COURANT. besturen en administratief. ZEER1KZEESGME Ut' Bekendmaking. NIÉUW STJJlïlN C^EN. DUITSCHLAND. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. W.® 73. A.® 1839. «lew ID September. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE lijn voornemens op JFoensSag den so dezer maand, des middags, fen Raadhnizein het openbaar Ie verpachten: De STRAAT- MEST en het VUÏLNIS binnen deze Stad vallende gedurende een lijdvak van vier jaren ingaande i Januari] 1840 en eindigende 3i December 184S acbtervolgens dezelfde conditiën van de loo- pende pacht, waarvan inzage kan worden verkregen ter Stedelijke. Secretarie van heden af tot op den dag der verpachting. Gedaan ten Raadhüize der Stad Zierikzeèden 4 September 1839. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. ï\er ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J, P. KÏVÖËF. ËR ANKFORT den 5 September. Te Keulen heeft den 2 dezer bet volgende plaats gehad Ofschoon het eene op ervaring berustende en tamelijk bekende daadzaak is dat 'convexe den vórm van brandglazen hebbende wa- terHesschen enz. brand veroorzaken kunnen wanneer zij de zon nestralen op ontbranbare stoffen concentreren zoo verdient toch een geval, hetwelk dezen namiddag hier plaats had bekend te wor den gemaakt. De zonnestralen vielen namelijk óp eene niet water gevulde flesch en Ontstaken bet kleed der tafel waarop zij stond. Gelukkigerwijze werd bet gevaar bij tij cis ontdekt en de brand bij deszelfs ontslaan gébluscbt doch waren de huisgenooten afwezig geweest zoo had het ongeluk groot kunnen worden. Dit geval moge dienen om de oplettendheid op dit onderwerp te rigten ten einde mogelijkó rampen te voorkomen. Ook een gedeelte van Warschau is door het hoóge water van den Weicbse! overstroomd geworden. Een groot aantal door het water uit hunne woningen verdrevene ingezetenen dier stad, welke b! hunne bezit t*ógeri hebben verloren zwerven daar in de gróótste ellende rond. De regering beeft vooreerst het paleis van Lubienski tot bet opnemen van die ongelukkigen laten inrigten en de meer gegoede ingezeténen beijveren zich., om door uitdeelingen van levens, middelen ió dérzelver behoeften ie voorzien. Uit Berlijn wordt van den 3 September geschreven Dé diarrbelische ziekten die bier sinds eenigen tijd heerschen riemen meer én ftieer toe; Wezenlijke cholera-gevallen echter beeft men tot nóg tóe niet gezien ofschoon enkeïe kenteekenen als kramp in de kuiten ébz.ihenigmaal daarbij waargenomen werdén. I11 bet naburige Potsdam vertoont zich de loop bijzonder sterk ondeir bet garnizoen echter gelooft men ook daar nog niet aan cholera. Potsdam zal niet alleen door de zamehtrekking van militairen voor de herfstmanoeuvres buitengewoon levendig worden t ook de groote bijeenkomst van duitscbe landhuishoudkundigen Landwirthemoet er den ^4 September plaats hébben. Ongeveer 1000 leden wor» den er alsdan verwacht. De bevolking van Ptómé beliep bij de laatste telling, paschen, 153,720 zielen betgeëh eene aanwas van 5*92 personen oplevert, bedragende de bevolking van bet vorige jaar 148,528 zielen. LONDEN den 4 September. Op Claremont j het landgoed aan den koning der Belgen toebehoorende worden groote toebe reidselen gemaakt, om dien vorst eb zijne gemalin eerlang aldaar te ontvangen. Met de laatste paketböot van New-Aork zijn bier herigten tot den u jongstleden ontvangen, wegens de hervatting der vijan delijkheden tnsschen dé gouvernementstroepen en de Indianen in Florida j en insgelijks tusschen dé indiaansche stammen en de re gering van Texas. Ten gevolge vad een onverhoedscben aanval, zijn achttien man van het detachement onder den luitenant-kolonel Harney, nabij Eort Brooke, vermoord geworden, zonder dat men deswege nóg wraak bad kunnen nemen. De Texianen waren geluk kiger geweest, daar hun brigadier-generaal Doüglasna een hevig gevecht met de Cherokezen Caddos eb andere Indianen, hen, met achterlating van vele ddoden op de vlugt had gedreven. PARIJS den 3 September. Men heeft over Marseille de dag bladen van Smyrna van den lij met tijdingen uit Konstantinopel tót den 17 ontvangen. De bijzonderheden van den brand van Pera Worden daarin verhield het getal der verbrande huizen op om trent 3700 begroot, waardoor 4o,ooo personen zonder dak waren voorts met lof van de pogingen des prinsen Joinoille tot b'.ussching gewag gemaakt. Voorts wordt ook in deze beriglen het antwoordman den egyp- tischen onderkoning op de notificatie van de vijf mogendheden eft het besluit der Porte hem door den franSchen kapitein Anselmet en zijn agent in Konstantinopel overgebragtmedegedeeld en be vestigd dat Mehemed óp zijn eischen bleef staan én vooral de ver wijdering van Chosrew-pachn vorderde, alvorens bij zelfs bewil ligde om in onderhandeling te treden. De gezanten der groolê mogendheden schenen intusschen voornemens