verlaten om zich te Vlissingen in te schepen en bij de eerste gunstige gelegenheid zee te kiezen en dat Z. K. H. de prins van Oranje hoogstdenzelven naar genoemde stad uitgeleide zal doen. Woensdag heeft de boogleeraar Verdam, als gecommitteerd door het gouvernement lot het onderzoeken en beproeven van de stoomtrekker de Snelheid, bestemd tot het rijden op den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Haarlem zich bevonden aan de station te Haarlem ten einde dezen last te volvoeren. Nadat de stoomdrukking voor deze proef, in het gebouw al daar en in tegenwoordigheid van gezegden hoogleeraar de direc tie van den ijzeren spoorwegen de daaraan verder verbonden personen tot de gevorderde kracht was opgevoerd en deze proef Volkomen had voldaan is de stoomtrekker met een der rijtuigen in beweging gesteld met de stoomdrukking die daaraan voor de gewone dienst zal worden gegeven en is daarmede een proefrid gedaan van de station af tot op den dijk te Halfweg, welke afstand in den tijd van acht minuten is afgelegd waardoor de uitmun» tende zamenstelling en werking van dezen stoomtrekker in allea deele gebleken is tot groote voldoening van al de daarbij tegen woordig geweest zijnde personen. Deze proefrid heeft alzoo den besten uitslag en het uitzigt op. geleverddat de ridden van Amsterdam naar Haarlem of terug binnen de 20 minuten afgelegd zullen worden. Overigens zijn de herhaalde proefnemingen zoo wel voor de machines als voor den weg zeiven nuttig aan dezen laatsten brengt men nog die verbe. teringen aan, voor welke hij vatbaar bevonden wordt. Van ver. zakking is nergens eenige zweem of spoor, en de bógten van den weg worden gaaf bereden in één woord alles beantwoordtSvolkomea aan de verwachting. Van tijd tot tijd worden nu ook meer stoom wagens aangespannen. In het algemeen is. het voorzigtig beraad, waarmede in alles wordt te werk gegaan boven allen lof verheven. Zoodra de verwacht wordende stoomtrekkers zullen ontvangen zijn zal de opening van den weg volgen. Onder de personen die dien dag aan den proefrid hebben deel genomen bevond zich ook de lieer Goudriaanhoofd-ingenieur van den waterstaat. Uit Gorinchem meldt men van den S dezer het volgende: In het niet ver van hier gelegen dorp Spijk is dezer dagen zooi wel de long- als de tongziekte onder het vee in eenen zeer hóogeii j graad uitgebarstenzoodat een landman die nog voor korten tijd zijnen veestapel, bestaande uit een veertigtal frjssche en gezonde beesten met wellust aanschouwen mogt er nu reeds door beide ziekten die als zij te gelijk het vee aantasten ongetwijfeld doode. lijk zijn een twintigtal daarvan geveld ziet. Hier ter stede en ia de banne der stad gaat het nog al wel want boewei de tongblaar er ook heerscht sterven er nu en dan maar eenigen aan die kwaal; Men is te Coeksdorp op Eijerland bezig eene nieuwe kerk met eenen toren benevens eene nieuwe pastorijvoor de aldaar be. staande gemeente der Hervormden te bouwen. MIDDELBURG den 6 September. Eergisteren en gisteren heb* ben onder en in het gebied dezer stad weder twee zeifsmoórden plaats gehad de eene geschiedde in de woning van den bedrijver; even buiten de stad de andere door een manspersoon in bet werk» huis alhier; laatstgenoemde was overgegeven aan het onmatig gebruik van sterken drank. ZIERIKZEEden 9 September. Eergisteren zijn bier binnen* gekomen 2 Enkhuizer schokkerschepengevoerd wórdéndé door de schippers H. Bertels en J. Kok, geladen met tuigagie zeilen enz., benevens een beschadigd fust terpentijn, in zee, óp de plaat het zoogenaamde Hondegat opgevischt en afgehaald van het op den 1 dezervoor Westkapelle omgeslagen Papenburger kofschip To- hannes, kapt. Miising. Heden uitgezeild het engelsch brikschip PhcebuSkapt. Bawnholn naar Sunderland; met ballast. Allen, die op den vijfden Augustus i83g, sterfdag vad Mejufvr. E. B. van HEIJDEN HOMPESCH, we* duwe van den Weleerwaarden Heer G. JORISSEN, in de ja* ren 1797 1826 gewoond hebbende te Renessë en 's Heerjansland iets van haar Ed. te vórderen hadden of haar Ed. iets schuldig waren gelieven daarvan ten spoedigste opgave of betaling te doert aan den Executeur A. van dek BOOM, te 's Grarezandeprö- vincie Zuid-Holland. De ondergeteekende maakt zijne geëerde Stad- eu Landgë' nooten bekend dat hij wederom voorzien is van onder scheidene soorten eigen gemaakte FRANKLIN'S, KOLOM" MEN, KOLOM-, STOOM-, VAAS- en BURGER-KAG* CHELS, KEUKEN-FORNUIZEN met Waterketels en zonder, BADEN met Stoomketels en mooije HAARDSTEL* L E N oök BURGER-KAGCHELS tot de minste prijs. Be veelt zich in ieders gunst en belooft eene civiele bediening. Staat ook voor alle deze stukken voor rooken in. A." FRANKEN. BEKEND ONDER DEN NAAM ÉENDRAGT, VAN Stntomc wan Sttuii staande aan de noordzijde van de Oude Haveri. In déze MENAGERIE bevinden zich de zeld. zaamste en belangrijkste: DIEREN, waarvan geen Historieschrijver ge wag maakt en welks uitgebreide collectie nog nimmer zoodanig hier ter stede is gezien alles verder bij Programma's omschreven; De Voeding geschiedt des middags om twaalf en des avonds om acht urewanneer dan ook met de wilde Dieren in de hokken exercitiè'n zullen geschieden. Zalurdag finale sluiting. Ter Stadsdrukkerij van de Wed. A. DE VOS EN ZOON.

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 2