zich door den pacha de wet niet te laten voorschrijven zij hadden de Porte op nieuw verzekeringen gegeven van het besluit hunner regeringen, om de ónschenbaarheid van het turksche rijk en de regten van den sultan te handhaven en deze verzekeringen hadden de Porte zoowel met erkentelijkheid vervuld als vertrouwen ingeboezemd. Den iS des avonds was de stoomboot met het antwoord bit' Alexandrie te Konstantinopel aangekomen weder aan boord hebbende den ka. pitein Mnselme en den agent van Mehemed-ali. Den 16 was da divan van des middags drie tot des avonds vergaderd geweest waarna de drogman van den grootvisier zich naar de gezanten der mogendheden begeven had, die van hunne zijde ook bijeen geweest waren. Zoo als gewoonlijk, Wanneer gewigtige gebeurtenissen den stand Van zaken in Spanje van gedaante dóen veranderen bevat het Journal des Déhats thans wederom een overzigt der aangele- genheden van dat land. De inhoud van dat stuk hetwelk trou- wens reeds door de Iegitimistische bladen ofschoon in den geest hunner kleur bekend was doet hoofdzakelijk uitkomen dat de fransche en engelsche kabinetten een werkelijk aandeel in de laat. ste belangrijke gebeurtenissen hebben gehad. Daaruit blijktna. tn el ijk dat er, door bemiddeling van agenten dier beide mogend heden onderhandelingen tusschen Maroto en Espartero aangeknoopt waren geworden. Als hoofdbeginsel daarvan zou zijn vastgesteld f om aan alle carlistische officieren hunne rangen, en aan de pro vinciën hunne voorregten te doen behouden. Dón Carlos zou met eene jaarwedde naar Rome gezonden worden. Door de houding der geestelijkheid waren die onderhandelingen echter afgesprongen, daar zij alles in het werk had gesteld om eene bevrediging te be letten en Maroto een' verrader noemde. Het Journal geeft ech ter te kennen, dat, ofschoon die bevrediging voor het oogenblik mislukt was de zaak van don Carlos als verloren moet beschouwd worden en dat de burgeroorlog van Spanje op het punt staat té eindigen ten gevolge van een' oorlog tnsscbeb de Carlisten zelve. Het blad eindigt deszelfs overzigt aldus: Sedert drie maanden heeft het constitutionele leger groote 7or- deringen op het grondgebied der insurgenten gemaakt. De Car listen verdedigen zich zelfs niet meerontmoediging heeft zich van hunnen geest meeiter eemaakt zij schijnen voor de meerder heid hunner vijandeD onder te doen en te erkennen dat het einde van den strijd daar i3. Aldus hebben zij zonder te strij den de versterkte linien van Amurio el Nodio het fort Arqui- ola de stad Durangó en de helft van Biscave ontruimd. De ge neraal Espartero maakt behendig van de omstandigheden gebruik hij handelt langzcam, maar met overleg; zijne wijs van doen is zeker en onfeilbaar. Het zoü onstaatkundig van hem zijn bijal dien hi; té spoedig Óen einde aan de zaak zóu willen maken eti hij voorbeeld beproeven óm tot in het hart der opgestane ge westen door te dringen. Een aanval van dien aard zou slechts strekken om de partijen wederom tot elkander te brengen om de twee carlistische factiën tegen den gemeenén vijand te vereenigen. Het is veel verstandiger den grónd voet voor voet te winnen den kring rondom hen te beperken hèt aan de inwendige verdeeld^ heden overlatende om eéne ontknoóping daar te stellen. Inder daad heeft men uit de gebeurtenissen waarvan Spanje het too- neel i§ geweestkunnen nagaan hoe de best berekende plannen en meest te voorziene gebeurtenissen dóór niet te Verwachten om standigheden in duigen zijn gevallen." Deo 4- Heden ochtend heeft men eene telegrafische depêcha ontvangen van dezen inhoud a Den eg is tusschen Maroto en Espartero een traktaat gesloten, behoudens de goedkeuring der cortèsvoor de bevrediging van. BisCaye en Guipuscoa. De voornaamste bepalingen Zijn: vrijivilligo onderwerping, met toestemming van de fueros (oude privilegiën) aan de inwoners, handhaving van hunnen rang aan de carlistische officieren en toe kenning van pensioen aan hen die gekwetst zijn. De a5 baiailioné en de 10 escadrons van Maroto zullen de wapenen nederleggen." Uit bijzondere herigten van Bordeaux ontleent men nog het vol gende Het carlistische leger is afgedankt en naar deszelfs haardsteden teruggekeerd. Wapenen krijgsvoorraad, arsenalen, magazijnen, iri e'e'n woord al het materieel van don Carlos bevindt zich in han» den van de generaais der koningin. De carlistische soldaten zijn in de grootste orde uiteen gegaan en onder het geroep van Levé Isahelle leo'e de vrede en de fueros Te Neuilly is dezer dagen de oudste inwoonster dier plaats en denkelijk van geheel Frankrijk overleden. Maria Margarethd Charles, eene zwarte, in 1727 in Afrika geboren werd in 1741 aan den luRenant-generaal marquis de Cocherel als slavin verkocht, die haar naar zijne bezittingen in Amerika «redevoerde en de op-^

Zierikzeesche Courant | 1839 | | pagina 1